Open menu

111 grudnia do naszej Szkoły zawitali niecodzienni goście. Była to grupa francuskiej młodzieży, wraz z dwoma nauczycielami, ze szkoły Lycee Agricole z Tours Fondettes, która zlokalizowana jest
w departamencie Indre - Et – Loire, w centralnym regionie Francji.
 

Młodzi ludzie są uczniami liceum o profilu architektura krajobrazu. Francuskich gości powitała Wicedyrektor ZSIŚiM, mgr Justyna Kozera, a podczas całego pobytu opiekowała się nimi mgr inż. Anna Mika oraz uczniowie klasy III o, kształcący się
w zawodzie technik ogrodnik. Pierwszym punktem pobytu gości było zapoznanie
z bazą dydaktyczną Szkoły.

Rozpoczęliśmy od spaceru wokół naszych obiektów, młodzi ludzie mogli zobaczyć typową roślinność wykorzystywaną w nasadzeniach ogrodowych w rejonie Krakowa. Goście zauważyli różnice w przygotowaniu roślin do okresu zimowego (we Francji używa się do okrywania słomę, my używamy agrowłókninę), zaskoczyła ich także przewaga roślin iglastych w nasadzeniach. Bardzo podobało im się, że kładziemy duży nacisk na kształcenie praktyczne, gdyż w ich szkole młodzież uczy się
w przeważającej większości teorii (też ubolewają nad dużą ilością gatunków roślin, które muszą poznać podczas nauki).

Kolejnym etapem wizyty było odwiedzanie sal lekcyjnych, gdzie kształcą się przyszli technicy architektury krajobrazu, fryzjerzy, technicy usług fryzjerskich oraz technicy organizacji reklamy. Gościom bardzo podobało się, iż uczniowie mogą skorzystać
z zabiegów  fryzjerskich w Szkole. Młodzież zawitała także w gościnne progi  biblioteki multimedialnej. Po krótkiej przerwie, podczas której goście mogli skosztować polskich jabłek, mgr inż. Violetta Cywicka przedstawiła informacje dotyczące organizacji praktyk zawodowych, a mgr inż. Anna Mika omówiła możliwości kształcenia ponadgimnazjalnego w Polsce oraz ofertę edukacyjną naszej Szkoły. Zwieńczeniem całej wizyty były zajęcia integracyjne z uczniami klasy III o, które polegały na wspólnym wykonaniu dekoracji świątecznych. Gospodarze byli moderatorami 6 grup składających się z uczniów francuskich.  Młodzież miała do dyspozycji szeroką gamę elementów świątecznych i wspólnymi siłami stworzyła piękne choinki i stroiki świąteczne.

Podczas pracy komunikowano się w języku angielskim, co powodowało wiele śmiechu i radości, gdyż obydwie grupy były świadome swych niedoskonałości językowych. Wspólna praca świetnie zintegrowała młodzież i zaowocował wymianą numerów telefonów oraz adresów e-mail. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i nadszedł czas pożegnania. Młodzież francuska opuściła nasze gościnne mury bogatsza o wiedzę dotyczącą kształcenia w Polsce oraz umiejętność wykonywania dekoracji bożonarodzeniowych. Nasi uczniowie zyskali większe kompetencje w zakresie organizacji pracy swojej i innych osób.  W podsumowaniu mogę stwierdzić, iż była to bardzo udana wizyta i dziękuje za duże zaangażowanie oraz pomoc uczniom klasy III o. 

Opiekun młodzieży mgr inż. Anna Mika

 

GALERIA

 

 

 


   

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

NASZE SUKCESY

Praktyki zawodowe - Portugalia
Patrycja Sekuła - II miejsce na XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Dariusz Sobczyk na I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
Patrycja, Marysia, Marzena na XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Patrycji
Paulina na XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Wiktor na XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Sukcesy naszych uczniów na XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Wyróżnienie dla Naszej Szkoły
Podziękowania dla Naszej Szkoły
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Zuzanny
Dariusz Sobczyk I miejsce i Szymon Miś IV miejce na II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
Wioletta Sioła - „Złoty indeks” Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Marzena Haber III miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - architektura krajobrazu
Piotr Piwowar III miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ogrodnictwo
Jakub Spyrłak II miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ochrona i inżynieria środowiska
Arkadiusz Krawczyk VII miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ogrodnictwo
Mateusz Zbroja V miejsce na XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym - ochrona i inżynieria środowiska
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Zuzanny Agnieszki Majkrzak
Arkadiusz - I miejsce w bloku Ogrodnictwo i Magdalena - laureat XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Adran i Arkadiusz - laureaci XLIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych