Aktualności
Sukcesy na olimpiadzie OWiUR
W dniach 24-25 maja 2024 r. odbyła się XLVII edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Nasi uczniowie Stanisław Cudek i Oskar Fugas przygotowani przez oraz pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej wzięli udział w rywalizacji w bloku Ogrodnictwo i zdobyli tytuł laureatów. Gratulujemy!
Pożegnanie maturzystów
Praktyki zagraniczne ODKRYWAJ Grecja 2024 r.
TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ Na zagranicznych praktykach z branży odnawialnych źródeł energii w Grecji można nauczyć się różnych technologii związanych z energią słoneczną, wiatrową oraz geotermalną. Można zdobyć praktyczne doświadczenie w projektowaniu, instalacji i konserwacji instalacji odnawialnych źródeł energii, a także poznać wyzwania i korzyści związane z ich stosowaniem w miejscowym kontekście.
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU Piękny krajobraz grecki zdecydowanie inspiruje nas – architektów krajobrazu, do tworzenia wspaniałych projektów i wizji przyszłych ogrodów. Miejscowość, w której uzyskałyśmy możliwość odbycia praktyk wyróżnia się na tle innych. W otoczeniu góry Olimp i morza Egejskiego, z zaangażowaniem dbamy o tutejszą zieleń. Staramy się z pełną mocą podkreślić wszystkie walory dekoracyjne miasta oraz z dumą reprezentować nasz kierunek.
TECHNIK OGRODNIK Jako ogrodniczki na zagranicznych praktykach w Grecji mamy okazję poznać wiele nowych roślin oraz dokształcić się w zakresie odmiennej specyfiki tutejszych ogrodów. Wraz z pracą nabywamy nowe umiejętności oraz szlifujemy nasz język angielski, przy okazji cieszymy się pięknymi widokami i kształtującymi wycieczkami.
TECHNIK REKLAMY Praktyki w Grecji pomagają nam nie tylko poznać nowe otoczenie, sposób pracy, język i obyczaje, ale także tutejszy rynek reklamowy i używane w tym kraju techniki reklamowe. Do tej pory zajmowaliśmy się grafiką komputerową oraz projektowaniem stron internetowych i plakatów, jednak nie możemy się doczekać, aż niedługo staniemy przy maszynach. Pomaga nam przyjazna atmosfera, mili pracownicy i doświadczony pracodawca.
TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH Jako fryzjerki na praktykach w Grecji mamy okazję uczyć się od doświadczonych mistrzów fryzjerstwa, poznawać tradycyjne techniki i trendy stylizacji włosów. Mamy również możliwości obsługi klientów z różnych kultur oraz cieszyć się pięknymi widokami i klimatem Grecji podczas naszej przygody zawodowej.
P.S. Więcej zdjęć w Galerii.
Festiwal Zawodów 2024
W dniu 24 i 25.04.2024 r. na krakowskiej hali EXPO odbył się kolejny już raz Festiwal Zawodów – przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego będące częścią kompleksowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego. Udział w nim wzięli też reprezentanci naszej Szkoły. Uczniowie kształcący się w zawodach technik usług fryzjerskich oraz technik reklamy godnie zaprezentowali wszystkiego kierunki kształcenia Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. Dużym powodzeniem, jak zawsze, cieszyły się stanowiska fryzjerskie oraz wykonana przez naszą branżę ogrodniczą aranżacja zieleni boksu wystawienniczego. Niezwykłą ozdobę stoiska stanowiły też prace uczniów z klas architektury krajobrazu wykonane pod kierunkiem Pani mgr arch. Anny Biernacik-Jakubowskiej.
Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy
Częstochowa w tym roku przywitała naszych maturzystów dość chłodno, ale to nie przeszkodziło dzielnym pielgrzymom gorąco prosić Maryję o właściwe wybory życiowe i oczywiście zdanie egzaminów maturalnych, obficie przy tym poświęcając długopisy wodą święconą. Życzymy wszystkim tegorocznym zdającym odpowiedzi na 100%, tak w pisemnych jak i w ustnych egzaminach, a także życiowych decyzjach.
Architekci krajobrazu i ogrodnicy na wykładzie
22 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 3 a i 2 ao pod opieką Pani mgr arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej oraz mgr inż. Anny Dawidowicz mieli okazję uczestniczyć w wykładzie Pani dr hab. Haliny Galery pt.: “Bogactwo symboliki róży – od ideału piękna po uosobienie próżności”. Udział w spotkaniu na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie był możliwy dzięki naszemu partnerstwu z tą uczelnią. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i pouczający wykład.
Wycieczka zawodoznawcza do Zielonek
Praktyki zawodowe w Grecji
Pokazy fryzjerskie w ramach realizacji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego
W dniu 16 kwietnia 2024 r. gościliśmy w naszej Szkole przedstawicieli firmy Szoklok & Wąs. Młodzież z klas 1, 2 i 3 Branżowej Szkoły I stopnia miała okazję wysłuchać krótkiego szkolenia i przyjrzeć się pokazom fryzjerskim. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu, którego pomysłodawczynią była Emilia Szarek z klasy 2 df, a opiekunem Pani mgr Renata Kwiatkowska. Podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy również do Pani Agnieszki Miszkinis. Ale szczególnie dziękujemy koordynatorowi Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w ZSIŚiM Pani Marzenie Baranek, bo to właśnie dzięki BO sfinansowane zostały wszystkie koszty tego przedsięwzięcia.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Zagraniczne praktyki zawodowe – projekt „Odkrywaj” GRUPA GRECJA
Wyjście uczniów na Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie
Halowy turniej piłki nożnej chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 w Krakowie
Wesołych Świąt!
Krakowski Tydzień Zawodowców 2024
Akcja zbiórki żywności
Dnia 15 marca 2024 r. w naszej Szkole dobiegła końca akcja zbiórki żywności w ramach pomocy wielkanocnej dla potrzebujących organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią dr Anetą Kwaśniak – Gawłowską serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę. Pamiętajmy, że ofiara serca zawsze wraca. Dziękujemy za wasze dary, poświęcony czas oraz bezinteresowność.
Fakty i mity
W dniach 11 i 13 marca 2024 r. odbyły się warsztaty dla klas pierwszych prowadzone przez trenerów z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Zajęcia pt. „Fakty i Mity” były ukierunkowane na podniesienie poziomu adekwatnej wiedzy dotyczącej konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz mechanizmu uzależnienia od substancji psychoaktywnych jako ważnego czynnika chroniącego w profilaktyce uzależnień.
Rekolekcje wielkopostne
Dzień SPA w Domu Pomocy Społecznej
W słoneczny piątek, 8 marca 2024, grupa zaangażowanych uczniów z klasy 2 f pod opieką Pani mgr Agnieszki Miszkinis oraz reprezentantem projektu Ogarniam Życie, Michałem Pilchem, odwiedziła Dom Pomocy Społecznej mieszczący się przy ulicy Krakowskiej 55. Inicjatywa ta miała na celu przekazanie uczniom istotnej lekcji na temat empatii, wrażliwości oraz pomocy w zdobywaniu doświadczeń społecznych. Podczas wizyty z okazji Dnia Kobiet, uczniowie nie tylko dzielili się uśmiechem i ciepłem serca, ale również oferowali praktyczną pomoc Mieszkańcom Domu Pomocy. W ramach wyjścia sygnowanego projektem Ogarniam Życie mieszkańcy mieli okazję skorzystać z usług fryzjerskich, relaksującego masażu oraz profesjonalnego makijażu, który został wykonany przez uczniów Naszej Szkoły.
To wyjście nie tylko sprawiło, że Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mogli skorzystać z chwil relaksu i zadbania o swoje samopoczucie, ale również ukazało uczniom, jak ważna jest pomoc dla osób borykających się z różnorodnymi problemami, w tym uzależnieniami. Wspólne doświadczenie zacieśniło więzi między młodzieżą a podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej, wzmacniając jednocześnie wartości takie jak solidarność, zrozumienie oraz gotowość do niesienia pomocy.
Ta wizyta, zainicjowana z okazji Dnia Kobiet, nie tylko edukuje uczniów na temat ważności empatii i wrażliwości w społeczeństwie, lecz także inspiruje do dalszego zaangażowania w projekty społeczne, ukierunkowane na poprawę życia innych. W ten sposób projekt Ogarniam Życie, którego opiekunem w Naszej Szkole jest Pani mgr Renata Kwiatkowska, pokazuje nam jak ważne jest rozwijanie postawy altruistycznej oraz świadomości społecznej wśród młodego pokolenia.
Dni Skupienia w Sanktuarium Św. Jana Pawła II
W czwartek 07 marca 2024 r. nasi uczniowie wzięli udział w Dniu Skupienia pod hasłem “Wstań”. Na zaproszenie Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Wydziału Katechetycznego kurii Metropolitalnej odwiedzili Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, gdzie mieli okazję spotkać się z grupą “Wyrwani z niewoli”.
Warsztaty w programie "Ogarniam życie"
W czwartek 7 marca 2024 r. grupa uczniów pod opieką Pani mgr Renaty Kwiatkowskiej wzięła udział w warsztatach w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. Było to już kolejne spotkanie w ramach programu Ogarniam życie, tym razem rozmawialiśmy o różnych sposobach komunikowania się.
Leselust - ochota na czytanie
Wycieczka zawodoznawcza do Winnicy Garlicki Lamus
W deszczowy wtorek 5 marca 2024 uczniowie z klasy 5 a i grupa ogrodników z 5 eo odwiedzili Winnicę Garlicki Lamus w Garlicy Murowanej należącą do Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie zapoznawali się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z cięciem winorośli oraz technologią produkcji wina. Był to kolejny wyjazd zawodoznawczy w ramach zajęć specjalizacyjnych Prowadzenie winnic. Tym razem tematem warsztatów było zimowe cięcie winorośli, czyli podstawowy zabieg w dużej mierze decydujący o prowadzeniu uprawy oraz ilości i jakości zbioru. Dzięki fachowemu instruktażowi nasi uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić właściwe cięcie winorośli. Ponadto zapoznali się z poszczególnymi etapami produkcji wina, a także parkiem maszynowym w Garlickim Lamusie.
Serdeczne podziękowania za zorganizowanie tych pouczających warsztatów składamy na ręce Pani dr hab. inż. Ewy Grzebelus, prof. URK, Prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich oraz Pana dr hab. inż. Macieja Gąstoła, prof. URK, Kierownika Katedry Ogrodnictwa. W Garlicy Murowanej gościł nas Pan mgr inż. Grzegorz Opioła, któremu bardzo dziękujemy za gościnę i przekazaną wiedzę.
Mały Książę po angielsku
W dniu 4 marca 2024 r. klasa 3 a wraz z wychowawczynią panią dr Anetą Kwaśniak-Gawłowską uczestniczyła w anglojęzycznym spektaklu pt. Mały Książę. Przedstawienie zostało przygotowane przez artystów z teatru Futur Art. Wydarzenie to było nietypową lekcją językową, podczas której uczniowie mieli możliwość udoskonalenia swoich umiejętności językowych w sytuacji pozaszkolnej. Mamy nadzieję, na dalszą współpracę z teatrem Futur Art.
Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Rzecznik praw ucznia w szkole
Dnia 29 lutego przedstawiciele samorządu uczniowskiego Michał Pilch (2 f) oraz Magdalena Krupa (3 r) wraz z opiekunem Panią dr Anetą Kwaśniak-Gawłowską uczestniczyli w szkoleniu dla samorządów uczniowskich pt. “Rzecznik praw ucznia w szkole”. Szkolenie odbyło się w budynku Urzędu Miasta Krakowa. Podczas wydarzenia uczniowie zapoznali się z informacjami dotyczącymi praw ucznia oraz wzięli udział w ciekawej dyskusji na temat korzystnego wpływu dialogu na relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami. Przyszłość każdej szkoły zależy od zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli we wspólne dobro.
Lekcja muzealna u Wyspiańskiego
Śledztwo w Bibliotece GI - Ein Kriminalfall in der Bibliothek GI
‘…nadinspektor Schmidt apeluje o pomoc w rozwiązaniu zagadki kryminalnej związanej ze znikaniem słów w zbiorach bibliotecznych. Ten fenomen stanowi zagrożenie nie tylko dla literatury, ale i języka niemieckiego. Niestety śledztwo utknęło w martwym punkcie. Komu uda się rozwikłać ten zadziwiający przypadek? Liczy się każda sekunda! (…)”
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z nietypowej lekcji języka niemieckiego w Instytucie Goethego z dnia 7 lutego 2024 r, w której udział wzięła klasa 2 a wcielając się w rolę detektywów na tropie kryminalnej zagadki językowej. Uczennice i uczniowie bardzo dynamicznie pracowali nad rozwikłaniem tajemniczego zaginięcia słów w zbiorach biblioteki Instytutu Goethego. W prowadzeniu śledztwa grupom dochodzeniowym, jak na współczesnych detektywów przystało, towarzyszył idący z duchem czasu sprzęt detektywistyczny – interaktywne pomoce językowe; “pracowite pszczółki” – nawigujące i naprowadzające do rozszyfrowania hasła, słowniki, interaktywne gadźety, kody QR oraz maszyna szyfrująca. Młodzież niezwykle dynamicznie pracowała zespołowo, komunikowała się i dzieliła zadania między poszczególnymi członkami grupy. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji, grupie językowych detektywów udało się skompletować prawidłowo “Ekwipunek detektywa” i tym samym przywrócić zaginione słowa na ich miejsce w zbiorach książkowych. Poprzez rozwiązywanie różnorodnych zadań (m.in. quiz o znanym niemieckim autorze, odnalezienie słów w określonych książkach, rozwiązanie rebusu językowego, praca ze słownikiem) uczestnicy gry wykorzystali swoją znajomość kultury i języka niemieckiego oraz poznali bibliotekę, a przede wszystkim świetnie się bawili językiem niemieckim.
Zabawa językiem z elementami grywalizacji na zasadach obowiązujących w grach miejskich (poszukiwanie, odgadywanie, odwiedzanie poszczególnych wyznaczonych stacji) to niewątpliwie decydujący czynnik motywujący i inspirujący do czynnej nauki języka i praktycznego zastosowania w nowych nietypowych sytuacjach.
Zwieńczeniem owocnej wizyty w GI było obdarowanie dociekliwych uczennic i uczniów upominkami i gadżetami Instytutu Goethego oraz odczytanie sentencji stanowiącej rezultat poszukiwań językowych.
Dziękujemy GI a w szczególności Pani Jolancie Krzemień za przyjęcie i stworzenie przestrzeni w Bibliotece Instytutu Goethego do kreatywnej i innowacyjnej lekcji języka niemieckiego.
Hazard? Nie daj się wciągnąć!
Wzorem ubiegłego roku Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji kontynuuje akcję edukacyjną pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja ta zawitała też ponownie i do naszej Szkoły.
Hazard coraz częściej przybiera formy, które wzbudzają ciekawość i są atrakcyjne dla młodzieży. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz przekazywanie wiedzy na temat dostępnej w tym zakresie pomocy.
Na zajęciach młodzież otrzymała informacje czym jest hazard oraz poznała skutki uprawiania hazardu; jak wpływa na zdrowie i jakie mogą być konsekwencje społeczne czy prawne. Poruszone zostały zagadnienia coraz bardziej popularnych gier online dla osób niepełnoletnich, które zawierają elementy hazardu. To rosnące na popularności zjawisko niesie za sobą wiele problemów. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznać mechanizmy uzależnień zastosowane w grach komputerowych.
Podwójny awans do I ligi SKS w piłce siatkowej
Miło nam poinformować społeczność szkolną o dużym sukcesie dziewcząt i chłopców jakim jest wywalczony awans do I ligi SKS w piłce siatkowej.
7 lutego 2024r. w hali Comcomzone odbyły się finały w turnieju kwalifikacyjnym dziewcząt i chłopców. Obie nasze drużyny stanęły na wysokości zadania, i po bardzo zaciętych meczach zdołały awansować do najlepszej dziesiątki drużyn szkół średnich w Krakowie. Sukces jest o tyle cenniejszy i smakuje znakomicie, bowiem poziom sportowy był niezwykle wyrównany, a większość meczów w wykonaniu naszych zawodników i zawodniczek był naprawdę doskonały, ręce same składały się do oklasków.
Zespół dziewcząt w walce finałowej reprezentowały uczennice:
Łucja Bryzik 5r Wiktoria Bętkowska 4a Partycja Siwek 4a Amelia Koścień 4a Gabriela Kiedziuch 4a Izabela Sułowska 3f
Alicja Jaworska 3a Julia Bobela 2a Polina Usata1b
W fazie eliminacyjnej na parkietach siatkarskich godnie reprezentowały naszą szkołę również Aleksandra Wajda, Wiktoria Gawlik, Anna Dubiel i Laura Markiewicz. Dla nich również słowa uznania za wkład wniesiony w końcowy sukces.
Drużynę chłopców w turnieju tworzyli:
Alan Dybol 4e Michał Osiak 4e Mateusz Pietruszka 4e
Jan Jaglarz 4e Mateusz Nowiński 4e Michał Stąsiek 2e
Krzysztof Masternak 2e Karol Sędzik 1e Filip Borycki 1e
W przyszłym roku szkolnym rozpoczynamy podboje parkietów siatkarskich w doborowym towarzystwie i mamy nadzieję, że nasze siatkarki i siatkarze dadzą nam wiele radości i powodów do dumy mogąc reprezentować Naszą szkołę. Wysoki poziom siatkówki w „Meliorku” będzie kolejną wizytówką naszej Szkoły.
Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników – dobra robota.
Opiekunowie zespołów: mgr Monika Potera, mgr Krzysztof Kania
Porozumienie o współpracy z AGH
Z dumą informujemy, że w dniu dzisiejszym tj. 08 lutego 2024 Nasza Szkoła podpisała porozumienie o współpracy z jedną z najlepszych uczelni w Polsce: Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica. Mamy nadzieję, że umowa ta pozwoli na wzbogacenie naszej szkolnej oferty edukacyjnej poprzez spotkania, warsztaty i uczestniczenie w pokazach organizowanych przez AGH. Kontakt z doświadczoną kadrą profesorów Akademii, nowoczesnymi laboratoriami oraz innowacyjnymi technologiami może stać się inspiracją dla naszych Uczniów do dalszego zawodowego kształcenia.
Kraków Junior Hair Show
Dnia 04 lutego 2024 na Hali 100-lecia KS Cracovii odbył się Jubileuszowy 30. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Krystyny Foltyn Kraków Junior Hair Show. Organizatorem wydarzenia jest corocznie Cech Rzemiosł Różnych, a w tym roku patronowali mu Prezydent Miasta Krakowa, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Naszą Szkołę licznie reprezentowały uczennice Szkoły Branżowej I stopnia z klas 1 df Patrycja Setner, 2 df Zuzanna Cyganek, Paulina Kucala i Klaudia Demków oraz z 3 df Karolina Kącka, Roksana Sobos, Oliwia Brotoń i Karolina Klasa w kategorii „fryzury ślubnej” zaś w konkurencji „fryzura z fal i pierścieni na mokro a’la Monroe” udział wzięły Nikola Gajda i Vanessa Haras z klasy 1 df. Kraków Junior Hair Show był też czasem prezentacji firm i instytucji branży fryzjerskiej i kosmetycznej, a także wielu pokazów utytułowanych mistrzów fryzjerstwa.
P.S. Więcej zdjęć w galerii.
XXII Styczniowe Targi w Meliorku
25 stycznia 2024 odbyły się XXII Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku, nareszcie, po 4 latach przerwy, stacjonarnie. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele małopolskich i krakowskich władz. Impreza Styczniowe Targi została objęta Honorowymi Patronatami tj. Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Rektora Uniwersytetu Rolniczego, Akademii WSB, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Patronatem medialnym wsparli nas: portal Krakow.pl, Dziennik Polski oraz TVP Kraków.
Mury naszej szkoły odwiedziło prawie 700 ósmoklasistów z Krakowa i okolic. Wystawcy, czyli 25 krakowskich szkół zawodowych zaprezentowało zwiedzającym swoją ofertę edukacyjną na kolejny rok szkolny. Krakowski Ośrodek Kariery i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 pokazywali różne ścieżki rozwoju zawodowego, a goście z Uniwersytetu Rolniczego oraz Akademii WSB prezentowali możliwość dalszej drogi kształcenia po ukończeniu szkoły średniej. Nie zabrakło też programu artystycznego. Były eksperymenty chemiczne, występy chórów, karaoke, parada cheerleaderek, pokazy baletowe i inne.
Całą tą moc atrakcji uwiecznili w swoim materiale reporterzy Telewizji Krakow.pl oraz Gazety Krakowskiej, ale i nasi szkolni fotoreporterzy. Zapraszamy do oglądania!
I przypominamy, że cały czas trwają Targi online. Pod adresem styczniowetargi.zsisim.pl do końca lutego 2024 można zapoznać się ze wszystkimi ofertami edukacyjnymi szkół zawodowych, które wzięły udział w stacjonarnym spotkaniu 25 stycznia w Meliorku. Zapraszamy!
Międzynarodowy projekt językowy eTwinning Geocaching
XXII Styczniowe Targi w Meliorku
Drodzy ósmoklasiści !!!
W dniu 25 stycznia 2024 r. na terenie Naszej Szkoły odbędą się XXII „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w
Meliorku” impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym, na której zaprezentuje się aż 25 zespołów szkół zawodowych.
Najważniejszym celem organizacji tego wydarzenia jest pomoc Wam, uczniom klas ósmych szkoły podstawowej, w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.
W trakcie XXII „Styczniowych Targów Szkół Zawodowych w Meliorku” krakowskie zespoły szkół zawodowych zaprezentują swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2024/2025.
Ponadto w dniach 25 stycznia – 29 lutego 2024 r. zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.styczniowetargi.zsisim.pl. Wersja Targów w formie on-line umożliwi przez ponad miesiąc dokładne prześledzenie każdej oferty edukacyjnej wszystkich 25 szkół zawodowych.
Właściwy wybór szkoły średniej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc skorzystać z szansy, aby w jednym miejscu zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa zawodowego, tak, aby podjęta decyzja okazała się tą najtrafniejszą.
Serdecznie zapraszamy!!!
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem zebrania.
Jasełka w Domu Harcerza
Jasełka na Jarmarku Bożonarodzeniowym
20 grudnia 2023 r. na Rynku w Krakowie nasza Szkoła zaprezentowała się podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Mieliśmy okazję, jako ZSIŚiM, przedstawić mieszkańcom Krakowa i turystom nasze wyjątkowe Jasełka. Była to nie tylko okazja do prezentacji umiejętności artystycznych, ale także wyraz wspólnej pracy, zaangażowania i ducha Świąt. Dzięki wsparciu Nauczycieli oraz operatywności naszych Uczniów, mogliśmy pokazać niezwykłą interpretację narodzin Jezusa. Ta inscenizacja była niezapomnianym przeżyciem i na długo zostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję nas zobaczyć.
Wesołych Świąt!
I Wizyta Zawodoznawcza w Specjalistycznym Centrum Ogrodniczym - Ogród Niemczewskich
W dniu 1 grudnia 2023 r. klasa 2 a pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani mgr Moniki Markowskiej gościła z wizytą w Specjalistycznym Zakładzie Ogrodniczym “Ogród Niemczewskich” w Zielonkach.
Po niezwykle gościnnym powitaniu grupy przez Panią Monikę Niemczewską oraz obejrzeniu asortymentu sklepu firmowego, uczennice i uczniowie zwiedzili szczegółowo część zewnętrzną Centrum Ogrodniczego. Pod fachowym i czujnym okiem Pani Niemczewskiej, a także Pani Dawidowicz młodzież zwróciła uwagę na ciekawe gatunki roślin ozdobnych atrakcyjnych o każdej porze roku.
Następnie przyszedł czas na główny punkt programu, a mianowicie zwiedzanie kompleksu nowocześnie wyposażonych szklarni, w których pyszniły się poinsecje, czyli Gwiazdy Betlejemskie. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem i uwagą słuchała cennych, niezwykle ciekawie i obrazowo przedstawionych przez Właścicielkę wskazówek odnośnie pielęgnacji, hodowli, sprzedaży oraz promocji tych pięknych świątecznych roślin. Przyszli adepci zawodu mieli sposobność poznania niezliczonej ilości odmian Gwiazd, o różnorodnym ubarwieniu. Ponadto Pani Monika Niemczewska zwróciła również uwagę uczniów na aspekty ekonomiczne i finansowe związane z eksploatacją szklarni, prowadzeniem działalności gospodarczej, zagospodarowaniem oraz kontrolą sprzętu maszyn i urządzeń.
Ostatni punkt wyjazdowej lekcji stanowiła prezentacja opakowań do kwiatów dla klientów. Pani Niemczewska poruszyła kwestie zatrudnienia, odbywania praktyk w tego rodzaju zakładzie, zwróciła uwagę młodzieży na kształtowanie i budowanie relacji z klientem opartych na profesjonalizmie. Zwieńczeniem wizyty było podziwianie bardzo bogatej kolekcji Gwiazd Betlejemskich oraz obdarowanie naszej grupy pięknymi roślinami.
Dziękujemy Pani Monice Niemczewskiej za niezwykle szczodre przyjęcie i pełną inspiracji lekcję ogrodnictwa.
Do zobaczenia na wiosnę!
Opracowanie: Monika Markowska, Anna Dawidowicz
Dzień Gleby
05 grudnia jest obchodzony jako Dzień Gleby. W tym roku świętowano pod hasłem “Gleba i Woda: źródło i życie”. W ramach obchodów tego dnia uczniowie klasy 2ao i grupa ogrodników z 1fo wybrali się na warsztaty zorganizowane przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego. Wycieczka odbyła się pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani mgr inż. Magdy Mikołowskiej. Na szczegółową relację zapraszamy do Galerii.
Mikołajki dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie
Na naszych szkolnych Mikołajów zawsze można liczyć! I w tym roku mali Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie będą się cieszyć ze wspaniałych prezentów. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać kredki, puzzle, maskotki i mnóstwo innych zabawek, które już trafiły do dzieci przebywających w krakowskim szpitalu.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz Samorządowi Uczniowskiemu za pomoc w organizacji zbiórki.
Koordynator akcji – mgr Renta Kwiatkowska
Wiele twarzy Czesława Miłosza
W dniu 29 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs humanistyczny zorganizowany przez Panie mgr Agnieszkę Krajewską-Mrugała i mgr Jadwigę Obakiewicz-Kała. Tematyka obejmowała życiorys i twórczość Czesława Miłosza, a pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia stała się 90. rocznica wydania debiutanckiego tomu poetyckiego późniejszego Noblisty pt.: Poemat o czasie zastygłym. Wyniki rywalizacji publikujemy na załączonym obok plakacie. Zwycięzcom gratulujemy!
Dzień kultury osobistej w ZSIŚiM
Pomoc psychologiczna oraz pedagogiczna dla dzieci i młodzieży
19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Adwokaci rozjaśniają prawo
W dniu 15 listopada 2023 r. w Naszej Szkole odbyło się spotkanie z Panią adwokat Dorotą Miką zrealizowane w ramach akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Temat spotkania dotyczył odpowiedzialności za słowo pisane, hejt i cyberprzemoc w internecie. Pani Dorota Mika, w przystępny dla uczniów sposób, wyjaśniła znaczenie powyższych pojęć oraz opowiedziała o konsekwencjach prawnych, jakie wiążą się ze sprzecznymi z prawem działaniami w sieci.
Szkolenie strzeleckie klas pierwszych
Święto Niepodległości
11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach powróciła na mapę Europy w chwili klęski zaborców w I Wojnie Światowej. W przeddzień rocznicy tego wydarzenia grupa uczniów wystąpiła przed całą społecznością szkolną z przepięknymi utworami muzycznymi.
Wycieczka do Pragi oczami uczniów
Przeżyjmy to jeszcze raz! Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanych przez uczniów – uczestników wrześniowego wyjazdu.
1. Prezentacja Amelii Koścień i Gabrieli Kiedziuch z klasy 4a
2. Prezentacja Patrycji Siwek i Nataszy Strug klasa 4a
Harmonogram spotkań z Wychowawcami dostępny tutaj.
Dzień tematyczny w ZSIŚiM
W poniedziałek 30.10.2023 uczniowie z naszej Szkoły celebrowali 100-lecie Disney’a – a w jaki sposób? Zobaczcie sami!
Święto Edukacji Narodowej
Warsztaty integracyjne klas pierwszych
W październiku w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. Warsztaty poprowadziły Psycholog i Pedagog szkolny. Uczniowie mieli okazję do pogłębienia relacji z rówieśnikami, opowiedzenia o swoich pasjach, talentach, a także podzielenia się spostrzeżeniami i oczekiwaniami. Dzięki wspólnym zabawom młodzież miała też szanse poznać swoje mocne i słabe strony oraz nauczyć się wspólnego rozwiązywania zadań.
Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa 2023
Z ogromną przyjemnością informujemy, że nauczycielka Naszej Szkoły mgr inż. Anna Dawidowicz została uhonorowana tegoroczną Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia i sukcesy w pracy dydaktycznej. Gratulujemy!
I Festiwal Dyni
Jeszcze wiosną klasa 2 ao wraz z Wychowawcą Panią mgr inż. M. Mikołowską zgłosiła się do udziału w Międzyszkolnym Konkursie na Największą Dynię zorganizowanym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Tej jesieni przyszedł czas na prezentację naszych osiągnięć, co nastąpiło 10 października 2023 r. na terenie Stacji Doświadczalnej Katedry Ogrodnictwa URK. Uczniowie 2 ao pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani dr inż. Lucyny Samek uczestniczyli w I Festiwalu Dyni w Krakowie – Zakliki.
Wędrówki po świecie zawodów
W środę 04 października 2023 r. grupa ogrodników z klasy 2ao, pod czujnym okiem Pani mgr inż. M. Mikołowskiej, podejmowała gości z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w ramach programu “Wędrówki po świecie zawodów”.
W trakcie wizyty dzieci mogły zwiedzić i podziwiać nasz piękny ogród, a także zapoznać się z tajnikami zawodu ogrodnika. Sadzenie roślin cebulowych sprawiło przedszkolakom ogromną radość i mamy ich obietnicę, że odwiedzą nas ponownie.
Wycieczka zawodoznawcza
W ramach realizacji przedmiotu specjalizacyjnego Prowadzenie winnic, uczniowie klasy 5a (zawód technik architektury krajobrazu) oraz 5eo/o (zawód technik ogrodnik) w dniu 03.10.2023r. odbyli kolejne zajęcia w terenie, podążając Jurajskim Szlakiem Winnym. Tym razem zwiedzili Winnice nad Prądnikiem w Prądniku Korzkiewskim oraz Winnice Słońce i Wiatr w Świńczowie. W poprzednim wyjeździe odwiedzili Winnice Amonit w Cianowicach Dużych.
Dzięki uprzejmości i życzliwości Gospodarzy uczniowie mogli poznać technologie prowadzenia uprawy winorośli w systemie ekologicznym jak i również tradycyjnym, uprawiane odmiany oraz zapoznać się z produkcją wina.
Wyjazd integracyjny klas pierwszych
Ostatnie dni września to czas na tradycyjny wyjazd klas pierwszych technikum wraz z Wychowawcami. Podczas dwudniowej wyprawy nasi uczniowie odwiedzili Podhale. Intensywny program obejmował Rusinową Polanę, Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, Gubałówkę, Butorowy Wierch i nieodłączne Krupówki. Nie zapomniano też o strefie relaksu – dla chętnych dostępny był basen, potem ognisko i dyskoteka. Jak przebiegała tegoroczna integracja – można sprawdzić na zdjęciach w Galerii.
Wycieczka do Pragi i Morawskiego Krasu 13-15.09.2023
Nowy rok szkolny 2023/2024
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Święto Dzielnicy III
UWAGA! WYNIKI OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO!
Mamy laureata Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych!
Zakończenie miejskich programów Krakowskiego Ośrodka Kariery dla szkół i przedszkoli
Wycieczka zawodoznawcza do ogrodów pokazowych
W dniu 23 maja 2023 r. uczniowie klas 1ao i 3a uczestniczyli w wycieczce o charakterze zawodowym do ogrodów pokazowych. Młodzież pod opieką mgr inż. A. Dawidowicz, mgr inż. M. Mikołowskiej, mgr A. Śliwy- Zalech i mgr A. Zawadzkiej odwiedziła dwa przepiękne miejsca. W Pisarzowicach, niewielkiej wsi niedaleko Bielska-Białej, znanej dziś przede wszystkim z produkcji roślin ozdobnych, zaznajomiła się ze sztuką tworzenia tradycyjnych ogrodów japońskich. Zazwyczaj spotyka się je przy świątyniach buddyjskich, w parkach, ale też przy domach prywatnych. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, ale wszystkie charakteryzuje niezwykła harmonia, prostota i elegancja. Podstawową zasadą tworzenia ogrodów japońskich jest naśladowanie natury, a nie jej ujarzmianie.
Z kolei Ogrody – Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Kapias w Goczałkowicach Zdrój zrodziły się z pasji do przyrody, właściciele z gołej ziemi kilkanaście lat temu wyczarowali tu przecudowne ogrody pokazowe, dostępne bezpłatnie dla każdego. Znajdziemy tu, w otoczeniu pięknie zaprojektowanych, ubranych w różnorodne, kolorowe rośliny i z pomysłem zaprojektowaną architekturę ogrodową, wytchnienie i odpoczynek.
Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.
Zajęcia praktyczne w terenie
W ramach zajęć praktycznych w dniu 15.05.2023 r. klasa 3a, pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej, odwiedziła Park Wojciecha Bednarskiego w celu wykonania inwentaryzacji dendrologicznej. Ten piękny, zabytkowy obiekt został założony pod koniec XIX w. w Krakowie – Podgórzu i przeszedł ostatnio gruntowną rewitalizację. Ćwiczenia dla naszych uczniów zostały zorganizowane przy współpracy z firmą Landscap – Marcin Batko.
Wygraliśmy turniej "Szkoła Biznesu Społecznego 2023"!
Pomoc i wsparcie - telefony zaufania
Dla wszystkich zainteresowanych Uczniów i ich Rodziców, potrzebujących pomocy i wsparcia psychologicznego, udostępniamy numery telefonów zaufania:
Festiwal Zawodów 2023
Festiwal Zawodów w Małopolsce to święto szkolnictwa zawodowego. Od 2013 roku jest to bardzo ważne miejsce spotkań uczniów podejmujących decyzje o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. 26 i 27 kwietnia 2023r. w EXPO Kraków nasi przedstawiciele z klas 1f, 1r, 2e, 3a, 3ro, 3e i 4eig prezentowali wszystkie zawody, w których można kształcić się w ZSIŚiM. Pod opieką Pani dr inż. Lucyny Samek i Pani mgr inż. Magdy Mikołowskiej powstało piękne i pachnące stoisko, cieszące się w trakcie targów ogromną popularnością wśród zwiedzających.
Zapraszamy na fotorelację do galerii zdjęć.
Pożegnanie klas maturalnych
P.S. Więcej zdjęć w galerii!
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucja 3 Maja
Muzealna Lekcja Designu - Wszystko jest zaprojektowane
Hazard? Nie daj się wciągnąć!
Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki prowadzi akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. W jej ramach pracownicy i funkcjonariusze krakowskiego Urzędu Skarbowego odwiedzili naszą Szkołę 17 i 27 kwietnia 2023 r. Wszystkie klasy pierwsze technikum oraz 2e i 3e uczestniczyły w warsztatach mających na celu przybliżenie młodzieży problematyki hazardu oraz konsekwencji, jakie niesie za sobą granie w gry hazardowe.
Efekt motyla - warsztaty
Szkolenie psychoedukacyjne “Efekt motyla” skierowane jest do uczniów w przedziale wiekowym 13 – 19 lat. W środę 26 kwietnia 2023 r. klasy 1f i 2e wzięły udział w takich warsztatach zorganizowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Celem programu jest rozwijanie poczucia wpływu na własne życie oraz kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji, zwłaszcza w kontekście planowania własnej przyszłości. Wykorzystanie tego typu zdolności jest istotnym elementem z grupy czynników chroniących w obszarze zapobiegania uzależnieniom. Szkolenie rozwija w uczniach świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji oraz zachowań i jest ważnym elementem w naszym Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym.
Fakty i mity - warsztaty psychoedukacyjne
Eko piknik rowerowo-sportowy
Dnia 18 kwietnia 2023 r. odbył się w naszej Szkole Eko Piknik Rowerowo-Sportowy. Była to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”). Projekt sfinansowany został ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Operatorem Programu była Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
Cel wydarzenia to promocja zdrowego stylu życia, a w szczególności:
– zachęcenie uczniów do korzystania z rowerów
– promocja zdrowego stylu odżywiania się
– promocja aktywności fizycznej oraz zdrowej rywalizacji
– integracja społeczności szkolnej
– wzmocnienie współpracy z sąsiadującą szkołą Zespołem Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego.
W ramach pikniku zorganizowane zostały:
1. Szkolne rozgrywki sportowe (tenis stołowy, siatkówka, koszykówka, piłka nożna)
2. Konkursy rowerowe
3. Aerobik oraz sesja zdjęciowa przy nowo zakupionych stojakach rowerowych
4. Międzyszkolne rozgrywki sportowe (siatkówka, koszykówka i piłka nożna)
Uczestnicy mogli poczęstować się owocami oraz sokami.
Miło nam poinformować, że zwycięskie miejsca zajęli:
Konkursy rowerowe:
– w kategorii „slalom rowerowy”:
I miejsce – Mateusz Sewioł z klasy 3df
II miejsce – Mikołaj Skibiński z klasy 2a
III miejsce – Igor Zbroch z klasy 2a
– w kategorii na najlepiej udekorowany rower:
I miejsce – Gabriela Kołodziej i Karolina Siuta z klasy 2a
II miejsce – Emilia Kasperczyk i Kinga Wrona z klasy 2a
– w kategorii pokazów umiejętności rowerowych:
I miejsce – Jakub Cieślik z klasy 2a, Mateusz Wieczorek z klasy 4eig oraz Tomasz Mysza z klasy 3e
Siatkówka:
I miejsce – klasa 3e: Michał Osiak, Alan Dybol, Jan Jaglarz, Mateusz Pietruszka, Mateusz Nowiński, Robert Malinowski, Aron Bełtowski
II miejsce – klasa 1e
III miejsce – klasa 3a
Koszykówka:
I miejsce – klasa 1e i 1f: M. Pilch, W. Janik, M. Gas, B. Staworzyński, M. Stąsiek, M. Wicher
Piłka nożna:
I miejsce – klasa 3 ro: J. Pluciński, A. Dzik, K. Kleszcz, E. Guzik, T. Karcz
II miejsce – klasa 4rp
Tenis stołowy:
I miejsce – Patryk Utrata z klasy 4ap
II miejsce – Aleksandra Smaga z klasy 4ap i Grzegorz Firek z klasy 1a
Podczas Pikniku odbyły się też rozgrywki międzyszkolne w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną z Zespołem Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego. Zespól Szkół Nr 1 zajął I miejsce w siatkówce oraz piłce nożnej. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji lepszy okazał się w koszykówce. Gratulujemy drużynie koszykarskiej w składzie: Liwia Gawrońska, Aleksandra Smaga, Bartek Staworzyński, Wojtek Janik, Michał Stąsiek, Mateusz Wicher, Maks Gas, Natalia Korepta.
Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że wszyscy bez względu na zajęte miejsca, bawili się wyśmienicie!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Eko Pikniku, a w szczególności nauczycielom wychowania fizycznego: panu mgr Wojciechowi Gawrońskiemu, panu mgr Krzysztofowi Kanii, panu mgr inż. Pawłowi Sękowi, pani mgr Bogusławie Siwej-Zych, pani mgr Monice Potera.
Organizatorzy wydarzenia:
dr Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Samorząd Uczniowski
Gra o Kraków - wyniki konkursu
W dniach 14-19 kwietnia 2023 r. Biblioteka Szkolna i Multimedialna ZSIŚiM zorganizowała dla uczniów konkurs historyczno-czytelniczy pod nazwą Gra o Kraków. To II edycja tego wydarzenia, w którym wygrać można było bardzo atrakcyjne nagrody.
Laureatów publikujemy na załączonej obok grafice. Wszystkim serdecznie gratulujemy i do kolejnej gry zapraszamy za rok!
XLVI edycja Olimpiady Wiedzy
i Umiejętności Rolniczych
KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO "ICH HöRE UND VERSTEHE - SŁUCHAM ZE ZROZUMIENIEM" rozstrzygnięty!
Szkolny Konkurs Fryzjerski "Postacie z bajek i baśni"
W dniu 12 kwietnia 2023 odbył się finał szkolnego konkursu dla klas fryzjerskich technikum p.t. Postacie z bajek i baśni. W rywalizacji wzięło udział 9 zespołów dwuosobowych (fryzjer + modelka). Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i umiejętnościami. Jury w składzie: mgr Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk, mgr Renata Kwiatkowska i mgr Agnieszka Miszkinis, miało nie lada wyzwanie, żeby wybrać tych najlepszych z najlepszych. Ostateczny werdykt to:
I miejsce: Julia Moksa z klasy 1 f
II miejsce: Marcelina Irlik z klasy 3 f
III miejsce ex aequo: Daria Drab z klasy 3 f i Oskar Marzec klasa 2 f.
Gratulujemy!!! Zapraszamy do galerii na pełną fotorelację.
Państwowa Inspekcja Transportu Drogowego
W dniu 23 marca 2023 r. w murach naszej Szkoły gościli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego. Na spotkaniu z uczniami klas 3a, 3e, 3f, 3ro, 4aog i 4rp omawiali zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach miast i miasteczek, przypominając podstawowe regulacje związane z transportem drogowym. Zapoznali też młodzież ze specyfiką pracy Inspektorów.
Spotkanie z przedstawicielami policji
W dniach 20-21 marca 2023 r., w ramach naszych szkolnych działań kształtowania właściwych postaw wśród młodzieży, w Szkole gościli przedstawiciele Policji. Spotkania z wszystkimi klasami pierwszymi, drugimi oraz 3ro i 3 df miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich. Prelegenci przedstawili sytuacje często bagatelizowane, które w świetle obowiązującego prawa mogą wypełnić przesłanki przestępstw lub wykroczeń. Uczniowie przygotowali też zestawy pytań do policjanta, na które, w trakcie spotkania, uzyskali odpowiedzi. Mamy nadzieję, że te rozmowy wpłyną na bezpieczeństwo naszej młodzieży.
Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Coś dla ciała, coś dla ducha
Dni skupienia w Łagiewnikach
Dnia 15 marca 2023 r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w dniu skupienia “Wstań” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym roku Jasiek Mela był naszym duchowym mentorem, który wskazał jak wyrwać się z głębin samotności i bezradności, dając iskierkę nadziei przyszłość.
Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego
W dniu 15 marca 2023 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Uczestnikami Konkursu byli uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego oraz Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych.
Uczestnicy mierzyli się ze sobą w zadaniach językowych z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego, słownictwa oraz gramatyki, także w eliminacjach ustnych. Tematem przewodnim było „Państwo i społeczeństwo”.
Miło nam poinformować, że zwycięzcami zostali następujący uczniowie:
I miejsce – Sergiusz Tracz z Zespołu Szkół nr 1
II miejsce – Filip Zemełka z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych
III miejsce – Krzysztof Czaja z Zespołu Szkół nr 1
Uczestniczki Konkursu z naszego Zespołu to:
Izabella Winnicka z klasy 2 r
Martyna Bulanda z klasy 4 rg
Magdalena Marcinkowska z klasy 4 eig
Laura Markiewicz i Natasza Strug z klasy 3 a
Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom – podjęcia się niełatwego wyzwania! Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.
Organizatorki Konkursu
dr Aneta Kwaśniak-Gawłowska oraz mgr Edyta Grzyb
Gala konkursu Zawodowiec Roku 2022
Z ogromną radością informujemy, że nasza nauczycielka Pani mgr inż. Anna Dawidowicz została wyróżniona w konkursie Zawodowiec Roku. Uroczysta gala wręczenia nagród zgromadziła najlepszych nauczycieli z poszczególnych branż ze szkół z całej Polski. Obecni byli także przedstawiciele organizatorów konkursu: Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot oraz Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek. Konkurs „Zawodowiec Roku 2022” to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowana w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź. Jego celem było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych nauczycieli ze szkół branżowych, techników, szkół policealnych oraz centrów kształcenia zawodowego.
Gminny Przegląd Szkół Ponadpodstawowych
W ramach promocji Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji 14 marca 2023 r. grupa naszych uczniów wzięła udział w ,,Gminnym Przeglądzie Szkół Ponadpodstawowych” w Szkole Podstawowej im. 600-lecia UJ w Luborzycy. Nasi uczniowie, z wrodzonym wdziękiem, zapoznawali swoich młodszych kolegów z klas ósmych z zawodami nauczanymi w naszej Szkole oraz samymi jasnymi stronami związanymi z jej wyborem. Zapraszamy!
Wizyta w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej w Krakowie
14 marca 2023 r. klasa 3e uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych na terenie JW 2250 w Krakowie. Uczniowie zapoznali się z historią 1. Brygady Spadochronowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej, obejrzeli filmy przedstawiające codzienną służbę żołnierzy 6 Bpd oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych przygotowanych przez kadrę Brygady. Podzieleni na 4 grupy sprawdzali się w różnych umiejętnościach: strzelanie z karabinu pneumatycznego do tarczy, zapoznanie z budową i obsługą broni, udzielanie pierwszej pomocy medycznej z użyciem defibrylatora AED oraz to, co najbardziej charakterystyczne dla odwiedzanej jednostki, poznali sprzęt spadochronowy skoczków oraz zasobniki systemowe CDS.
Uczniom bardzo podobały się przeprowadzone zajęcia, było to dla wszystkich nowe i ciekawe doświadczenie. Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.
Kraków bez plastiku
Wycieczka na Targi ENEX w Kielcach
9 marca 2023 r. uczniowie technikum z klas 2e oraz 3e wzięli udział w 25 edycji targów Enex w Kielcach.
Młodzież zobaczyła ofertę 323 firm z 15 krajów, dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Oprócz zdobytej wiedzy na wykładach na temat pomp ciepła, uczniowie brali udział w konkursach organizowanych przez firmy z branży OZE zdobywając ciekawe nagrody.
Targi edukacyjne na Kijowskiej
Lekcja Niemieckiego w Instytucie Goethego - Deutschunterricht im Goethe Institut
XIII Gminne Targi Edukacyjne
Nasi uczniowie reprezentowali Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji podczas XIII Gminnych Targów Edukacyjnych w Michałowicach.
Gminne Targi Edukacyjne w Szkole Podstawowej Michałowicach są tradycją, dzięki której młodzież klas ósmych corocznie, w pierwszy czwartek marca poznaje ofertę szkół ponadpodstawowych i dokonuje świadomego wyboru kierunku, w którym może podążać po ukończeniu drugiego etapu edukacji.
W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 2 marca odbyły się XIII Gminne Targi Edukacyjne, na które zjechali przedstawiciele 36 szkół średnich – uczniowie i opiekunowie krakowskich liceów, szkół branżowych, techników – przede wszystkim szkół publicznych, ale również niepublicznych i prywatnych.
Po spektaklu ... "Tango" Sławomira Mrożka
Zakończenie kursu "Kreatywne techniki strzyżeń damskich i męskich wykonywane różnymi nowoczesnymi narzędziami"
W styczniu 2023 r. zakończyła się II edycja kursu “Kreatywne techniki strzyżeń damskich i męskich wykonywane różnymi nowoczesnymi narzędziami”, realizowanego w ramach unijnego projektu Centrum Kształcenia Zawodowego w branży administracyjno-usługowej. Podczas kursu uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma nowoczesnymi technikami strzyżeń.
23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Depresja jest bardzo poważną chorobą. Dotyka wielu osób bez względu na płeć, wiek, status materialny czy społeczny. Charakteryzuje się wielkim wachlarzem objawów. Problem dotyczy też nastolatków i niestety występuje coraz częściej. 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, z tego powodu w naszej szkole w dniach 20-24 lutego przeprowadzone zostały zajęcia z Psychologiem szkolnym dla klas pierwszych, drugich i trzecich Szkoły Branżowej i Technikum na temat tej choroby. Podczas lekcji młodzież mogła zobaczyć film przedstawiający różne oblicza depresji, porozmawiać o niej oraz zastanowić się jak wspierać osoby nią dotknięte.
POMOCY W KRYZYSIE PSYCHICZNYM MOŻESZ SZUKAĆ TAKŻE POD PODANYMI NUMERAMI TELEFONÓW:
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy Twojego operatora telefonicznego
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48
(poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
Trendy wiosenne z Jean Louis David
W dniu 16.02.2023 w naszej Szkole odbyły się pokazy zorganizowane przez Panią mgr Renatę Kwiatkowską. Profesjonaliści z salonu fryzjerskiego Jean Louis David zaprezentowali naszej młodzieży najnowsze trendy w strzyżeniu damskim i męskim. Uczniowie ze wszystkich klas fryzjerskich, pod okiem zaproszonych gości, mogli wypróbować własne umiejętności podczas prowadzonych warsztatów.
Projekt samorządowy #SU-w-ak
Podziękowania za Mikołajki
W grudniu w naszej szkole Pani mgr Renata Kwiatkowska zorganizowała mikołajkową akcję na rzecz Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Bardzo wiele osób zaangażowało się w zbiórkę misiów i innych zabawek dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Bardzo się spieszyliśmy, żeby wszystkie prezenty dostarczyć przed 6 grudniem, ale na szczęście wszystko się udało, a dokładną relację można było oglądać na szkolnym Facebook’u.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy także oficjalny list z podziękowaniami. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie w tę akcję całej społeczności szkolnej.
Organizatorzy: mgr Renata Kwiatkowska, mgr Agnieszka Miszkinis, mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała, ze wsparciem Samorządu Uczniowskiego.
Góra Grosza
Kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt
XV Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadpodstawowych
W czwartek 16 lutego 2023 r. w godz. 8:00 – 14:00 w Zespole Szkół Ekonomicznych Nr 2 im. Ignacego Daszyńskiego w Krakowie, os. Spółdzielcze 6, odbędą się XV Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadpodstawowych. Wystawcami będą licea i technika dzielnicy oraz placówki oświatowe z sąsiedztwa Nowej Huty, w tym także Nasz ZSIŚiM. Serdecznie zapraszamy uczniów 8 klas szkół podstawowych, Wychowawców, Pedagogów i Rodziców.
Drodzy ósmoklasiści !!!
W dniach od 26 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 r. na stronie internetowej styczniowetargi.zsisim.pl Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, ul. Ułanów 9, odbędą się XXI „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku” on-line, impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym.
Najważniejszym celem organizacji tego wydarzenia jest pomoc Wam, uczniom klas ósmych szkoły podstawowej, w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.
W trakcie XXI „Styczniowych Targów Szkół Zawodowych w Meliorku” krakowskie zespoły szkół zawodowych zaprezentują ofertę edukacyjną na rok szkolny 2023/2024.
Właściwy wybór szkoły średniej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc skorzystać z szansy, aby w jednym miejscu i w dowolnym czasie w dniach od 26 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 r., zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa zawodowego, tak, aby podjęta decyzja okazała się tą najtrafniejszą.
Serdecznie zapraszamy!!!
Życzenia na ferie zimowe
Z okazji zbliżających się ferii zimowych, publikujemy życzenia Anny Korfel-Jasińskiej Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki:
Szanowni Państwo,
Drodzy Uczniowie,
można nie wiedzieć różnych rzeczy dotyczących otaczającego nas świata, ale trudno znaleźć kogoś, kto nie wiedziałby o tym, że za kilka dni w naszym województwie rozpoczną się ferie zimowe.
Spośród różnych docierających do nas informacji – ta jest bardzo dobra!
Zbliża się bowiem czas, który – podobnie jak wakacje letnie – kochają wszyscy, nawet jeśli czasami przewraca on do góry nogami codzienne rytuały rodzinne.
Wykorzystajmy więc dobrze te dni.
Relaks, sport, zabawę i kontynuację odkrywania świata da się połączyć z błogim lenistwem i wytchnieniem dla umysłu. Wyjdźmy z domów, bądźmy z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną. Wspólnie zawsze raźniej, lepiej, a często… bezpieczniej.
Wszystkim Uczniom, pozostającym w mieście przypominam o możliwości skorzystania z bogatej oferty młodzieżowych domów kultury, a także o zajęciach organizowanych przez szkoły podstawowe w ramach akcji „Zima w szkole”.
Szczęśliwych powrotów i fantastycznych wrażeń
życzy
Anna Korfel-Jasińska
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki
Po spektaklu "Wesele" S. Wyspiańskiego
Kino za baterie
Miło nam poinformować o wynikach akcji Kino za baterie:
I miejsce – klasa 2r
II miejsce – klasa 1ao
III miejsce – klasa 1f
Nasza Szkoła wygrała 66 darmowych biletów do kina na wybrany film, które mogą być wykorzystane przez uczniów ze zwycięskich klas zgodnie z zajętym przez klasę miejscem.
Serdecznie gratulujemy!
Samorząd Uczniowski
wraz z koordynatorem projektu A. Kwaśniak-Gawłowską
Wyniki konkursu języka niemieckiego
Niezmiernie miło nam poinformować, że laureatkami konkursu zostały ex aequo:
Zakończenie kursu "Kreatywne techniki upięć i wykonywanie fryzur wieczorowych"
Kolejna edycja kursu “Kreatywne techniki upięć i wykonywanie fryzur wieczorowych” już za nami. W czwartek 15.12.2022 r. odbyły się ostatnie zajęcia realizowane w ramach unijnego projektu Centrum Kształcenia Zawodowego w branży administracyjno-usługowej (2. edycja). Podczas kursu uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma technikami wykonywania upięć ślubnych i wieczorowych.
Konkurs "Poleć mnie! Nie spojleruj!"
Z przyjemnością informujemy, że konkurs na recenzję książki “Poleć mnie! Nie spojleruj!” został rozstrzygnięty. Wyniki zostały zamieszczone na plakacie obok.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkich czytelników zapraszamy na Facebook’a Biblioteki Szkolnej do zapoznania się ze zwycięskimi pracami.
"Stop Otyłości"
W ubiegłym tygodniu nasza kadra pedagogiczna uczestniczyła w programie szkoleniowym “Stop otyłości”, czego efektem jest niniejszy certyfikat Szkoły dbającej o zdrowie uczniów.
