Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji

Aktualności

Misterium Paschalne

Tradycyjnie przed świętami Wielkanocnymi uczniowie ZSIŚiM przybliżyli nam tajemnicę najważniejszą dla chrześcijan – śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Misterium wojenne to opowieść o losach młodych ludzi żyjących w czasach II wojny światowej, ich miłości, zdradzie i przebaczeniu przeplatające się z losami Jezusa i Jego Miłości, zdradzie Judasza i przebaczeniu.
Wszystkim aktorom za pełny profesjonalizm, obsłudze technicznej i Jankowi za oprawę muzyczną bardzo dziękujemy i życzymy radosnych oraz błogosławionych Świąt.

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

15 kwietnia 2025 r. maturzyści z piątych klas uczestniczyli w pielgrzymce dziękczynno-błagalnej do Matki Bożej Częstochowskiej i do sanktuarium w Gidlach. Pokrzepieni rozważaniami na Drodze Krzyżowej, wzmocnieni ucztą duchową na mszy świętej, poświęciliśmy długopisy, prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich zdających egzamin dojrzałości, a także o mądre i dobre wybory życiowe.

HejTY - reaguj!

15 kwietnia 2025 R. klasy: 2 fo, 2 df, 1 a, 1 fo oraz 1 df wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym w TAURON Arenie Kraków. Celem tego spotkania było przeciwstawianie się zjawisku hejtu. W trakcie na ringu odbyły się walki z czterema obliczami hejtu.
Pierwsze starcie dotyczyło tego, na co nie mamy wpływu – pochodzenia, statusu społecznego czy sytuacji rodzinnej.
Drugie oblicze wiązało się z wyglądem: sylwetką, ubiorem i ciałem.
W trzeciej rundzie walka dotyczyła hejtu, który uderza w pasje i marzenia.
Czwarta runda poruszała temat – hejt bez powodu. Taki, który pojawia się „bo ktoś może”, a potem tłumaczy: „to tylko żart”.
Wydarzeniu towarzyszyło wiele znanych osób i influencerów takich jak: Bartosz Ostałowski, Daniel Ostry Ostaszewski, Ewa Zawada, Marek Wita, Jakub Glenc oraz wielu innych.
Udział w wydarzeniu był dla uczniów nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim ważną lekcją empatii, szacunku i odpowiedzialności za słowo. Poprzez symboliczne walki z hejtem uczestnicy mogli zrozumieć, jak poważne konsekwencje niesie za sobą hejt oraz jak ważne jest, by mu przeciwdziałać. Mamy nadzieję, że spotkanie w TAURON Arenie Kraków pozostawi trwały ślad w świadomości młodych ludzi i z przyczyni się do budowania bardziej przyjaznej i wspierającej społeczności.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – LXVIII edycja, etap okręgowy

W dniu 11 kwietnia 2025 roku odbył się etap okręgowy LXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W wydarzeniu wzięli udział nasi uczniowie, reprezentując szkołę w różnych blokach tematycznych.
Z wielką radością informujemy, że Zuzanna Żurek z klasy 4a odniosła znaczący sukces w bloku Architektura Krajobrazu i zakwalifikowała się do etapu centralnego Olimpiady.
Serdecznie gratulujemy Zuzi oraz wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
wielkanoc
NIEP 7G4FVHvc

Powiatowe Targi Edukacyjne w Niepołomicach

10 kwietnia 2025 r. w Niepołomicach odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne. Imprezę przygotowała Szkoła Podstawowa Nr 2 z Niepołomic w wyjątkowym miejscu, a mianowicie na tamtejszym zamku.
Ekipa Meliorka, jak zwykle, spisała się na medal! Jak na królewskie standardy przystało, wszystko było na najwyższym poziomie.
Relację z uroczystego rozpoczęcia Targów zamieścił na oficjalnym portalu Powiat Wielicki.

Lekcja w Muzeum Narodowym

W dniu 8 kwietnia 2025 roku klasa 3 ao uczestniczyła w lekcji muzealnej, która odbyła się w oddziale Muzeum Narodowego w Sukiennicach. Tematem lekcji były wątki narodowe w malarstwie drugiej połowy XIX wieku.
Prowadząca zajęcia, Pani Joanna Świtała, przedstawiła uczestnikom lekcji najważniejsze ideowe, tematyczne i formalne dominanty w polskim malarstwie tego okresu. Druga część lekcji miała charakter warsztatowy.
Uczniowie w grupach analizowali dzieła sztuki oraz poznawali tajniki warsztatu Jana Matejki.
Lekcja muzealna była cennym doświadczeniem oraz inspirującą przygodą z dziełami mistrzów.
 
A. Krajewska- Mrugała
WĘGpU7Fp

Targi Edukacyjne w Węgrzcach Wielkich

Po raz pierwszy gościliśmy w progach Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Węgrzcach Wielkich na tegorocznych Targach Edukacyjnych. Atmosfera była wspaniała, a zainteresowanie naszą ofertą bardzo duże. Mamy nadzieję, że przełoży się to na ilość przyszłych naszych uczniów.

Sukces naszej uczennicy na XI Konkursie na najpiękniejsze drzewko Emausowe!

Drzewka Emausowe nawiązują do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego koło klasztoru norbertanek na Zwierzyńcu (tzw święta Emaus w poniedziałek po Wielkanocy). Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.
 
Z radością informujemy, że Nikola Rakoczy z klasy 2b wzięła udział w XI Konkursie na najpiękniejsze drzewko Emausowe, organizowanym przez Muzeum Miasta Krakowa i zdobyła II miejsce w kategorii młodzieżowej!
 
W tegorocznej edycji zgłoszono ponad 130 prac – tym bardziej gratulujemy Nikoli kreatywności i talentu!
 
Pełne wyniki konkursu znajdziecie na stronie organizatora.
 

Festiwal Zawodów 2025

W dniach 2 – 3 kwietnia 2025 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Zawodów – święta szkolnictwa zawodowego. Jest to przedsięwzięcie organizowane od 2013 r. Formuła Festiwalu polega na prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły techniczne, branżowe, a także szkoły wyższe.
Festiwal, na przestrzeni lat, stał się ważnym miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu.
Nasza Szkoła prezentowała się wyjątkowo wiosennie. Stoisko ZSIŚiM było licznie odwiedzane przez ósmoklasistów i innych gości. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami, a momentami nawet osobiście z Panią Dyrektor, prezentowali wszystko co najciekawsze w naszej Szkole!
 

Rekolekcje Wielkopostne

W dniu 02.04 2025r w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Ostrobramskiej odbyły się Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez o. Radosława Bobonia. Szczególną uwagę młodzieży przyciągnęła konferencja o relacjach z Bogiem i relacjach międzyludzkich. Natomiast podczas pracy w grupach skupiono się na tym, jaki wpływ ma Bóg na nasze życie. Pomiędzy strawą duchową otrzymaliśmy pokarm dla ciała, co było też czasem na bardziej nieformalne rozmowy i pytania na nurtujące nas tematy. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia. Szczególnie dziękujemy tym, którzy aktywnie włączyli się w jej udział: Sandra Teichman z 2df (czytanie), Jakub Ochman z 2fo (posługa ministrancka), uczennice z 5f (śpiew) i Kamil Kurek z 3a (gra na organach, śpiew).
Dziękujemy wszystkim animatorom za ich trud i przede wszystkim uczniom, za chęć udziału w tym wielkopostnym spotkaniu.

Gleba nie jedno ma imię...

 …a dla ogrodników gleba to dobry grunt.

W dniu 28.03.2025 młodzież klasy 1fo z grupy ogrodniczej zwiedzała Muzeum Gleb. Jest to pierwsza w Polsce tego typu placówka powstała przy Centrum Edukacji Gleboznawczej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.  Dziękujemy za możliwość obejrzenia fascynujących eksponatów oraz wysłuchania ciekawego wykładu dr Piotra Pacanowskiego o glebach z różnych stron świata.

kondolencje
klepsydra0_n

Zapraszamy na wywiadówki!

Harmonogram spotkań – tutaj

27.03 wywiadówka dla Rodziców!

Targi Edukacyjne w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 12 im. J. Korczaka przy al. Kijowskiej w Krakowie

W dniu 21 marca 2025 r. uczennice i uczniowie z ZSIŚiM w Krakowie, pod opieką p. Moniki Markowskiej, reprezentowali naszą Szkołę na Targach Edukacyjnych przy al. Kijowskiej w Krakowie.
Młodzież z klas 2 A, 2 E, 2 FO, 3 R oraz 4 F wszechstronnie prezentowała ofertę edukacyjną oraz kierunki Meliorka, wykorzystując pomoce dydaktyczne i własne prace projektowe podczas rozmów z ósmoklasistami, ich rodzicami oraz nauczycielami ze szkół podstawowych.

Opracowała: Monika Markowska
 

Krakowska Wiosna Fryzjerska - Regionalne Mistrzostwa Upięć

W dniu 21.03.25 r. w Zespole Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie odbyła się rywalizacja w Regionalnych Mistrzostwach Upięć pod hasłem – Krakowska Wiosna Fryzjerska na najbardziej kreatywną i oryginalną fryzurę wiosenną. Miło nam poinformować, że uczeń kl 2fo Adam Salamon zajął w konkursie 3 miejsce.
Gratulujemy!

Halowy turniej piłki nożnej o puchar Dyrektora ZSM Nr 1 w Krakowie

20 marca 2025r. uczniowie naszej szkoły brali udział w halowym turnieju piłki nożnej chłopców organizowanym w Zespole Szkół Mechanicznych Nr 1. W turnieju brało udział 6 szkół, a reprezentacja naszej Szkoły zajęła wysokie II miejsce, ulegając zwycięzcom tylko gorszym bilansem bramkowym. Na uwagę zasługuje fakt, że chłopcy nie ponieśli żadnej porażki w rozegranych meczach. Drużyna otrzymała puchar i pamiątkowy dyplom.
Na boisku zaprezentowali się uczniowie:
Filip Borycki, Karol Sędzik, Krzysztof Maj klasa 2e, Karol Mętel, Bruno Jarzyna klasa 3e, Konrad Kurowski 4e, Aron Bełtowski 5e i nasz kapitan Kacper Jaworski 5ro.
Wielkie brawa, gratulujemy sukcesu.
Opiekun drużyny: Krzysztof Kania

Hortiterapia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Wczoraj 20 marca 2025 r. klasy 5a i 5 ro (grupa ogrodników) w ramach zajęć specjalizacyjnych hortiterapia odwiedziły zaprzyjaźniony Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Była to wizyta studyjna pt. „Od Technikum do Uniwersytetu: ścieżki rozwoju na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie„. Pod opieką nauczycielek Pań Anny Dawidowicz, Katarzyny Leśniak oraz Lucyny Samek uczniowie zwiedzili kolekcje roślin ozdobnych w szklarniach Uniwersytetu – Laboratorium in vitro i fitotron kultur tkankowych, a następnie wzięli udział w wykładzie dr Bożeny Szewczyk-Taranek „Terapeutyczna twarz ogrodnictwa: hortiterapia i ogrody sensoryczne w Polsce i na Świecie”.

Lekcja niemieckiego w Instytucie Goethego

W dniu 19 marca br. w Instytucie Goethego grupa uczennic i uczniów z klasy 2 FO wraz z p. Moniką Markowską, entuzjastycznie dała się ponieść iście sportowej rywalizacji, ucząc się zawodów w języku niemieckim, antonimów przymiotników, czasowników i formułując pytania. A to wszystko z towarzyszeniem gier planszowych i kart pracy z zadaniami nawiązującymi do reguł gier. Młodzież pracowała niezwykle efektywnie w trzech czteroosobowych zespołach, zaliczając z sukcesem trzy rundy.
To była lekcja języka niemieckiego w innym wymiarze, ale jak ilustrują zdjęcia, był to również czas integracji, współpracy, porozumienia i dialogu i przełamania wszelkich barier.
Dziękujemy za kolejne warsztaty językowe i mówimy: do zobaczenia!
 
Opracowała: Monika Markowska

XI Krakowski Tydzień Zawodowców

Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna pn. „Krakowski Ośrodek Kariery” oraz Wydział Edukacji i Projektów Edukacyjnych Urzędu Miasta Krakowa mają zaszczyt zaprosić na XI edycję Krakowskiego Tygodnia Zawodowców. W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji przygotowano wiele atrakcji w dniach 17-22 marca 2025 r. (według następującego harmonogramu).
 
Te dni to szczególne wsparcie dla rozwoju szkolnictwa branżowego i technicznego. Wydarzeniom tym będą towarzyszyć tzw. Otwarte Soboty we wszystkich samorządowych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe.
 
Zapraszamy do Meliorka!

Kraków Junior Hair Show 2025 r.

W niedzielę 16 marca 2025 r. w hali 100-lecia KS Cracovia odbył się Kraków Junior Hair Show – w programie były konkursy, pokazy mistrzów fryzjerstwa i prezentacje trendów. To była też świetna okazja, by poznać zawód fryzjera i jego możliwości, bo fryzjerstwo to zarówno rzemiosło, jak i sztuka, oferująca wiele możliwości rozwoju.
Dzięki naszym uczennicom z klasy 3 df nasza Szkoła też była tam obecna. Młodzi fryzjerzy zaprezentowali swoje umiejętności i powalczyli o tytuł najlepszego w branży podczas 31. Małopolskiego Konkursu Uczniów Fryzjerstwa. W konkurencji Fryzura Ślubna uczestniczyła Zuzanna Cyganek, a w konkursie Open Barber Junior miłośnicy męskiego fryzjerstwa podziwiali rywalizację Karoliny Pasternak w odmianie Free Style.
Nie obyło się bez pokazów mistrzów! To była wyjątkowa okazja, aby na żywo zobaczyć najlepszych specjalistów w swoim fachu. Wśród gości pojawili się eksperci, którzy wyznaczają trendy we współczesnym fryzjerstwie i szkolą czołowych profesjonalistów. Wraz z Master Team L’Oréal – zespołem fryzjerów, tworzących innowacyjne fryzury i prowadzących szkolenia, wystąpiły nasze uczennice Aleksandra Hotloś i Emilia Szarek.

