Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji

Aktualności

Sukcesy na olimpiadzie OWiUR

W dniach 24-25 maja 2024 r. odbyła się XLVII edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Nasi uczniowie Stanisław Cudek i Oskar Fugas przygotowani przez oraz pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej wzięli udział w rywalizacji w bloku Ogrodnictwo i zdobyli tytuł laureatów. Gratulujemy!

Pożegnanie maturzystów

Zakończenie roku szkolnego Naszych maturzystów miało miejsce 26 kwietnia 2024 r. Na początku, po powitaniu wszystkich przybyłych na uroczystość i wspólnym odśpiewaniu hymnu, przedstawiciele klas czwartych zaprezentowali przygotowany program z nieocenionym wsparciem muzycznym Izabelli Winnickiej z klasy 3r. Jak zwykle miłym akcentem uroczystości były upominki wręczone Maturzystom „na szczęście” przez uczniów klas czwartych.
Ważnym punktem pożegnania było wyróżnienie Oliwii Sak (klasa 5eo), która z rąk obecnego na uroczystości prodziekana Akademii WSB Pana Michała Koziołka otrzymała indeks tej Uczelni. Gratulujemy!
Specjalną niespodzianką dla Maturzystów była w tym roku przygotowana przez przez uczniów klasy 3a pod opieką Pani Anety Kwaśniak-Gawłowskiej nowoczesna interpretacja Romea i Julii – zagrana w całości po angielsku.
Nasi Maturzyści jeszcze ostatni raz zabrali głos dziękując za lata spędzone w ZSIŚiM.
Na koniec Pani Dyrektor Barbara Lesińska życzyła wszystkim Maturzystom połamania piór na egzaminach oraz spełnienia marzeń w dorosłym życiu.

Praktyki zagraniczne ODKRYWAJ Grecja 2024 r.

TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ Na zagranicznych praktykach z branży odnawialnych źródeł energii w Grecji można nauczyć się różnych technologii związanych z energią słoneczną, wiatrową oraz geotermalną. Można zdobyć praktyczne doświadczenie w projektowaniu, instalacji i konserwacji instalacji odnawialnych źródeł energii, a także poznać wyzwania i korzyści związane z ich stosowaniem w miejscowym kontekście.

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU Piękny krajobraz grecki zdecydowanie inspiruje nas – architektów krajobrazu, do tworzenia wspaniałych projektów i wizji przyszłych ogrodów. Miejscowość, w której uzyskałyśmy możliwość odbycia praktyk wyróżnia się na tle innych. W otoczeniu góry Olimp i morza Egejskiego, z zaangażowaniem dbamy o tutejszą zieleń. Staramy się z pełną mocą podkreślić wszystkie walory dekoracyjne miasta oraz z dumą reprezentować nasz kierunek.

TECHNIK OGRODNIK Jako ogrodniczki na zagranicznych praktykach w Grecji mamy okazję poznać wiele nowych roślin oraz dokształcić się w zakresie odmiennej specyfiki tutejszych ogrodów. Wraz z pracą nabywamy nowe umiejętności oraz szlifujemy nasz język angielski, przy okazji cieszymy się pięknymi widokami i kształtującymi wycieczkami.

TECHNIK REKLAMY Praktyki w Grecji pomagają nam nie tylko poznać nowe otoczenie, sposób pracy, język i obyczaje, ale także tutejszy rynek reklamowy i używane w tym kraju techniki reklamowe. Do tej pory zajmowaliśmy się grafiką komputerową oraz projektowaniem stron internetowych i plakatów, jednak nie możemy się doczekać, aż niedługo staniemy przy maszynach. Pomaga nam przyjazna atmosfera, mili pracownicy i doświadczony pracodawca.

TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH Jako fryzjerki na praktykach w Grecji mamy okazję uczyć się od doświadczonych mistrzów fryzjerstwa, poznawać tradycyjne techniki i trendy stylizacji włosów. Mamy również możliwości obsługi klientów z różnych kultur oraz cieszyć się pięknymi widokami i klimatem Grecji podczas naszej przygody zawodowej.

P.S. Więcej zdjęć w Galerii.

Festiwal Zawodów 2024

W dniu 24 i 25.04.2024 r. na krakowskiej hali EXPO odbył się kolejny już raz Festiwal Zawodów – przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego będące częścią kompleksowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego. Udział w nim wzięli też reprezentanci naszej Szkoły. Uczniowie kształcący się w zawodach technik usług fryzjerskich oraz technik reklamy godnie zaprezentowali wszystkiego kierunki kształcenia Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. Dużym powodzeniem, jak zawsze, cieszyły się stanowiska fryzjerskie oraz wykonana przez naszą branżę ogrodniczą aranżacja zieleni boksu wystawienniczego. Niezwykłą ozdobę stoiska stanowiły też prace uczniów z klas architektury krajobrazu wykonane pod kierunkiem Pani mgr arch. Anny Biernacik-Jakubowskiej.

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

Częstochowa w tym roku przywitała naszych maturzystów dość chłodno, ale to nie przeszkodziło dzielnym pielgrzymom gorąco prosić Maryję o właściwe wybory życiowe i oczywiście zdanie egzaminów maturalnych, obficie przy tym poświęcając długopisy wodą święconą. Życzymy wszystkim tegorocznym zdającym odpowiedzi na 100%, tak w pisemnych jak i w ustnych egzaminach, a także życiowych decyzjach.

wykład UR

Architekci krajobrazu i ogrodnicy na wykładzie

22 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 3 a i 2 ao pod opieką Pani mgr arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej oraz mgr inż. Anny Dawidowicz mieli okazję uczestniczyć w wykładzie Pani dr hab. Haliny Galery pt.: “Bogactwo symboliki róży – od ideału piękna po uosobienie próżności”. Udział w spotkaniu na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie był możliwy dzięki naszemu partnerstwu z tą uczelnią. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i pouczający wykład.

Wycieczka zawodoznawcza do Zielonek

W dniu 19 kwietnia 2024 r. klasa 2 a pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani mgr Moniki Markowskiej gościła po raz kolejny w Specjalistycznym Centrum Ogrodniczym Niemczewscy. Wiosenna wizyta służyła zapoznaniu się z asortymentem roślin ozdobnych rozkwitających właśnie w kwietniu. Po niezwykle gościnnym powitaniu przez Panią Monikę Niemczewską, młodzież oddała się kontemplacji pięknej, kolorowej kolekcji roślin ozdobnych, która obejmowała gatunki przeznaczone na balkony, tarasy, kwietniki oraz rabaty ogrodowe. Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie.

Praktyki zawodowe w Grecji

W dniu 21 kwietnia 2024 roku uczniowie klas czwartych naszej Szkoły wyjechali na czterotygodniowe praktyki zawodowe do Grecji w ramach projektu “Odkrywaj”. Mobilność edukacyjna realizowana jest w ramach projektu “Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez UE ze środków EFS+.
Miejscem praktyk są miejscowości położone nad Morzem Egejskim. Piętnastoosobowa grupa wraz z opiekunami zakwaterowana jest w hotelu Villa Niovi w Nei Pori. Uczniowie realizują zadania zawodowe podnoszące ich kwalifikacje i umiejętności zawodowe. W czasie pobytu w Grecji zrealizują bogaty program kulturowy, poznając zabytki i kulturę grecką. 

Pokazy fryzjerskie w ramach realizacji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

W dniu 16 kwietnia 2024 r. gościliśmy w naszej Szkole przedstawicieli firmy Szoklok & Wąs. Młodzież z klas 1, 2 i 3 Branżowej Szkoły I stopnia miała okazję wysłuchać krótkiego szkolenia i przyjrzeć się pokazom fryzjerskim. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu, którego pomysłodawczynią była Emilia Szarek z klasy 2 df, a opiekunem Pani mgr Renata Kwiatkowska. Podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy również do Pani Agnieszki Miszkinis. Ale szczególnie dziękujemy koordynatorowi Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w ZSIŚiM Pani Marzenie Baranek, bo to właśnie dzięki BO sfinansowane zostały wszystkie koszty tego przedsięwzięcia.

OF OWiUR

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Mamy to!!!
Uczniowie naszej szkoły – Stanisław Cudek, klasa 5 eo i Oskar Fugas, klasa 4ro pod opieką mgr inż M. Mikołowskiej wzięli udział w eliminacjach okręgowych XLVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w dziale ogrodnictwo. Zajęli odpowiednio 1 i 2 miejsce! Serdecznie gratulujemy! Już 24-25 maja panowie wybiorą się do Szczecina na etap centralny, będziemy trzymać za nich kciuki.

Zagraniczne praktyki zawodowe – projekt „Odkrywaj” GRUPA GRECJA

Zajęcia integracyjne, które poprowadziła w tym roku Pani Jadwiga Obakiewicz Kała, zakończyły etap przygotowań uczniów klas IV do wyjazdu na praktyki zawodowe do Grecji. Ten czas przygotowania był bardzo intensywny – szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zajęcia kulturowe, język angielski zawodowy, warsztaty pedagogiczne oraz Wielowymiarowy Kwestionariusz Preferencji, czy wreszcie warsztaty kulturowo- językowe przeprowadzone przez koordynatora ze strony Greek Culture and Education, to tylko część zajęć, w których uczestniczyli uczniowie zakwalifikowani do udziału w projekcie.
Umowy podpisane, niespełna tydzień dzieli 15 osobową grupę uczniów od, mamy nadzieję, niezapomnianej greckiej przygody.
Stay tuned! Geia sou Ellada!
 
Zespół projektowy

Wyjście uczniów na Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie

W dniu 26 marca 2024 r. uczniowie klasy 3 e, w ramach podpisanego porozumienia o współpracy z Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica, mieli okazję spotkania się z wykładowcami oraz uczestnictwa w pokazach. Kontakt z doświadczoną kadrą profesorów Akademii, nowoczesnymi laboratoriami oraz innowacyjnymi technologiami może stać się inspiracją dla naszych Uczniów do dalszego kształcenia zawodowego.

Halowy turniej piłki nożnej chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 w Krakowie

21 marca 2024r. W zespole Szkół Mechanicznych nr 1 odbył się halowy turniej piłki nożnej chłopców szkół humbertowskich. Po zaciętej rywalizacji nasza szkoła zajęła IV miejsce i otrzymała pamiątkową statuetkę oraz dyplom za udział w turnieju.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Emil Chuchmacz, Krystian Polakiewicz, Mateusz Per i Jakub Rzepecki – 5eop, Kacper Jaworski, Jakub Pluciński – 4ro, Igor Magier, Filip Boczkowski – 5r, Marcel Ważydrąg – 4e.
Gratulacje za wynik i sportową rywalizację.
Opiekun drużyny: mgr Krzysztof Kania
Wesołych Świąt-page-001

Wesołych Świąt!

KTZ_0

Krakowski Tydzień Zawodowców 2024

Akcja zbiórki żywności

Dnia 15 marca 2024 r. w naszej Szkole dobiegła końca akcja zbiórki żywności w ramach pomocy wielkanocnej dla potrzebujących organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią dr Anetą Kwaśniak – Gawłowską serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę. Pamiętajmy, że ofiara serca zawsze wraca. Dziękujemy za wasze dary, poświęcony czas oraz bezinteresowność.

Fakty i mity

W dniach 11 i 13 marca 2024 r. odbyły się warsztaty dla klas pierwszych prowadzone przez trenerów z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Zajęcia pt. „Fakty i Mity” były ukierunkowane na podniesienie poziomu adekwatnej wiedzy dotyczącej konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz mechanizmu uzależnienia od substancji psychoaktywnych jako ważnego czynnika chroniącego w profilaktyce uzależnień.

Rekolekcje wielkopostne

Dzień SPA w Domu Pomocy Społecznej

W słoneczny piątek, 8 marca 2024, grupa zaangażowanych uczniów z klasy 2 f pod opieką Pani mgr Agnieszki Miszkinis oraz reprezentantem projektu Ogarniam Życie, Michałem Pilchem, odwiedziła Dom Pomocy Społecznej mieszczący się przy ulicy Krakowskiej 55. Inicjatywa ta miała na celu przekazanie uczniom istotnej lekcji na temat empatii, wrażliwości oraz pomocy w zdobywaniu doświadczeń społecznych. Podczas wizyty z okazji Dnia Kobiet, uczniowie nie tylko dzielili się uśmiechem i ciepłem serca, ale również oferowali praktyczną pomoc Mieszkańcom Domu Pomocy. W ramach wyjścia sygnowanego projektem Ogarniam Życie mieszkańcy mieli okazję skorzystać z usług fryzjerskich, relaksującego masażu oraz profesjonalnego makijażu, który został wykonany przez uczniów Naszej Szkoły.

To wyjście nie tylko sprawiło, że Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mogli skorzystać z chwil relaksu i zadbania o swoje samopoczucie, ale również ukazało uczniom, jak ważna jest pomoc dla osób borykających się z różnorodnymi problemami, w tym uzależnieniami. Wspólne doświadczenie zacieśniło więzi między młodzieżą a podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej, wzmacniając jednocześnie wartości takie jak solidarność, zrozumienie oraz gotowość do niesienia pomocy.

Ta wizyta, zainicjowana z okazji Dnia Kobiet, nie tylko edukuje uczniów na temat ważności empatii i wrażliwości w społeczeństwie, lecz także inspiruje do dalszego zaangażowania w projekty społeczne, ukierunkowane na poprawę życia innych. W ten sposób projekt Ogarniam Życie, którego opiekunem w Naszej Szkole jest Pani mgr Renata Kwiatkowska, pokazuje nam jak ważne jest rozwijanie postawy altruistycznej oraz świadomości społecznej wśród młodego pokolenia.

Dni Skupienia w Sanktuarium Św. Jana Pawła II

W czwartek 07 marca 2024 r. nasi uczniowie wzięli udział w Dniu Skupienia pod hasłem “Wstań”. Na zaproszenie Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Wydziału Katechetycznego kurii Metropolitalnej odwiedzili Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, gdzie mieli okazję spotkać się z grupą “Wyrwani z niewoli”.

Warsztaty w programie "Ogarniam życie"

W czwartek 7 marca 2024 r. grupa uczniów pod opieką Pani mgr Renaty Kwiatkowskiej wzięła udział w warsztatach w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. Było to już kolejne spotkanie w ramach programu Ogarniam życie, tym razem rozmawialiśmy o różnych sposobach komunikowania się.

Leselust - ochota na czytanie

Z nieukrywaną dumą i satysfakcją informujemy, że uczennica klasy 3 r Izabella Winnicka zakwalifikowała się do drugiego etapu Konkursu Leselust – ochota na czytanie. Organizatorem konkursu jest Goethe Institut.
Dziękujemy Izabelli za zainteresowanie udziałem w konkursie i pełną mobilizację oraz zaangażowanie podczas przygotowań. Konkurs wymaga od uczestnika wyboru niemieckojęzycznych pozycji książkowych zdydaktyzowanych, pochodzących z księgozbioru Biblioteki GI. Następnie należy przygotować recenzję utworu. Recenzja została poddana analizie oraz weryfikacji przez jury w składzie mgr Marta Wątor i mgr Monika Markowska w celu umożliwienia przejścia do drugiego etapu – rozstrzyganego już w Instytucie Goethego.
Następnie uczestnik dokonuje wyboru książki – opowiadania, romansu lub kryminału. Po przeczytaniu przygotowuje recenzję, która wraz z dokumentacja zostaje przekazana, za pośrednictwem formularza online do Instytutu Goethego, w ramach drugiego etapu.
Uczennica przygotowała recenzję do książki “Ich liebe dich-gefällt mir”, której stronę tytułową możecie zobaczyć jako załącznik.
Kibicujemy, dopingujemy i szczerze gratulujemy wytrwałości w obcowaniu z drugim językiem obcym.
 
Opracowała: Monika Markowska
420616237_3077399995723389_8312825853853064021_n

Wycieczka zawodoznawcza do Winnicy Garlicki Lamus

W deszczowy wtorek 5 marca 2024 uczniowie z klasy 5 a i grupa ogrodników z 5 eo odwiedzili Winnicę Garlicki Lamus w Garlicy Murowanej należącą do Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie zapoznawali się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z cięciem winorośli oraz technologią produkcji wina. Był to kolejny wyjazd zawodoznawczy w ramach zajęć specjalizacyjnych Prowadzenie winnic. Tym razem tematem warsztatów było zimowe cięcie winorośli, czyli podstawowy zabieg w dużej mierze decydujący o prowadzeniu uprawy oraz ilości i jakości zbioru. Dzięki fachowemu instruktażowi nasi uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić właściwe cięcie winorośli. Ponadto zapoznali się z poszczególnymi etapami produkcji wina, a także parkiem maszynowym w Garlickim Lamusie.

Serdeczne podziękowania za zorganizowanie tych pouczających warsztatów składamy na ręce Pani dr hab. inż. Ewy Grzebelus, prof. URK, Prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich oraz Pana dr hab. inż. Macieja Gąstoła, prof. URK, Kierownika Katedry Ogrodnictwa. W Garlicy Murowanej gościł nas Pan mgr inż. Grzegorz Opioła, któremu bardzo dziękujemy za gościnę i przekazaną wiedzę.

Mały Książę po angielsku

W dniu 4 marca 2024 r. klasa 3 a wraz z wychowawczynią panią dr Anetą Kwaśniak-Gawłowską uczestniczyła w anglojęzycznym spektaklu pt. Mały Książę. Przedstawienie zostało przygotowane przez artystów z teatru Futur Art. Wydarzenie to było nietypową lekcją językową, podczas której uczniowie mieli możliwość udoskonalenia swoich umiejętności językowych w sytuacji pozaszkolnej. Mamy nadzieję, na dalszą współpracę z teatrem Futur Art.

Aneta Kwaśniak-Gawłowska

Rzecznik praw ucznia w szkole

Dnia 29 lutego przedstawiciele samorządu uczniowskiego Michał Pilch (2 f) oraz Magdalena Krupa (3 r) wraz z opiekunem Panią dr Anetą Kwaśniak-Gawłowską uczestniczyli w szkoleniu dla samorządów uczniowskich pt. “Rzecznik praw ucznia w szkole”. Szkolenie odbyło się w budynku Urzędu Miasta Krakowa. Podczas wydarzenia uczniowie zapoznali się z informacjami dotyczącymi praw ucznia oraz wzięli udział w ciekawej dyskusji na temat korzystnego wpływu dialogu na relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami. Przyszłość każdej szkoły zależy od zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli we wspólne dobro.

Lekcja muzealna u Wyspiańskiego

27 lutego klasa 4 f miała przyjemność uczestniczyć w lekcji muzealnej poświęconej sylwetce twórczej jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, poetów i malarzy, ucznia samego Jana Matejki – STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO.
Przed lekcja zostaliśmy zaproszeni do lapidarium, w którym mogliśmy oglądać fragmenty elementów architektonicznych, pomników i nagrobków, pochodzących z zabytkowych budowli. W toku części wykładowej, poznaliśmy wiele ciekawych aspektów związanych z życiem rodzinnym twórcy, jak również związki jego twórczości z kolejnymi etapami życia.
W części drugiej, warsztatowej uczniowie mieli za zadanie uzupełnić karty pracy, znajdując szczegóły, symbole oraz konteksty występujące w podanych działach malarskich. Wszystkie grupy uczniów wykonały to zadanie celująco.
Ostatnią częścią zajęć w Muzeum Wyspiańskiego był młodopolski spacer w miejsca, które w szczególny sposób związane były z osobą autora “Wesela”, a wszystko to za sprawą okularów VR.
WIRTUALNYM SPACEREM zakończyliśmy lekcje w muzeum, którą, jak zawsze, niezwykle interesująco i z pasją, poprowadziła Pani Joanna Świtała, historyk sztuki.
Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Wyspiańskiego, które swoją nową siedzibę ma w Krakowie przy placu Sikorskiego 6.
mgr Agnieszka Krajewska-Mrugała

Śledztwo w Bibliotece GI - Ein Kriminalfall in der Bibliothek GI

‘…nadinspektor Schmidt apeluje o pomoc w rozwiązaniu zagadki kryminalnej związanej ze znikaniem słów w zbiorach bibliotecznych. Ten fenomen stanowi zagrożenie nie tylko dla literatury, ale i języka niemieckiego. Niestety śledztwo utknęło w martwym punkcie. Komu uda się rozwikłać ten zadziwiający przypadek? Liczy się każda sekunda! (…)”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z nietypowej lekcji języka niemieckiego w Instytucie Goethego z dnia 7 lutego 2024 r, w której udział wzięła klasa 2 a wcielając się w rolę detektywów na tropie kryminalnej zagadki językowej. Uczennice i uczniowie bardzo dynamicznie pracowali nad rozwikłaniem tajemniczego zaginięcia słów w zbiorach biblioteki Instytutu Goethego. W prowadzeniu śledztwa grupom dochodzeniowym, jak na współczesnych detektywów przystało, towarzyszył idący z duchem czasu sprzęt detektywistyczny – interaktywne pomoce językowe; “pracowite pszczółki” – nawigujące i naprowadzające do rozszyfrowania hasła, słowniki, interaktywne gadźety, kody QR oraz maszyna szyfrująca. Młodzież niezwykle dynamicznie pracowała zespołowo, komunikowała się i dzieliła zadania między poszczególnymi członkami grupy. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji, grupie językowych detektywów udało się skompletować prawidłowo “Ekwipunek detektywa” i tym samym przywrócić zaginione słowa na ich miejsce w zbiorach książkowych. Poprzez rozwiązywanie różnorodnych zadań (m.in. quiz o znanym niemieckim autorze, odnalezienie słów w określonych książkach, rozwiązanie rebusu językowego, praca ze słownikiem) uczestnicy gry wykorzystali swoją znajomość kultury i języka niemieckiego oraz poznali bibliotekę, a przede wszystkim świetnie się bawili językiem niemieckim.

Zabawa językiem z elementami grywalizacji na zasadach obowiązujących w grach miejskich (poszukiwanie, odgadywanie, odwiedzanie poszczególnych wyznaczonych stacji) to niewątpliwie decydujący czynnik motywujący i inspirujący do czynnej nauki języka i praktycznego zastosowania w nowych nietypowych sytuacjach.

Zwieńczeniem owocnej wizyty w GI było obdarowanie dociekliwych uczennic i uczniów upominkami i gadżetami Instytutu Goethego oraz odczytanie sentencji stanowiącej rezultat poszukiwań językowych.

Dziękujemy GI a w szczególności Pani Jolancie Krzemień za przyjęcie i stworzenie przestrzeni w Bibliotece Instytutu Goethego do kreatywnej i innowacyjnej lekcji języka niemieckiego.

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

Wzorem ubiegłego roku Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji kontynuuje akcję edukacyjną pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja ta zawitała też ponownie i do naszej Szkoły.

Hazard coraz częściej przybiera formy, które wzbudzają ciekawość i są atrakcyjne dla młodzieży. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz przekazywanie wiedzy na temat dostępnej w tym zakresie pomocy.

Na zajęciach młodzież otrzymała informacje czym jest hazard oraz poznała skutki uprawiania hazardu; jak wpływa na zdrowie i jakie mogą być konsekwencje społeczne czy prawne. Poruszone zostały zagadnienia coraz bardziej popularnych gier online dla osób niepełnoletnich, które zawierają elementy hazardu. To rosnące na popularności zjawisko niesie za sobą wiele problemów. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznać mechanizmy uzależnień zastosowane w grach komputerowych.

hazard

Podwójny awans do I ligi SKS w piłce siatkowej

Miło nam poinformować społeczność szkolną o dużym sukcesie dziewcząt i chłopców jakim jest wywalczony awans do I ligi SKS w piłce siatkowej.
7 lutego 2024r. w hali Comcomzone odbyły się finały w turnieju kwalifikacyjnym dziewcząt i chłopców. Obie nasze drużyny stanęły na wysokości zadania, i po bardzo zaciętych meczach zdołały awansować do najlepszej dziesiątki drużyn szkół średnich w Krakowie. Sukces jest o tyle cenniejszy i smakuje znakomicie, bowiem poziom sportowy był niezwykle wyrównany, a większość meczów w wykonaniu naszych zawodników i zawodniczek był naprawdę doskonały, ręce same składały się do oklasków.
Zespół dziewcząt w walce finałowej reprezentowały uczennice:

Łucja Bryzik 5r                              Wiktoria Bętkowska 4a                   Partycja Siwek 4a                                          Amelia Koścień 4a                        Gabriela Kiedziuch 4a                     Izabela Sułowska 3f
Alicja Jaworska 3a                        Julia Bobela 2a                               Polina Usata1b

W fazie eliminacyjnej na parkietach siatkarskich godnie reprezentowały naszą szkołę również Aleksandra Wajda, Wiktoria Gawlik, Anna Dubiel i Laura Markiewicz. Dla nich również słowa uznania za wkład wniesiony w końcowy sukces.

Drużynę chłopców w turnieju tworzyli:

Alan Dybol 4e                            Michał Osiak 4e                              Mateusz Pietruszka 4e
Jan Jaglarz 4e                            Mateusz Nowiński 4e                      Michał Stąsiek 2e
Krzysztof Masternak 2e             Karol Sędzik 1e                               Filip Borycki 1e

W przyszłym roku szkolnym rozpoczynamy podboje parkietów siatkarskich w doborowym towarzystwie i mamy nadzieję, że nasze siatkarki i siatkarze dadzą nam wiele radości i powodów do dumy mogąc reprezentować Naszą szkołę. Wysoki poziom siatkówki w „Meliorku” będzie kolejną wizytówką naszej Szkoły.

Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników – dobra robota.

Opiekunowie zespołów: mgr Monika Potera, mgr Krzysztof Kania

SKMBT_22324022810290-page-002
SKMBT_22324022810290-page-001

Porozumienie o współpracy z AGH

Z dumą informujemy, że w dniu dzisiejszym tj. 08 lutego 2024 Nasza Szkoła podpisała porozumienie o współpracy z jedną z najlepszych uczelni w Polsce: Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica. Mamy nadzieję, że umowa ta pozwoli na wzbogacenie naszej szkolnej oferty edukacyjnej poprzez spotkania, warsztaty i uczestniczenie w pokazach organizowanych przez AGH. Kontakt z doświadczoną kadrą profesorów Akademii, nowoczesnymi laboratoriami oraz innowacyjnymi technologiami może stać się inspiracją dla naszych Uczniów do dalszego zawodowego kształcenia.

Kraków Junior Hair Show

Dnia 04 lutego 2024 na Hali 100-lecia KS Cracovii odbył się Jubileuszowy 30. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Krystyny Foltyn Kraków Junior Hair Show. Organizatorem wydarzenia jest corocznie Cech Rzemiosł Różnych, a w tym roku patronowali mu Prezydent Miasta Krakowa, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Naszą Szkołę licznie reprezentowały uczennice Szkoły Branżowej I stopnia z klas 1 df Patrycja Setner, 2 df Zuzanna Cyganek, Paulina Kucala i Klaudia Demków oraz z 3 df Karolina Kącka, Roksana Sobos, Oliwia Brotoń i Karolina Klasa w kategorii „fryzury ślubnej” zaś w konkurencji „fryzura z fal i pierścieni na mokro a’la Monroe” udział wzięły Nikola Gajda i Vanessa Haras z klasy 1 df. Kraków Junior Hair Show był też czasem prezentacji firm i instytucji branży fryzjerskiej i kosmetycznej, a także wielu pokazów utytułowanych mistrzów fryzjerstwa.

P.S. Więcej zdjęć w galerii.

421414199_2523548111140104_9141514248661817711_n

XXII Styczniowe Targi w Meliorku

25 stycznia 2024 odbyły się XXII Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku, nareszcie, po 4 latach przerwy, stacjonarnie.  Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele małopolskich i krakowskich władz. Impreza Styczniowe Targi została objęta Honorowymi Patronatami tj. Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Rektora Uniwersytetu Rolniczego, Akademii WSB, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Patronatem medialnym wsparli nas: portal Krakow.pl, Dziennik Polski oraz TVP Kraków.

Mury naszej szkoły odwiedziło prawie 700 ósmoklasistów z Krakowa i okolic. Wystawcy, czyli 25 krakowskich szkół zawodowych zaprezentowało zwiedzającym swoją ofertę edukacyjną na kolejny rok szkolny. Krakowski Ośrodek Kariery i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 pokazywali różne ścieżki rozwoju zawodowego, a goście z Uniwersytetu Rolniczego oraz Akademii WSB prezentowali możliwość dalszej drogi kształcenia po ukończeniu szkoły średniej. Nie zabrakło też programu artystycznego. Były eksperymenty chemiczne, występy chórów, karaoke, parada cheerleaderek, pokazy baletowe i inne.

Całą tą moc atrakcji uwiecznili w swoim materiale reporterzy Telewizji Krakow.pl oraz Gazety Krakowskiej, ale i nasi szkolni fotoreporterzy. Zapraszamy do oglądania!

I przypominamy, że cały czas trwają Targi online. Pod adresem styczniowetargi.zsisim.pl do końca lutego 2024 można zapoznać się ze wszystkimi ofertami edukacyjnymi szkół zawodowych, które wzięły udział w stacjonarnym spotkaniu 25 stycznia w Meliorku. Zapraszamy!

Międzynarodowy projekt językowy eTwinning Geocaching

Miło nam poinformować, że nauczycielka naszej Szkoły Pani dr Aneta Kwaśniak-Gawłowska została odznaczona Europejską Odznaką Jakości (European Quality Label) za projekt eTwinning Geocaching, który został przez nią zrealizowany w roku szkolnym 2022/2023.
W projekcie wzięły udział uczennice klasy 2a (obecnie 3a): Alicja Jaworska, Alicja Marcinkiewicz oraz Zuzanna Żurek, które wyróżniły się niezwykłą aktywnością, zaangażowaniem oraz wspaniałymi umiejętnościami językowymi oraz organizacyjnymi. Uczennice miały okazję współpracować z uczniami i uczennicami z innych krajów takich: Turcja, Portugalia, Ukraina, Litwa, Grecja, Włochy, a także uczniami i uczennicami z innych szkół ponadpodstawowych z Polski.
Korzystając z platformy eTwinning na stronie internetowej European School Education Platform wszyscy uczestnicy projektu, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przedstawili siebie oraz swoją szkołę, a także miasto, z którego pochodzą (uczennice obecnej klasy 3a stworzyły ciekawy filmik). Następnie uczniowie zostali przypisani do grup międzynarodowych – każda z grup była koordynowana przez jednego nauczyciela. Umożliwiło to wszystkim uczestnikom współpracę w języku angielskim.
Przez cały czas trwania projektu grupy pracowały nad: stworzeniem loga i motta projektu, a następnie wykonały szereg zadań projektowych. Jak wskazuje nazwa projektu Geocaching (geo-lokalizacja geograficzna, cache-ukryta rzecz) głównym zadaniem projektowym było wybranie oraz zakodowanie wybranych atrakcji turystycznych krajów, z których pochodzili uczestnicy. Aby zakodować wybrane atrakcje, uczniowie mogli wykorzystać przedstawione im na jednym ze spotkań online metody. Kolejnym etapem projektu było przedstawienie swoich zakodowanych atrakcji turystycznych innym uczestnikom, którzy z kolei, mięli za zadanie odgadnąć, o jaki zabytek chodzi. Wykonując zadania uczestnicy byli w stałym kontakcie – korzystali z platformy eTwinning oraz dostępnego tam chatu, a także z innych narzędzi ICT. W ten sposób zrealizowali najważniejsze cele projektu, czyli:
 poszerzyli swoją wiedzę na temat światowego dziedzictwa kultury
 poznali się oraz wymienili opiniami i doświadczeniami
 udoskonalili swoje umiejętności językowe
 rozwinęli umiejętności współpracy w grupie
 rozwinęli umiejętności rozwiązywania problemów, analitycznego i krytycznego myślenia
 udoskonalili swoje umiejętności ICT
Owocem pracy w projekcie było m.in. stworzenie wspólnej Księgi Skarbów Narodowych oraz Przewodnika po projekcie Geocaching.

XXII Styczniowe Targi w Meliorku

Drodzy ósmoklasiści !!!

W dniu 25 stycznia 2024 r. na terenie Naszej Szkoły odbędą się XXII „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w
Meliorku”
impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym, na której zaprezentuje się aż 25 zespołów szkół zawodowych.

Najważniejszym celem organizacji tego wydarzenia jest pomoc Wam, uczniom klas ósmych szkoły podstawowej, w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

W trakcie XXII „Styczniowych Targów Szkół Zawodowych w Meliorku” krakowskie zespoły szkół zawodowych zaprezentują swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2024/2025.

Ponadto w dniach 25 stycznia – 29 lutego 2024 r. zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.styczniowetargi.zsisim.pl. Wersja Targów w formie on-line umożliwi przez ponad miesiąc dokładne prześledzenie każdej oferty edukacyjnej wszystkich 25 szkół zawodowych.

Właściwy wybór szkoły średniej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc skorzystać z szansy, aby w jednym miejscu zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa zawodowego, tak, aby podjęta decyzja okazała się tą najtrafniejszą.

Serdecznie zapraszamy!!!

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem zebrania.

Jasełka w Domu Harcerza

8 stycznia 2024 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Bożonarodzeniowym Przeglądzie Form Teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury “Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 MDK Dom Harcerza Reymonta 18 . Nasi Uczniowie zaprezentowali Jasełka na najwyższym poziomie artystycznym, czego dowodem jest otrzymany dyplom i nagrody rzeczowe.
Gratulacje dla całej ekipy i Pani mgr Marzeny Baranek!

Jasełka na Jarmarku Bożonarodzeniowym

20 grudnia 2023 r. na Rynku w Krakowie nasza Szkoła zaprezentowała się podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Mieliśmy okazję, jako ZSIŚiM, przedstawić mieszkańcom Krakowa i turystom nasze wyjątkowe Jasełka. Była to nie tylko okazja do prezentacji umiejętności artystycznych, ale także wyraz wspólnej pracy, zaangażowania i ducha Świąt. Dzięki wsparciu Nauczycieli oraz operatywności naszych Uczniów, mogliśmy pokazać niezwykłą interpretację narodzin Jezusa. Ta inscenizacja była niezapomnianym przeżyciem i na długo zostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję nas zobaczyć.

 
P.S. Więcej zdjęć w Galerii.

Wesołych Świąt!

Więcej zdjęć w Galerii!

I Wizyta Zawodoznawcza w Specjalistycznym Centrum Ogrodniczym - Ogród Niemczewskich

W dniu 1 grudnia 2023 r. klasa 2 a pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani mgr Moniki Markowskiej gościła z wizytą w Specjalistycznym Zakładzie Ogrodniczym “Ogród Niemczewskich” w Zielonkach.
Po niezwykle gościnnym powitaniu grupy przez Panią Monikę Niemczewską oraz obejrzeniu asortymentu sklepu firmowego, uczennice i uczniowie zwiedzili szczegółowo część zewnętrzną Centrum Ogrodniczego. Pod fachowym i czujnym okiem Pani Niemczewskiej, a także Pani Dawidowicz młodzież zwróciła uwagę na ciekawe gatunki roślin ozdobnych atrakcyjnych o każdej porze roku.
Następnie przyszedł czas na główny punkt programu, a mianowicie zwiedzanie kompleksu nowocześnie wyposażonych szklarni, w których pyszniły się poinsecje, czyli Gwiazdy Betlejemskie. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem i uwagą słuchała cennych, niezwykle ciekawie i obrazowo przedstawionych przez Właścicielkę wskazówek odnośnie pielęgnacji, hodowli, sprzedaży oraz promocji tych pięknych świątecznych roślin. Przyszli adepci zawodu mieli sposobność poznania niezliczonej ilości odmian Gwiazd, o różnorodnym ubarwieniu. Ponadto Pani Monika Niemczewska zwróciła również uwagę uczniów na aspekty ekonomiczne i finansowe związane z eksploatacją szklarni, prowadzeniem działalności gospodarczej, zagospodarowaniem oraz kontrolą sprzętu maszyn i urządzeń.
Ostatni punkt wyjazdowej lekcji stanowiła prezentacja opakowań do kwiatów dla klientów. Pani Niemczewska poruszyła kwestie zatrudnienia, odbywania praktyk w tego rodzaju zakładzie, zwróciła uwagę młodzieży na kształtowanie i budowanie relacji z klientem opartych na profesjonalizmie. Zwieńczeniem wizyty było podziwianie bardzo bogatej kolekcji Gwiazd Betlejemskich oraz obdarowanie naszej grupy pięknymi roślinami.
Dziękujemy Pani Monice Niemczewskiej za niezwykle szczodre przyjęcie i pełną inspiracji lekcję ogrodnictwa.
Do zobaczenia na wiosnę!

Opracowanie: Monika Markowska, Anna Dawidowicz

Dzień Gleby

05 grudnia jest obchodzony jako Dzień Gleby. W tym roku świętowano pod hasłem “Gleba i Woda: źródło i życie”. W ramach obchodów tego dnia uczniowie klasy 2ao i grupa ogrodników z 1fo wybrali się na warsztaty zorganizowane przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego. Wycieczka odbyła się pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani mgr inż. Magdy Mikołowskiej. Na szczegółową relację zapraszamy do Galerii.

Mikołajki dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Na naszych szkolnych Mikołajów zawsze można liczyć! I w tym roku mali Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie​ będą się cieszyć ze wspaniałych prezentów. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać kredki, puzzle, maskotki i mnóstwo innych zabawek, które już trafiły do dzieci przebywających w krakowskim szpitalu.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz Samorządowi Uczniowskiemu za pomoc w organizacji zbiórki.