Wyniki konkursu humanistycznego
Wyniki konkursu "Patroni i patronki krakowskich ulic"
Nagroda Prezesa Rady Ministrów
Zmiana terminu wywiadówki okresowej
W związku z przeprowadzanymi egzaminami zawodowymi w styczniu 2023r. nastąpi zmiana w Kalendarzu Szkoły – wywiadówka okresowa zostaje przeniesiona z 05 stycznia na 19 stycznia 2023r.
Nikolaustag auf Deutsch - Mikołajki po niemiecku
Mikołajki dla Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie
Od "Nad Niemnem" do "Naruto"
W dniach 10-28 listopada 2022 odbyła się akcja zbierania książek dla Oddziału Psychiatrycznego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego pod hasłem: Od “Nad Niemnem” do “Naruto”.
Jak wiadomo książka jest najlepszym przyjacielem człowieka, a dla Pacjentów Szpitala im. Babińskiego niejednokrotnie jedynym, u którego mogą znaleźć wsparcie i pocieszenie, a także, dzięki któremu mogą oderwać się od codziennych problemów.
Nasi nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice wykazali się ogromnym sercem! Udało nam się zebrać ponad 140 egzemplarzy, które przekazaliśmy do Szpitala. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do akcji!
Organizatorzy: mgr Agnieszka Miszkinis i mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała
Kolejna edycja kursu Florystyki za nami!
W ostatni piątek tj. 25.11.2022r. odbyły się w naszej szkole ostatnie zajęcia z kursu florystyki, który był realizowany w ramach projektu unijnego CKZ w branży rolniczo-leśnej z ochroną środowiska – 2 edycja.
Przez 8 spotkań uczniowie zapoznali się z różnymi technikami wykonywania kompozycji roślinnych, z gatunkami roślin i ich pielęgnacją. Tematyka zajęć obejmowała zarówno kompozycje okolicznościowe, świąteczne, komunijne, ślubne jak i również nagrobne.
Kilka zdjęć przedstawiających prace uczniów z kursu – grupy 2 – dostępnych jest w galerii.
Po spektaklu… „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza
„Ścigajcie mnie, jeśli chcecie. Uciekam z gębą w rękach”.
15 listopada 2022 roku klasy czwarte po gimnazjum, udały się wraz z opiekunami, na spektakl przygotowany przez teatr „Norma”, we współpracy z teatrem „Cracovia”.
„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to szczególna pozycja w prozie polskiej XX w. W świecie Gombrowiczowskim, bohaterowie muszą uciekać od sztywnych schematów, masek czy społecznych ról. Walczą z Formą – czymś fałszywym i uciążliwym dla człowieka, nie tylko w życiu codziennym, ale też w sztuce.
Gombrowicz w mistrzowski sposób ukazuje kontakty międzyludzkie, a także narzucone człowiekowi role, które powodują jego „upupienie”, zdziecinnienie, infantylizm.
Doskonały spektakl, zmuszający do refleksji nad złą mocą Formy, wyreżyserował Jerzy Hojda. Adaptacji podjął się Filip Bochenek, a w głównych rolach mogliśmy zobaczyć:
-Reżysera Jerzego Hojdę,
-Adaptatora Filipa Bochenka,
-Macieja Zawadzkiego,
-Jacka Jońca,
-Zuzannę Gac.
Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze tego spektaklu, serdecznie zapraszamy na spotkanie z aktorami teatru „Cracovia”.
„Koniec i bomba, a kto czytał, ten trąba!”
Agnieszka Krajewska – Mrugała
Waldemar Czarnowicz
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Pamiętamy o zmarłych pedagogach
W tych szczególnych okolicznościach obchodów dnia Wszystkich Świętych uczniowie klasy 4 ap pamiętali o Tych z naszego grona pedagogicznego, którzy już odeszli. Wiązanki przygotowane przez Weronikę Ostasz i Natalię Garę pod okiem Pani mgr inż. Katarzyny Leśniak zostały złożone na grobach ś.p. mgr Iwony Muchy (nauczycielki historii) i mgr Sylwii Franczak (pedagog).
Dyktando szkolne - zostań mistrzem ortografii
25 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole dyktando zorganizowane przez Panią mgr Agnieszkę Krajewską-Mrugałę. Obok publikujemy wyniki. Wszystkim gratulujemy! Tu można podglądnąć tekst dyktanda, z którym musieli zmierzyć się uczniowie.
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym
18 października 2022r. grupa architektów z klasy 4 aog pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz odwiedziła krakowski Ogród Botaniczny. W ramach przedmiotu “projektowanie obiektów małej architektury krajobrazu” zrealizowali zajęcia w temacie kształtowania zbiorników wodnych.
Nagroda Prezydenta Krakowa
Wycieczka zawodoznawcza
12 października 2022 r. uczniowie technikum klas 2 e oraz 4 eig wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali na jednodniową wycieczkę w malownicze tereny pogranicza Beskidu Żywieckiego i Małego. Na wycieczce zobaczyliśmy system zapór i tam ziemnych oraz betonowych, które chronią Kraków przed falą powodziową z Beskidu Żywieckiego zwany kaskadą rzeki Soły. Miejscem docelowym była Góra Żar wraz z elektrownią szczytowo – pompową Porąbka-Żar. Oprócz zdobywania wiedzy podziwialiśmy jesienne widoki na Jezioro Międzybrodzkie. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Warsztaty integracyjne
Mimo, że rok szkolny ruszył już pełną parą, to nadal się poznajemy, a aura nam sprzyja. Klasy pierwsze, w ostatnich promieniach jesiennego słońca, uczestniczą w warsztatach integracyjnych zainicjowanych przez pedagoga i psychologa szkolnego.
Nominacje w Plebiscycie Edukacyjnym
Warsztaty Szkół Fryzjerskich
Dzień Edukacji Narodowej
Akademię rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mateusz Wieczorek z klasy IV eig, wprowadzeniem pocztów sztandarowych Szkoły. W tym DNIU ŚLUBOWANIE złożyli także uczniowie klas pierwszych, powtarzając za Panią Dyrektor, Barbarą Lesińską, tekst :
“Tobie Szkoło uroczyście ślubuję:
żyć według wzorów i ideałów wielkich Polaków, dawać dowody przywiązania do tradycji i kultury narodowej, rzetelną nauką i sumiennym wykonywaniem obowiązków pomnażać wspólny dorobek pokoleń, dbać o dobre imię Szkoły i godność ucznia, szanować sztandar Szkoły, dbać o to, aby dla wszystkich uczniów stał się przedmiotem dumy i szacunku“.
Po część oficjalnej uczniowie Aleksandra Smaga z klasy IV ap oraz Filip Boczkowski z klasy IV rp zaprosili wszystkich Nauczycieli oraz Pracowników obsługi i administracji na “Krzyżówkę przedmiotową”, przygotowaną specjalnie na tę okazję.
W roli prowadzących doskonale sprawdziły się tegoroczne maturzystki, Klaudia Brożek oraz Joanna Jabłońska z klasy IV fg. Uczniowie postarali się o różnorodność tematyczną haseł przygotowanych w różnych kategoriach od chemii, geografii, po język polski, a skończywszy na technikach fryzjerskich i plastyce. Zabawa przeplatała się z żartami i ciekawostkami Jakuba Emerli z klasy IV eig, który i tym razem nie zawiódł publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. O techniczną stronę przedstawienia zadbali, debiutujący w tej roli, Jakub Cieślik i Patryk Bogusz z klasy II a.
Na koniec Pani Dyrektor Barbara Lesińska skierowała kilka słów do uczniów klas pierwszych, życząc im owocnej nauki, samych sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Z kolei uczniowie występujący w akademii, wręczyli Pani Dyrektor Barbarze Lesińskiej zaproszenie na studniówkę, zaś całemu Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły podziękowali za ich trud i poświęcenie oraz życzyli pogody ducha, optymizmu, inspiracji do pracy oraz dalszych sukcesów zawodowych.
Agnieszka Krajewska-Mrugała
Projekt eTwinning „Ekologiczne miasto przyszłości” w ZSIŚiM
eTwinning to bezpłatna platforma międzynarodowa, która pozwala na nawiązywanie kontaktów między nauczycielami oraz uczniami w celu wymiany doświadczeń, inspiracji oraz tworzenia różnorodnych projektów e-learningowych.
Od września 2022 r. trwa w naszej Szkole projekt „Ekologiczne miasto przyszłości” ( ang. „Eco City of the Future”). W projekcie bierze udział grupa uczniów z klas 4eop oraz 4ag.
Uczniowie współpracują z rówieśnikami z Liceum Ogólnokształcącego nr XI im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie. Celem projektu jest połączenie języka angielskiego z ekologią, architekturą krajobrazu, ogrodnictwem oraz energetyką, aby w ten sposób rozwijać swoją wiedzę zawodową, a także umiejętności językowe. Co miesiąc pracujący w grupach uczniowie będą wspólnie wykonywać jedno zadanie projektowe (filmik, prezentację, esej, słowniczek), które następnie nauczyciel umieści na stronie eTwinning. We wrześniu uczniowie nagrali filmik przedstawiający swoją klasę, szkołę i zawód, a w październiku pracują nad esejem na temat ekologicznych rozwiązań w Krakowie. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2023 roku.
Koordynator projektu
Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Patroni i patronki krakowskich ulic - konkurs
KINO ZA BATERIE - zbiórka baterii!
Podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie
W dniu 10.10.2022r. do naszej szkoły zawitali czcigodni goście z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Wśród zaproszonych był prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Rolniczego Pan dr hab. inż. Andrzej Bogdała, prof. URK, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji: – Pan dr hab. inż. Leszek Książek prof. URK, Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Pani dr hab. inż. Ewa Grzebelus, prof. URK, Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Pani dr hab. inż. Urszula Malaga – Toboła, prof. URK oraz wykładowcy ww. wydziałów.
Jednym z głównych punktów spotkania było oficjalne nawiązanie współpracy między Zespołem Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji a Uniwersytetem Rolniczym, zainicjowanej podpisaniem porozumienia między stronami. Podczas wydarzenia zostały przedstawione oferty dydaktyczne Uczelni połączone z wykładami dla tegorocznych maturzystów naszej Szkoły.
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym UJ
W ostatni czwartek 06 października 2022r. ogrodnicy z klasy 4 EOP wraz z Panią mgr inż. M. Mikołowską odwiedzili Ogród Botaniczny UJ, najstarszy tego typu obiekt w Polsce. To były wyjątkowe zajęcia w cennym obiekcie przyrodniczym, pomniku historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury, a dodatkowo pogoda rozpieszczała. Prawdziwa polska złota jesień w egzotycznym otoczeniu.
Więcej zdjęć dostępnych jest w Galerii.
POWER DAY 2022 za nami…
Warsztaty na Politechnice Krakowskiej
Integracja klas pierwszych
Wycieczka integracyjna klas pierwszych
22 września 2022 r. pierwsze klasy technikum wraz z wychowawcami i opiekunami pojechały na dwudniową wycieczkę, gdzie podczas wyjścia na Rusinową Polanę, wspólnej zabawy w ośrodku wypoczynkowym oraz zwiedzania Zakopanego miały okazję na lepsze poznanie i integrację. Zapraszamy do Galerii zdjęć na garść wspomnień.
