Gimnazjalisto!!! →  →  → Zapraszamy do Naszej Szkoły          Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi IV LO dla Dorosłych i Kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

    Polski    English  

"Knowledge we can gain from others, but wisdom we need to learn ourselves."

Adam Mickiewicz
 

On April 29, 2016, in the school auditorium, we said goodbye to this year's Graduates. In a solemn academy the whole School Community-Directorate, teachers, educators and employees including administration and school staff, the delegations of students from classes I-III and of course Graduates took part.
In the first part of the academy the representatives of the Graduates with emotion and tears in the eye thanked all the Teachers and, above all, Form Teachers, for all the help.

Then the floor was taken by the Principal of Secondary Technical School of Environmental Engineering and Land Reclamation, M.A. Engr. Dorota Kocur who started her speech with the words of the song: "life flows so fast, so quickly time passes, for a year, for a day, for a moment, we will not be together". Also, she stressed that there are moments in the lives of people, which tend to make reflection, and for this year's Graduates the moment has just arrived, as their time in our School has just ended, and a new phase starts again, with new challenges. The Principal also expressed hope that in the course of the four-year study, in addition to knowledge also moral values have been passed, which they will observe in their lives, and that they will appreciate everything that they have learned in their School.

Then the representative of the University of Dąbrowa Górnicza in Dąbrowa Górnicza, read a congratulatory speech from the Rector of the University, Prof. PhD. Zdzisława Daćko-Pikiewicz, in which the Rector of the University congratulated all Teachers for their successful work, and Graduates for completing the school and wished them successes during the school-leaving exams. The Representative of the University of Dąbrowa Górnicza in Dąbrowa Górnicza, presented the distinction, "the GOLDEN STUDENT’S REGISTRATION BOOK", to the student of class IV of Secondary Technical School of Environmental Engineering No 13 miss Magdalena Chaberka. After the official part the Principal M.A., Engr. Dorota Kocur, awarded the students of particular classes with school-leaving certificates, among which were also those with honors, and book prizes.

The artistic part completed the academy, and this one was prepared by the pupils of the “ER” class two and third classes, under the care of M.A. Urszula Mądrzyk and form teachers of ‘juniors’.

 

We wish all Graduates success during school-leaving exams and only happy and cheerful days in future life. Remember that "Your joy can be found in the joy of others; this is the secret of happiness."

 Photo gallery

IVao IVer IVtak IVtuf IIIlo

SREBRNA SZKOŁA 2018

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Inżynierii Środowiska nr 13 w Krakowie jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2018"
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Inżynierii Środowiska nr 13 w Krakowie jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2018"

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
5
Data : 5 lipiec 2018
6
Data : 6 lipiec 2018
7
Data : 7 lipiec 2018
8
Data : 8 lipiec 2018
9
Data : 9 lipiec 2018
10
Data : 10 lipiec 2018
11
Data : 11 lipiec 2018
12
Data : 12 lipiec 2018
13
Data : 13 lipiec 2018
14
Data : 14 lipiec 2018
15
Data : 15 lipiec 2018
16
Data : 16 lipiec 2018
17
Data : 17 lipiec 2018
18
Data : 18 lipiec 2018
19
Data : 19 lipiec 2018
20
Data : 20 lipiec 2018
21
Data : 21 lipiec 2018
22
Data : 22 lipiec 2018
23
Data : 23 lipiec 2018
24
Data : 24 lipiec 2018
25
Data : 25 lipiec 2018
26
Data : 26 lipiec 2018
27
Data : 27 lipiec 2018
28
Data : 28 lipiec 2018
29
Data : 29 lipiec 2018
30
Data : 30 lipiec 2018
31
Data : 31 lipiec 2018

 

 

 

 

 

Szczegóły dotyczące realizacji
programu Dobry Start dostępne
są na stronie internetowej
Ministerstwa Rodziny, Pracy
i Polityki Społecznej pod linkiem
https://www.mpips.gov.pl
/dobrystart 

 


 

 

  

NASZE SUKCESY

Praktyki zawodowe - Portugalia - czytaj więcej
Patrycja Sekuła - II miejsce na XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Dariusz Sobczyk na I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
Patrycja, Marysia, Marzena na XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Patrycji
Paulina na XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Wiktor na XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Sukcesy naszych uczniów na XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Wyróżnienie dla Naszej Szkoły
Podziękowania dla Naszej Szkoły
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Zuzanny
Dariusz Sobczyk I miejsce i Szymon Miś IV miejce na II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
Wioletta Sioła - „Złoty indeks” Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Marzena Haber III miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - architektura krajobrazu
Piotr Piwowar III miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ogrodnictwo
Jakub Spyrłak II miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ochrona i inżynieria środowiska
Arkadiusz Krawczyk VII miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ogrodnictwo
Mateusz Zbroja V miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ochrona i inżynieria środowiska
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Zuzanny Agnieszki Majkrzak
Arkadiusz - I miejsce w bloku Ogrodnictwo i Magdalena - laureat XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych