UWAGA!!! Absolwenci i uczniowie, wykaz egzaminów z kwalifikacji w sesji styczeń-luty 2019 r. znajduje się już na stronie w zakładcze Społeczność szkolna/Słuchacz (lub Uczeń)/Egzamin zawodowy →  →  →  Gimnazjalisto!!! →  →  → Zapraszamy do Naszej Szkoły       Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi IV LO dla Dorosłych i Kwalifikacyjnych kursów zawodowych.Dnia 7 czerwca 2018 roku uczniowie klasy I tak TISiM w Krakowie, udali się do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną dotyczącą kultury szlacheckiej oraz zjawiska sarmatyzmu.


Podczas warsztatów przywołane zostały m.in. "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska,

"Opis obyczajów" Jędrzeja Kitowicza " oraz Mickiewiczowski" Pan Tadeusz".

Uczestnicy lekcji mieli za zadanie stworzyć mentalny portret staropolskiego Sarmaty, poradzili sobie z tym doskonale. Pod koniec zajęć w muzeum, uczniowie bez problemów wymieniali elementy bogatego stroju kontuszowego, wskazywali, czym był portret trumienny oraz co to była kulawka.

Czy pojęcie Sarmatyzmu posiada tylko pejoratywne znacznie?

Czy zostało w nas coś z Sarmatów?

Na te i wiele innych pytań, uczniowie klasy I tak starali się znaleźć odpowiedzi, podczas bardzo ciekawej lekcji w Muzeum Narodowym.

LEKCJA MUZEALNA POKAZAŁA, JAK ROŻNORODNA I BARWNA BYŁA KULTURA SZLACHECKA.

Na pewno jeszcze tam wrócimy!!!

Organizator wycieczki: A. Krajewska - Mrugała

 

 

 Galeria

 

 

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31