Europejski Dzień Języków Obcych w ZSIŚiM
Jubileusz - 20 lecie projektów europejskich w ZSIŚiM w Krakowie
TERMIN: 23.09.2022 godz. 16.00
Wydarzenie POWER DAY ma na celu podsumowanie dotychczasowych działań projektowych realizowanych przez ZSIŚiM w Krakowie w ramach różnych programów Europejskich. W ostatnich latach projekty realizowane były przede wszystkim z Programu Erasmus+ – sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W ramach tego wydarzenia odbędzie się promocja wartości europejskich w środowisku lokalnym i upowszechnianie rezultatów projektu RUSZAJ realizowanego obecnie w naszej Szkole.
Uczestnicy dotychczasowych projektów zrealizowanych w Naszej Szkole, obecni Uczniowie i Absolwenci będą mieli okazję powspominać swój udział w praktykach i stażach zagranicznych a także wymienić się doświadczeniami , refleksjami i dobrymi praktykami z młodszymi kolegami, którzy mają to doświadczenie przed sobą.
Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM uroczystości.
Nasze wydarzenie zostało zgłoszone w tegorocznej edycji ERASMUSDAYS.
Organizatorzy wydarzenia: Zespół ds. projektów Erasmus+: Alicja Echary, Małgorzata Kalinowska, Renata Walczak email: zsisim.pro@gmail.com
Zebranie z Rodzicami
Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z Rodzicami, które odbędą się w najbliższy czwartek 8 września 2022. Szczegółowy harmonogram znajdą Państwo tutaj.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
W czwartek 1 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, a tym samym pożegnanie wakacji. Serdecznie przywitaliśmy uczniów, w szczególności klasy pierwsze, które wybrały dalszą drogę edukacji właśnie w naszej placówce. Starsze klasy przywitały się z wychowawcami po dwóch miesiącach odpoczynku, natomiast dla klas pierwszych obył się apel z uroczystym przywitaniem Pani Dyrektor.
Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym 2022/2023 życzymy owocnej nauki, realizacji planów, sukcesów edukacyjnych, rozwijania zainteresowań, wysokich miejsc w konkursach oraz nawiązania i kontynuowania przyjaźni. Rodzicom chcieliśmy natomiast życzyć dumy i pociechy z dzieci.
Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, wychowawcom internatu, pracownikom obsługi i administracji życzymy optymizmu, sił do pracy, wielu sukcesów zawodowych oraz spełnienia w tej trudnej, ale też i pełnej wyzwań misji jaką jest poszerzanie horyzontów młodych ludzi.
Samorząd Uczniowski
Jubileusz - 20 lecie projektów europejskich w ZSIŚiM w Krakowie
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Konkurs "Mam Zawód. Mam Fantazję."
Miło nam poinformować, iż uczennice klasy 3 ag kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu Natalia Iwanowska oraz Julia Jakubek zajęły 2 miejsce w konkursie “Mam Zawód. Mam Fantazję” w konkurencji: “Środowisko naszym wspólnym dobrem – poznajemy Ojcowski Park Narodowy”. Nagrody zostały wręczone na Gali Kształcenia Zawodowego zorganizowanej w Muzeum Lotnictwa w dniu 15.06.2022. W uroczystości uczestniczyła także Dyrektor ZSIŚiM Pani mgr inż. Barbara Lesińska, która gratulowała uczennicom i opiekunce klasy Pani mgr inż. Annie Dawidowicz sukcesu w tym prestiżowym konkursie.
Nowy obiekt architektury krajobrazu w naszym szkolnym ogrodzie
Brawo uczniowie 3 ap!!! W ramach pomocy i współpracy między nauczycielami przedmiotów zawodowych wczoraj 14.06.2022r. został zrealizowany kolejny pomysł Pani mgr inż. arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej, po zrealizowanej już “Zielonej klasie”, na wybudowanie innego obiektu architektury krajobrazu. Mamy wgłębnik!!! Był to ulubiony element ogrodów barokowych. Wykonany został przez część uczniów 3 ap, pod kierunkiem pomysłodawczyni arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej. Aby dokonać tego dzieła trzeba było wykonać roboty geodezyjne, ciężkie modelowanie terenu, konstrukcję schodów terenowych oraz roboty budowlane. Wszystko wykonano własnymi rękami. Mistrzyniami okazały się przede wszystkim dziewczęta 3 ap, okazjonalnie wspomagane przez kilku uczniów 3 ag. Gotowy wgłębnik został przekazany pod opiekę Pani mgr inż. Anny Dawidowicz, która dokona pięknych nasadzeń na skarpach i w środku obiektu.
Diagnoza potrzeb budowy zielonych klas - warsztaty Politechniki Krakowskiej
W dniu 14.06.2022r. nasi uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach dotyczących diagnozy potrzeb budowy zielonych klas na terenie ZSIŚiM. Spotkanie zorganizowała dr inż. arch. Hanna Hrehorowicz-Gaber z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, która wraz z zespołem z Katedry Przestrzennego Planowania Urbanistycznego i Ruralistycznego odwiedziła naszą szkołę.
Konkurs fotograficzny "Moje pasje, moje hobby" został rozstrzygnięty
Lekcja Niemieckiego w Instytucie Goethego - "Deutschunterricht im Goethe Institut"
Dni Dzielnicy III
W sobotę 04.06.2022 grupa naszych uczniów zaprezentowała Szkołę na Dniach Dzielnicy III na terenie stadionu KS Wieczysta – Kraków. Stanowisko wystawiennicze przygotowali uczniowie z klasy 2 a, kształcący się w zawodzie architekta krajobrazu: Wiktoria Będkowska, Natasza Strug, Kamil Kaszycki oraz z klasy 2 ro Dawid Bednarczyk (technik ogrodnik). Naszą reprezentacją opiekowały się Pani mgr inż. Anna Dawidowicz, Pani mgr inż. Magdalena Mikołowska i Pani mgr Joanna Radłowska. Odwiedziła nas też Natalia Furtak, tegoroczna absolwentka z klasy 4 tak. W ramach promocji Szkoła prezentowała swoją ofertę edukacyjną. Młodzież rozdawała wszystkim odwiedzającym festyn sadzonki begonii stale kwitnącej, ale aby je dostać należało wykonać specjalne zadanie. Były to bardzo wymagające konkurencje takie jak skoki na skakance, przeliterowanie słów np. osteospermum lub kocimiętka. Na szczęście uczestnikom festynu nie sprawiły one zbyt dużego problemu i wszystkie sadzonki begonii znalazły nowych właścicieli.
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej Nr 55
W dniu 03.06.2022 klasa 2 df pod opieką swojego Wychowawcy Pana mgr Wojciecha Gawrońskiego wzięła udział w festynie zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka przy Szkole Podstawowej Nr 55 w Krakowie. Stanowisko fryzjerskie naszych uczniów cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wszystkich, którzy odwiedzili imprezę.
XLV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
W ubiegły weekend 27-28 maja 2022 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się finał XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W bloku “Ogrodnictwo” ZSIŚiM reprezentowali Stanisław Cudek i Marcin Piekarski, którzy do stolicy pojechali pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz. Nasza uzdolniona ekipa po dwóch dniach zmagań wywiozła z Warszawy następujące nagrody: Marcin Piekarski – tytuł finalisty, a Stanisław Cudek – tytuł laureata oraz stypendium ufundowane przez Bank BNP Paribas. Serdecznie gratulujemy!
Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”
Złoty Indeks Akademii WSB
Uczennica klasy 4 tak Anna Siuta podczas uroczystej gali odebrała „Złoty Indeks Akademii WSB”, uprawniający do bezpłatnych studiów stacjonarnych rozpoczynających się w roku akademickim 2022/2023.
Ania przez wszystkie cztery lata nauki osiągnęła najwyższą średnią z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, dzięki czemu może teraz wybrać z ponad dwudziestu atrakcyjnych kierunków dziennych studiów licencjackich lub inżynierskich Wyższej Szkoły Biznesu.
W imieniu Pani Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, “Złoty Indeks Akademii WSB” wręczyła Pani mgr Edyta Zbyrowska.
Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJ - trzeci tydzień zajęć
Lekcje - inaczej
W dniu 10 maja 2022 r. klasa 1 a (architektura krajobrazu) pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej odbyła zajęcia w ramach przedmiotu “rośliny ozdobne” w niecodziennym otoczeniu. Uczniowie mieli przyjemność podziwiać Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, najstarszy tego typu obiekt w Polsce, założony w 1783 roku. Jak widać na zdjęciach, taka forma lekcji spotkała się z ogromnym zadowoleniem naszych młodocianych architektów.
28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa
W dniu 30 kwietnia 2022 r. odbył się 28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa w Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.
Konkurs składał się z dwóch konkurencji:
- Konkurencja I – FRYZURA ŚLUBNA;
- Konkurencja II – FRYZURA Z FAL I PIERŚCIENI NA MOKRO A’LA MONROE.
W tym wspaniałym wydarzeniu wśród zawodników z różnych szkół, udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Były to następujące uczennice:
- Roksana Sobos kl. 1df
- Klaudia Oziębło kl. 2df
- Wiktoria Nowak kl. 2df
- Natalia Szopa kl. 2df
- Natalia Ignacyk kl. 3dfp.
Zgodnie ze sztuką fryzjerską, najlepszymi z najlepszych zostały:
Konkurencja – fryzura ślubna:
II miejsce zajęła uczennica klasy 3dfp Natalia Ignacyk.
Konkurencja – fryzura z fal i pierścieni na mokro a’la Monroe:
I miejsce zajęła i zwyciężyła uczennica klasy 1df Roksana Sobos.
Uczennica Natalia Ignacyk z klasy 3dfp reprezentowała Małopolskę na MASTER OF BEAUTY Otwartych Mistrzostwach Polski Fryzjersko – Kosmetycznych Poznań 2022.
Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Na fotorelację zapraszamy do galerii zdjęć.
Pożegnanie maturzystów
29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV. Podsumowanie osiągnięć tegorocznych maturzystów odbyło się w obecności dyrekcji, zaproszonych gości, nauczycieli oraz społeczności uczniowskiej i rodziców. Wielu absolwentów uzyskało wyróżnienie za wysokie wyniki w nauce, aktywność pozalekcyjną i reprezentowanie szkoły w różnorodnych konkursach. Wśród zaproszonych gości była pani prof. dr hab. inż. Ewa Grzebelus – prodziekan do spraw dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która wręczyła dyplomy za udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych: za zajęcie I miejsca przez Stanisława Cudka oraz IV miejsce przez Marcina Piekarskiego w bloku ogrodnictwo, jak również za zajęcie III miejsca przez Weronikę Dylong w bloku architektura krajobrazu. Gościliśmy również panią mgr Edytę Zbyrowską – przedstawiciela Akademii Wyższej Szkoły Biznesu, która wręczyła złoty indeks dla najlepszej absolwentki Anny Siuty.
Umiejętnościami aktorskimi mogli pochwalić się również uczniowie klas III, którzy przygotowali z tej okazji program artystyczny. Tegoroczni maturzyści, dzięki prezentacjom zdjęć, mogli w jego trakcie powspominać lata spędzone w murach „Meliorka”.
Dziękujemy za wspólne chwile!
Życzymy powodzenia na maturze i w dalszym, dorosłym życiu!
Witaj maj, trzeci maj!
29 kwietnia 2022r. odbyła się uroczysta Akademia z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Przygotowali ją Pan mgr Waldemar Czarnowicz i Pan mgr Piotr Ratusz we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Galę poprowadzili Mateusz Wieczorek z klasy 3 eig i Aleksandra Smaga z klasy 3 ap. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego w obecności sztandarów szkolnych zebranym przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą historii uchwalenia konstytucji.
Laureaci XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Wystawa "Plakaty - profile w mojej szkole godne polecenia po niemiecku = Ausstellung - Profile in meiner Schule empfehlenswert auf Deutsch"
Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJ - drugi tydzień zajęć
Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJ
Festiwal Zawodów 2022
W dniach 26-27 kwietnia 2022 uczniowie naszej Szkoły wraz z nauczycielami reprezentowali kierunki kształcenia zawodowego ZSIŚiM na Festiwalu Zawodów 2022 w hali Tauron Areny. Pod hasłem MOC FRYZJERSTWA – SIŁA REKLAMY promowali naszą szkołę wśród uczestników tych targów edukacyjnych organizowanych przez województwo Małopolskie. Odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z całego województwa, a także zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż i porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w danym zawodzie.
Portal dla maturzystów
Misterium wielkanocne
Święta Wielkiej Nocy są źródłem radości oraz szczególnej zadumy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zaprezentowali spektakl pt. “Widziałam Pana” traktujący o zmianie życia po spotkaniu z Ukochanym Panem Jezusem.
Zapraszamy na fotorelację w Galerii.
Malarstwo Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym
21 kwietnia 2022 klasa 3ap pod opieką Pani prof. Anny Biernacik-Jakubowskiej i Magdaleny Mikołowskiej cieszyła oczy romantyczną twórczością Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jacek Malczewski to malarz, rysownik, ojciec symbolizmu, wielka indywidualność artystyczna w malarstwie polskim XIX i XX wieku, dla którego inspiracją był rodzinny folklor, literatura i historia Polski, biblia oraz mitologia. Na wystawie można było obejrzeć 150 prac tego wybitnego malarza.
Pielgrzymka do Częstochowy
Maturzyści, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powrócili do tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. To dla nich czas zastanowienia się nad decyzjami życiowymi i modlitwy o zdanie egzaminów maturalnych. Ostatni szkolny wyjazd zakończyli wspólnymi zdjęciami w jurajskim otoczeniu zamku w Ogrodzieńcu, które możecie zobaczyć w Galerii.
Wyniki konkursu języka niemieckiego RATE MAL
Konkurs Języka Niemieckiego "Słucham ze zrozumieniem"
Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego
Konkurs PRIMAVERA - fryzury renesansowe
W dniu 7 marca zespół fryzjerów zorganizował w naszej szkole wewnątrzszkolny konkurs pod tytułem PRIMAVERA – fryzury renesansowe. Oficjalnego otwarcia rywalizacji dokonała Pani vicedyrektor Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk. Młodzi adepci sztuki fryzjerskiej czesali i układali fryzury z epoki Odrodzenia, a jury miało nie lada problem z wybraniem tej najlepszej. Ostatecznie komisja w składzie: Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk, Renata Kwiatkowska, Agnieszka Miszkinis, Joanna Radłowska wybrała następujące fryzury:
I miejsce: Aleksandra Godyń klasa 3fp,
II miejsce: Julia Wypych z klasy 3fg,
III miejsce: Dominika Machnik klasa 3fp,
wyróżnienie: Aleksandra Kubiak 3fg.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! Szczegółowy fotoreportaż dostępny tutaj.
Strzał w dziesiątkę
Od kilku dni uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć wychowania fizycznego mają możliwość zapoznania się z niecodzienną dziedziną sportu jaką jest strzelectwo sportowe. Uczestniczą w zajęciach na strzelnicy LOK w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 14 im. Św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 bl. 66. Po wstępnym przeszkoleniu przez instruktora uczniowie testują swoją celność i precyzję w strzelaniu z broni pneumatycznej do tarcz. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.
Akcja DKMS - Dzień Dawcy Szpiku Kostnego
PROJEKT RUSZAJ – ROZDANIE CERTYFIKATÓW
1 kwietnia 2022 uczestnicy grupy I projektu RUSZAJ odebrali z rąk Pani Dyrektor Barbary Lesińskiej i Koordynatora Pani Małgorzaty Kalinowskiej dokumenty oraz certyfikaty potwierdzające udział w działaniach projektowych.
Podczas okolicznościowego spotkania zebrani jeszcze raz oglądnęli przygotowaną prezentację, dzięki której, przy klimatycznych dźwiękach hiszpańskiej muzyki, mogli przypomnieć sobie chwile spędzone w Maladze w sierpniu 2021 r.
Pamiątkowe zdjęcie całej grupy zakończyło oficjalnie realizację projektu dla uczniów reprezentujących wszystkie tegoroczne klasy maturalne.
Konkurs językowy "RATE MAL"
Nauczyciele języka niemieckiego zapraszają wszystkich chętnych Uczniów na konkurs. Szczegóły obok, na plakacie!
Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego
W dniu 29 marca 2022 roku delegacja Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, pod opieką Pana mgr Wojciecha Gawrońskiego, wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Pendereckiego. Uczniowie z sztandarami Technikum Inżynierii Środowiska Nr 13 i Branżowej Szkoły I Stopnia im. Wita Stwosza Nr 9 uczestniczyli w pożegnaniu wybitnego kompozytora w obecności Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pana Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i wielu innych znakomitych gości. Po nabożeństwie pod przewodnictwem Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka urna z prochami została złożona w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość miała charakter państwowy.
Konkurs z języka niemieckiego
Pani mgr Monika Markowska zaprasza wszystkich uczniów na konkurs z języka niemieckiego “Słucham ze zrozumieniem”. Szczegóły obok na plakacie.
Wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów
Dnia 24 marca 2022r. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W podniosłej atmosferze, po pięknym przemówieniu, Małopolski Wicekurator Oświaty Pani Halina Cimer osobiście wręczyła dyplomy wszystkim uczestnikom – Stypendystom techników krakowskich.
Uhonorowano też dwie nasze uczennice, które w roku szkolnym 2020/2021 uzyskały najwyższe średnie ocen. Są to:
– po szkole gimnazjalnej: Karolina Stolarz z klasy 4 tuf,
– po szkole podstawowej: Gabriela Kasprzyk z klasy 2 ro.
Stypendystkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Wszystkich zapraszamy do galerii zdjęć na fotoreportaż z gali.
Opiekun: mgr Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk
Kino za baterie
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie w akcję “Kino za baterie”. W dniu 25 marca przedstawiciele MPO odebrali z naszej szkoły aż 70 kg baterii!!!
Zgodnie z regulaminem zbiórki (1 bilet za 2 kg) nasi uczniowie otrzymają 35 wejściówek do kina na wybrany film (szczegółowy regulamin tutaj).
Poniżej możecie się zapoznać z rankingiem najbardziej zaangażowanych w zbiórkę klas:
1. klasa 1a – 2157 sztuk
2. klasa 1r – 985 szt
3. klasa 1e – 583 szt
4. klasa 3eig – 256 szt
5. klasa 3dfg – 228 szt
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Samorząd Uczniowski
Zbiórka dla schroniska
Drodzy uczniowie!
Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zaangażowaliście się w zbiórkę dla potrzebujących zwierząt ze schroniska. Początkowo celem naszej zbiórki była pomoc dla Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, jednak z powodów niezależnych od nas, całość przekazaliśmy ostatecznie do także potrzebującego krakowskiego schroniska na Rybnej. Jako Samorząd Uczniowski chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za włączenie się zarówno całych klas i chętnych pojedynczych uczniów do pomocy, jesteście niesamowici! Podziękowania należą się także Pani Adriannie Fijałce z biblioteki szkolnej za zorganizowanie transportu oraz pomocy przy zbiórce. Przekazaliśmy ostatecznie ponad 60 kg samej karmy dla psów i kotów!
Pamiętajmy, że dobro wraca!
Samorząd Uczniowski
"Nowoczesne nurty w projektowaniu roślin bylinowych"
W dniu 25 marca w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć panią dr hab. inż. Zofię Włodarczyk z Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego. W ramach Krakowskiego Tygodnia Zawodowców uczniów klas 3 ap, 3 ag, 3 aog oraz 2 a zaproszono na prelekcję pod tytułem “Nowoczesne nurty w projektowaniu roślin bylinowych”. Wykład udało się zorganizować dzięki naszym wspaniałym nauczycielkom: Pani Katarzynie Leśniak, Pani Lucynie Samek i Pani Annie Dawidowicz. Spotkanie było niezmiernie ciekawe, a młodzież uczestniczyła w nim bardzo aktywnie i entuzjastycznie.
Krakowski Tydzień Zawodowców
Przed nami kolejny Krakowski Tydzień Zawodowców, który w stolicy Małopolski odbędzie się już po raz ósmy. Tym razem wydarzenia będą odbywać się w różnych terminach, na terenie czterech dzielnic Krakowa. W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji czekamy na wszystkich zainteresowanych codziennie od 21 do 25 marca. Szczegółowy harmonogram dla naszej dzielnicy Śródmieście dostępny tutaj.
Jak co roku uczniowie będą mogli wziąć udział w licznych inicjatywach mających pomóc im w wyborze odpowiedniej drogi dalszego kształcenia.
Dzień Otwarty AGH
Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa
Wszystkich uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia zapraszamy w dniu 30 kwietnia 2022 r. na 28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa, który odbędzie się w auli Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Rzeźniczej 4 w Krakowie. Rozpoczęcie o godz. 10.00.
Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i szczegółowym programem Konkursu oraz wymaganymi dokumentami.
Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego
Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami eliminacji szkolnych MKJA są:
Zuzanna Foremniak z klasy 3ap
Natalia Górska z klasy 3rg
Maja Pląder z klasy 3fp
Dawid Maślaniec z klasy 3fp
Izabella Winnicka z klasy 1r
Etap międzyszkolny konkursu odbędzie się dnia 6 kwietnia 2022 roku w godzinach 9.00-15.00.
Tematem przewodnim konkursu jest Świat przyrody. Regulamin do pobrania tutaj>.
Plan szczegółowy:
9.00 – powitanie uczestników
9.00-9.30 – słuchanie ze zrozumieniem (słuchanki o tematyce przyrodniczej)
9.30-10.00 – czytanie ze zrozumieniem (teksty o tematyce przyrodniczej)
10.00-10.10 – przerwa
10.10-10.40 – test leksykalny Świat przyrody
10.40-11.10 – test gramatyczny
11.10-11.20 – przerwa
11.20 – 13.50 – część ustna (na podstawie obrazka stymulującego)
13.50-14.20 – przerwa
ok. godz. 14.30 – ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, pożegnanie uczestników
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!
Nauczyciele języka angielskiego