Od grudnia w ZSIŚiM odbywają się spotkania uczniów klas pierwszych z przedstawicielem Straży Miejskiej pt:” Odpowiedzialność prawna a czyny nieletnich” oraz „Cyberprzemocy i zagrożeniach w Internecie”.

W czasie przeprowadzonych prelekcji, połączonych z prezentacją multimedialną uczniowie poznali wybrane przepisy najważniejszego aktu prawnego regulującego kwestie dotyczące nieletnich - Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Mowa była o czynach karalnych i przejawach demoralizacji, karach i środkach karnych przewidzianych przez ustawę, ale także o wybranych przepisach prawa, które młode osoby często naruszają nie mając do końca świadomości konsekwencji swoich zachowań.

Prelegent poruszył problematykę przemocy i agresji szkolnej i rówieśniczej – również w aspekcie negatywnych zachowań występujących w Internecie. Przemoc i hejt internetowy to coraz powszechniejsze zjawiska, o których należy rozmawiać. Poruszony również został temat odpowiedzialnego korzystania z portali społecznościowych. Przestępstwa takie jak znieważenie, zniesławienie czy groźby coraz częściej występują właśnie w cyberśrodowisku. Faktem jest, że część młodzieży ma skłonności do umieszczania w sieci swoich zdjęć, które początkowo wydają im się zabawne, a po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że tego typu fotografie nie przedstawiają ich w najlepszym świetle. Niestety usunięcie takich zdjęć czy informacji ze swojego konta nie zawsze oznacza, że zostały one definitywnie skasowane. Czasem informacje umieszczane przez nas w Internecie, takie jak zdjęcia, żyją potem własnym życiem i mogą trafić w niepowołane ręce, bądź postawić nas w niekorzystnym świetle.

Młodzież wysoko oceniła spotkania z fachowcem od w/w zagadnień. Uczniowie byli aktywni i chętnie zadawali pytania dotyczące interesujących ich problemów.

 

 Galeria zdjęć

 

 

Kalendarz roku ZSIŚiM

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
6
7
8
16
17
18
19
22
25
Data : 25 kwiecień 2020
26
27
28
29
30