2 edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w ZSIŚiM

Uczennice i uczniowie w ramach Technikum nr 13 i Branżowej Szkoły I stopnia w dniach 25 – 28 lutego 2025 roku wybrali projekty zgłoszone przez swoje koleżanki i swoich kolegów.
Ze względu na przekroczenie kwoty docelowej wybranych projektów w Branżowej Szkole decyzja przez koordynatorów w Urzędzie Miasta została czasowo przesunięta.
 
Dziękujemy za frekwencję, która była bardzo wysoka, ponad 70%.
 
Teraz potrwa realizacja, więc już niedługo korytarze i sale będą się zmieniały.

XV Gminne Targi Edukacyjne w Michałowicach – inspirujące spotkanie młodzieży ze szkołami ponadpodstawowymi

Dnia 6 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej w Michałowicach odbyły się XV Gminne Targi Edukacyjne, które po raz kolejny zgromadziły liczne grono uczniów klas ósmych oraz przedstawicieli szkół ponadpodstawowych.
Na prośbę Dyrektora Jarosława Kozłowskiego, uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Michałowice, Daniel Gajoch, podkreślając znaczenie tego wydarzenia dla młodzieży stojącej przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej.
W tegorocznej edycji wzięło udział 40 szkół ponadpodstawowych, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną, programy nauczania oraz możliwości rozwoju dla przyszłych uczniów. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – targi odwiedzili ósmoklasiści z opiekunami i nauczycielami nie tylko z gminy Michałowice, ale także z sąsiednich miejscowości, takich jak Zielonki, Iwanowice, Słomniki czy Kocmyrzów.
Choć w dzisiejszych czasach wiele informacji można znaleźć w Internecie, nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania, rozmowy i możliwości zadania pytań przedstawicielom szkół. Uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z ofertą edukacyjną, ale również porozmawiać ze starszymi kolegami i nauczycielami, uczestniczyć w warsztatach oraz zobaczyć, jakie możliwości rozwoju oferują poszczególne placówki.
Targi Edukacyjne w Michałowicach mają swoją długoletnią tradycję – organizowane są od 2009 roku i z każdą kolejną edycją przyciągają coraz większą liczbę uczestników. Po przerwie spowodowanej pandemią, wydarzenie zyskało nową energię i entuzjazm zarówno ze strony organizatorów, jak i wystawców.
 

Warsztaty kreatywne dla przedstawicieli samorządów uczniowskich.

10.03.2025 r. mieliśmy okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach kreatywności, organizowanych przez Fundację Warsztat Innowacji Społecznych, w których uczestniczyli reprezentanci 6 szkół ponadpodstawowych! Na początku skupiliśmy się na części integracyjnej, by lepiej się poznać i stworzyć atmosferę sprzyjającą twórczej pracy. Następnie przeszliśmy do etapu kreatywnego, w którym pracowaliśmy nad pomysłami związanymi z naszymi szkołami. To było niesamowite doświadczenie, pełne inspirujących rozmów i innowacyjnych koncepcji!
Naszą szkolną drużynę reprezentowali:
📌 Izabella Winnicka (4r)
📌 Wiktoria Krzemień (2fo)
📌 Emilia Jędrzejewska (2fo)
📌 Jakub Cieślik (4a)
📌 Michał Cieślik (1er)
📌 Karol Malada (1er)
Opiekunką naszej grupy była Pani mgr Adrianna Fijałka.
Dziękujemy za ten dzień pełen kreatywnej energii i już nie możemy się doczekać kolejnych inicjatyw!

Młodzież w Systemie Nieodpłatnej Pomocy

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą przygotowaną przez Wydział Nieodpłatnej Pomocy Prawnej skierowaną do młodzieży, mającą na celu przybliżenie funkcjonowania Systemu Nieodpłatnej Pomocy. Materiał ten został opracowany z myślą o młodych osobach, które mogą znaleźć się w sytuacjach wymagających wsparcia prawnego lub chcą lepiej zrozumieć swoje prawa.
Broszura zawiera m.in.:
– podstawowe informacje o Systemie Nieodpłatnej Pomocy oraz mediacji,
– wskazówki dotyczące uzyskania pomocy prawnej,
– przykłady spraw, w jakich można uzyskać wsparcie w punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego,
– zagadnienia dotyczące problemów, które mogą dotyczyć osób poniżej 18 roku życia.

Sezon lekcji języka niemieckiego w Instytucie Goethego rozpoczęty

Z przytupem intensywną edukację językową zapoczątkowały uczennice klasy 2 B (grupa) uczestnicząc w warsztatach językowych z serii Śledztwo w Bibliotece.
W dochodzeniu po niemiecku w celu poszukiwań zaginionych słówek z księgozbioru Biblioteki Goethe Institut, pomagały wymagające programowania interaktywne pracowite pszczółki, maszyna szyfrująca, rebusy, słowniki oraz kody QR.
Zdrowy duch rywalizacji między zespołami, entuzjazm i dynamiczna współpraca uczennic w grupach, nie uszły uwadze gospodarzom Instytutu Goethego.
Zwieńczeniem warsztatów i lekcji słownictwa było odczytanie i przetłumaczenie rozszyfrowanego cytatu, nagrody oraz wspólne zdjęcia upamiętniające jakże kreatywne zajęcia z języka niemieckiego.
Dziękujemy Pani Jolancie Krzemień za kolejne gościnne przyjęcie i przestrzeń do niekonwencjonalnej i inspirującej nauki języka niemieckiego.
Za dwa tygodnie kolejne warsztaty z wykorzystaniem gier planszowych w nauce języka niemieckiego.

Turniej piłki siatkowej Akademii WSB

 
W niedzielę 23 lutego 2025r. reprezentacja naszej Szkoły wzięła udział w turnieju siatkówki organizowanym przez Akademię WSB.
Do zawodów przystąpiły zaproszone szkoły średnie, a także uczelnie wyższe. Sam turniej miał charakter międzynarodowy, gdyż WSB wystawiła drużynę International.
Chłopcy z Meliorka nie dali większych szans pozostałym drużynom, pewnie wygrywając wszystkie swoje mecze i pieczętując I miejsce w zawodach.
Uczniowie zostali udekorowani pamiątkowymi medalami, został im wręczony puchar i dyplom.
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie: Bartosz Staworzyński, Michał Stąsiek klasa 3e, Mateusz Pietruszka, Alan Dybol, Mateusz Nowiński, Aron Bełtowski i Jan Jaglarz z klasy 5e.
Gratulujemy!

Konkurs Selfie+

W ramach upowszechniania i promocji realizowanych projektów europejskich nasza Szkoła od kilku lat bierze udział w prestiżowym konkursie Selfie+ organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
W tegorocznej edycji po raz kolejny udało nam się zdobyć wyróżnienie w kategorii „Wartości Europejskie w Nowej Perspektywie – Cyfrowy świat” za zdjęcie „Halo, czy to wspomnienia?’’ /projekt Odkrywaj/.
Poniżej fragment decyzji jury konkursowego:
‘’Ujęcie, które zostało wyróżnione w konkursie, emanuje pozytywną energią i stanowi doskonały przykład inspirującej pracy. Jesteśmy pełni uznania dla Państwa zaangażowania i talentu, które przyczyniają się do rozwoju dziedziny edukacyjnej. Dołączenie do społeczności Selfie+ to nie tylko wyjątkowa okazja do zaprezentowania najciekawszych projektów, lecz również doskonała możliwość dzielenia się doświadczeniami
oraz inspiracjami z innymi. Cieszymy się, że Państwa praca została doceniona, a Państwo sami stali się źródłem inspiracji dla innych’’.
Link do zdjęcia na stronie Selfie+ .