Koordynator akcji – mgr Renta Kwiatkowska

Wiele twarzy Czesława Miłosza

W dniu 29 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs humanistyczny zorganizowany przez Panie mgr Agnieszkę Krajewską-Mrugała i mgr Jadwigę Obakiewicz-Kała. Tematyka obejmowała życiorys i twórczość Czesława Miłosza, a pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia stała się 90. rocznica wydania debiutanckiego tomu poetyckiego późniejszego Noblisty pt.: Poemat o czasie zastygłym. Wyniki rywalizacji publikujemy na załączonym obok plakacie. Zwycięzcom gratulujemy!

IMG_7875
IMG_7883

Dzień kultury osobistej w ZSIŚiM

Szkoła jest miejscem, w którym nie tylko zdobywamy wiedzę oraz umiejętności, ale także mamy możliwość poznania reguł funkcjonowania w społeczeństwie. Zasady dobrego wychowania i kultura osobista to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie kształtowanie relacji społecznych. Dnia 27 listopada 2023 r. uczniowie naszej Szkoły brali udział w ciekawych zadaniach dotyczących kultury osobistej. Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Magdalena Krupa zachęcała uczniów do wylosowania oraz wykonania specjalnego „wyzwania”. Tego dnia uczniowie wywoływali uśmiechy na twarzach innych, pomagali kolegom i koleżankom w nauce, a także wręczyli kwiaty Pani Dyrektor. Za udział w akcji uczniowie mogli otrzymać uwagę pozytywną z zachowania. Był to czynnik motywujący uczniów do zaangażowania się w inicjatywę Samorządu. Należałoby jednak pamiętać, że: kulturalne powitanie czy pożegnanie się, uśmiech, miłe słowo czy też oferta pomocy zaproponowana uczniowi, nauczycielowi czy też pracownikowi Szkoły, to zachowania, które powinniśmy mieć „we krwi”. Wpływają one bowiem na nasz wizerunek oraz kształtują relacje społeczne. Mamy nadzieję, że nasza akcja skłoniła Was do właśnie takich refleksji, a pozytywne zachowania będą miały miejsce nie tylko podczas Dnia kultury, ale każdego dnia!
Akcja Dnia kultury była inicjatywą Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU Pani dr Anety Kwaśniak-Gawłowskiej.

Pomoc psychologiczna oraz pedagogiczna dla dzieci i młodzieży

19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 14.11.2023 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego ZSIŚiM. Mamy zaszczyt ogłosić skład nowego zarządu:
Przewodniczący – Patryk Bogusz, klasa 3a
Zastępca – Michał Pilch, klasa 2f
Sekretarz – Magdalena Krupa, klasa 3r
 
Gratulujemy i życzymy powodzenia w pracy na rzecz Szkoły!
 

Adwokaci rozjaśniają prawo

W dniu 15 listopada 2023 r. w Naszej Szkole odbyło się spotkanie z Panią adwokat Dorotą Miką zrealizowane w ramach akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Temat spotkania dotyczył odpowiedzialności za słowo pisane, hejt i cyberprzemoc w internecie. Pani Dorota Mika, w przystępny dla uczniów sposób, wyjaśniła znaczenie powyższych pojęć oraz opowiedziała o konsekwencjach prawnych, jakie wiążą się ze sprzecznymi z prawem działaniami w sieci.

387323794_687515220142906_5581577332786603406_n

Szkolenie strzeleckie klas pierwszych

Uczniowie klas pierwszych technikum oraz szkoły branżowej w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa przeszli szkolenie strzeleckie.
 
Program obejmował część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy, bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną oraz prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji.
 
W części praktycznej uczniowie zapoznali się z budową i rozkładaniem broni, z przyjęciem wybranej postawy strzeleckiej oraz wypróbowali swoją celność oddając strzały do tarczy.
 
Szkolenie odbyło się pod czujnym okiem zawodowego instruktora strzelectwa.

Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach powróciła na mapę Europy w chwili klęski zaborców w I Wojnie Światowej. W przeddzień rocznicy tego wydarzenia grupa uczniów wystąpiła przed całą społecznością szkolną z przepięknymi utworami muzycznymi.

IMG_7522

Wycieczka do Pragi oczami uczniów

Przeżyjmy to jeszcze raz! Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanych przez uczniów – uczestników wrześniowego wyjazdu.

1. Prezentacja Amelii Koścień i Gabrieli Kiedziuch z klasy 4a

2. Prezentacja Patrycji Siwek i Nataszy Strug klasa 4a

3. Prezentacja Liwii Winiarskiej klasa 4a

4. Prezentacja Marcela Ważydrąga z klasy 4e

Harmonogram spotkań z Wychowawcami dostępny tutaj.

wywiadówka
IMG20231030115730

Dzień tematyczny w ZSIŚiM

W poniedziałek 30.10.2023 uczniowie z naszej Szkoły celebrowali 100-lecie Disney’a – a w jaki sposób? Zobaczcie sami!

Na korytarzu mogliśmy spotkać Księżniczki, Sticha, Merlina, Mandalorianina, rycerza Jedi, Jima Hawkinsa, Myszkę Miki i Minnie i kilka innych postaci z klasyki disneyowskiej.

Święto Edukacji Narodowej

13 października 2023 roku cała społeczność szkolna wraz z Dyrekcją wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, połączonej ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
Po wysłuchaniu długiej historii naszej Szkoły nastąpił wyczekiwany moment ślubowania, podczas którego uczniowie powtarzali słowa roty:
“Tobie Szkoło uroczyście ślubuję: – żyć według wzorów i ideałów wielkich Polaków, – dawać dowody przywiązania do tradycji i kultury narodowej, – rzetelną nauką i sumiennym wykonywaniem obowiązków pomnażać wspólny dorobek pokoleń, – dbać o dobre imię Szkoły i godność ucznia, – szanować sztandar Szkoły, dbać o to, aby dla wszystkich uczniów stał się przedmiotem dumy i szacunku, ŚLUBUJĘ!”.
Gdy opadły emocje Pani Dyrektor życzyła wszystkim pierwszoklasistom, którzy dołączyli do społeczności szkolnej, sukcesów, zapału do nauki oraz wielu powodów do satysfakcji.
Tegoroczną akademię uświetniły w iście musicalowym wydaniu Liliana Wilk z klasy 5a oraz Izabella Winnicka z klasy 3r. Pełen humoru, tańca i śpiewu występ doskonale wpisał się w charakter tego szczególnego dnia; stał się także okazją do refleksji na temat roli zawodu nauczyciela, który od pokoleń jest drogowskazem w odkrywaniu najważniejszych wartości i wzorców dla uczniów.
W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli:
Aleksandra Smaga (5a) oraz Filip Boczkowski (5r) – jako konferansjerzy;
Liliana Wilk (5a), Izabella Winnicka (3r) – program artystyczny;
Jakub Cieślik (3a) i Marcel Ważydrąg (4r) – obsługa techniczna.
 
mgr A. Krajewska – Mrugała

Warsztaty integracyjne klas pierwszych

W październiku w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. Warsztaty poprowadziły Psycholog i Pedagog szkolny. Uczniowie mieli okazję do pogłębienia relacji z rówieśnikami, opowiedzenia o swoich pasjach, talentach, a także podzielenia się spostrzeżeniami i oczekiwaniami. Dzięki wspólnym zabawom młodzież miała też szanse poznać swoje mocne i słabe strony oraz nauczyć się wspólnego rozwiązywania zadań.

Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa 2023

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nauczycielka Naszej Szkoły mgr inż. Anna Dawidowicz została uhonorowana tegoroczną Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia i sukcesy w pracy dydaktycznej. Gratulujemy!

ADawidowicz_n
dynia

I Festiwal Dyni

Jeszcze wiosną klasa 2 ao wraz z Wychowawcą Panią mgr inż. M. Mikołowską zgłosiła się do udziału w Międzyszkolnym Konkursie na Największą Dynię zorganizowanym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Tej jesieni przyszedł czas na prezentację naszych osiągnięć, co nastąpiło 10 października 2023 r. na terenie Stacji Doświadczalnej Katedry Ogrodnictwa URK. Uczniowie 2 ao pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani dr inż. Lucyny Samek uczestniczyli w I Festiwalu Dyni w Krakowie – Zakliki.

Wędrówki po świecie zawodów

W środę 04 października 2023 r. grupa ogrodników z klasy 2ao, pod czujnym okiem Pani mgr inż. M. Mikołowskiej, podejmowała gości z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w ramach programu “Wędrówki po świecie zawodów”.

W trakcie wizyty dzieci mogły zwiedzić i podziwiać nasz piękny ogród, a także zapoznać się z tajnikami zawodu ogrodnika. Sadzenie roślin cebulowych sprawiło przedszkolakom ogromną radość i mamy ich obietnicę, że odwiedzą nas ponownie.

 
 

Wycieczka zawodoznawcza

W ramach realizacji przedmiotu specjalizacyjnego Prowadzenie winnic, uczniowie klasy 5a (zawód technik architektury krajobrazu) oraz 5eo/o (zawód technik ogrodnik) w dniu 03.10.2023r. odbyli kolejne zajęcia w terenie, podążając Jurajskim Szlakiem Winnym. Tym razem zwiedzili Winnice nad Prądnikiem w Prądniku Korzkiewskim oraz Winnice Słońce i Wiatr w Świńczowie.  W poprzednim wyjeździe odwiedzili Winnice Amonit w Cianowicach Dużych.

Dzięki uprzejmości i życzliwości Gospodarzy uczniowie mogli poznać technologie prowadzenia uprawy winorośli  w systemie ekologicznym jak i również tradycyjnym, uprawiane odmiany oraz zapoznać się z produkcją wina.

Wyjazd integracyjny klas pierwszych

Ostatnie dni września to czas na tradycyjny wyjazd klas pierwszych technikum wraz z Wychowawcami. Podczas dwudniowej wyprawy nasi uczniowie odwiedzili Podhale. Intensywny program obejmował Rusinową Polanę, Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, Gubałówkę, Butorowy Wierch i  nieodłączne Krupówki. Nie zapomniano też o strefie relaksu – dla chętnych dostępny był basen, potem ognisko i dyskoteka. Jak przebiegała tegoroczna integracja – można sprawdzić na zdjęciach w Galerii.

IMG_1277

Wycieczka do Pragi i Morawskiego Krasu 13-15.09.2023

 Początek roku szkolnego rozpoczął się dla klas czwartych dość nietypowo. W środę 13 września o 6.00 wyruszyliśmy spod Szkoły w kierunku naszego południowego sąsiada – Republiki Czeskiej. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do celu – do Pragi uznawanej, jak się okazało nie bez powodu, za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Już pierwszego dnia udało nam się poczuć atmosferę stolicy Czech spacerując po Starym Mieście. Zobaczyliśmy Rynek – główny plac miasta, otoczony wspaniałymi kamienicami,
Ratusz Staromiejski – ze słynnym zegarem z ruchomymi figurkami, Kościół Św. Marii Panny przed Tynem – najbardziej imponujący obiekt sakralny w Pradze.
Kolejny dzień to zwiedzanie Pragi z lokalnym przewodnikiem. Początek to Hradczany i Zamek – historyczna budowla, gdzie obecnie znajduje się kancelaria prezydenta, Katedra Św. Wita – arcydzieło gotyku, renesansu i baroku, Złota Uliczka, Loreta, Mała Strana – przepiękne podzamcze z urokliwymi zaułkami i uliczkami. Następnie Dzielnica Żydowska i wreszcie Most Karola – najstarszy zachowany most kamienny na świecie, obecnie najczęściej odwiedzane miejsce w Pradze.
Trzeci i zarazem ostatni dzień przyniósł mnóstwo niezapomnianych wrażeń i fantastycznych widoków Morawskiego Krasu – malowniczej krainy, znanej z blisko tysiąca tajemniczych jaskiń, nieskończonych podziemnych tuneli i głębokich przepaści. Zobaczyliśmy Przepaść Macocha, najgłębszą przepaść w Czechach i Europie Środkowej (138 m głębokości). Do tego zwiedzanie Jaskini Punkevni, spływ łodziami podziemną rzeką Punkvą, a wcześniej przejazd kolejką i gondolkami.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni, z mnóstwem wrażeń i wspomnieniem chwil spędzonych w gronie swoich rówieśników wróciliśmy do Krakowa.
 
PS. Organizatorem wycieczki było Biuro Robinson Travel. BRAWO!
P.S.(2) Więcej zdjęć w Galerii!

Nowy rok szkolny 2023/2024

W poniedziałek 4 września rozpoczęliśmy w Naszej szkole nowy rok szkolny 2023/2024.
Po ciepłych i długich wakacjach wszystkie klasy zostały przywitanie w salach lekcyjnych przez swoich Wychowawców. Uroczysty apel, przygotowany przez Panią Profesor Anetę Kwaśniak-Gawłowską wraz z Samorządem Uczniowskim, powitał nowych uczniów w murach Naszej szkoły.
Po krótkim wprowadzeniu, uczennica klasy 3r Izabella Winnicka zaśpiewała piosenkę pt. „September”. Pokazała w ten sposób, że w Naszej szkole możemy liczyć również na wsparcie w rozwijaniu swoich pasji.
Mamy głęboką nadzieje, że jeden z patronów bieżącego roku Paweł Edmund Strzelecki będzie dla wszystkich inspiracją do realizowania planów, pasji i marzeń.
Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom administracji i obsługi życzymy optymizmu do pracy i wytrwałości, a Wam, drodzy Uczniowie, pracowitego i dobrego roku szkolnego. Szczególne życzenia kierujemy do uczniów klas pierwszych oraz tegorocznych maturzystów, dla których ten rok może być szczególnie pracowity.
IMG_6585
IMG_6564

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

23 czerwca 2023 roku w obecności Dyrekcji Szkoły, Grona Pedagogicznego oraz całej społeczności szkolnej, uroczyście pożegnaliśmy kolejny rok szkolny.
Podczas krótkiego programu artystycznego przywołaliśmy różne chwile, które towarzyszyły nam od września; te pozytywne, związane z naszymi sukcesami, ale także te, pełne refleksji, jak można jeszcze lepiej zdobytą wiedzę połączyć z mądrością życiową. W roli konferansjerów wystąpili Liliana Wilk i Aleksandra Smaga z klasy 4ap oraz Filip Boczkowski z klasy 4rp. Jak zawsze cała trójka doskonale poradziła sobie z tą rolą, nie zapominając przy tym o nutce humorystycznej.
Podczas akademii w szczególny sposób pożegnaliśmy absolwentów klasy 3 Branżowej Szkoły I stopnia kształcącej w zawodzie fryzjer. Pani Dyrektor Barbara Lesińska, życzyła im wielu sukcesów zawodowych, mądrych wyborów życiowych oraz pomyślności w dorosłym życiu. Specjalnie dla absolwentów klasy 3df przygotowaliśmy wakacyjną piosenkę “Już za parę dni, za dni parę…”, którą przy akompaniamencie gitary, wykonały Liliana Wilk oraz Izabella Winnicka.
 
Pani Dyrektor Barbara Lesińska wręczyła najlepszym uczniom oraz absolwentom świadectwa wraz z nagrodami. Z kolei uczniowie klasy 2 Szkoły Branżowej nie zapomnieli o drobnych upominkach, wręczając “starszym Koleżankom i Kolegom” słoniki “na szczęście”.
 
Wakacje czas zacząć!
Wszystkim Nauczycielom, Uczniom oraz Pracownikom Szkoły, życzymy udanych, słonecznych oraz bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
 
mgr Agnieszka Krajewska- Mrugała

Cały fotoreportaż do oglądnięcia w Galerii! Zapraszamy!

Święto Dzielnicy III

 
W sobotę 10.06.2023 r. nasza Szkoła zaprezentowała się na Dniach Dzielnicy III. Festyn z wieloma atrakcjami zorganizowano na terenie KS Wieczysta, a nasze stoisko cieszyło się niezwykłą popularnością.
 
Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie i udział w tym wydarzeniu.
 
P.S. Więcej zdjęć na facebook’u Szkoły!

UWAGA! WYNIKI OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

 
23 marca 2023 roku odbyła się XI edycja OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO. Olimpiada skierowana była do uczniów szkół ponadpodstawowych i obejmowała znajomość życia i twórczości polskich romantyków, a szczególnie Adama Mickiewicza. Celem olimpiady było rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, a także promowanie ich osiągnięć.
Z wielką radością przekazuję informacje od organizatorów olimpiady, że aż trzy uczennice naszej Szkoły zdobyły bardzo wysoką punktację i tym samym zostały FINALISTAMI tegorocznej OLIMPIADY POLONISTYCZNEJ!
A są to :
Zuzanna Foremniak – 5 miejsce (4ap),
Patrycja Szlachta – 5 miejsce (4ap),
Liliana Wilk -13 miejsce (4ap).
Nasz absolwent Kacper Ożóg z klasy 4aog uzyskał 21 miejsce. Wszystkich uczestników w tej edycji olimpiady było ponad 300, dlatego serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom z naszej Szkoły, gdyż konkurencja była bardzo duża.
GRATULUJEMY SUKCESU! A zainteresowanych zapraszamy za rok 😊.
 
A. Krajewska-Mrugała
szkolny koordynator IX MIĘDZYSZKOLNEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO
 
P.S. Wszystkie dyplomy można zobaczyć tutaj.

Mamy laureata Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych!

 
OWiUR to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju, któremu patronują Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczny finał centralny Olimpiady odbywał się w dniach 27-28 maja 2023 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Miejsce w gronie laureatów w bloku Architektura krajobrazu wywalczyła nasza tegoroczna absolwentka klasy 4 ag – Izabela Rybińska. Serdecznie gratulujemy!

Zakończenie miejskich programów Krakowskiego Ośrodka Kariery dla szkół i przedszkoli

Nasza Szkoła w tym roku szkolnym wzięła udział w II edycji miejskich projektów “Rajd po fach” i “Wędrówka po świecie zawodów”. Są to programy zainicjowane i zrealizowane przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną pn. “Krakowski Ośrodek Kariery” w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Przez kilka tygodni trwania akcji w naszych murach gościliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 137 oraz Przedszkoli Samorządowych Nr 20 i Nr 123.
„Wędrówka po świecie zawodów” – to program, dzięki któremu przedszkolaki mogą rozwinąć swoje umiejętności, kreatywność, kształtować wyobraźnię, a ponadto poznać różne zawody w kierunkach, jakich kształcą krakowskie szkoły branżowe i techniczne.
Z kolei “Rajd po fach” to projekt dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, którego celem jest wsparcie w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie wraz z nauczycielami-koordynatorami mają możliwość uczestniczenia w zajęciach szkoleniowych, które odbywają się w pracowniach szkół techniczno- branżowych. W szkołach średnich, doświadczeni nauczyciele-trenerzy wraz z uczniami prowadzą tematyczne zajęcia pokazowe.
 
W naszej szkole odbyły się warsztaty pt.: ”Identyfikacja wizualna w projektowaniu graficznym” prowadzona przez uczniów z kierunku technik reklamy, “Tańczące fryzurki” u uczniów kierunku technik usług fryzjerskich i fryzjer, “Balony a elektryczność” na kierunku kształcącym w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz “Sadzimy rośliny cebulowe” przygotowane przez młodzież uczącą się w klasach technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu.
Warsztatom towarzyszyło też zwiedzanie szkoły. Zapraszamy do fotorelacji.

Wycieczka zawodoznawcza do ogrodów pokazowych

W dniu 23 maja 2023 r. uczniowie klas 1ao i 3a uczestniczyli w wycieczce o charakterze zawodowym do ogrodów pokazowych. Młodzież pod opieką mgr inż. A. Dawidowicz, mgr inż. M. Mikołowskiej, mgr A. Śliwy- Zalech i mgr A. Zawadzkiej odwiedziła dwa przepiękne miejsca. W Pisarzowicach, niewielkiej wsi niedaleko Bielska-Białej, znanej dziś przede wszystkim z produkcji roślin ozdobnych, zaznajomiła się ze sztuką tworzenia tradycyjnych ogrodów japońskich. Zazwyczaj spotyka się je przy świątyniach buddyjskich, w parkach, ale też przy domach prywatnych. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, ale wszystkie charakteryzuje niezwykła harmonia, prostota i elegancja. Podstawową zasadą tworzenia ogrodów japońskich jest naśladowanie natury, a nie jej ujarzmianie.

Z kolei Ogrody – Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Kapias w Goczałkowicach Zdrój zrodziły się z pasji do przyrody, właściciele z gołej ziemi kilkanaście lat temu wyczarowali tu przecudowne ogrody pokazowe, dostępne bezpłatnie dla każdego. Znajdziemy tu, w otoczeniu pięknie zaprojektowanych, ubranych w różnorodne, kolorowe rośliny i z pomysłem zaprojektowaną architekturę ogrodową, wytchnienie i odpoczynek.

Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.

Zajęcia praktyczne w terenie

W ramach zajęć praktycznych w dniu 15.05.2023 r. klasa 3a, pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej, odwiedziła Park Wojciecha Bednarskiego w celu wykonania inwentaryzacji dendrologicznej. Ten piękny, zabytkowy obiekt został założony pod koniec XIX w. w Krakowie – Podgórzu i przeszedł ostatnio gruntowną rewitalizację. Ćwiczenia dla naszych uczniów zostały zorganizowane przy współpracy z firmą Landscap – Marcin Batko.

Wygraliśmy turniej "Szkoła Biznesu Społecznego 2023"!

I MIEJSCE dla ZESPOŁU SZKÓŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA i MELIORACJI w międzyszkolnym turnieju „SZKOŁA BIZNESU SPOŁECZNEGO 2023” organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie!
 
W finale konkursu, który odbył się 24.06.2023 r. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, udział wzięło 26 zespołów z całego województwa Małopolskiego. Uczniowie mieli za zadanie przygotować krótki, skierowany do rówieśniczej grupy docelowej, materiał w postaci filmu, reklamy lub podcastu zachęcający do zakupu produktów i usług w jednym z przedsiębiorstw społecznych, działających w ich regionie. Finaliści: Aleksandra Smaga i Krystian Nowak nagrali film opowiadający o działalności Stowarzyszenia Społeczna21 z Krakowa- który zdobył I miejsce. W drugiej części finału uczniowie mieli za zadanie rozegrać turniej ze wszystkimi drużynami konkursu. Rozgrywka pierwsza miała na celu sprawdzenie umiejętności działania mechanizmów wolnego rynku, równocześnie stanowiąc praktyczną edukację na rzecz przedsiębiorczości. Druga rozgrywka z „nakładką społeczną” badała znajomość różnic pomiędzy klasycznymi przedsiębiorstwami a przedsiębiorstwami społecznymi. Uczniowie podczas tegorocznego finału rozgrywek musieli również rozwiązać quiz z zakresu ekonomii społecznej.
 
Serdecznie gratulujemy zajęcia I miejsca uczniom klasy 4ap Oli i Krystianowi!

Pomoc i wsparcie - telefony zaufania

Dla wszystkich zainteresowanych Uczniów i ich Rodziców, potrzebujących pomocy i wsparcia psychologicznego, udostępniamy numery telefonów zaufania:

Festiwal Zawodów 2023

Festiwal Zawodów w Małopolsce to święto szkolnictwa zawodowego. Od 2013 roku jest to bardzo ważne miejsce spotkań uczniów podejmujących decyzje o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. 26 i 27 kwietnia 2023r. w EXPO Kraków nasi przedstawiciele z klas 1f, 1r, 2e, 3a, 3ro, 3e i 4eig prezentowali wszystkie zawody, w których można kształcić się w ZSIŚiM. Pod opieką Pani dr inż. Lucyny Samek i Pani mgr inż. Magdy Mikołowskiej powstało piękne i pachnące stoisko, cieszące się w trakcie targów ogromną popularnością wśród zwiedzających.

Zapraszamy na fotorelację do galerii zdjęć.

Pożegnanie klas maturalnych

Dnia 28 kwietnia 2023 r. odbyło się w naszej Szkole uroczyste pożegnanie klas maturalnych połączone z rozdaniem świadectw ukończenia szkoły. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami klas czwartych przygotowali program artystyczny, podczas którego młodsi koledzy i koleżanki wsparli maturzystów na rozdrożu ich życia słowem wiersza i piosenki. Pojawiły się także akcenty anglojęzyczne zaczerpnięte z utworów Williama Szekspira, które okazały się aktualne również i w tym uroczym dniu. Nad całością programu artystycznego czuwał Pan mgr Andrzej Mazur. 
 
Po otrzymaniu drobnych upominków, uczniowie klas maturalnych zostali zaproszeni na scenę po odbiór świadectw ukończenia szkoły z rąk pani Dyrektor Barbary Lesińskiej. W sposób szczególny została uhonorowana uczennica klasy 4fg Julia Wypych, która oprócz świadectwa otrzymała także indeks Wyższej Szkoły Biznesu, uprawniający ja do podjęcia studiów na tejże uczelni. 
 
Drodzy Maturzyści, Absolwenci Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji – życzymy Wam powodzenia na maturach oraz wszelkiej pomyślności na dalszej drodze edukacji oraz w pracy zawodowej.
 
Samorząd Uczniowski 
 

P.S. Więcej zdjęć w galerii!

346098423_1450657069011986_2399250281268848230_n

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucja 3 Maja

Dnia 28 kwietnia 2023r. w naszej Szkole odbył się uroczysty multimedialny apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z prezentacjami i piosenkami, który wraz z utalentowanymi uczniami / aktorami w historycznych strojach, przygotowała Pani mgr Beata Biały.
Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

Muzealna Lekcja Designu - Wszystko jest zaprojektowane

W dniu 25 kwietnia br. uczennice i uczniowie klasy 1a pod opieką Pani mgr Moniki Markowskiej oraz Pani mgr Marzeny Baranek wzięli udział w lekcji muzealnej w oddziale Muzeum Narodowego Kamienica Szołayskich na Placu Szczepańskim.
Celem wizyty i zarazem lekcji było zdefiniowanie i uświadomienie sobie roli pojęcia design i znaczenia projektu w różnych dziedzinach kultury i sztuki przenikających do codziennego życia każdego z nas na przestrzeni lat i epok.
Oprócz nowo zdobytych doświadczeń i doznań artystycznych, jakie zafundowała nam niezwykle wszechstronna i bogata treść wystawy, młodzież miała sposobność doskonalenia umiejętności integracji w ramach pracy zespołowej, wykraczającej poza konwencjonalne ramy lekcyjne w szkole i klasie. Ponadto wartość dodaną lekcji w Muzeum stanowiło “dotknięcie” sztuki – Pani Przewodnik zwróciła uwagę uczniów na użytkowy i funkcjonalny charakter jednego z eksponatów: nietypowego kubka do herbaty przeznaczonego dla osoby niedowidzącej lub niewidomej.  Niewątpliwe czynny udział w lekcji muzealnej oraz forma prezentacji sztuki designu na przestrzeni lat, wpłyną na wyobraźnię przestrzenną i artystyczną naszych uczniów. Zważywszy na kierunek klasy 1a – architektura krajobrazu, życzymy licznych inspiracji zarówno podczas edukacji w szkole, na studiach, jak i w przyszłej karierze zawodowej oraz rozwoju osobistym.
 
Opracowała: Monika Markowska
20230425_123657

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki prowadzi akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. W jej ramach pracownicy i funkcjonariusze krakowskiego Urzędu Skarbowego odwiedzili naszą Szkołę 17 i 27 kwietnia 2023 r. Wszystkie klasy pierwsze technikum oraz 2e i 3e uczestniczyły w warsztatach mających na celu przybliżenie młodzieży problematyki hazardu oraz konsekwencji, jakie niesie za sobą granie w gry hazardowe.

Efekt motyla - warsztaty

Szkolenie psychoedukacyjne “Efekt motyla” skierowane jest do uczniów w przedziale wiekowym 13 – 19 lat. W środę 26 kwietnia 2023 r. klasy 1f i 2e wzięły udział w takich warsztatach zorganizowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Celem programu jest rozwijanie poczucia wpływu na własne życie oraz kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji, zwłaszcza w kontekście planowania własnej przyszłości. Wykorzystanie tego typu zdolności jest istotnym elementem z grupy czynników chroniących w obszarze zapobiegania uzależnieniom. Szkolenie rozwija w uczniach świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji oraz zachowań i jest ważnym elementem w naszym Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym.

343293475_129901153400702_2002480474640949746_n

Fakty i mity - warsztaty psychoedukacyjne

W dniach 24-25 kwietnia 2023 r. w młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych. Celem tych zajęć było podniesienie poziomu adekwatnej wiedzy dotyczącej konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz mechanizmu uzależnienia od substancji psychoaktywnych jako ważnego czynnika chroniącego w profilaktyce uzależnień. Trenerzy z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, poprzez pracę w grupach, gry i zabawy edukacyjne w klasach 1ao, 1e, 1r i 1df, rozwijali świadomość zagrożenia jakim jest uzależnienie, starali się zbudować rozumienie procesu uzależnienia, a nade wszystko wzbudzić refleksję na temat skutków i długofalowych konsekwencji podejmowania zachowań ryzykownych. Podczas trwania warsztatów wprowadzane były też ćwiczenia ruchowe, których celem jest rozładowanie ewentualnego napięcia związanego z tematem zajęć.
Zrealizowane spotkania są jednym z elementów Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

Eko piknik rowerowo-sportowy

Dnia 18 kwietnia 2023 r. odbył się w naszej Szkole Eko Piknik Rowerowo-Sportowy. Była to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”). Projekt sfinansowany został ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Operatorem Programu była Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.

Cel wydarzenia to promocja zdrowego stylu życia, a w szczególności:
– zachęcenie uczniów do korzystania z rowerów
– promocja zdrowego stylu odżywiania się
– promocja aktywności fizycznej oraz zdrowej rywalizacji
– integracja społeczności szkolnej
– wzmocnienie współpracy z sąsiadującą szkołą Zespołem Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego.
W ramach pikniku zorganizowane zostały:
1. Szkolne rozgrywki sportowe (tenis stołowy, siatkówka, koszykówka, piłka nożna)
2. Konkursy rowerowe
3. Aerobik oraz sesja zdjęciowa przy nowo zakupionych stojakach rowerowych
4. Międzyszkolne rozgrywki sportowe (siatkówka, koszykówka i piłka nożna)
Uczestnicy mogli poczęstować się owocami oraz sokami.
Miło nam poinformować, że zwycięskie miejsca zajęli:
Konkursy rowerowe:
– w kategorii „slalom rowerowy”:
I miejsce – Mateusz Sewioł z klasy 3df
II miejsce – Mikołaj Skibiński z klasy 2a
III miejsce – Igor Zbroch z klasy 2a
– w kategorii na najlepiej udekorowany rower:
I miejsce – Gabriela Kołodziej i Karolina Siuta z klasy 2a
II miejsce – Emilia Kasperczyk i Kinga Wrona z klasy 2a
– w kategorii pokazów umiejętności rowerowych:
I miejsce – Jakub Cieślik z klasy 2a, Mateusz Wieczorek z klasy 4eig oraz Tomasz Mysza z klasy 3e
Siatkówka:
I miejsce – klasa 3e: Michał Osiak, Alan Dybol, Jan Jaglarz, Mateusz Pietruszka, Mateusz Nowiński, Robert Malinowski, Aron Bełtowski
II miejsce – klasa 1e
III miejsce – klasa 3a
Koszykówka:
I miejsce – klasa 1e i 1f: M. Pilch, W. Janik, M. Gas, B. Staworzyński, M. Stąsiek, M. Wicher

Piłka nożna:
I miejsce – klasa 3 ro: J. Pluciński, A. Dzik, K. Kleszcz, E. Guzik, T. Karcz
II miejsce – klasa 4rp
Tenis stołowy:
I miejsce – Patryk Utrata z klasy 4ap
II miejsce – Aleksandra Smaga z klasy 4ap i Grzegorz Firek z klasy 1a

Podczas Pikniku odbyły się też rozgrywki międzyszkolne w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną z Zespołem Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego. Zespól Szkół Nr 1 zajął I miejsce w siatkówce oraz piłce nożnej. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji lepszy okazał się w koszykówce. Gratulujemy drużynie koszykarskiej w składzie: Liwia Gawrońska, Aleksandra Smaga, Bartek Staworzyński, Wojtek Janik, Michał Stąsiek, Mateusz Wicher, Maks Gas, Natalia Korepta.
Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że wszyscy bez względu na zajęte miejsca, bawili się wyśmienicie!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Eko Pikniku, a w szczególności nauczycielom wychowania fizycznego: panu mgr Wojciechowi Gawrońskiemu, panu mgr Krzysztofowi Kanii, panu mgr inż. Pawłowi Sękowi, pani mgr Bogusławie Siwej-Zych, pani mgr Monice Potera.

Organizatorzy wydarzenia:
dr Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Samorząd Uczniowski

Gra o Kraków - wyniki konkursu

W dniach 14-19 kwietnia 2023 r. Biblioteka Szkolna i Multimedialna ZSIŚiM zorganizowała dla uczniów konkurs historyczno-czytelniczy pod nazwą Gra o Kraków. To II edycja tego wydarzenia, w którym wygrać można było bardzo atrakcyjne nagrody. 

Laureatów publikujemy na załączonej obok grafice. Wszystkim serdecznie gratulujemy i do kolejnej gry zapraszamy za rok!

XLVI edycja Olimpiady Wiedzy
i Umiejętności Rolniczych

W dniach 14-15.04.2023 r. nasi uczniowie Zuzanna Foremniak (klasa 4ap), Izabela Rybińska (kl. 4ag), Oliwia Sak (kl. 4eop) i Kacper Ożóg (kl. 4aog) wraz z opiekunem Panią dr inż. Lucyną Samek brali udział w eliminacjach okręgowych XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Nawojowej.
Miło nam poinformować, że:
– Izabela Rybińska zajęła 2 miejsce w bloku “Architektura krajobrazu” i będzie reprezentować ZSIŚiM w etapie centralnym w Olsztynie,
– Kacper Ożóg w bloku “Ogrodnictwo” zdobył 3 miejsce.
 
Gratulujemy!!!
D -nr 1
D-NR 4

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO "ICH HöRE UND VERSTEHE - SŁUCHAM ZE ZROZUMIENIEM" rozstrzygnięty!

Z radością informujemy, że laureatami tegorocznej, drugiej edycji konkursu “Słucham ze Zrozumieniem” zostali:
 
Bartosz Madej – klasa 1 a – miejsce I
Julia Bobela – klasa 1a – miejsce II
Michał Grabas – klasa 1 e – miejsce II
Nikodem Koncewicz – klasa 2 e – miejsce II
 
Dziękujmy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział i aktywność, która została nagrodzona. Laureatce i laureatom gratulujemy wyostrzonego zmysłu słuchu ze zrozumieniem w języku niemieckim. Oprócz najwyższych ocen w ramach aktywności zwyciężczyni oraz zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe – materiały audiowizualne rozwijające kompetencje językowe – nie tylko w ramach rozumienia ze słuchu. Do zobaczenia za rok!
 
Opracowała: Monika Markowska

Szkolny Konkurs Fryzjerski "Postacie z bajek i baśni"

W dniu 12 kwietnia 2023 odbył się finał szkolnego konkursu dla klas fryzjerskich technikum p.t. Postacie z bajek i baśni. W rywalizacji wzięło udział 9 zespołów dwuosobowych (fryzjer + modelka). Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i umiejętnościami. Jury w składzie: mgr Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk, mgr Renata Kwiatkowska i mgr Agnieszka Miszkinis, miało nie lada wyzwanie, żeby wybrać tych najlepszych z najlepszych. Ostateczny werdykt to:

I miejsce: Julia Moksa z klasy 1 f

II miejsce: Marcelina Irlik z klasy 3 f

III miejsce ex aequo: Daria Drab z klasy 3 f  i Oskar Marzec klasa 2 f.

Gratulujemy!!! Zapraszamy do galerii na pełną fotorelację.

WynikiWyspianski1

Państwowa Inspekcja Transportu Drogowego

W dniu 23 marca 2023 r. w murach naszej Szkoły gościli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego. Na spotkaniu z uczniami klas 3a, 3e, 3f, 3ro, 4aog i 4rp omawiali zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach miast i miasteczek, przypominając podstawowe regulacje związane z transportem drogowym. Zapoznali też młodzież ze specyfiką pracy Inspektorów.   

336226801_153594833964570_6598020111153186417_n
330060965_936351144187689_4439923420510443570_n

Spotkanie z przedstawicielami policji

W dniach 20-21 marca 2023 r., w ramach naszych szkolnych działań kształtowania właściwych postaw wśród młodzieży, w Szkole gościli przedstawiciele Policji. Spotkania z wszystkimi klasami pierwszymi, drugimi oraz 3ro i 3 df miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich. Prelegenci przedstawili sytuacje często bagatelizowane, które w świetle obowiązującego prawa mogą wypełnić przesłanki przestępstw lub wykroczeń. Uczniowie przygotowali też zestawy pytań do policjanta, na które, w trakcie spotkania, uzyskali odpowiedzi.  Mamy nadzieję, że te rozmowy wpłyną na bezpieczeństwo naszej młodzieży.

Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

W pierwszy dzień wiosny 21 marca 2023r. odbył się Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego, w którym wzięły udział klasy 3a, 4aog i grupa ogrodników z klasy 4eop. Pod opieką nauczycieli Pani dr Samek, Pani mgr inż. Mikołowskiej i Pana mgr inż. Sęka uczniowie aktywnie uczestniczyli w wykładach i warsztatach na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR. Zapraszamy na fotorelację do galerii.
336400463_2360350380809565_3748339882429645602_n

Coś dla ciała, coś dla ducha

W Tłusty Czwartek zorganizowaliśmy w naszej Szkole akcję charytatywną dla Hospicjum dziecięcego im. ks. Józefa Tischnera. Ze sprzedaży słodkości zebraliśmy na ten cel 510 zł, które w całości przekazaliśmy fundacji na jej działania statutowe. Oficjalne podziękowania można zobaczyć tutaj.

Ze swojej strony bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Dni skupienia w Łagiewnikach

Dnia 15 marca 2023 r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w dniu skupienia “Wstań” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym roku Jasiek Mela był naszym duchowym mentorem, który wskazał jak wyrwać się z głębin samotności i bezradności, dając iskierkę nadziei przyszłość.

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

W dniu 15 marca 2023 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Uczestnikami Konkursu byli uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego oraz Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych.
Uczestnicy mierzyli się ze sobą w zadaniach językowych z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego, słownictwa oraz gramatyki, także w eliminacjach ustnych. Tematem przewodnim było „Państwo i społeczeństwo”.

Miło nam poinformować, że zwycięzcami zostali następujący uczniowie:
I miejsce – Sergiusz Tracz z Zespołu Szkół nr 1
II miejsce – Filip Zemełka z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych
III miejsce – Krzysztof Czaja z Zespołu Szkół nr 1

Uczestniczki Konkursu z naszego Zespołu to:
Izabella Winnicka z klasy 2 r
Martyna Bulanda z klasy 4 rg
Magdalena Marcinkowska z klasy 4 eig
Laura Markiewicz i Natasza Strug z klasy 3 a

Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom – podjęcia się niełatwego wyzwania! Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.

Organizatorki Konkursu
dr Aneta Kwaśniak-Gawłowska oraz mgr Edyta Grzyb

Gala konkursu Zawodowiec Roku 2022

Z ogromną radością informujemy, że nasza nauczycielka Pani mgr inż. Anna Dawidowicz została wyróżniona w konkursie Zawodowiec Roku. Uroczysta gala wręczenia nagród zgromadziła najlepszych nauczycieli z poszczególnych branż ze szkół z całej Polski. Obecni byli także przedstawiciele organizatorów konkursu: Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot oraz Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek. Konkurs „Zawodowiec Roku 2022” to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowana w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź. Jego celem było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych nauczycieli ze szkół branżowych, techników, szkół policealnych oraz centrów kształcenia zawodowego.

Gminny Przegląd Szkół Ponadpodstawowych

W ramach promocji Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji 14 marca 2023 r. grupa naszych uczniów wzięła udział w ,,Gminnym Przeglądzie Szkół Ponadpodstawowych” w Szkole Podstawowej im. 600-lecia UJ w Luborzycy. Nasi uczniowie, z wrodzonym wdziękiem, zapoznawali swoich młodszych kolegów z klas ósmych z zawodami nauczanymi w naszej Szkole oraz samymi jasnymi stronami związanymi z jej wyborem. Zapraszamy!

Wizyta w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej w Krakowie

14 marca 2023 r. klasa 3e uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych na terenie JW 2250 w Krakowie. Uczniowie zapoznali się z historią 1. Brygady Spadochronowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej, obejrzeli filmy przedstawiające codzienną służbę żołnierzy 6 Bpd oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych przygotowanych przez kadrę Brygady. Podzieleni na 4 grupy sprawdzali się w różnych umiejętnościach: strzelanie z karabinu pneumatycznego do tarczy, zapoznanie z budową i obsługą broni, udzielanie pierwszej pomocy medycznej z użyciem defibrylatora AED oraz to, co najbardziej charakterystyczne dla odwiedzanej jednostki, poznali sprzęt spadochronowy skoczków oraz zasobniki systemowe CDS.

Uczniom bardzo podobały się przeprowadzone zajęcia, było to dla wszystkich nowe i ciekawe doświadczenie. Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.

Kraków bez plastiku

Dnia 14 marca 2023 r. uczniowie klasy 4ap i 4eig wraz z wychowawcami udali się na wykład prof. M. Grodzińskiej-Jurczak pt. “KRAKÓW BEZ PLASTIKU” do nowopowstałego Centrum Edukacji Klimatycznej na ul. Wielopole.
Podczas inauguracyjnego wykładu zostały poruszone kwestie ochrony środowiska i sposoby przetwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych. Po wykładzie uczniowie brali czynny udział w forum dyskusyjnym, podczas którego wcielili się w osoby odpowiedzialne za produkcję i utylizowanie plastiku.
Warsztaty uświadomiły młodzieży, że ich działania mają wpływ na klimat, a używając ekologicznych zamienników plastiku mogą zadbać o przyszłość planety.

Wycieczka na Targi ENEX w Kielcach

9 marca 2023 r. uczniowie technikum z klas 2e oraz 3e wzięli udział w 25 edycji targów Enex w Kielcach.
Młodzież zobaczyła ofertę 323 firm z 15 krajów, dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Oprócz zdobytej wiedzy na wykładach na temat pomp ciepła, uczniowie brali udział w konkursach organizowanych przez firmy z branży OZE zdobywając ciekawe nagrody.

Targi edukacyjne na Kijowskiej

W dniu 10 marca 2023 r. uczennice i uczniowie klas 2a, 2e, 3f, 3a, 4rp oraz 4ap ochoczo prezentowali obecnym ósmoklasistom ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. Targi edukacyjne miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 12 na ul. Kijowskiej.
 
mgr Monika Markowska

Lekcja Niemieckiego w Instytucie Goethego - Deutschunterricht im Goethe Institut

W dniu 3 marca 2023 r. Instytut Goethego ponownie gościł uczennice i uczniów ZSIŚIM w Krakowie. Tym razem klasa 2a (grupa 1) pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Pani mgr Moniki Markowskiej intensywnie szlifowała język niemiecki w ramach lekcji LESELUST – radość czytania.
 
Młodzież uczestniczyła w serii aktywności pracując w zespole i w parach. Ciekawym odkryciem było dla uczniów szybkie odnalezienie się w sytuacjach nowych podczas komunikacji, aranżacji dialogów, prowadzenia rozmów, gry skojarzeniowej oraz gry w bingo.
 
Pełni entuzjazmu i motywacji otwieramy się na kolejne wizyty w GI gwarantujące niekonwencjonalne metody nauki języka niemieckiego. Zapraszamy do galerii zdjęć dokumentującej dynamiczne warsztaty językowe i aktywny udział grupy w ćwiczeniach językowych. Gratuluję zaangażowania i lotnego umysłu podczas aktywności językowych nawiązujących do treści książki pt. “Glück.”
 
mgr Monika Markowska

XIII Gminne Targi Edukacyjne

Nasi uczniowie reprezentowali Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji podczas XIII Gminnych Targów Edukacyjnych w Michałowicach.

Gminne Targi Edukacyjne w Szkole Podstawowej Michałowicach są tradycją, dzięki której młodzież klas ósmych corocznie, w pierwszy czwartek marca poznaje ofertę szkół ponadpodstawowych i dokonuje świadomego wyboru kierunku, w którym może podążać po ukończeniu drugiego etapu edukacji.

W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 2 marca odbyły się XIII Gminne Targi Edukacyjne, na które zjechali przedstawiciele 36 szkół średnich – uczniowie i opiekunowie krakowskich liceów, szkół branżowych, techników – przede wszystkim szkół publicznych, ale również niepublicznych i prywatnych.

Po spektaklu ... "Tango" Sławomira Mrożka

1 marca 2023 r. klasa 4eig udała się do kina “Kijów” na kolejny spektakl w wykonaniu aktorów teatru “Cracovia”.
Tym razem było to słynne “Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Hojdy, który jednocześnie wcielił się w rolę Edka.
Reżyser przedstawienia w znakomity sposób oddał intencje autora, ukazał świat w którym panują chaos i całkowity rozkład wartości. Bunt przeciw temu rozkładowi i bylejakości, kończy się klęską Artura, co wzmacnia tylko gorzką wymowę ponadczasowego dzieła Sławomira Mrożka.
Gra aktorów, jak zwykle, zachwycała wdziękiem i kunsztem, utrzymanym w konwencji groteski.
Zapraszamy do obejrzenia spektaklu!
 
mgr Agnieszka Krajewska-Mrugała

Zakończenie kursu "Kreatywne techniki strzyżeń damskich i męskich wykonywane różnymi nowoczesnymi narzędziami"

W styczniu 2023 r. zakończyła się II edycja kursu “Kreatywne techniki strzyżeń damskich i męskich wykonywane różnymi nowoczesnymi narzędziami”, realizowanego w ramach unijnego projektu Centrum Kształcenia Zawodowego w branży administracyjno-usługowej. Podczas kursu uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma nowoczesnymi technikami strzyżeń.

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja jest bardzo poważną chorobą. Dotyka wielu osób bez względu na płeć, wiek, status materialny czy społeczny. Charakteryzuje się wielkim wachlarzem objawów. Problem dotyczy też nastolatków i niestety występuje coraz częściej. 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, z tego powodu w naszej szkole w dniach 20-24 lutego przeprowadzone zostały zajęcia z Psychologiem szkolnym dla klas pierwszych, drugich i trzecich Szkoły Branżowej i Technikum na temat tej choroby. Podczas lekcji młodzież mogła zobaczyć film przedstawiający różne oblicza depresji, porozmawiać o niej oraz zastanowić się jak wspierać osoby nią dotknięte.

POMOCY W KRYZYSIE PSYCHICZNYM MOŻESZ SZUKAĆ TAKŻE POD PODANYMI NUMERAMI TELEFONÓW:

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00

(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy Twojego operatora telefonicznego

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111

(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48

(poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)

Trendy wiosenne z Jean Louis David

W dniu 16.02.2023 w naszej Szkole odbyły się pokazy zorganizowane przez Panią mgr Renatę Kwiatkowską. Profesjonaliści z salonu fryzjerskiego Jean Louis David zaprezentowali naszej młodzieży najnowsze trendy w strzyżeniu damskim i męskim. Uczniowie ze wszystkich klas fryzjerskich, pod okiem zaproszonych gości, mogli wypróbować własne umiejętności podczas prowadzonych warsztatów.

Projekt samorządowy #SU-w-ak

Mamy zaszczyt ogłosić, że nasza Szkoła została zakwalifikowana do Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”). W ramach Programu finansowane są ze środków Gminy Miejskiej Kraków projekty samorządów uczniowskich krakowskich szkół. Operatorem Programu jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
Projekt, który chcemy zrealizować w ramach akcji #SU-w-ak to „Eko Piknik Rowerowo-Sportowy”. Będzie on realizowany w terminie 13 lutego – 12 maja 2023 roku. Kwota dofinansowania, którą otrzymaliśmy to 2000 zł. Nasz pomysł na projekt powstał jako odpowiedź na potrzeby uczniów naszej Szkoły, którzy wyrażali chęć zwiększenia swojej aktywności fizycznej oraz wsparcia ochrony środowiska poprzez przyjeżdżanie do szkoły na rowerach. Problemem okazała się zbyt mała liczba stojaków, które mogłyby te rowery należycie zabezpieczyć. Samorząd uczniowski postanowił wyjść naprzeciw potrzebom uczniów.
Jednocześnie chcieliśmy rozpowszechnić wśród uczniów ideę zdrowego stylu życia – stąd pomysł organizacji planowanego na kwiecień 2023 Eko Pikniku.
 
Plan wydarzenia:
1. Konkurs Rowerowy w trzech kategoriach:
a) na najszybsze i najefektywniejsze zapięcie roweru do stojaka
b) na najbardziej oryginalnie udekorowany rower
c) na najciekawszy pokaz talentów rowerowych
2. Aerobik na świeżym powietrzu oraz sesja zdjęciowa mody sportowej przy rowerach
3. Rozgrywki sportowe: (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy)
4. Piknik
 
Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu proszone są o zgłoszenia do Samorządu Uczniowskiego oraz wpisywanie się na listę chętnych (lista będzie znajdować się na drzwiach oszklonych prowadzących do gabinetu nauczycieli wychowania fizycznego). Zapisów będzie można dokonywać od dnia 20.02.2023r.
 
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Aneta Kwaśniak-Gawłowska

Podziękowania za Mikołajki

W grudniu w naszej szkole Pani mgr Renata Kwiatkowska zorganizowała mikołajkową akcję na rzecz Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Bardzo wiele osób zaangażowało się w zbiórkę misiów i innych zabawek dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Bardzo się spieszyliśmy, żeby wszystkie prezenty dostarczyć przed 6 grudniem, ale na szczęście wszystko się udało, a dokładną relację można było oglądać na szkolnym Facebook’u.  

W ostatnich dniach otrzymaliśmy także oficjalny list z podziękowaniami. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie w tę akcję całej społeczności szkolnej.

Organizatorzy: mgr Renata Kwiatkowska, mgr Agnieszka Miszkinis, mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała, ze wsparciem Samorządu Uczniowskiego.

Góra Grosza

Miło nam poinformować, że za zaangażowanie Samorządu Uczniowskiego w akcję Góra Grosza, otrzymaliśmy właśnie dyplomy z podziękowaniem za współpracę.
Celem akcji jest zbiórka pieniędzy dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. Wrzucając do słoika jedynie parę groszy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Naszej Szkoły przyczynili się do zebrania naprawdę dużej sumy, która wspomogła najbardziej potrzebujących.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
 
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem

Kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt

Z wielką przyjemnością, chcielibyśmy poinformować, że dzięki Samorządowi Uczniowskiemu oraz przy pomocy  Pani mgr Adrianny Fijałki, mogliśmy zakupić prawie 30 kg specjalistycznej karmy dla Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na ul. Rybnej w Krakowie.
 
Przyczynił się do tego Świąteczny Kiermasz, który w naszej szkole trwał aż 3 dni!
Łączna cena zakupu karmy wyniosła 620 zł.
Ponadto wielu darczyńców oddało na zbiórkę karmę oraz akcesoria dla zwierząt, za co bardzo dziękujemy!
 
Dzięki temu, nasza szkoła wzięła udział w akcji „Gwiazdka dla Starszych i chorych zwierzaków”. Każda karma była osobno punktowana, za zgromadzenie odpowiedniej ilości punktów otrzymaliśmy Certyfikat Okolicznościowy i Dyplom Uczestnictwa.
 
Wszystkim darczyńcom dziękujemy!
 
Samorząd Uczniowski

XV Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadpodstawowych

W czwartek 16 lutego 2023 r. w godz. 8:00 – 14:00 w Zespole Szkół Ekonomicznych Nr 2 im. Ignacego Daszyńskiego w Krakowie, os. Spółdzielcze 6, odbędą się XV Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadpodstawowych. Wystawcami będą licea i technika dzielnicy oraz placówki oświatowe z sąsiedztwa Nowej Huty, w tym także Nasz ZSIŚiM. Serdecznie zapraszamy uczniów 8 klas szkół podstawowych, Wychowawców, Pedagogów i Rodziców.

Drodzy ósmoklasiści !!!

W dniach od 26 stycznia 2023 r. do  28 lutego 2023 r. na stronie internetowej styczniowetargi.zsisim.pl Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji  w Krakowie, ul. Ułanów 9, odbędą się XXI „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku” on-line, impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym.

Najważniejszym celem organizacji tego wydarzenia jest pomoc Wam, uczniom klas ósmych szkoły podstawowej, w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

W trakcie XXI „Styczniowych Targów Szkół Zawodowych w Meliorku” krakowskie zespoły szkół zawodowych zaprezentują ofertę edukacyjną  na rok szkolny 2023/2024.

Właściwy wybór szkoły średniej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc skorzystać z szansy, aby w jednym miejscu i w dowolnym czasie w dniach od 26 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 r., zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa zawodowego, tak, aby podjęta decyzja okazała się tą najtrafniejszą.

Serdecznie zapraszamy!!!

Życzenia na ferie zimowe

Z okazji zbliżających się ferii zimowych, publikujemy życzenia Anny Korfel-Jasińskiej Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki:

Szanowni Państwo,
Drodzy Uczniowie,

można nie wiedzieć różnych rzeczy dotyczących otaczającego nas świata, ale trudno znaleźć kogoś, kto nie wiedziałby o tym, że za kilka dni w naszym województwie rozpoczną się ferie zimowe.

Spośród różnych docierających do nas informacji – ta jest bardzo dobra!
Zbliża się bowiem czas, który – podobnie jak wakacje letnie – kochają wszyscy, nawet jeśli czasami przewraca on do góry nogami codzienne rytuały rodzinne.

Wykorzystajmy więc dobrze te dni.

Relaks, sport, zabawę i kontynuację odkrywania świata da się połączyć z błogim lenistwem i wytchnieniem dla umysłu. Wyjdźmy z domów, bądźmy z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną. Wspólnie zawsze raźniej, lepiej, a często… bezpieczniej.

Wszystkim Uczniom, pozostającym w mieście przypominam o możliwości skorzystania z bogatej oferty młodzieżowych domów kultury, a także o zajęciach organizowanych przez szkoły podstawowe w ramach akcji „Zima w szkole”.

Szczęśliwych powrotów i fantastycznych wrażeń

życzy

Anna Korfel-Jasińska
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa  ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

Po spektaklu "Wesele" S. Wyspiańskiego

9 stycznia 2023 roku uczniowie klas IV TIŚ udali się do kina Kijów na spektakl zrealizowany przez TEATR CRACOVIA – “WESELE” S. Wyspiańskiego.
Dzieło to uważane jest za najważniejsze, jakie wyszło spod pióra Stanisława Wyspiańskiego. Autora zainspirowało autentyczne wydarzenie, które miało miejsce jesienią 1900 roku w Krakowie. Wtedy to bowiem odbył się ślub chłopki, Jadwigi Mikołajczykówny oraz poety, Lucjana Rydla, będący swoistym skandalem towarzyskim.
W akcie II dramatu zabawa weselników, przekształca się w widowisko wizyjno- symboliczne z udziałem duchów  i zjaw.
Ta część inscenizacji w reżyserii Anny Kasprzyk połączona została z projekcja multimedialną, co uczyniło przedstawienie “integralną częścią doświadczenia na żywo”.
Dramat Wyspiańskiego, genialna “korespondencja sztuk” w adaptacji Anny Kasprzyk, bez wątpienia zasługuje na obejrzenie i skłania do refleksji nad kondycją narodu polskiego przełomu wieków.
 
A. Krajewska- Mrugała
W. Czarnowicz

Kino za baterie

Miło nam poinformować o wynikach akcji Kino za baterie:
I miejsce – klasa 2r
II miejsce – klasa 1ao
III miejsce – klasa 1f

Nasza Szkoła wygrała 66 darmowych biletów do kina na wybrany film, które mogą być wykorzystane przez uczniów ze zwycięskich klas zgodnie z zajętym przez klasę miejscem.

