Gdy w styczniu 2003 roku zorganizowaliśmy imprezę, dzięki której chcieliśmy zaprezentować absolwentom gimnazjów ofertę edukacyjną nie tylko swoją, ale również innych szkół technicznych funkcjonujących w Krakowie, nie przypuszczaliśmy, że spotka się ona z tak dużym zainteresowaniem.

Nie spodziewaliśmy się, że nasze przedsięwzięcie, nazwane pierwotnie „Styczniowymi Spotkaniami Gimnazjalistów”, na stałe wpisze się w kalendarz krakowskich imprez oświatowych ,a  tym bardziej nie spodziewaliśmy się, że po latach zmienią się jej adresaci. 23.01.2020  na osiemnastą edycję naszej imprezy przybyło ok.1500 uczniów szkół   podstawowych a nie  z gimnazjów, które przeszły już do historii, aby wziąć udział  nie w „Spotkaniach” lecz w „Styczniowych Targach Szkół Zawodowych w Meliorku”. Dla młodych ludzi „18” jest cyfrą wręcz   magiczną, wprowadza ich symbolicznie w świat dorosłych. Można powiedzieć, że po tylu latach nasza impreza również dojrzała. Gdy zaczynaliśmy, była właściwie jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w Krakowie. Z czasem w nasze ślady poszły nie tylko  niektóre szkoły krakowskie lecz również spoza naszego miasta, jednak  impreza w „Meliorku” cieszy się nadal  wielką popularnością wśród uczniów, ich Rodziców i wychowawców. W ciągu osiemnastu  lat niektórzy  opiekunowie byli już z kilkoma rocznikami wychowanków na naszej imprezie. To właśnie oni  mają najlepszą sposobność, aby porównać jak „Spotkania” się zmieniały. Niezmiernie cenimy sobie ich opinie, że XVIII „Targi” były przygotowane w sposób bardzo profesjonalny.

O randze naszej imprezy najlepiej świadczy fakt, iż od lat jest ona obejmowana Honorowym Patronatem przez najważniejsze osobistości Krakowa i województwa małopolskiego, za co w obecnym roku jesteśmy niezmiernie wdzięczni  Panu Profesorowi Jackowi Majchrowskiemu – Prezydentowi Miasta Krakowa, Pani Barbarze Nowak – Małopolskiemu  Kuratorowi Oświaty, Panu Witoldowi Kozłowskiemu – Marszałkowi Województwa Małopolskiego oraz Dominikowi Jaśkowcowi - Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa.

„Magiczna 18” skłania również nas, organizatorów, do wspomnień i  pewnych refleksji. Spojrzenie wstecz pozwala dojrzeć, jakie zmiany zaszły nie tylko w polskiej oświacie, ale również   w naszej Szkole.  Oferta edukacyjna, którą początkowo prezentowaliśmy była skromniejsza niż dzisiejsza. Dotyczyła na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej  zawodu technik inżynierii środowiska i melioracji oraz technik ogrodnik, a na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej – fryzjer. Z czasem, dzięki wprowadzaniu nowych zawodów, mogliśmy ją  poszerzyć – początkowo o zawód technik usług fryzjerskich, a następnie – technik architektury krajobrazu. Stale staramy się nadążać za zmianami zachodzącymi na rynku pracy w naszym kraju i dlatego wzbogacamy naszą ofertę edukacyjną. Obecnie kształcimy w zawodach już wcześniej wspomnianych oraz ostatnio  bardzo popularnych i niezbędnych w XXI wieku  takich jak: technik urządzeń i systemów i energetyki odnawialnej oraz technik reklamy. Odwiedzający XVIII „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku” mogli  zapoznać się ze specyfiką wyżej wspomnianych zawodów jak również tych, jakie można zdobyć w innych krakowskich  szkołach  technicznych biorących udział w naszej imprezie. O bogactwie oferty może świadczyć fakt, że aby ją poznać niekiedy trzeba było poczekać w dość długiej kolejce.   Nic dziwnego, gdyż zainteresowanie, mimo nadal utrzymującego się niżu demograficznego, było duże. Siedzibę naszej Szkoły odwiedziło ok. 1500 uczniów z 49 krakowskich szkół podstawowych oraz 22 z okolicznych miast i miasteczek. Naprawdę było w czym wybierać. Szkół prezentujących swoją ofertę było 27, ale zawodów, często bardzo atrakcyjnych, w których kształcą, ponad. 100. Bez cienia przesady można stwierdzić, że od lat  wielką popularnością cieszyły się stoiska, gdzie swoje umiejętności prezentowały uczennice i uczniowie naszej Szkoły zdobywający zawód technika usług fryzjerski oraz fryzjer. Ósmoklasiści bardzo chętnie zmieniali swoje „codzienne”  fryzury na bardziej awangardowe. Skracaniu włosów często towarzyszyło nakładanie na nie bardzo oryginalnych kolorów. Trzeba jednak przyznać, że również na pozostałych stoiskach panował tłok.

W trakcie „Targów” ósmoklasiści mieli nie tylko możliwość poznania oferty edukacyjnej krakowskich szkół technicznych prezentowanej dzięki bardzo atrakcyjnym stoiskom, ciekawym pokazom, konkursom, degustacjom czy materiałom ukazującym ich historię, dorobek  i osiągnięcia lecz również mogli uzyskać wiele cennych rad i informacji o interesujących ich zawodach od nauczycieli oraz uczniów poszczególnych szkół   oraz doradców zawodowych posiadających najlepsze rozeznanie w potrzebach współczesnego rynku pracy.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które odwiedziły XVIII „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku” nie tylko z przybycie oraz liczne słowa uznania, ale również za  pewne  uwagi  dotyczące przygotowania imprezy. Na pewno weźmiemy je pod uwagę organizując  kolejną edycję „Targów”, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

 Galeria zdjęć

 

 

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
6
7
8
16
17
18
19
22
25
Data : 25 kwiecień 2020
26
27
28
29
30