Historia ZSIŚiM
Historia pierwszej w Polsce Krakowskiej Szkoły Melioracyjnej wiąże się ściśle z Państwową Wyższą Szkołą Przemysłową w Krakowie. Wyższa Szkoła Przemysłowa powstała w roku 1829 dzięki fundacji Szczepana Humberta, Francuza związanego z Krakowem przez 50 lat.
Szkoła była pionierem wiedzy technicznej na ziemiach polskich. Obejmowała ona całość nauk technicznych (wydziały budownictwa, mechaniki i chemii) oraz naukę malarstwa i rzeźby. W roku 1920 wprowadzono nowy wydział miernictwa, który zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 4 maja 1927 r. przemianowano na wydział Wodno-Melioracyjny.
Tę właśnie datę przyjmujemy jako początek Krakowskiej Szkoły Melioracyjnej. Wydział Wodno-Melioracyjny przetrwał do roku 1937, kiedy to został przekształcony w trzyletnie Liceum Wodno-Melioracyjne. Różne były losy szkolnictwa zawodowego w czasie okupacji hitlerowskiej. Mimo likwidacji wielu szkół dzięki postawie nauczycieli, uczniów i profesorów krakowskich uczelni wyższych udało się szkołę utrzymać.
Decyzją Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 lutego 1997 roku dotychczasową nazwę Zespół Szkół Melioracji Wodnych zastępuje się nazwą:
ZESPÓŁ SZKÓŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA i MELIORACJI