Serdecznie gratulujemy!

Samorząd Uczniowski
wraz z koordynatorem projektu A. Kwaśniak-Gawłowską

Święta Bożego Narodzenia

Zapraszamy do obejrzenia szkolnych Jasełek!

Wyniki konkursu języka niemieckiego

Konkurs “LESEVERSTEHEN” – Czytam ze zrozumieniem został rozstrzygnięty!

Niezmiernie miło nam poinformować, że laureatkami konkursu zostały ex aequo:

Izabela Winnicka – klasa 2 r oraz Zuzanna Nieć – klasa 2 f .
 
Gratulujemy laureatkom umiejętności językowych  i sukcesu, a wszystkim uczestniczkom i uczestnikom  konkursu dziękujemy za udział oraz  zainteresowanie i ponownie zapraszamy do drugiej edycji konkursu “Leseverstehen” w przyszłym roku szkolnym.
 Przypominamy też o konkursie “Hoerverstehen” w drugim semestrze.
 
Opracowała: Monika Markowska

Zakończenie kursu "Kreatywne techniki upięć i wykonywanie fryzur wieczorowych"

Kolejna edycja kursu “Kreatywne techniki upięć i wykonywanie fryzur wieczorowych” już za nami. W czwartek 15.12.2022 r. odbyły się ostatnie zajęcia realizowane w ramach unijnego projektu Centrum Kształcenia Zawodowego w branży administracyjno-usługowej (2. edycja). Podczas kursu uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma technikami wykonywania upięć ślubnych i wieczorowych.

poleć mnie! (1)

Konkurs "Poleć mnie! Nie spojleruj!"

Z przyjemnością informujemy, że konkurs na recenzję książki “Poleć mnie! Nie spojleruj!” został rozstrzygnięty. Wyniki zostały zamieszczone na plakacie obok.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkich czytelników zapraszamy na Facebook’a Biblioteki Szkolnej do zapoznania się ze zwycięskimi pracami.

"Stop Otyłości"

W ubiegłym tygodniu nasza kadra pedagogiczna uczestniczyła w programie szkoleniowym “Stop otyłości”, czego efektem jest niniejszy certyfikat Szkoły dbającej o zdrowie uczniów.

Konkurs z nagrodami ! (3)

Wyniki konkursu humanistycznego

Wyniki konkursu "Patroni i patronki krakowskich ulic"

10 grudnia 2022 r. ogłoszono wyniki X jubileuszowej edycji konkursu „Patronki i patroni krakowskich ulic” odbywającego się pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Celem konkursu było upamiętnienie postaci i popularyzacja dokonań osób, których nazwiska stają się nazwami krakowskich ulic oraz placów. Spośród 218 prac, które zgłoszono do udziału w konkursie plastycznym „Patronki i patroni krakowskich ulic”, nagrodzonych zostało 46.
Z ogromną dumą informujemy, że Nasza Uczennica Zofia Łapajerska z klasy 1 F zajęła I miejsce w kategorii “lapbook”!
Serdecznie gratulujemy!

Nagroda Prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniom, którzy w roku szkolnym 2021/2022 otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla samych uczniów, ale także ich szkół, nauczycieli i rodziców.
Dlatego też niezmiernie nam miło poinformować, że w piątek 02 grudnia 2022 r. dwie Nasze Uczennice Gabriela Bielska z klasy 4rg i Natalia Gara z 4ap odebrały to wyróżnienie!
Pamiątkowe dyplomy wręczyła Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.
 
Stypendystkom serdecznie gratulujemy!

Zmiana terminu wywiadówki okresowej

W związku z przeprowadzanymi egzaminami zawodowymi w styczniu 2023r. nastąpi zmiana w Kalendarzu Szkoły – wywiadówka okresowa zostaje przeniesiona z 05 stycznia na 19 stycznia 2023r.

Nikolaustag auf Deutsch - Mikołajki po niemiecku

“Der Nikolaus ist gekommen und wir haben Geschenke bekommen” – I przyszedł Mikołaj i przyniósł prezenty.
Pod takim hasłem rozpoczęliśmy po raz drugi “Nikolaustag auf Deutsch”.
Po intensywnej pracy i zabawie z językiem przyszedł czas na prezenty, tym razem Mikołaj obdarował młodzież rozmówkami polsko – niemieckimi i przewodnikami o Niemczech ufundowanymi przez PNWM JUGENDWERK oraz przewodnikami w języku niemieckim o życiu kulturalnym w Berlinie.
Zapraszamy do galerii zdjęć dokumentujących “NIKOLAUSTAG AUF DEUTSCH”.
 
Opracowała: Monika Markowska

Mikołajki dla Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie Wasze zaangażowanie w tę akcję całej społeczności szkolnej!
Dzięki naszym Uczniom i Nauczycielom udało się przygotować dary dla małych Pacjentów Oddziału. Wszystkie podarowane przez Was MISIE oraz inne zabawki są już w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i pomagają zmniejszyć odczuwany strach oraz niepokój związany z procesem udzielania świadczeń medycznych.
 
Organizatorzy: mgr Renata Kwiatkowska, mgr Agnieszka Miszkinis, mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała, ze wsparciem Samorządu Uczniowskiego.
 
Dziękujemy!

Od "Nad Niemnem" do "Naruto"

W dniach 10-28 listopada 2022 odbyła się akcja zbierania książek dla Oddziału Psychiatrycznego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego pod hasłem: Od “Nad Niemnem” do “Naruto”.

Jak wiadomo książka jest najlepszym przyjacielem człowieka, a dla Pacjentów Szpitala im. Babińskiego niejednokrotnie jedynym, u którego mogą znaleźć wsparcie i pocieszenie, a także, dzięki któremu mogą oderwać się od codziennych problemów.

Nasi nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice wykazali się ogromnym sercem! Udało nam się zebrać ponad 140 egzemplarzy, które przekazaliśmy do Szpitala. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do akcji!

Organizatorzy: mgr Agnieszka Miszkinis i mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała

Kolejna edycja kursu Florystyki za nami!

W ostatni piątek tj. 25.11.2022r. odbyły się w naszej szkole ostatnie zajęcia z kursu florystyki, który był realizowany w ramach projektu unijnego CKZ w branży rolniczo-leśnej z ochroną środowiska – 2 edycja.

Przez 8 spotkań uczniowie zapoznali się z różnymi technikami wykonywania kompozycji roślinnych, z gatunkami roślin i ich pielęgnacją. Tematyka zajęć obejmowała zarówno kompozycje okolicznościowe, świąteczne, komunijne, ślubne jak i również nagrobne.

Kilka zdjęć przedstawiających prace uczniów z kursu – grupy 2 – dostępnych jest w galerii.

Po spektaklu… „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza

„Ścigajcie mnie, jeśli chcecie. Uciekam z gębą w rękach”.

            15 listopada 2022 roku klasy czwarte po gimnazjum, udały się wraz z opiekunami, na spektakl przygotowany przez teatr „Norma”, we współpracy z teatrem „Cracovia”.

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to szczególna pozycja w prozie polskiej XX w. W świecie Gombrowiczowskim, bohaterowie muszą uciekać od sztywnych schematów, masek czy społecznych ról. Walczą z Formą – czymś fałszywym i uciążliwym dla człowieka, nie tylko w życiu codziennym, ale też w sztuce.

            Gombrowicz w mistrzowski sposób ukazuje kontakty międzyludzkie, a także narzucone człowiekowi role, które powodują jego „upupienie”, zdziecinnienie, infantylizm.

            Doskonały spektakl, zmuszający do refleksji nad złą mocą Formy, wyreżyserował Jerzy Hojda. Adaptacji podjął się Filip Bochenek, a w głównych rolach mogliśmy zobaczyć:

-Reżysera Jerzego Hojdę,

-Adaptatora Filipa Bochenka,

-Macieja Zawadzkiego,

-Jacka Jońca,

-Zuzannę Gac.

  Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze tego spektaklu, serdecznie zapraszamy na spotkanie z aktorami teatru „Cracovia”.

„Koniec i bomba, a kto czytał, ten trąba!”

Agnieszka Krajewska – Mrugała

Waldemar Czarnowicz

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

We wtorek 8 listopada 2022 roku odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego.
Swoją kandydaturę w tym roku zgłosiło czterech następujących uczniów:
Wiktoria Bętkowska z klasy 3a,
Filip Boczkowski z klasy 4rp,
Aleksandra Smaga z klasy 4ap,
Monika Włodarczyk-Zaręba z klasy 4eop.
Obok przedstawiamy zwycięzców oraz funkcje, którą będą pełnić.
Opiekunem samorządu została Pani mgr Aneta Kwaśniak- Gawłowska.
Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom za oddanie głosów, kandydatom za wspaniałe kandydatury, a poprzedniemu Samorządowi Uczniowskiemu za pracę i wytrwałość w roku szkolnym 2021/2022.
Gratulujemy zwycięzcom, którzy w tym roku będą tworzyć nowy Samorząd, życzymy wielu ciekawych pomysłów, wytrwałości i zapału do pracy na rzecz szkoły i uczniów.
POWODZENIA!
 

Pamiętamy o zmarłych pedagogach

W tych szczególnych okolicznościach obchodów dnia Wszystkich Świętych uczniowie klasy 4 ap pamiętali o Tych z naszego grona pedagogicznego, którzy już odeszli. Wiązanki przygotowane przez Weronikę Ostasz i Natalię Garę pod okiem Pani mgr inż. Katarzyny Leśniak zostały złożone na grobach ś.p. mgr Iwony Muchy (nauczycielki historii) i mgr Sylwii Franczak (pedagog).

Dyktando szkolne - zostań mistrzem ortografii

25 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole dyktando zorganizowane przez Panią mgr Agnieszkę Krajewską-Mrugałę. Obok publikujemy wyniki. Wszystkim gratulujemy! Tu można podglądnąć tekst dyktanda, z którym musieli zmierzyć się uczniowie.

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym

18 października 2022r. grupa architektów z klasy 4 aog pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz odwiedziła krakowski Ogród Botaniczny. W ramach przedmiotu “projektowanie obiektów małej architektury krajobrazu” zrealizowali zajęcia w temacie kształtowania zbiorników wodnych.

Nagroda Prezydenta Krakowa

Z wielką przyjemnością informujemy, że nauczycielka Naszej Szkoły Pani Małgorzata Świerk została uhonorowana tegoroczną Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Wycieczka zawodoznawcza

12 października 2022 r. uczniowie technikum klas 2 e oraz 4 eig wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali na jednodniową wycieczkę w malownicze tereny pogranicza Beskidu Żywieckiego i Małego. Na wycieczce zobaczyliśmy system zapór i tam ziemnych oraz betonowych, które chronią Kraków przed falą powodziową z Beskidu Żywieckiego zwany kaskadą rzeki Soły. Miejscem docelowym była Góra Żar wraz z elektrownią szczytowo – pompową Porąbka-Żar. Oprócz zdobywania wiedzy podziwialiśmy jesienne widoki na Jezioro Międzybrodzkie.  Zapraszamy do galerii zdjęć.

Warsztaty integracyjne

Mimo, że rok szkolny ruszył już pełną parą, to nadal się poznajemy, a aura nam sprzyja. Klasy pierwsze, w ostatnich promieniach jesiennego słońca, uczestniczą w warsztatach integracyjnych zainicjowanych przez pedagoga i psychologa szkolnego.

Nominacje w Plebiscycie Edukacyjnym

Z ogromną przyjemnością przekazujemy informację od Redakcji Gazety Krakowskiej oraz Dziennika Polskiego, że Nasza Szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie małopolskim jest prowadzony przez w/w dzienniki.
Ponadto do tytułu Nauczyciel Roku desygnację otrzymał pracujący w Naszej Szkole nauczyciel: Andrzej Mazur.
Uwaga! Aktualizacja! Nominację otrzymali również mgr Justyna Kozera i mgr Piotr Kipiel! Gratulujemy wszystkim i trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik!
Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października.
Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym Gazety Krakowskiej. 

Warsztaty Szkół Fryzjerskich

W dniu 20.10.2022 r uczennice klas 4 fg i 4 fp, w pieknych okolicznościach przyrody,  wzięły udział w Powiatowych Warsztatach Szkół Fryzjerskich “Jesienne Stylizacje” w Dobczycach.
 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października, jak co roku, uroczystą akademią szkolną uczciliśmy DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.

Akademię rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mateusz Wieczorek z klasy IV eig, wprowadzeniem pocztów sztandarowych Szkoły. W tym DNIU ŚLUBOWANIE złożyli także uczniowie klas pierwszych, powtarzając za Panią Dyrektor, Barbarą Lesińską, tekst :
Tobie Szkoło uroczyście ślubuję:
żyć według wzorów i ideałów wielkich Polaków, dawać dowody przywiązania do tradycji i kultury narodowej, rzetelną nauką i sumiennym wykonywaniem obowiązków pomnażać wspólny dorobek pokoleń, dbać o dobre imię Szkoły i godność ucznia, szanować sztandar Szkoły, dbać o to, aby dla wszystkich uczniów stał się przedmiotem dumy i szacunku“.

Po część oficjalnej uczniowie Aleksandra Smaga z klasy IV ap oraz Filip Boczkowski z klasy IV rp zaprosili wszystkich Nauczycieli oraz Pracowników obsługi i administracji na “Krzyżówkę przedmiotową”, przygotowaną specjalnie na tę okazję.
W roli prowadzących doskonale sprawdziły się tegoroczne maturzystki, Klaudia Brożek oraz Joanna Jabłońska z klasy IV fg. Uczniowie postarali się o różnorodność tematyczną haseł przygotowanych w różnych kategoriach od chemii, geografii, po język polski, a skończywszy na technikach fryzjerskich i plastyce. Zabawa przeplatała się z żartami i ciekawostkami Jakuba Emerli z klasy IV eig, który i tym razem nie zawiódł publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. O techniczną stronę przedstawienia zadbali, debiutujący w tej roli, Jakub Cieślik i Patryk Bogusz z klasy II a.

Na koniec Pani Dyrektor Barbara Lesińska skierowała kilka słów do uczniów klas pierwszych, życząc im owocnej nauki, samych sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Z kolei uczniowie występujący w akademii, wręczyli Pani Dyrektor Barbarze Lesińskiej zaproszenie na studniówkę, zaś całemu Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły podziękowali za ich trud i poświęcenie oraz życzyli pogody ducha, optymizmu, inspiracji do pracy oraz dalszych sukcesów zawodowych.

Agnieszka Krajewska-Mrugała

Projekt eTwinning „Ekologiczne miasto przyszłości” w ZSIŚiM

eTwinning to bezpłatna platforma międzynarodowa, która pozwala na nawiązywanie kontaktów między nauczycielami oraz uczniami w celu wymiany doświadczeń, inspiracji oraz tworzenia różnorodnych projektów e-learningowych.

Od września 2022 r. trwa w naszej Szkole projekt „Ekologiczne miasto przyszłości” ( ang. „Eco City of the Future”). W projekcie bierze udział grupa uczniów z klas 4eop oraz 4ag.
Uczniowie współpracują z rówieśnikami z Liceum Ogólnokształcącego nr XI im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie. Celem projektu jest połączenie języka angielskiego z ekologią, architekturą krajobrazu, ogrodnictwem oraz energetyką, aby w ten sposób rozwijać swoją wiedzę zawodową, a także umiejętności językowe. Co miesiąc pracujący w grupach uczniowie będą wspólnie wykonywać jedno zadanie projektowe (filmik, prezentację, esej, słowniczek), które następnie nauczyciel umieści na stronie eTwinning. We wrześniu uczniowie nagrali filmik przedstawiający swoją klasę, szkołę i zawód, a w październiku pracują nad esejem na temat ekologicznych rozwiązań w Krakowie. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2023 roku.

Koordynator projektu
Aneta Kwaśniak-Gawłowska

Patroni i patronki krakowskich ulic - konkurs

Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 oraz Biblioteka Kraków zapraszają dzieci i młodzież w wieku do 18 lat do udziału w konkursie plastycznym „Patronki i patroni krakowskich ulic”, który trwa do 18 listopada 2022 r.
 
Rada Miasta Krakowa nadaje ulicom i placom imiona znanych i mniej znanych postaci historycznych, literackich, ludzi związanych z nauką i kulturą. Konkurs ma przybliżyć uczniom postaci patronek i patronów ulic. Udział w konkursie jest przygodą i lekcją historii o mieście. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Strażnicy Pamięci”, prowadzonego w ramach programu „Edukacja patriotyczna dla szkół Krakowa”, a przyjętego przez Radę Miasta Krakowa 24 kwietnia 2013 r.
 
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
 
Partnerami konkursu są: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Krakowa, Archiwum Narodowe w Krakowie, Towarzystwo Prądnickie, Rada i Zarząd Dzielnicy II Grzegórzki, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie – Ośrodek Edukacji Obywatelskiej.
 
Regulamin i szczegóły na stronie internetowej Organizatora konkursu.

KINO ZA BATERIE - zbiórka baterii!

 
W imieniu Samorządu Uczniowskiego przypominamy o kolejnej edycji akcji KINO ZA BATERIE. Główne zasady oddawania baterii:
 
1. W pojemnikach można gromadzić tylko zużyte, nieuszkodzone baterie pochodzące z urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. W pojemnikach nie można umieszczać akumulatorów lub baterii o rozmiarach większych niż baterie typu D (R20), a także baterii z telefonów, smartfonów i komputerów przenośnych;
2. Zgłoś swojemu wychowawcy, że chcesz oddać baterie;
3. Oddanie baterii = uwaga pozytywna wpisana do dziennika;
4. Przy wpisywaniu uwagi pozytywnej, przelicz razem z wychowawcą ilość baterii i podaj ich ilość w uwadze pozytywnej ( w innym wypadku, baterie będą liczone jako 1 sztuka);
5. Wrzuć baterie do specjalnie oznakowanego pudełka od MPO na korytarzu szkolnym;
6. Decyzja o tym, która klasa lub grupa skorzysta z biletów do kina należy do Opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
 
Zbierając baterie otrzymujemy bilety do wybranego kina na terenie Krakowa. Bilety zostaną przydzielone wybranej przez Opiekuna Samorządu Uczniowskiego klasie.
 
Regulamin i informacje szczegółowe Organizatora znajdują się na stronie internetowej MPO. 

Podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie

W dniu 10.10.2022r. do naszej szkoły zawitali czcigodni goście z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Wśród zaproszonych był prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Rolniczego Pan dr hab. inż. Andrzej Bogdała, prof. URK, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji: – Pan dr hab. inż. Leszek Książek prof. URK, Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Pani dr hab. inż. Ewa Grzebelus, prof. URK, Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Pani dr hab. inż. Urszula Malaga – Toboła, prof. URK oraz wykładowcy ww. wydziałów.
Jednym z głównych punktów spotkania było oficjalne nawiązanie współpracy między Zespołem Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji a Uniwersytetem Rolniczym, zainicjowanej podpisaniem porozumienia między stronami. Podczas wydarzenia zostały przedstawione oferty dydaktyczne Uczelni połączone z wykładami dla tegorocznych maturzystów naszej Szkoły.

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym UJ

W ostatni czwartek 06 października 2022r. ogrodnicy z klasy 4 EOP wraz z Panią mgr inż. M. Mikołowską odwiedzili Ogród Botaniczny UJ, najstarszy tego typu obiekt w Polsce. To były wyjątkowe zajęcia w cennym obiekcie przyrodniczym, pomniku historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury, a dodatkowo pogoda rozpieszczała. Prawdziwa polska złota jesień w egzotycznym otoczeniu. 

Więcej zdjęć dostępnych jest w Galerii.

POWER DAY 2022 za nami…

23 września 2022 odbyło się ważne wydarzenie poświęcone Jubileuszowi 20-lecia projektów europejskich w naszej Szkole. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach ErasmusDays – inicjatywy mającej na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w programie Erasmus+.
W zjeździe wzięli udział Uczestnicy dotychczasowych projektów zrealizowanych w naszej Szkole, obecni Uczniowie i Absolwenci, którzy mieli okazję powspominać swój udział w praktykach i stażach zagranicznych, a także wymienić się doświadczeniami, refleksjami i dobrymi praktykami z młodszymi kolegami, którzy mają to doświadczenie przed sobą. Obecni byli też nauczyciele, którzy pełnili rolę opiekunów w trakcie mobilności zagranicznych.
Podczas spotkania nastąpiło również oficjalne zakończenie projektu Ruszaj i pani Dyrektor Barbara Lesińska uroczyście wręczyła certyfikaty uczestnikom mobilności. Gratulujemy!
Mamy nadzieję, że dzięki obecności uczestników większości zrealizowanych dotychczas projektów oraz zaprezentowanych podsumowań udało nam się wrócić pamięcią do miejsc, ludzi, zdarzeń, które z biegiem czasu umykają i zacierają się.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii oraz oczywiście na kolejny Jubileusz za 5 lat…
 
Szkolny Zespół ds. projektów Erasmus+
Alicja Echary
Małgorzata Kalinowska
Renata Walczak

Warsztaty na Politechnice Krakowskiej

Uczniowie z klas 4 aog, 4 ag oraz 4 ap wraz z opiekunami Panią dr Lucyną Samek, Panią mgr Marzeną Baranek i Panią mgr inż. Anną Dawidowicz brali udział w warsztatach na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zaproszenie otrzymaliśmy w ramach projektu pn. „Hub dostępności – centrum praktycznej nauki dostępności” dofinansowanego ze środków UE. Zajęcia zostały zaplanowane dla uczniów i nauczycieli szkół średnich o profilu architektura krajobrazu i profilu ogrodniczym, a sam projekt dotyczył projektowania ogrodów terapeutycznych tak, aby były one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Młodzież “na własnej skórze” doświadczyła jak to jest mieć 70 lat, co to znaczy samodzielnie jeździć na wózku, niedowidzieć oraz niedosłyszeć. Dzięki tym warsztatom nasi uczniowie mieli sposobność dostrzec ogromną rolę projektantów w pokonywaniu barier architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 
308127224_644222360433346_2208524412444481484_n (1)

Integracja klas pierwszych

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego nasi uczniowie mają wiele okazji do integracji. Klasy pierwsze technikum zacieśniały znajomości na wycieczce w Bukowinie Tatrzańskiej. Aktualnie, od połowy miesiąca, odbywają się w naszej Szkole zajęcia psychoedukacyjne prowadzone przez psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2. Młodzież bierze udział w zajęciach integracyjnych, aby lepiej się poznać oraz współpracować w kolejnych latach spędzanych razem w klasie.
Organizowane są również warsztaty p.t.: “Mądrze w dorosłość” oraz “Fakty i mity” przez trenerów z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, podczas których uczniowie zdobywają wiedzę na temat przyszłych wyzwań, a także mogą się zmierzyć z planowanie dalszego życia. Jednak żeby nie było tak poważnie, w trakcie warsztatów uczniowie mają również okazję, aby pobawić się i miło spędzić ten czas.

Wycieczka integracyjna klas pierwszych

22 września 2022 r. pierwsze klasy technikum wraz z wychowawcami i opiekunami pojechały na dwudniową wycieczkę, gdzie podczas wyjścia na Rusinową Polanę, wspólnej zabawy w ośrodku wypoczynkowym oraz zwiedzania Zakopanego miały okazję na lepsze poznanie i integrację. Zapraszamy do Galerii zdjęć na garść wspomnień.

308509967_671350687768034_8837611080893575714_n

Europejski Dzień Języków Obcych w ZSIŚiM

Dnia 26 września uczniowie ZSIŚiM uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu: Europejskim Dniu Języków Obcych, którego głównym celem jest promocja nauczania oraz uczenia się języków obcych oraz poznawania kultur różnych krajów. Już z samego rana można było usłyszeć przywitania w różnych językach, gdyż na drzwiach sal lekcyjnych zostały umieszczone flagi krajów europejskich wraz z krótkim przywitaniem i pożegnaniem w danym języku. W ramach obchodów tego święta na lekcjach języka angielskiego oraz niemieckiego nauczyciele przeprowadzili quizy kulturowe. Ponadto na zajęciach z panią mgr Anetą Kwaśniak-Gawłowską oraz Panią mgr Małgorzatą Kalinowską odbyło się językowe karaoke: uczniowie słuchali i śpiewali angielskie piosenki, a podczas tej czynności musieli uzupełniać teksty piosenek brakującymi słówkami. Z kolei w klasach u Pani mgr Moniki Markowskiej uczestniczyli w kahoot – quizie z języka niemieckiego oraz aktywności językowej polegającej na przetłumaczeniu komentarza lub dialogu zawartych w postach niemieckojęzycznych. Na lekcjach plastyki również obchodzono Dzień Języków Obcych – pod okiem Pani mgr Joanny Radłowskiej uczniowie projektowali logo EDJO. Uczniowie “bawili się” też językiem na długiej przerwie: rozwiązując przygotowane przez uczniów klasy 2a quizy. Języki obce były tego dnia obecne nie tylko podczas lekcji językowych, ale także poza salami, aby pokazać uczniom, że uczyć można się nie tylko z podręcznikiem.
 
Organizatorką oraz inicjatorką wydarzenia jest nauczycielka języka angielskiego naszej Szkoły pani Aneta Kwaśniak-Gawłowska. Dzień ten świętowaliśmy po raz pierwszy, ale nie ostatni;) 
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę językową akcję. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście! Zapraszamy do Galerii zdjęć.
 
Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem Panią mgr Anetą Kwaśniak-Gawłowską

Jubileusz - 20 lecie projektów europejskich w ZSIŚiM w Krakowie

TERMIN: 23.09.2022 godz. 16.00  

Wydarzenie POWER DAY ma na celu podsumowanie dotychczasowych działań projektowych realizowanych przez ZSIŚiM w Krakowie w ramach różnych programów Europejskich. W ostatnich latach projekty realizowane były przede wszystkim z Programu Erasmus+ – sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W ramach tego wydarzenia odbędzie się promocja wartości europejskich w środowisku lokalnym i upowszechnianie rezultatów projektu RUSZAJ realizowanego obecnie w naszej Szkole.

Uczestnicy dotychczasowych projektów zrealizowanych w Naszej Szkole, obecni Uczniowie i Absolwenci będą mieli okazję powspominać swój udział w praktykach i stażach zagranicznych a także wymienić się doświadczeniami , refleksjami i dobrymi praktykami z młodszymi kolegami, którzy mają to doświadczenie przed sobą.  

Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM uroczystości.

Nasze wydarzenie zostało zgłoszone w tegorocznej edycji ERASMUSDAYS.

Organizatorzy wydarzenia: Zespół ds. projektów Erasmus+: Alicja Echary, Małgorzata Kalinowska, Renata Walczak  email: zsisim.pro@gmail.com

Zebranie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z Rodzicami, które odbędą się w najbliższy czwartek 8 września 2022. Szczegółowy harmonogram znajdą Państwo tutaj.

Więcej zdjęć w Galerii!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          W czwartek 1 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, a tym samym pożegnanie wakacji. Serdecznie przywitaliśmy uczniów, w szczególności klasy pierwsze, które wybrały dalszą drogę edukacji właśnie w naszej placówce. Starsze klasy przywitały się z wychowawcami po dwóch miesiącach odpoczynku, natomiast dla klas pierwszych obył się apel z uroczystym przywitaniem Pani Dyrektor.

      Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym 2022/2023 życzymy owocnej nauki, realizacji planów, sukcesów edukacyjnych, rozwijania zainteresowań, wysokich miejsc w konkursach oraz nawiązania i kontynuowania przyjaźni. Rodzicom chcieliśmy natomiast życzyć dumy i pociechy z dzieci.

          Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, wychowawcom internatu, pracownikom obsługi i administracji życzymy optymizmu, sił do pracy, wielu sukcesów zawodowych oraz spełnienia w tej trudnej, ale też i pełnej wyzwań misji jaką jest poszerzanie horyzontów młodych ludzi.

Samorząd Uczniowski

Jubileusz - 20 lecie projektów europejskich w ZSIŚiM w Krakowie

 
Uczestników dotychczasowych projektów zrealizowanych w Naszej Szkole, obecnych Uczniów i wszystkich Absolwentów, serdecznie zapraszamy na wspólna celebrację Jubileuszu pod nazwą POWER DAY. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie ankiety w terminie do końca lipca 2022r.
 
Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM uroczystości.
 
Organizatorzy wydarzenia – Zespół ds. projektów Erasmus+, email: zsisim.pro@gmail.com

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24 czerwca 2022 roku uroczyście pożegnaliśmy mijający rok szkolny. W krótkim podsumowaniu wróciliśmy do zdobytych doświadczeń, sukcesów i porażek. Maturzystom życzyliśmy wspaniałych wyników i spełnienia zamierzonych celów życiowych.
Pani Dyrektor Barbara Lesińska podziękowała Gronu Pedagogicznemu za cierpliwość, otwarte serce oraz trud przekazywania wiedzy. Z kolei wszystkim Pracownikom obsługi i administracji oraz Rodzicom podziękowaliśmy za gotowość do pomocy i zaangażowanie w pracę na rzecz Szkoły.
Całej społeczności szkolnej życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych WAKACJI.
 
DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU!
 
mgr Agnieszka Krajewska-Mrugała
 
Wszystkie zdjęcia z uroczystości do zobaczenia tutaj.

Konkurs "Mam Zawód. Mam Fantazję."

Miło nam poinformować, iż uczennice klasy 3 ag kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu Natalia Iwanowska oraz Julia Jakubek zajęły 2 miejsce w konkursie “Mam Zawód. Mam Fantazję” w konkurencji: “Środowisko naszym wspólnym dobrem – poznajemy Ojcowski Park Narodowy”. Nagrody zostały wręczone na Gali Kształcenia Zawodowego zorganizowanej w Muzeum Lotnictwa w dniu 15.06.2022. W uroczystości uczestniczyła także Dyrektor ZSIŚiM Pani mgr inż. Barbara Lesińska, która gratulowała uczennicom i opiekunce klasy Pani mgr inż. Annie Dawidowicz sukcesu w tym prestiżowym konkursie. 

Nowy obiekt architektury krajobrazu w naszym szkolnym ogrodzie

Brawo uczniowie 3 ap!!! W ramach pomocy i współpracy między nauczycielami przedmiotów zawodowych wczoraj 14.06.2022r. został zrealizowany kolejny pomysł Pani mgr inż. arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej, po zrealizowanej już “Zielonej klasie”, na wybudowanie innego obiektu architektury krajobrazu. Mamy wgłębnik!!! Był to ulubiony element ogrodów barokowych. Wykonany został przez część uczniów 3 ap, pod kierunkiem pomysłodawczyni arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej. Aby dokonać tego dzieła trzeba było wykonać roboty geodezyjne, ciężkie modelowanie terenu, konstrukcję schodów terenowych oraz roboty budowlane. Wszystko wykonano własnymi rękami. Mistrzyniami okazały się przede wszystkim dziewczęta 3 ap, okazjonalnie wspomagane przez kilku uczniów 3 ag. Gotowy wgłębnik został przekazany pod opiekę Pani mgr inż. Anny Dawidowicz, która dokona pięknych nasadzeń na skarpach i w środku obiektu.

Diagnoza potrzeb budowy zielonych klas - warsztaty Politechniki Krakowskiej

W dniu 14.06.2022r. nasi uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach dotyczących diagnozy potrzeb budowy zielonych klas na terenie ZSIŚiM. Spotkanie zorganizowała dr inż. arch. Hanna Hrehorowicz-Gaber z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, która wraz z zespołem z Katedry Przestrzennego Planowania Urbanistycznego i Ruralistycznego odwiedziła naszą szkołę.

Konkurs fotograficzny "Moje pasje, moje hobby" został rozstrzygnięty​

Wszystkie prace konkursowe były bardzo interesujące i prezentowały szeroki zakres tematyczny.
I MIEJSCE zajęła uczennica klasy 3 ap Zuzanna Foremniak. Jej nagrodzoną pracę p.t.: “Historii ładnie na zdjęciu” prezentujemy obok.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz pozostałym uczestnikom!
 
Organizatorzy konkursu: mgr Agnieszka Krajewska-Mrugała i mgr Piotr Kipiel
GI-ZAŚWIADCZENIE-page-001
20220610_115152-COLLAGE

Lekcja Niemieckiego w Instytucie Goethego - "Deutschunterricht im Goethe Institut"

 
 
Czy uczniowie klasy 2 a gr. 1 byli obecni w piątek na lekcji języka niemieckiego? 😊 Jak najbardziej tak! Kto ma wątpliwości, zapraszamy do lektury i galerii zdjęć ilustrujących dynamiczna lekcje warsztatową. Uczennice i uczniowie klasy 2 a pracowali nad zdydaktyzowanymi tekstami literackimi, lekcja rozpoczęła się od “wędrówki” po bibliotece w poszukiwaniu haseł kluczowych nawiązujących do fabuły opowiadań. Po odnalezieniu i wytłumaczeniu słów kluczowych przyszedł czas na burzę mózgów i skojarzenia ze słowem “Glück”.
W ramach pracy zespołowej uczniowie podzieleni na dwie grupy odpowiadali na pytania odnoszące się do bohaterów książki, odtwarzali dialogi, odgadywali liczby w ramach gry Bingo. Uwieńczeniem jakże intensywnej pracy, aktywności i kreatywności dwóch grup były wspólne zdjęcia, prezenty językowe oraz informacje na temat zasad korzystania z zasobów bibliotecznych w ramach biblioteki ONLEIHE.
Uczniowie pełni nowych doświadczeń i refleksji na temat nauki języka entuzjastycznie wyrazili chęć udziału w kolejnych lekcjach bibliotecznych uwzględniających integracje zespołu, kontakt z językiem na żywo oraz obcowanie z literaturą stanowiącą pretekst do doskonalenia umiejętności językowych poza klasą, bez podręcznika i bez nauczyciela.
 
Dziękujemy Instytutowi Goethego za wspaniałe warsztaty językowe dla młodzieży inspirujące do aktywnego używania języka niemieckiego oraz integracji i otwartości w pracy zespołowej. Do zobaczenia!
 
mgr Monika Markowska

Dni Dzielnicy III

W sobotę 04.06.2022 grupa naszych uczniów zaprezentowała Szkołę na Dniach Dzielnicy III na terenie stadionu KS Wieczysta – Kraków. Stanowisko wystawiennicze przygotowali uczniowie z klasy 2 a, kształcący się w zawodzie architekta krajobrazu: Wiktoria Będkowska, Natasza Strug, Kamil Kaszycki oraz z klasy 2 ro Dawid Bednarczyk (technik ogrodnik). Naszą reprezentacją opiekowały się Pani mgr inż. Anna Dawidowicz, Pani mgr inż. Magdalena Mikołowska i Pani mgr Joanna Radłowska. Odwiedziła nas też Natalia Furtak, tegoroczna absolwentka z klasy 4 tak. W ramach promocji Szkoła prezentowała swoją ofertę edukacyjną. Młodzież rozdawała wszystkim odwiedzającym festyn sadzonki begonii stale kwitnącej, ale aby je dostać należało wykonać specjalne zadanie. Były to bardzo wymagające konkurencje takie jak skoki na skakance, przeliterowanie słów np. osteospermum lub kocimiętka. Na szczęście uczestnikom festynu nie sprawiły one zbyt dużego problemu i wszystkie sadzonki begonii znalazły nowych właścicieli.

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej Nr 55

W dniu 03.06.2022 klasa 2 df pod opieką swojego Wychowawcy Pana mgr Wojciecha Gawrońskiego wzięła udział w festynie zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka przy Szkole Podstawowej Nr 55 w Krakowie. Stanowisko fryzjerskie naszych uczniów cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wszystkich, którzy odwiedzili imprezę.

XLV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

W ubiegły weekend 27-28 maja 2022 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się finał XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W bloku “Ogrodnictwo” ZSIŚiM reprezentowali Stanisław Cudek i Marcin Piekarski, którzy do stolicy pojechali pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz. Nasza uzdolniona ekipa po dwóch dniach zmagań wywiozła z Warszawy następujące nagrody: Marcin Piekarski – tytuł finalisty, a Stanisław Cudek – tytuł laureata oraz stypendium ufundowane przez Bank BNP Paribas. Serdecznie gratulujemy!

20220527_091001
20220527_091103 (1)

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

 
Już po raz piąty w naszej Szkole realizowany był projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”.
To inicjatywa adresowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież poznaje zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, niezbędnymi do podjęcia wielu ważnych decyzji na progu dorosłości. Do tej pory w projekcie wzięło udział ponad 300 tys. uczniów z całej Polski.
Zdobytą wiedzę uczniowie mogli sprawdzić podczas Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. To wiedza, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
W Olimpiadzie wzięło udział 9 uczniów ZSISiM z klas 3eop i 3ap, troje z nich otrzymało wyróżnienie. Opiekunem grupy była Pani mgr Alicja Echary. Wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie gratulujemy!

Złoty Indeks Akademii WSB

Uczennica klasy 4 tak Anna Siuta podczas uroczystej gali odebrała „Złoty Indeks Akademii WSB”, uprawniający do bezpłatnych studiów stacjonarnych rozpoczynających się w roku akademickim 2022/2023.

Ania przez wszystkie cztery lata nauki osiągnęła najwyższą średnią z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, dzięki czemu może teraz wybrać z ponad dwudziestu atrakcyjnych kierunków dziennych studiów licencjackich lub inżynierskich Wyższej Szkoły Biznesu.