Szkolny Zespół ds. projektów Erasmus+

XXIII Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku

Drodzy ósmoklasiści !!!
W dniu 16 stycznia 2025 r. na terenie Naszej Szkoły odbędą się XXIII „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku” impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym, na której zaprezentuje się aż 25 zespołów szkół technicznych i branżowych. Najważniejszym celem organizacji tego wydarzenia jest pomoc Wam, uczniom klas ósmych szkoły podstawowej, w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.
W trakcie XXIII „Styczniowych Targów Szkół Zawodowych w Meliorku” krakowskie zespoły szkół technicznych i branżowych zaprezentują swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2025/2026.
Ponadto w dniach 16 stycznia – 28 lutego 2025 r. zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.styczniowetargi.zsisim.pl. Wersja Targów w formie on-line umożliwi przez ponad miesiąc dokładne prześledzenie każdej oferty edukacyjnej wszystkich 25 szkół technicznych i branżowych.
Właściwy wybór szkoły średniej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc skorzystać z szansy, aby w jednym miejscu zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa technicznego i branżowego, tak, aby podjęta decyzja okazała się tą najtrafniejszą.
Serdecznie zapraszamy!!!

462646501_903398558599722_6781391900315884566_n

Wesołych Świąt!

Jasełka – wspólne przeżywanie świątecznego ducha

Tegoroczne Jasełka w naszej szkole były wyjątkowym wydarzeniem, które na długo zapadnie w pamięć zarówno uczestnikom, jak i widzom. Przygotowane w formie musicalu, zachwyciły swoją oprawą, energią i przesłaniem, łącząc tradycyjną historię Bożego Narodzenia z nowoczesnym podejściem artystycznym. Było to niesamowite przeżycie, które poruszyło nie tylko osoby wierzące, ale każdego, kto miał okazję zobaczyć występ.
Jasełka zostały zaprezentowane trzykrotnie – w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ułanów 25, na Jarmarku Bożonarodzeniowym na krakowskim rynku oraz w naszej szkole. Każde z tych miejsc wypełniło się świąteczną atmosferą i radością, jaką nasi uczniowie wnieśli swoim zaangażowaniem i talentem.
Serdeczne podziękowania należą się Pani Marzenie Baranek za pomysł, organizację i dopracowanie wszystkich szczegółów, które sprawiły, że Jasełka stały się prawdziwym świątecznym spektaklem. Szczególne uznanie kierujemy także do całego chóru, który przygotowała Izabella Winnicka z klasy 4 R – ich występy były magiczne i wzruszające, wnosząc dodatkową głębię i emocje do przedstawienia.
Nie sposób nie wspomnieć o aktorach, tancerzach oraz osobach odpowiedzialnych za dekoracje, których praca i talent stworzyły piękny klimat spektaklu. Dzięki ich wysiłkowi Jasełka stały się wyjątkowym wydarzeniem, które przyniosło radość i wzruszenie wszystkim widzom.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. To dzięki Waszej pasji i poświęceniu mogliśmy wspólnie poczuć prawdziwego ducha Bożego Narodzenia.

Festiwal Uczelni - Małopolska Przyszłości

05.12 klasa 4F pod opieką pani Renaty Kwiatkowskiej odwiedziła Festiwal Uczelni – Małopolska Przyszłości. Była to niepowtarzalna możliwość, aby w jednym miejscu zapoznać się z ofertą naukową wiodących małopolskich uczelni i instytucji badawczych, co z pewnością ułatwi zaplanowanie dalszej ścieżki edukacyjnej.
Festiwal to także doskonała okazja do poszerzenia horyzontów w zakresie możliwości zmiany wykonywanego zawodu lub kierunku kształcenia dla studentów i osób dorosłych.
W trakcie wydarzenia dla zwiedzających przygotowano ponad 80 interaktywnych stoisk wystawienniczych w sześciu strefach tematycznych, a także branżowe centra umiejętności. Swoją ofertę naukową i dydaktyczną zaprezentowało 17 małopolskich uczelni, 5 Instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz 2 Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Mikołajkowy turniej piłki siatkowej

2 i 3 grudnia 2024r. w XXIV LO odbył się mikołajkowy turniej w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców.
Pierwszego dnia rywalizowali chłopcy i efektownie wygrali swoje mecze. W dobrym stylu zajęli I miejsce, nie dając szans na boisku takim zespołom jak XIII LO, VIII LO i gospodarzom XXIVLO. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 5e Michał Osiak, Alan Dybol, Mateusz Pietruszka, Jan Jaglarz i Mateusz Nowiński, z klasy 3e Krzysztof Masternak, Michał Stąsiek i Bartosz Staworzyński, z klasy 3f Michał Pilch oraz z klasy 2e Filip Borycki i Karol Sędzik.
Drużyna otrzymała okazały puchar i dyplom, wszyscy uczestnicy zostali udekorowani medalami i pamiątkowymi koszulkami. Zawodnikiem MVP, czyli najlepszy zawodnik turnieju, został wybrany Michał Osiak.
W drugim dniu do zawodów przystąpiły dziewczęta, jednak już nie powtórzyły wyniku chłopców. W klasyfikacji łącznej szkół nasza szkoła zajęła I miejsce. I to można uznać za prawdziwy mikołajkowy prezent.
Brawo i tak trzymać.
Opiekun zespołu: mgr Krzysztof Kania

 

Warsztaty z policją

W dniach 15 i 26 listopada, w ramach działań profilaktycznych, odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji dla klas pierwszych. Tematem spotkania była kwestia odpowiedzialności karnej w kontekście czynów nieletnich. Pan Policjant w przystępny i przejrzysty sposób przybliżył naszym uczniom wspomnianą tematykę.

Mikołajkowa zbiórka darów dla pacjentów Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę zabawek dla pacjentów Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wasze dary zostały przekazane do Fundacji „O dobro dziecka” i mamy nadzieję, że przyniosły mnóstwo radości.

ErasmusDay – zakończenie projektu Odkrywaj

Był to wyjątkowy dzień, w którym świętowaliśmy różnorodność, współpracę międzynarodową oraz niezliczone możliwości, jakie program Erasmus+ otwiera przed młodymi ludźmi, nauczycielami i instytucjami. Jednocześnie uroczyście zakończyliśmy realizację projektu Odkrywaj /FERSVET-2022-1-PL01-KA122-VET-000075233/
W wydarzeniu, oprócz oczywiście uczniów klas IV i V – uczestników projektu Odkrywaj oraz nauczycieli ze Szkolnego Zespołu ds. projektów Erasmus+ uczestniczyło wielu zaproszonych Gości:
Pani Dyrektor Barbara Lesińska,
Pani Wicedyrektor Justyna Kozera
Pani Katarzyna Leśniak – Kierownik szkolenia praktycznego
Pan Krzysztof Budzan Inspektor Wydziału Edukacji UMK
Pani Beata Śliwa – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1
Pani Magdalena Łabudzka oraz Pan Artur Łabudzki – nauczyciele z Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1.
Ogromną przyjemnością dla wszystkich była obecność Pani Evi Ioakeimidou oraz Pani Moniki Kochman z partnerskiej instytucji Greek Culture and Education z Grecji. Spotkanie stało się okazją do wspomnień dzięki przedstawieniu przez uczniów prezentacji podsumowujących etapy projektu – uczniowie obecnych klas piątych wspominali swoją grecką przygodę / kwiecień, maj 2024/, natomiast uczniowie obecnych klas czwartych – swój
pobyt w Portugalii /wrzesień, październik 2024/. Następnie wszystkim uczestnikom projektu zostały wręczone certyfikaty dokumentujące zdobyte umiejętności, zrealizowane szkolenia oraz kursy. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Lesińska oraz Pani Monika Kochman. Obie Panie podkreśliły ogromne znaczenie i zalety projektów europejskich oraz współpracy międzynarodowej w budowaniu świata opartego na zrozumieniu, tolerancji i empatii.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.
Tym samym projekt Odkrywaj zostaje wpisany na listę zrealizowanych w naszej Szkole.
Czas na kolejne …

