UWAGA!!! Absolwenci i uczniowie, wykaz egzaminów z kwalifikacji w sesji styczeń-luty 2019 r. znajduje się już na stronie w zakładcze Społeczność szkolna/Słuchacz (lub Uczeń)/Egzamin zawodowy →  →  →  Gimnazjalisto!!! →  →  → Zapraszamy do Naszej Szkoły       Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi IV LO dla Dorosłych i Kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Polski     English 

Like a normal day at the station in Kraków. A cleaner enters the platform No. 3, a traveler checks departure times, and a person who apparently is looking for someone. Finally, old regulars-the three homeless appear.

In an conversation that follows they state that the station is empty because of the Christmas Day. A person appears and invites them for Christmas Eve, but they drive him away. One of the homeless people is very surprised when he hears the announcement that the train from Bethlehem arrives. An even bigger surprise, this time on the faces of all three calls the strangely dressed, pregnant woman and her husband. Then as weird-looking man appears, is it a new homeless? No, it's a shepherd looking for a Messiah. The homeless, ask the leaving shepherd to greet his doctor. The laughter of station’s residents is interrupted by a cry of a tiny child. Another surprise – a woman enters, but with the baby in her arms, her husband and a shepherd who enjoys finding the Messiah and offers him the gifts. He takes care of the child and asks for a place where they can find a shelter. Homeless show them waiting-rooms. On the third platform, the growing consternation. Herod enters with two women and sit to a feast. Then the international train from India, Persia and Babylon arrives and the three Magi disembark. Herod knows nothing about the Newborn King of the Jews, they do not want to go to him, so he leaves the platform. The Magi are wondering where they can find the child. One of the homeless, offers assistance in finding the child, but for a fee. He gets the money, goes out and comes back with Mary carrying Jesus, Joseph and a shepherd. To one of the characters it reminded something! Christmas, but it was a long time ago – said the other. Mary says: Jesus comes into the world every day. He is born in the heart of a man. You only have to open your heart to Him. And you closed the door of your hearts. And He stands and knocks, because He wants to live inside of you. There is a warning before Herod, who wants to kill the child and visitors depart. Homeless people stay alone, however, a person enters with wafer and white garments, which means a New Life!
That is the concept of our school students to celebrate the feast of Christmas. A celebration was ended with the wishes of the President of the School Self-Government for the Headmistress Dorota Kocur and the Teaching Staff, teachers, students and employees of the administration. The Headmistress Dorota Kocur wished all the best and happy season greetings to all present.

 

 

Photo gallery

SREBRNA SZKOŁA 2018

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Inżynierii Środowiska nr 13 w Krakowie jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2018"
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Inżynierii Środowiska nr 13 w Krakowie jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2018"

 

bezpieczna szkoła

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 


 


 

 

  

NASZE SUKCESY

Praktyki zawodowe - Portugalia
Patrycja Sekuła - II miejsce na XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Dariusz Sobczyk na I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
Patrycja, Marysia, Marzena na XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Patrycji
Paulina na XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Wiktor na XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Sukcesy naszych uczniów na XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Wyróżnienie dla Naszej Szkoły
Podziękowania dla Naszej Szkoły
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Zuzanny
Dariusz Sobczyk I miejsce i Szymon Miś IV miejce na II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
Wioletta Sioła - „Złoty indeks” Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Marzena Haber III miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - architektura krajobrazu
Piotr Piwowar III miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ogrodnictwo
Jakub Spyrłak II miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ochrona i inżynieria środowiska
Arkadiusz Krawczyk VII miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ogrodnictwo
Mateusz Zbroja V miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ochrona i inżynieria środowiska
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Zuzanny Agnieszki Majkrzak
Arkadiusz - I miejsce w bloku Ogrodnictwo i Magdalena - laureat XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych