UWAGA!!! Absolwenci i uczniowie, wykaz egzaminów z kwalifikacji w sesji styczeń-luty 2019 r. znajduje się już na stronie w zakładcze Społeczność szkolna/Słuchacz (lub Uczeń)/Egzamin zawodowy →  →  →  Gimnazjalisto!!! →  →  → Zapraszamy do Naszej Szkoły       Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi IV LO dla Dorosłych i Kwalifikacyjnych kursów zawodowych.Gdy w styczniu 2003 roku wystąpiliśmy z inicjatywą imprezy promującej ofertę edukacyjną krakowskich szkół technicznych, była ona skierowana jedynie do uczniów gimnazjów, które właściwe wówczas zaczęły dopiero „raczkować”.

Dziś już wiemy, że za niespełna dwa lata szkoły te przejdą do historii, ale nasza impreza będzie kontynuowana, gdyż jak wykazały tegoroczne „Spotkania” wzięli w niej udział nie tylko uczniowie gimnazjów lecz także szkół podstawowych. Zmiany strukturalne w szkolnictwie polskim nie wpłyną na rozwiązanie problemów, przed jakimi od lat stają młodzi ludzie. Za rok to absolwenci ośmioklasowych szkół podstawowych, wspólnie z ostatnim rocznikiem kończącym gimnazja, będą musieli podejmować decyzje, jakie i gdzie wykształcenie zdobyć, a jest to problem niezwykle istotny, gdyż w wielu przypadkach decyduje o dalszych losach życiowych człowieka.

Od wielu lat” Spotkania” to największa tego typu impreza w Krakowie, swoim zasięgiem obejmująca nie tylko nasze miasto lecz także sąsiadujące z grodem Kraka powiaty. W trakcie 16 „Styczniowych Spotkań Gimnazjalistów” ich uczestnicy mogli zapoznać się ofertą edukacyjną takich krakowskich zespołów szkół technicznych, jak:

 1. Zespół Szkół Budowlanych nr 1,
 2. Zespół Szkół Budowlanych PPB „Chemobudowa”,
 3. Zespół Szkół Chemicznych,
 4. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1,
 5. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2,
 6. Zespół Szkół Elektrycznych nr 1,
 7. Zespół Szkół Elektrycznych nr 2,
 8. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1,
 9. Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2,
 10. Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1,
 11. Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2,
 12. Zespół Szkół Geodezyjno – Drogowych i Gospodarki Wodnej,
 13. Zespół Szkół Łączności,
 14. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1,
 15. Zespół Szkół Mechanicznych nr 2,
 16. Zespół Szkół Mechanicznych nr 3,
 17. Zespół Szkół Mechanicznych nr 4,
 18. Zespół Szkół Odzieżowych nr 1,
 19. Zespół Szkół Poligraficzno – Medialnych,
 20. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego,
 21. Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Małopolska Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
 22. Zespół Szkół nr 1,
 23. Zespół Szkół Zawodowych nr 1,
 24. Zespół Szkół Zawodowych nr 2,
 25. Zespół Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa,
 26. Zespół Szkół Czernichów,  
 27. XXIII Liceum Ogólnokształcące

oraz gospodarzy, czyli Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. Jak widać z powyższego wykazu nasza impreza stwarza niepowtarzalną okazję bardzo dokładnego poznania w ciągu jednego dnia, w jednym miejscu, oferty edukacyjnej niemalże wszystkich krakowskich zespołów szkół zawodowych. Młodzi ludzie, którzy nie łączą swojej ścieżki edukacyjnej z liceami, najczęściej nie mają nawet świadomości, jak bogatą ofertą edukacyjną dysponują obecnie krakowskie szkoły techniczne. W naszej Szkole można zdobyć wykształcenie w sześciu zawodach na poziomie technikum, a to jest jedynie przysłowiowa „kropla w morzu” profesji, wśród których mogą wybierać uczniowie kończący gimnazja. Lista wszystkich zawodów, w jakich obecnie prowadzone jest kształcenie obejmuje 200 profesji, a specyfika wielu z nich wielu osobom jest obca. Należy także wspomnieć, że w obecnym roku szkolnym doszło do istotnych zmian w szkolnictwie zawodowym, które, niestety, nie są zbyt dobrze znane. Zaczęły funkcjonować branżowe szkoły I stopnia. Dzięki „Styczniowym Spotkaniom Gimnazjalistów” wiele z tych zawodów nieznanych, a często bardzo atrakcyjnych, można dokładnie poznać i bardzo poszerzyć swoją wiedzę na temat szkolnictwa zawodowego.

Przybliżyć proponowane przez szkołę kierunki kształcenia można oczywiście w dzisiejszych czasach dzięki internetowi, jednak nawet najlepszy komputer nie odda tego, co umożliwia bezpośredni kontakt z człowiekiem. Specyfikę szkół najlepiej można poznać dzięki rozmowom z ludźmi najbardziej z nimi związanymi, czyli nauczycielami i uczniami, a taką okazję stwarzają właśnie „Spotkania”. Można ją także poznać dzięki zróżnicowanym formom prezentowania oferty edukacyjnej wykorzystywanym w trakcie „Spotkań” - ciekawym pokazom, konkursom, ekspozycjom, czy nawet degustacjom, materiałom ukazującym dorobek, osiągnięcia, historię oraz dzień dzisiejszy krakowskich szkół technicznych.

O randze naszej imprezy, w której organizację włącza się cała społeczność szkolna, świadczy fakt, że od lat przedstawiciele małopolskich i krakowskich władz, w tym również oświatowych, nie tylko obejmują ją Honorowym Patronatem, lecz także zaszczycają nas swoją obecnością w trakcie jej trwania. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że kolejny raz „Styczniowe Spotkania Gimnazjalistów” Honorowym Patronatem obejmuje Prezydent Miasta Krakowa, Pan Profesor Jacek Majchrowski a także Małopolski Kurator Oświaty – Pani Barbara Nowak, Marszałek Województwa Małopolskiego – Pan Jacek Krupa oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – Pan Bogusław Kośmider. Zaproszonych Gości, wystawców, uczniów zwiedzających stoiska oraz ich opiekunów serdecznie w progach naszej Szkoły powitała mgr inż. Barbara Lesińska, dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, a uroczystego otwarcia „Spotkań” dokonała Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu i Edukacji.

W czasie gdy uczniowie pod opieką starszych koleżanek i kolegów z naszej Szkoły zwiedzali świetnie przygotowane stoiska, ich opiekunowie mogli wymienić swoje spostrzeżenia na temat „Spotkań” w przytulnej, obficie zaopatrzonej kawiarence, której serwowanych w niej ciast i ciasteczek, przygotowanych przez naszych uczniów, mogłaby pozazdrościć niejedna krakowska cukiernia.

Bardzo pozytywne opinie uczestniczących w „Spotkaniach” dodają nam motywacji do dalszej pracy i umacniają w przekonaniu, że muszą być one kontynuowane. Już dziś zapraszamy na 17 edycję, tym razem „Spotkań nie tylko gimnazjalistów”.

 

  Galeria

 

16 Stczniowe Spotkania Gimnazjalistów w TVP3
(ok. 9:18 min)

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31