Warsztaty o komunikacji w klasach pierwszych

W ostatnich dniach w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty na godzinach wychowawczych, prowadzone przez starszych uczniów: Michała Pilcha z klasy 3f oraz Izabellę Winnicką z klasy 4r. Tematem zajęć była komunikacja międzyludzka i jej ogromne znaczenie w budowaniu relacji opartych na wzajemnym szacunku.
Te warsztaty to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy, zainspirowanej programem „Ogarniam życie”. Dzięki nim uczniowie klas pierwszych mieli okazję nauczyć się, jak lepiej się rozumieć, współpracować i budować atmosferę wzajemnego wsparcia w swoich zespołach klasowych.
Komunikacja to klucz do sukcesu – w szkole i poza nią! Szacunek i zrozumienie to fundament każdej relacji.
Dziękujemy Michałowi i Izabelli za zaangażowanie oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział! Mamy nadzieję, że te warsztaty przyniosą trwałe efekty w Waszych codziennych relacjach.

OLIMPIADA „WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH”

Już po raz kolejny w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież zdobywa cenną wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych, niezbędną do podejmowania świadomych decyzji na progu dorosłości.
Zdobytą wiedzę uczniowie mieli okazję sprawdzić, biorąc udział w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której celem jest upowszechnianie i pogłębianie znajomości zasad ubezpieczeń społecznych. Wiedza ta jest kluczowa zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
W I etapie Olimpiady, który odbył się 26 listopada 2024 roku, wzięło udział 16 uczniów ZSISiM z klas: 2 a, 2 b,    3 r, 3 a, 3 e. Miło nam poinformować, że troje z nich zakwalifikowało się do II etapu wojewódzkiego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie uczniom, którzy przeszli do kolejnego etapu! Życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!
 
Opiekun: Alicja Echary

Zagraniczne praktyki zawodowe ODKRYWAJ Portugalia 2024 r. UPOWSZECHNIANIE​

W dniu 21 listopada 2024 roku mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicielki Miejskiego Domu Opieki Społecznej nr 1 w Krakowie. Była to wyjątkowa okazja, aby zaprezentować umiejętności, które zdobyliśmy podczas praktyk w Portugalii oraz uprzyjemnić ten dzień naszym wspaniałym gościom. Każdy z nas opiekował się swoją uroczą i niezwykle sympatyczną podopieczną, starając się zapewnić jej jak najlepszą opiekę. Na życzenie naszych klientek wykonaliśmy mycie i modelowanie włosów, dostosowując się do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wspominamy ten dzień z ogromną radością i satysfakcją, ciesząc się, że mogliśmy wnieść odrobinę uśmiechu i pomóc tym wyjątkowym Paniom w tak szczególny sposób.

Zagraniczne praktyki zawodowe ODKRYWAJ Portugalia 2024 r. UPOWSZECHNIANIE

W dniu 21.11.2024 do naszej szkoły zawitały Panie z Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Krakowie „Socjus”. Grupa reklamy opowiedziała o swoich praktykach zawodowych w Portugalii. Bazując na swoim doświadczeniu i wyuczonych umiejętnościach przygotowali z gośćmi wizytówki oraz przypinki, w odpowiedniej kolorystyce i z wzorami, których życzyły sobie Panie.

UCZENNICE NASZEJ SZKOŁY NA KONGRESIE EKOLOGICZNYM „E-KNOW”!

Cztery uczennice z klasy 2 a i 2 b miały zaszczyt wziąć udział w prestiżowym wydarzeniu – Kongresie ekologicznym „E-know”, organizowanym już po raz trzeci przez Uniwersytet Jagielloński. Kongres odbył się 21 listopada 2024 r. w Auditorium Maximum UJ i zgromadził osoby, którym zależy na przyszłości naszej planety.
Tegoroczna edycja poruszała niezwykle ważne tematy, takie jak zmiany klimatyczne, rola sztucznej inteligencji w działaniach proekologicznych oraz ekologia w kosmosie. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirujących wykładach, takich jak wystąpienie Konrada Skotnickiego – popularyzatora nauki znanego jako Doktor z TikToka. Nasze uczennice wzięły również udział w Krakowskim Teście Wiedzy o Klimacie, warsztatach i licznych
panelach tematycznych.
To była doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i zdobycia cennych doświadczeń.
Gratulujemy naszym uczennicom: Oliwii Zając, Nikoli Musiał, Aleksandrze Perahud, Marcie Zielnik za zaangażowanie i chęci uczestnictwa w tak ważnym wydarzeniu!
IMG_9206

Rozpoczynamy Wędrówki po świecie zawodów

W dniu dzisiejszym 20.11.2024 r. naszą Szkołę odwiedzili niecodzienni goście – przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 8 z Krakowa. W ramach miejskiego programu Wędrówki po świecie zawodów dzieci poznawały różne zawody, jakich można uczyć się w krakowskich technikach i szkołach branżowych. Mamy nadzieję, że dzisiejsze zwiedzanie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji rozbudzi nowe pasje u małych zerówkowiczów. Może spotkamy się na naszych szkolnych korytarzach za 8 lat? Kto wie… Więcej zdjęć – na szkolnym facebook’u.

Rajd po fach - nowa edycja

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w programie miejskim Rajd po fach, dzięki któremu młodzież ze szkół podstawowych może, w ramach przygotowania do wyboru szkoły średniej, zapoznać się z dostępną w Krakowie ofertą edukacyjną techników i szkół branżowych. Z tego tytułu w poniedziałek 18 listopada 2024 r. gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 14 z krakowskiego osiedla Kliny.

Wyniki konkursu "Twój pomysł na kartę"

Projekt edukacyjny Warszawskiego Instytutu Bankowości „Porwani przez Ekonomię” wraz z mBankiem ogłosili WYNIKI KONKURSU TWÓJ POMYSŁ NA KARTĘ.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym konkursie.
Z naszej Szkoły w konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas drugich i trzecich, którzy przygotowali 20 prac konkursowych.
Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – w terminie od 23 września do 11 października 2024 r. do organizatora wpłynęło aż 2100 prac konkursowych.
Komisja konkursowa wyłoniła 20 laureatów, którzy otrzymają nagrody finansowe.
Choć w tym roku nasi uczniowie nie zdobyli nagród, ich prace były wyjątkowo ciekawe i kreatywne. Z ogromnym podziwem patrzymy na ich twórczość i zaangażowanie.
Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu! Efekty tegorocznych prac można zobaczyć na szkolnym facebook’u.
 
