Aktualności
OLIMPIADA „WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH”
Zagraniczne praktyki zawodowe ODKRYWAJ Portugalia 2024 r. UPOWSZECHNIANIE
W dniu 21 listopada 2024 roku mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicielki Miejskiego Domu Opieki Społecznej nr 1 w Krakowie. Była to wyjątkowa okazja, aby zaprezentować umiejętności, które zdobyliśmy podczas praktyk w Portugalii oraz uprzyjemnić ten dzień naszym wspaniałym gościom. Każdy z nas opiekował się swoją uroczą i niezwykle sympatyczną podopieczną, starając się zapewnić jej jak najlepszą opiekę. Na życzenie naszych klientek wykonaliśmy mycie i modelowanie włosów, dostosowując się do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wspominamy ten dzień z ogromną radością i satysfakcją, ciesząc się, że mogliśmy wnieść odrobinę uśmiechu i pomóc tym wyjątkowym Paniom w tak szczególny sposób.
Zagraniczne praktyki zawodowe ODKRYWAJ Portugalia 2024 r. UPOWSZECHNIANIE
W dniu 21.11.2024 do naszej szkoły zawitały Panie z Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Krakowie „Socjus”. Grupa reklamy opowiedziała o swoich praktykach zawodowych w Portugalii. Bazując na swoim doświadczeniu i wyuczonych umiejętnościach przygotowali z gośćmi wizytówki oraz przypinki, w odpowiedniej kolorystyce i z wzorami, których życzyły sobie Panie.
UCZENNICE NASZEJ SZKOŁY NA KONGRESIE EKOLOGICZNYM „E-KNOW”!
Rozpoczynamy Wędrówki po świecie zawodów
W dniu dzisiejszym 20.11.2024 r. naszą Szkołę odwiedzili niecodzienni goście – przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 8 z Krakowa. W ramach miejskiego programu Wędrówki po świecie zawodów dzieci poznawały różne zawody, jakich można uczyć się w krakowskich technikach i szkołach branżowych. Mamy nadzieję, że dzisiejsze zwiedzanie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji rozbudzi nowe pasje u małych zerówkowiczów. Może spotkamy się na naszych szkolnych korytarzach za 8 lat? Kto wie… Więcej zdjęć – na szkolnym facebook’u.
Rajd po fach - nowa edycja
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w programie miejskim Rajd po fach, dzięki któremu młodzież ze szkół podstawowych może, w ramach przygotowania do wyboru szkoły średniej, zapoznać się z dostępną w Krakowie ofertą edukacyjną techników i szkół branżowych. Z tego tytułu w poniedziałek 18 listopada 2024 r. gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 14 z krakowskiego osiedla Kliny.
Wyniki konkursu "Twój pomysł na kartę"
Święto Niepodległości
8 listopada bieżącego roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie i nauczyciele zebrali się, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień, przypominając sobie znaczenie wolności i suwerenności naszej Ojczyzny.
Część artystyczna obejmowała recytację utworów poetyckich związanych z walką o niepodległość, odwołujących się do historycznych wydarzeń, takich jak rozbiory, powstania narodowe czy działalność Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Program wzbogaciły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów, takie jak: „Piechota” czy „My, Pierwsza Brygada”. Ich interpretacja spotkała się z gorącymi brawami publiczności i niewątpliwie poruszyła serca słuchaczy. Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 2B, które przygotowały piękną dekoracje, podkreślającą patriotyczny charakter wydarzenia.
W akademii wzięli udział uczniowie z klas: 1FO (Mateusz Pustuła i Elżbieta Skwarło), 2B (Julia Bańdo), 2FO (Igor Kucharczyk i Jakub Ochman), 3F (Michał Pilch), 3R (Zuzanna Bil) oraz 4R (Izabella Winnicka), którzy przygotowali wzruszający program artystyczny. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego, co wprowadziło zgromadzonych w podniosły i patriotyczny nastrój. Sztandar szkoły reprezentowali: Bruno Brożek (2 FO), Kamil Kaszycki (5A), Aleksandra Lewandowska, Natalia Adaś i Gracja Kibitlewska (3R), Amelia Zynek (3E).
Akademia była nie tylko hołdem dla tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, ale także ważną lekcją historii i okazją do refleksji nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli uroczystość stała się niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za ich pracę i zaangażowanie w przygotowanie tego wydarzenia. Wspólne celebrowanie tak ważnych momentów w historii Polski pozwala budować świadomość narodową i wzmacniać więzi w naszej szkolnej społeczności.
Piotr Cendrowicz
A może by tak teatr..
Krakowska Akademia Klimatu
7 listopada 2024 roku uczniowie klas 2 a i 2 b po raz kolejny wzięli udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym *Krakowska Akademia Klimatu*, który łączy wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych.
Tematem przewodnim spotkania była „Woda i wpływ konsumpcji na klimat”. W trakcie wydarzenia uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony zasobów wodnych oraz roli, jaką każdy z nas odgrywa w kształtowaniu zmian klimatycznych.
Szczególne gratulacje kierujemy do pięciu uczennic z klasy 2 b: Aliaksandry Perahud, Nikoli Musiał, Darii Pstruś, Joanny Seligi oraz Gabrieli Kołacz, które wzięły udział w interaktywnym quizie klimatycznym i zdobyły główne nagrody. To wspaniałe osiągnięcie i dowód na zaangażowanie młodych ludzi w ochronę naszej planety.
RegioSkills Małopolska
W ubiegły czwartek 7 listopada 2024 r. nasi uczniowie z klasy 2 fo, pod opieką pani mgr Renaty Kwiatkowskiej, wzięli udział w II etapie konkursu RegioSkills Małopolska. Część praktyczna konkurencji obejmowała wykonanie fryzury w temacie: „Tajemnicza kobieta z Kraju Kwitnącej Wiśni. Koki inspirowane starą Japonią”. Zobaczcie, jak sprawili się nasi przedstawiciele.
190-lecie Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1
10 października 2024 r. w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta uroczyście obchodzono Jubileusz 190-lecia szkoły. Delegacja ZSIŚiM z Panią Dyrektor mgr inż. Barbarą Lesińską i opiekunem SU mgr Adrianną Fijałką oraz uczniami uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w Uniwersyteckiej Kolegiacie Świętej Anny. Sztandar Naszej Szkoły wprowadzili: Wiktoria Bętkowska (5 a), Bruno Brożek (2 fo), Gracjana Kibitlewska (3 r), Kamil Kurek (3 a), Aleksandra Lewandowska (3 r), Amelia Zynek (3 e). Po mszy, cała społeczność szkolna ZSM nr 1 wraz z licznie zaproszonymi gośćmi, wzięli udział w uroczystej Gali Jubileuszowej w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33. Patronat nad obchodami objęli pan Krzysztof Jan Klęczar – Wojewoda Małopolski, pan Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, pan Aleksander Miszalski – Prezydent Miasta Krakowa, pani Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty, pan Cédric Peltier – Konsul Generalny Francji w Krakowie.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole
III Wizyta zawodoznawcza u Państwa Niemczewskich - Jesień
Ogrody sensoryczne w Muszynie
Pokaz roślin i wykład w Ogrodzie Botanicznym UJ
Wycieczka integracyjna klas pierwszych
W dniach 30 września – 1 października 2024 r. pod hasłem „Przyroda, tradycja i kultura Podhala” klasy pierwsze Technikum Inżynierii Środowiska Nr 13 wzięły udział w wyjeździe integracyjnym. Miejscem zacieśniania więzi szkolnej przyjaźni była jak zawsze przepiękna Bukowina Tatrzańska.
ERASMUSDAYS 2024: Zjednoczeni w świętowaniu europejskich wartości
EUROPÄISCHER SPRACHENTAG - EUROPEAN DAY OF LANGUAGES - EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Praktyki zawodowe Portugalia 2024 r.
Wycieczka zawodoznawcza do Goczałkowic 19.09.2024 r.
Ogród skandynawski czy japoński? Sensoryczny czy romantyczny?…
Porwani przez Ekonomię
Już po raz trzeci w naszej Szkole realizowany jest projekt edukacyjny Warszawskiego Instytutu Bankowości „Porwani przez Ekonomię”.
W trakcie trwania projektu uczniowie klas drugich i trzecich poznają najważniejsze zjawiska, problemy oraz mechanizmy gospodarcze. W ramach programu uczniowie szkół ponadpodstawowych zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Twój pomysł na kartę”! Uczestnicy rywalizacji mają za zadanie stworzyć własny projekt wymarzonej karty płatniczej.
Opiekun projektu: Alicja Echary
Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”
Już po raz kolejny w naszej Szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”.
Projekt adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież poznaje zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, niezbędnymi do podjęcia wielu ważnych decyzji na progu dorosłości. Zdobytą wiedzę, uczniowie będą mogli sprawdzić podczas Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. To wiedza, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Opiekun projektu: Alicja Echary
Krakowska Akademia Klimatu
Od 24 września 2024 uczniowie klas 2 A i 2 B uczestniczą w wyjątkowym projekcie edukacyjnym, łączącym wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. To także dyskusje z twórcami filmów, ekspertami, przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju oraz samą młodzieżą.
Zajęcia w ramach Krakowskiej Akademii Klimatu odbywają się w Nowohuckim Centrum Kultury. Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „W POSZUKIWANIU ZIELONYCH MIAST”.
Warsztaty integracyjne
W dniach 18-25 września 2024 r. w naszej Szkole odbyły się warsztaty integracyjne dla klas pierwszych. Nasi nowi uczniowie mieli okazję lepiej się poznać podczas wspólnych gier i zabaw.
Daj popalić nałogowi!
W czwartek 19 września 2024 r. klasa 3 R została zaproszona na konferencję dla młodzieży. Tematem spotkania zorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną na terenie AWF były uzależnienia. Oprócz interesujących wykładów uczniowie mogli wziąć udział w miniwarsztatach edukacyjnych z użyciem narkogogli i alkogogli, a także w konkursie, w którym zwycięzcami zostali Nikola Ziętara i Marek Kalisz.
Mamy nowy Samorząd!
Przedstawiamy nowy skład Samorządu Uczniowskiego w ZSIŚiM w roku szkolnym 2024/2025.
Przewodniczący Michał Pilch klasa 3 R
Viceprzewodnicząca Izabella Winnicka klasa 4 R
Członek SU Igor Kucharczyk klasa 2 FO