Opiekun: Alicja Echary

Święto Niepodległości

8 listopada bieżącego roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie i nauczyciele zebrali się, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień, przypominając sobie znaczenie wolności i suwerenności naszej Ojczyzny.

Część artystyczna obejmowała recytację utworów poetyckich związanych z walką o niepodległość, odwołujących się do historycznych wydarzeń, takich jak rozbiory, powstania narodowe czy działalność Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Program wzbogaciły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów, takie jak: „Piechota” czy „My, Pierwsza Brygada”. Ich interpretacja spotkała się z gorącymi brawami publiczności i niewątpliwie poruszyła serca słuchaczy. Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 2B, które przygotowały piękną dekoracje, podkreślającą patriotyczny charakter wydarzenia.

W akademii wzięli udział uczniowie z klas: 1FO (Mateusz Pustuła i Elżbieta Skwarło), 2B (Julia Bańdo), 2FO (Igor Kucharczyk i Jakub Ochman), 3F (Michał Pilch), 3R (Zuzanna Bil) oraz 4R (Izabella Winnicka), którzy przygotowali wzruszający program artystyczny. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego, co wprowadziło zgromadzonych w podniosły i patriotyczny nastrój. Sztandar szkoły reprezentowali: Bruno Brożek (2 FO), Kamil Kaszycki (5A), Aleksandra Lewandowska, Natalia Adaś i Gracja Kibitlewska (3R), Amelia Zynek (3E).

Akademia była nie tylko hołdem dla tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, ale także ważną lekcją historii i okazją do refleksji nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli uroczystość stała się niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za ich pracę i zaangażowanie w przygotowanie tego wydarzenia. Wspólne celebrowanie tak ważnych momentów w historii Polski pozwala budować świadomość narodową i wzmacniać więzi w naszej szkolnej społeczności.

Piotr Cendrowicz

DSC00946

A może by tak teatr..

7 listopada br uczniowie klas 5 a i 5e mieli okazję wybrać się do Teatru Bagatela na spektakl POMOC DOMOWA /autor Marc Camoletti, reżyseria Paweł Pitera, tłumaczenie Bartosz Wierzbięta/.
Spektakl to klasyczna farsa, bardzo dobrze zagrana komedia pomyłek. Była to okazja do dobrej zabawy z doskonałą grą aktorską. Idealny czas na chwilę relaksu w listopadowy wieczór, a przede wszystkim szansa na bezpośrednie spotkania z Kulturą.
Naprawdę warto!

Krakowska Akademia Klimatu

7 listopada 2024 roku uczniowie klas 2 a i 2 b po raz kolejny wzięli udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym *Krakowska Akademia Klimatu*, który łączy wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych.

Tematem przewodnim spotkania była „Woda i wpływ konsumpcji na klimat”. W trakcie wydarzenia uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony zasobów wodnych oraz roli, jaką każdy z nas odgrywa w kształtowaniu zmian klimatycznych.

Szczególne gratulacje kierujemy do pięciu uczennic z klasy 2 b: Aliaksandry Perahud, Nikoli Musiał, Darii Pstruś, Joanny Seligi oraz Gabrieli Kołacz, które wzięły udział w interaktywnym quizie klimatycznym i zdobyły główne nagrody. To wspaniałe osiągnięcie i dowód na zaangażowanie młodych ludzi w ochronę naszej planety.

9p5ihA90

RegioSkills Małopolska

W ubiegły czwartek 7 listopada 2024 r. nasi uczniowie z klasy 2 fo, pod opieką pani mgr Renaty Kwiatkowskiej, wzięli udział w II etapie konkursu RegioSkills Małopolska. Część praktyczna konkurencji obejmowała wykonanie fryzury w temacie: „Tajemnicza kobieta z Kraju Kwitnącej Wiśni. Koki inspirowane starą Japonią”. Zobaczcie, jak sprawili się nasi przedstawiciele.

190-lecie Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1

10 października 2024 r. w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta uroczyście obchodzono Jubileusz 190-lecia szkoły. Delegacja ZSIŚiM z Panią Dyrektor mgr inż. Barbarą Lesińską i opiekunem SU mgr Adrianną Fijałką oraz uczniami uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w Uniwersyteckiej Kolegiacie Świętej Anny. Sztandar Naszej Szkoły wprowadzili: Wiktoria Bętkowska (5 a), Bruno Brożek (2 fo), Gracjana Kibitlewska (3 r), Kamil Kurek (3 a), Aleksandra Lewandowska (3 r), Amelia Zynek (3 e). Po mszy, cała społeczność szkolna ZSM nr 1 wraz z licznie zaproszonymi gośćmi, wzięli udział w uroczystej Gali Jubileuszowej w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33. Patronat nad obchodami objęli pan Krzysztof Jan Klęczar – Wojewoda Małopolski, pan Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, pan Aleksander Miszalski – Prezydent Miasta Krakowa, pani Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty, pan Cédric Peltier – Konsul Generalny Francji w Krakowie.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole

14 października 2024 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział: Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele, Społeczność Uczniowska, Pracownicy Obsługi i Administracji oraz Rodzice.
Podczas akademii uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych, którzy zostali włączeni w szeregi naszej Szkoły. To ważne wydarzenie poprowadziła Pani Dyrektor Barbara Lesińska.
Po części oficjalnej, wszyscy zebrani obejrzeli krótki materiał filmowy z przymrużeniem oka, w którym wystąpili uczniowie naszej Szkoły, reprezentujący różne klasy i zawody, a także pierwszoklasiści, którzy podzielili się swoimi refleksjami po pierwszych tygodniach nauki w nowej szkole.
Całość zakończył występ wokalny Izabelli Winnickiej, która wykonała przebój „Lighter” zespołu „5 Seconds of Summer”.
 
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Barbara Lesińska złożyła wszystkim zebranym najlepsze życzenia, a uczniom klas pierwszych życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w dążeniu do celu oraz pozytywnej energii.
 
Akademię przygotowali i udział wzięli:
*Michał Pilch (3 f) – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – program artystyczny, materiał filmowy;
*Wiktoria Krzemień, Lena Kłyś, Aleksandra Stolarska oraz Igor Kucharczyk – członek SU (wszyscy z klasy 2 fo) – prowadzący;
*Izabella Winnicka (4 r) – zastępca przewodniczącego SU – wokal;
*Wiktoria Będkowska (5 a) – program artystyczny, materiał filmowy / montaż, wokal;
*Jakub Cieślik (4 a), Oliwier Myrlak (5 r) – zdjęcia / oprawa muzyczna.
 
Sztandar Szkoły poprowadzili:
Gracja Kibitlewska (3 r)
Aleksandra Lewandowska (3 r)
Amelia Zynek (3 e)
Nikola Włodarczyk-Zaręba (2 r)
Bruno Brożek (2 fo)
Kamil Kaszycki (5 a).
 
Agnieszka Krajewska- Mrugała

III Wizyta zawodoznawcza u Państwa Niemczewskich - Jesień

W dniu 11 października 2024 r. klasa 3a pod opieką wychowawczyni p. Moniki Markowskiej oraz p. Marzeny Baranek gościła w Zielonkach w Specjalistycznym Centrum Ogrodniczym Niemczewscy.
Trzecia i ostatnia jesienna wizyta zawodoznawcza miała na celu poznanie roślin ozdobnych oraz zasady pielęgnowania przygotowujących się do rozkwitu chryzantem.
Przy okazji spotkania u Państwa Niemczewskich uczennice i uczniowie klasy 3a mieli okazję zobaczyć i zachwycić się chryzantemami wielkokwiatowymi. Optymistyczne kolory ich kwiatów będą rozjaśniać listopadowe szarugi i jeszcze długo cieszyć nasze oczy.
Uczniowie doświadczyli też praktycznych aspektów uprawy tych roślin. Wszak podlewanie, nawożenie oraz sterowanie kwitnieniem i wysokością tych pięknych bylin to klucz do sukcesu, który na pewno Państwo Niemczewscy dokładnie poznali. Dlatego chryzantemy, jak widać na zdjęciach, fantastycznie się prezentują. Na te i inne szczegóły produkcji tych kwiatów, zwróciły uwagę uczniom pracownica Specjalistycznego Centrum Ogrodniczego u Państwa Niemczewskich oraz p. Monika Niemczewska.
 
Serdecznie dziękujemy p. Monice Niemczewskiej za całokształt jakże cennych lekcji na temat roślin ozdobnych na przestrzeni roku 2023/2024 zimą, wiosną i jesienią.
 
Opracowała: Monika Markowska

Ogrody sensoryczne w Muszynie

W ramach realizacji przedmiotu specjalizacyjnego hortiterapia w czwartek 10.10.2024 r. uczniowie klas 5 a i 5 o kontynuowali oraz rozwijali ww temat na wycieczce zawodoznawczej do Muszyny do Ogrodów sensorycznych. Jest to fantastyczne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ogrody sensoryczne zwane ogrodami zmysłów, mogą silniej niż zwykłe ogrody oddziaływać na nasze zmysły, służą do celów terapeutycznych i edukacyjnych, a także, jak wszystkie inne ogrody, do relaksu. Muszyńskie ogrody dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jak również dla rodzin z dziećmi w wózkach. Ogrody sensoryczne zostały podzielone na 8 stref. Są to strefa zdrowia, zapachu, dźwięku, zapachowo-dotykowa, smaku, wzroku, Afrodyty, Baśni i legend o Muszynie.
Ponadto będąc w Muszynie uczniowie mogli też zobaczyć ogrody biblijne. Są czwartym i zarazem największym w Polsce tego typu obiektem. Swoją powierzchnią obejmują 1,2 ha i są miejscem szczególnej bliskości z religią. Dla osób innego wyznania stanowią ogród spacerowo-botaniczny z kompozycją roślin i krajobrazu Ziemi Świętej. Uczniowie mogli zapoznać się z roślinnością Palestyny, Izraela, a także suchym i surowym krajobrazem pustyni, jaki towarzyszył ludziom za czasów Chrystusa.

Pokaz roślin i wykład w Ogrodzie Botanicznym UJ

W związku z realizacją nowego przedmiotu – hortiterapia (przedmiot specjalizacyjny) w klasach piątych w zawodach technik architektury krajobrazu oraz technik ogrodnik, uczniowie tychże klas w dniu 03.10.2024r. uczestniczyli w wykładzie oraz pokazie roślin ozdobnych oraz użytkowych stosowanych w hortiterapii.
Wykład oraz pokaz odbył się w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie. Pani Anna Sobczyk – koordynatorka hortiterapii w Ogrodzie Botanicznym zwróciła uwagę na rodzaj dobieranych roślin oraz elementów obiektów małej architektury krajobrazu w ogrodach terapeutycznych.
462552870_1256322668879166_8413557847132201873_n

Wycieczka integracyjna klas pierwszych

W dniach 30 września – 1 października 2024 r. pod hasłem „Przyroda, tradycja i kultura Podhala” klasy pierwsze Technikum Inżynierii Środowiska Nr 13 wzięły udział w wyjeździe integracyjnym. Miejscem zacieśniania więzi szkolnej przyjaźni była jak zawsze przepiękna Bukowina Tatrzańska.

ERASMUSDAYS 2024: Zjednoczeni w świętowaniu europejskich wartości​

Czas na świętowanie sukcesów programu Erasmus+ podczas #ErasmusDays 2024, które odbywają się od 14 do 19 października. Tegoroczna, już 8. edycja organizowana jest pod hasłem: „6 days to make Europe shine”.
W ramach tego wydarzenia przygotowana została w naszej Szkole wystawa fotograficzna przedstawiająca realizację obecnego projektu Odkrywaj.
Projekt ten umożliwił grupie 30 uczniów klas czwartych, reprezentującej wszystkie zawody nauczane w naszej Szkole, zrealizowanie praktyk zawodowych w Grecji (kwiecień/maj 2024) oraz Portugalii (wrzesień/październik 2024). W trakcie mobilności uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności zawodowe pod okiem fachowców w specjalistycznych firmach i przedsiębiorstwach, ale mieli również okazję poznania dziedzictwa kulturowego kraju, w którym przebywali. Chociaż językiem komunikowania się był język angielski, stażyści poznali również podstawy języków krajów goszczących – greckiego i portugalskiego.
Mamy nadzieję, że wspólny pobyt całej grupy w obcojęzycznym środowisku oraz zagraniczna praktyka zawodowa będą dla wszystkich uczestników doświadczeniem, do którego chętnie będą wracać w przyszłości.
Mamy nadzieję, że zapamiętają to doświadczenie jako jedno z ważniejszych w swoim życiu.
Innym wydarzeniem towarzyszącym w ramach tegorocznej edycji #ErasmusDays 2024 jest wystawa fotograficzna przedstawiająca poprzednio zrealizowany projekt – Ruszaj (sierpień 2021r. – Hiszpania; kwiecień/maj 2022r. Portugalia).

EUROPÄISCHER SPRACHENTAG - EUROPEAN DAY OF LANGUAGES - EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

W ubiegły czwartek 26 września uczennice i uczniowie klas 1 er, klas 2 a, b, e, fo, r, 3 a, ao, r, f, e( grupy) świętowali po raz kolejny na lekcjach języka niemieckiego Europejski Dzień Języków.
Ustanowione 2001 roku przez Radę Europy święto przypomina i zachęca do nauki języków obcych w myśl idei różnorodności nie tylko kultur, krajów, ale również języków.
W tym roku młodzież delektowała się językiem niemieckim i angielskim.
Po intensywnej burzy mózgów w celu zdefiniowania co najmniej 10 argumentów przemawiających za uczeniem się języka niemieckiego, przyszedł czas na intensywną naukę: języka niemieckiego i angielskiego. Podczas tej aktywności można było wymieniać argumenty w każdym języku, którego młodzież się uczy lub zna, z językiem ojczystym włącznie. Uczniowie i uczennice, podzieleni na zespoły, odgadywali i łączyli umieszczone na kolorowych karteczkach frazy oraz zwroty w j. niemieckim dotyczące wyrażania emocji z ich anglojęzycznymi ekwiwalentami. Po pracy przyszedł czas na prezentację wyników w formie naprzemiennych mini dialogów niemiecko-angielskich.
W ramach podsumowania grupy otrzymały rekwizyty kojarzone z zakupami, podróżowaniem i znajomością języka: przewodnik, paragon i pocztówkę.
Zadanie polegało na nazwaniu wymienionych gadżetów w języku polskim, niemieckim, angielskim i np. hiszpańskim.
Aktywność okazała się nie małym wyzwaniem, ale młodzież już wie, że to co może wydawać się trudne, oznacza jednocześnie to, że jest nowe i interesujące.
Świadczyć może o tym niezwykle szeroka gama argumentów, prezentowanych na początku lekcji:
Deutsch lernen warum? Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego? Lista pomysłów:
praca, podróże, uczucia, bezpieczeństwo, gospodarka, sąsiedztwo, handel międzynarodowy, flirt, zawieranie znajomości, czytanie książek, muzyka, nagrywanie płyt hip hop w j. niemieckim, filmy, konflikty zbrojne, polityczne, humor, dowcipy, studia, szkolenia, rozwój osobisty, osobista satysfakcja, chęć zaimponowania, firmy międzynarodowe, konkursy językowe, kultura, kuchnie krajów DACHL, zakupy, restauracje.
Do zobaczenia 26 września w przyszłym roku!
 
Opracowała: Monika Markowska

Praktyki zawodowe Portugalia 2024 r.

Podsumowanie 2 tygodni zagranicznych praktyk w Portugalii przez naszych uczniów:
 
ARCHITEKTURA 🪻
Okazało się, że aby poznawać zawód architekta, wcale nie trzeba znać języka. Brak pośpiechu sprzyja natomiast rozwojowi roślin.
 
ENERGETYKA ODNAWIALNA 🛠️
Prace budowlane w łazience przebiegają sprawnie, chociaż generują sporo hałasu. Nowe kafelki i armatura nadają wnętrzu nowoczesny, elegancki wygląd.
 
FRYZJERSTWO 💇🏻‍♀️
Jako fryzjerzy na praktykach w Portugalii chcielibyśmy przekazać, że warto starać się o udział w projekcie Erasmus. Dzięki temu możemy poznać inne metody fryzjerskie i doskonalić swoje umiejętności.
 
REKLAMA 📽️
Z naszego punktu widzenia – technika reklamy można wiele skorzystać na zagranicznych praktykach. Miałyśmy okazję zobaczyć pracę wielu maszyn, z którymi nie spotkałyśmy się podczas praktyk w Polsce.

Wycieczka zawodoznawcza do Goczałkowic 19.09.2024 r.

Ogród skandynawski czy japoński? Sensoryczny czy romantyczny?…

Powyższe dylematy ochoczo rozwiewali uczniowie i uczennice klas 3 A oraz 3 AO podczas pierwszej wycieczki zawodoznawczej w nowym roku szkolnym do Goczałkowic. Wyjazd zorganizowany został pod opieką p. Magdaleny Mikołowskiej, p. Moniki Markowskiej oraz p. Anny Dawidowicz.
Obiektem zainteresowania były oczywiście znane Ogrody Kapijas. Młodzież w pełni korzystała z przestrzeni i wolności oraz możliwości delektowania się roślinnością, aranżacją poszczególnych ogrodów.
Pełni wrażeń kolorystycznych, estetycznych i florystycznych, uczniowie przystąpili do realizacji zadań zespołowych przydzielonych przez nauczycielki przedmiotów zawodowych. Zadania polegały na przygotowaniu prezentacji dotyczących specyfiki ogrodów tematycznych takich jak np. angielski, skandynawski, japoński, śródziemnomorski, sensoryczny, romantyczny oraz ogród ciszy.
Więcej zdjęć dokumentujących jakże piękną i owocną wizytę w Goczałkowicach w słonecznej, wrześniowej scenerii można znaleźć na szkolnym Facebook’u.
Polecamy, naprawdę warto!
 
Monika Markowska
Anna Dawidowicz
Magdalena Mikołowska

Porwani przez Ekonomię

Już po raz trzeci w naszej Szkole realizowany jest projekt edukacyjny Warszawskiego Instytutu Bankowości „Porwani przez Ekonomię”.
W trakcie trwania projektu uczniowie klas drugich i trzecich poznają najważniejsze zjawiska, problemy oraz mechanizmy gospodarcze. W ramach programu uczniowie szkół ponadpodstawowych zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Twój pomysł na kartę”! Uczestnicy rywalizacji mają za zadanie stworzyć własny projekt wymarzonej karty płatniczej.

Opiekun projektu: Alicja Echary

Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”

Już po raz kolejny w naszej Szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”.
Projekt adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież poznaje zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, niezbędnymi do podjęcia wielu ważnych decyzji na progu dorosłości. Zdobytą wiedzę, uczniowie będą mogli sprawdzić podczas Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. To wiedza, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Opiekun projektu: Alicja Echary

Krakowska Akademia Klimatu

Od 24 września 2024 uczniowie klas 2 A i 2 B uczestniczą w wyjątkowym projekcie edukacyjnym, łączącym wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. To także dyskusje z twórcami filmów, ekspertami, przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju oraz samą młodzieżą. 
Zajęcia w ramach Krakowskiej Akademii Klimatu odbywają się w Nowohuckim Centrum Kultury. Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „W POSZUKIWANIU ZIELONYCH MIAST”.

warsztatyintegrac

Warsztaty integracyjne

W dniach 18-25 września 2024 r. w naszej Szkole odbyły się warsztaty integracyjne dla klas pierwszych. Nasi nowi uczniowie mieli okazję lepiej się poznać podczas wspólnych gier i zabaw.

Daj popalić nałogowi!

W czwartek 19 września 2024 r. klasa 3 R została zaproszona na konferencję dla młodzieży. Tematem spotkania zorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną na terenie AWF były uzależnienia. Oprócz interesujących wykładów uczniowie mogli wziąć udział w miniwarsztatach edukacyjnych z użyciem narkogogli i alkogogli, a także w konkursie, w którym zwycięzcami zostali Nikola Ziętara i Marek Kalisz.

Mamy nowy Samorząd!

Przedstawiamy nowy skład Samorządu Uczniowskiego w ZSIŚiM w roku szkolnym 2024/2025.

Przewodniczący Michał Pilch klasa 3 R

Viceprzewodnicząca Izabella Winnicka klasa 4 R

Członek SU Igor Kucharczyk klasa 2 FO

kiermasz Podręczników

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

2 września 2024 roku w ZSIŚiM zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny.
Uczniowie, po dwóch miesiącach wakacji, powrócili do szkolnych ławek.
Pani Dyrektor, mgr inż. Barbara Lesińska, powitała Grono Pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną, a szczególnie uczniów klas pierwszych, życząc im sukcesów w nowej szkole, entuzjazmu oraz przyjemności z nauki.
Akademię z okazji rozpoczęcia roku, swoim występem uświetniła, po raz kolejny już, nasza szkolna wokalistka, uczennica klasy 4r, Izabella Winnicka.
Gronu Pedagogicznemu oraz całej społeczności szkolnej życzymy, aby nowy rok szkolny był czasem wyzwań, inspiracji oraz sukcesów