W imieniu Pani Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, “Złoty Indeks Akademii WSB” wręczyła Pani mgr Edyta Zbyrowska.

279889468_565018424948849_1333256033616899597_n

Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJ - trzeci tydzień zajęć


Trzeci, przedostatni tydzień praktyk zawodowych w Portugalii już za uczniami ZSIŚiM.
Pracowity tydzień został zakończony nad oceanem 💦🌊. Młodzież mogła nie tylko zażyć kąpieli wodnej i słonecznej, ale również odpocząć po trudach pracy na praktykach u pracodawców.
Mieliśmy też ogromną niespodziankę, ponieważ EduPlus wykupił dla chętnych lekcje surfingu. Już samo zakładanie kombinezonu piankowego dla niektórych było wyzwaniem. Po instruktażu “na sucho” na piasku i deskach, pod okiem czujnych instruktorów, ruszyli wszyscy na wodne bałwany i niesamowite fale. Niektórym udało się pod wpływem siły fali dopłynąć do brzegu, niektórzy stanęli (na kilkanaście sekund) na desce, a niektórym nawet udało się dłużej uklęknąć. Wszyscy się przekonali ile sił, sprawności i równowagi jednocześnie trzeba włożyć w chwilę sukcesu.

Lekcje - inaczej


W dniu 10 maja 2022 r. klasa 1 a (architektura krajobrazu) pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej odbyła zajęcia w ramach przedmiotu “rośliny ozdobne” w niecodziennym otoczeniu. Uczniowie mieli przyjemność podziwiać Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, najstarszy tego typu obiekt w Polsce, założony w 1783 roku. Jak widać na zdjęciach, taka forma lekcji spotkała się z ogromnym zadowoleniem naszych młodocianych architektów.

28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa

W dniu 30 kwietnia 2022 r. odbył się 28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa w  Zespole  Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. 

Konkurs składał się z dwóch konkurencji:

  • Konkurencja I – FRYZURA ŚLUBNA;
  • Konkurencja II – FRYZURA Z FAL I PIERŚCIENI NA MOKRO A’LA MONROE.

W tym wspaniałym wydarzeniu wśród zawodników z różnych szkół, udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Były to następujące uczennice:

  • Roksana Sobos kl. 1df
  • Klaudia Oziębło kl. 2df
  • Wiktoria Nowak kl. 2df
  • Natalia Szopa kl. 2df
  • Natalia Ignacyk kl. 3dfp.

Zgodnie ze sztuką fryzjerską, najlepszymi z najlepszych zostały:

Konkurencja – fryzura ślubna:

II miejsce zajęła uczennica  klasy 3dfp Natalia Ignacyk.

Konkurencja – fryzura z fal i pierścieni na mokro a’la Monroe:

I miejsce zajęła i zwyciężyła uczennica klasy 1df Roksana Sobos.

Uczennica Natalia Ignacyk z klasy 3dfp reprezentowała Małopolskę na MASTER OF BEAUTY Otwartych Mistrzostwach Polski Fryzjersko – Kosmetycznych Poznań 2022.

Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Na fotorelację zapraszamy do galerii zdjęć.

Pożegnanie maturzystów

29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV. Podsumowanie osiągnięć tegorocznych maturzystów odbyło się w obecności dyrekcji, zaproszonych gości, nauczycieli oraz społeczności uczniowskiej i rodziców. Wielu absolwentów uzyskało wyróżnienie za wysokie wyniki w nauce, aktywność pozalekcyjną i reprezentowanie szkoły w różnorodnych konkursach. Wśród zaproszonych gości była pani prof. dr hab. inż. Ewa Grzebelus – prodziekan do spraw dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która wręczyła dyplomy za udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych: za zajęcie I miejsca przez Stanisława Cudka oraz IV miejsce przez Marcina Piekarskiego w bloku ogrodnictwo, jak również za zajęcie III miejsca przez Weronikę Dylong w bloku architektura krajobrazu. Gościliśmy również panią mgr Edytę Zbyrowską – przedstawiciela Akademii Wyższej Szkoły Biznesu, która wręczyła złoty indeks dla najlepszej absolwentki Anny Siuty.
Umiejętnościami aktorskimi mogli pochwalić się również uczniowie klas III, którzy przygotowali z tej okazji program artystyczny. Tegoroczni maturzyści, dzięki prezentacjom zdjęć, mogli w jego trakcie powspominać lata spędzone w murach „Meliorka”.

Dziękujemy za wspólne chwile!

Życzymy powodzenia na maturze i w dalszym, dorosłym życiu!

Witaj maj, trzeci maj!

29 kwietnia 2022r. odbyła się uroczysta Akademia z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Przygotowali ją Pan mgr Waldemar Czarnowicz i Pan mgr Piotr Ratusz we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Galę poprowadzili Mateusz Wieczorek z klasy 3 eig i Aleksandra Smaga z klasy 3 ap. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego w obecności sztandarów szkolnych zebranym przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą historii uchwalenia konstytucji.

Laureaci XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

 
Miło nam poinformować, że w XLV Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca!
W bloku ogrodniczym na etapie okręgowym Stanisław Cudek z klasy 3 eop zdobył 1 miejsce, a Marcin Piekarski miejsce 4. Pojadą oni do Warszawy i będą reprezentowali naszą szkołę w etapie centralnym. Również w bloku architektury krajobrazu mamy swoje sukcesy: nasza uczennica Weronika Dylong z klasy 3ag zajęła 3 miejsce na etapie okręgowym. Ponieważ Weronika w czasie imprezy była w Portugalii na praktykach zawodowych, dyplom odebrała w jej imieniu siostra. A wszystkie nagrody wręczyła Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego Pani dr hab. inż. Ewa Grzebelus, którą mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole na uroczystym pożegnaniu klas czwartych 29 kwietnia 2022 r.
 
Serdecznie gratulujemy finalistom! Szczególne słowa uznania dla Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pana mgr inż. Pawła Sęka, którzy przygotowywali uczniów do konkursu. Za wszystkich naszych reprezentantów trzymamy kciuki 27-28 maja w trakcie finału Olimpiady!!!
20220429_141403
ENERGETYKA

Wystawa "Plakaty - profile w mojej szkole godne polecenia po niemiecku = Ausstellung - Profile in meiner Schule empfehlenswert auf Deutsch"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plakatów promujących kierunki nauczane w ZSIŚIM w Krakowie.
W ramach drugiego zadania projektowego z języka niemieckiego w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 oraz przy współpracy z Panią mgr Joanną Radłowską, uczniowie przygotowali tradycyjne oraz wirtualne plakaty promujące profile zawodowe w ZSIŚIM. 
Autorzy najlepszych z najlepszych prac – uczniowie klas pierwszych oraz 2 RO zostali nagrodzeni najwyższymi ocenami podwójnie z języka niemieckiego oraz z plastyki i przedmiotów zawodowych w zakresie reklamy.
Oprócz wizji artystycznej kryterium podlegającym ocenie był zgodny z treścią plakatu przekaz, zastosowanie odpowiedniej techniki typowej dla plakatu, który zachęca i przekonuje grupę docelową (ósmoklasiści -przyszłoroczne kandydatki i kandydaci do proponowanych profili naszej szkoły) do wyboru odpowiedniego kierunku zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami zawodowymi. Ponadto plakat powinien zawierać krótki tekst, zdanie lub kluczowe zwroty związane z kierunkiem prezentowanym na plakacie w języku niemieckim. Kryterium to stanowiło pretekst dla młodzieży, aby oswoić i poznać język niemiecki specjalistyczny w zależności od zawodu.
W tym zakresie uczniowie również stanęli na wysokości zadania, samodzielnie poszukując i dobierając odpowiednią frazeologię korelującą z artystyczną wizją obrazu. 
 
Dziękujemy i gratulujemy uczennicom i uczniom klas pierwszych oraz grup klas drugich za zaangażowanie i wkład artystyczny w stworzenie niezwykle inspirujących, oryginalnych i intrygujących w przekazie prac  plastycznych.
Z plakatów przemawiają  nie tylko talenty artystyczne, rysownicze, malarskie i językowe, lecz świadomość wyboru kierunku w kontekście rozwoju osobistego  i przyszłej kariery zawodowej.
 
mgr Monika Markowska

Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJ - drugi tydzień zajęć

Pracowity drugi tydzień w Portugalii za młodzieżą. Miejsca praktyk już dogłębnie poznane, więc praca pali się w rękach, co widać na załączonych zdjęciach.
Równie intensywny był weekend szkolenia z dziedzictwa kulturowego Portugalii.
Zwiedzaliśmy historyczną dzielnicę Lizbony Belem. Zaczęliśmy od miejsca, gdzie przed wiekami odpływały statki odkrywców i konkwistadorów. W pobliżu portu Restelo w 1497 roku rozpoczął swój rejs Vasco da Gama. Zostało to miejsce uczczone Pomnikiem Odkryć Geograficznych (Padrāo dos Descobrimentos), zaprojektowanym przez Cotinelli Telmo a wykonanym przez rzeźbiarza Leopoldo de Almeida. Następnym zwiedzanym zabytkiem była Wieża Belem (Torre Belém). Jest to najpiękniejsza konstrukcja militarna, która miała chronić port Restelo nad brzegiem rzeki Tag. Nad rzeką rozciągają się piękne mosty. Jeden z nich to “Vasco da Gama” o długości 17.2 km wybudowany w 1998 roku w 500 rocznicę urodzin odkrywcy. Następny piękny most to 25 Kwietnia (Ponte 25 dec April) upamiętniający rewolucje Goździkową. Swoją konstrukcją i kolorystyką przypomina Golden Gate z San Francisco. Ma długość 2277,64 m i jest dwupoziomowy, drogowo-kolejowy. Powstał w latach 1962-1966.
Kolejnym etapem zwiedzania było historyczne centrum Lizbony z przepięknym rynkiem, żółtym tramwajem linii nr 28, pięknymi kamienicami oraz pomnikami ważnych osobowości Portugalii.
Dzień zakończyliśmy w Fatimie. To jedno z największych miejsc pielgrzymkowych na świecie, które rocznie jest odwiedzane przez około 4 miliony ludzi. Był czas na skupienie, jak i na zakup pamiątek, także na odsłuchanie wybijanych przez dzwony pieśni religijnych oraz na zdjęcia o zachodzie słońca. Do hostelu wróciliśmy po północy, niemal po 20 h. Szybciutko trzeba było zebrać siły, ponieważ przed nami był następny dzień atrakcji.
Zaczęliśmy od kompleksu architektoniczno-krajobrazowego Sanktuarium Bom Jesus do Monte. W większości dominuje tam styl barokowy i Bom Jesus jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w roku 2015 został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Był to raj nie tylko dla grupy zawodowej architektów i ogrodników, ale dla całej naszej ekipy. Na samą górę można dostać się pokonując 581 stopni schodów podzielonych na trzy sekcje z odstępami po 116 m. Można też tam wjechać kolejką z roku 1882.
Ostatnim etapem weekendowego zwiedzania było miasto Guimaraes. Historia tego miejsca sięga roku 1110, kiedy to urodził się tutaj późniejszy władca Portugalii Alfons I Zdobywca. Średniowieczny kompleks z zamkiem i pałacem Bragançów to wspaniałe zabytki, które można zwiedzać w tym mieście. Dodatkowo oczy cieszą piękne budynki kościołów, pomniki, starówka i kolorowe klomby wokół ulic.
280114787_1381146178979279_6224453915496525003_n
279362604_556517099241555_6862828921905877606_n

Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJPierwszy tydzień praktyk zagranicznych w ramach projektu “Ruszaj” w Portugalii za uczniami ZSIŚIM. Oprócz poznawania miejsc pracy, uczniowie mieli możliwość odbycia szkolenia kulturowego, dzięki wycieczkom w ciekawe miejsca.
Oczywiście, kolorowa Braga była na samym początku! W sobotę młodzież zwiedzała Viana do Castelo – to niesamowite miejsce z panoramicznym widokiem na ocean oraz pięknym Sanktuarium de Santa Luzia Viana. Z kolei w planie niedzieli znalazło się malownicze miasteczko Porto z pięknymi zabytkami, kościołami, wzgórzami, mostami oraz zabytkowym dworcem. Budynek Sāo Bento znajduje się w samym centrum. Ściany są wyłożone 20 tysiącami płytek azulejos przedstawiającymi sceny z najważniejszych wydarzeń historycznych Portugalii. Zwiedzanie objęło też niesamowity rejs po rzece Duero wzdłuż robiących niezwykłe wrażenie kolorowych zabudowań Ribeiry, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Było też zwiedzanie muzeum wina Porto Cruz wraz z degustacją. Dodatkowego uroku nadbrzeżu dodają kolejki linowe pomykające nad głowami turystów. Grupa naszych uczniów spacerowała również po zabytkowym moście Ponte de Dom Luis, gdzie usytuowana jest linia metra, a wagony na końcu mostu znikają pod Avenida de Vimara Peres.
Tydzień był naprawdę owocny w wiele różnorodnych atrakcji!

Festiwal Zawodów 2022

W dniach 26-27 kwietnia 2022 uczniowie naszej Szkoły wraz z nauczycielami reprezentowali kierunki kształcenia zawodowego ZSIŚiM na Festiwalu Zawodów 2022 w hali Tauron Areny. Pod hasłem MOC FRYZJERSTWA – SIŁA REKLAMY promowali naszą szkołę wśród uczestników tych targów edukacyjnych organizowanych przez województwo Małopolskie. Odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z całego województwa, a także zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż i porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w danym zawodzie.

279148090_334365088796121_6556936540564912955_n

Portal dla maturzystów

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia portalu: OpinieoUczelniach.pl – jest to kompleksowe źródło informacji dla kandydatów na studia, zawierające profesjonalnie opracowane treści merytoryczne na temat kierunków studiów, typów uczelni, ośrodków akademickich, zasad rekrutacji, perspektyw zawodowych, itd. Strona nastawiona jest na najnowocześniejsze technologie, reaktywne aplikacje, przyjazne algorytmy oraz najwyższą użyteczność.
 
Kandydaci na studia znajdą tutaj:
bazę szkół wyższych wraz z zaawansowaną wyszukiwarką,
kierunki studiów z podziałem na tematykę,
ośrodki akademickie,
niezbędnik maturzysty,
informator o studiach za granicą
i serwisy dla studentów zagranicznych
oraz wiele poradnikowych treści.

Misterium wielkanocne

Święta Wielkiej Nocy są źródłem radości oraz szczególnej zadumy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zaprezentowali spektakl pt. “Widziałam Pana” traktujący o zmianie życia po spotkaniu z Ukochanym Panem Jezusem.

Zapraszamy na fotorelację w Galerii.

Malarstwo Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym

21 kwietnia 2022 klasa 3ap pod opieką Pani prof. Anny Biernacik-Jakubowskiej i Magdaleny Mikołowskiej cieszyła oczy romantyczną twórczością Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jacek Malczewski to malarz, rysownik, ojciec symbolizmu, wielka indywidualność artystyczna w malarstwie polskim XIX i XX wieku, dla którego inspiracją był rodzinny folklor, literatura i historia Polski, biblia oraz mitologia. Na wystawie można było obejrzeć 150 prac tego wybitnego malarza.

Pielgrzymka do Częstochowy

Maturzyści, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powrócili do tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. To dla nich czas zastanowienia się nad decyzjami życiowymi i modlitwy o zdanie egzaminów maturalnych. Ostatni szkolny wyjazd zakończyli wspólnymi zdjęciami w jurajskim otoczeniu zamku w Ogrodzieńcu, które możecie zobaczyć w Galerii.

Wyniki konkursu języka niemieckiego RATE MAL

W dniu 08 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs pod nazwą “Rate Mal”. W niemieckiej zgaduj-zgaduli zorganizowanej przez zespół nauczycieli języka niemieckiego laureatami zostali:
Natalia Górska z klasy 3 rg – I miejsce,
Natalia Gara z klasy 3 ap – II miejsce,
Paweł Tylka z klasy 3 eop – III miejsce.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Konkurs Języka Niemieckiego "Słucham ze zrozumieniem"

Pierwsza edycja Konkursu Języka Niemieckiego  pt. “Słucham ze zrozumieniem”/„Ich hӧre und verstehe” już za nami 🙂 
Gratulujemy zwyciężczyniom i zwycięzcom umiejętności językowych w zakresie rozumienia ze słuchu, dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom za zainteresowanie i zaangażowanie.
Konkurs odbył się w dniu 5 kwietnia 2022 r. o godzinie 12.15. W ciągu 45 minut uczestnicy musieli zmierzyć się z czterema długimi i rozbudowanymi sytuacjami dialogowymi, o zróżnicowanym stopniu trudności. Zadanie polegało na uzupełnieniu brakujących wyrazów, zwrotów lub fraz podczas dwukrotnego wysłuchania dialogów.
Zarówno entuzjazm, radość z wygranej jak i liczba laureatów, pozwalają na stwierdzenie, że nie możemy doczekać się już kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym oraz inspirują do organizacji kolejnych wyzwań konkursowych. 
Zapraszamy do udziału w analogicznym konkursie w pierwszym semestrze 2022/2023  pt. “Czytam  po niemiecku ze zrozumieniem”.
 
Lista laureatek i laureatów pierwszej edycji konkursu ” Słucham ze zrozumieniem”:
 
    Klasa I a
 – Alicja Marcinkiewicz – 1 miejsce
 – Zuzanna Żurek – 1 miejsce
 – Michał Kucharski – 1 miejsce
 – Martyna Tkaczewska – 3 miejsce
 – Oliwia Ceda – 3 miejsce
 
   Klasa I r
 – Izabela Winnicka – 1 miejsce
 
   Klasa I e
– Kacper Krawiec – 1 miejsce
 
   Klasa 2 e
  – Oskar Szafraniec – 2 miejsce
  – Filip Tałajczyk – 2 miejsce

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

Dnia 6 kwietnia odbył się w naszej Szkole Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego, w którym brało udział 15 uczestników z trzech placówek: Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego, Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych oraz oczywiście Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. Tematem przewodnim konkursu był “Świat przyrody”. Uczestnicy rozwiązywali różnorodne zadania językowe: ćwiczenia na rozumienie ze słuchu, ćwiczenia leksykalno-gramatyczne, czytali teksty oraz wypowiadali się na wylosowane tematy. 
 
Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce Adrian Klempka z ZS Nr 1
II miejsce Patryk Kubala z ZS w Piotrkowicach Małych 
III miejsce Mikołaj Rokicki z ZS w Piotrkowicach Małych.
 
Dodatkowo wyróżnieni zostali:
Kacper Pyrek z ZS Nr 1
Natalia Górska z ZSiŚiM
Wojciech Pawlina z ZS Nr 1 
 
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach językowych.
 
Organizatorzy Konkursu:
mgr Aneta Kwaśniak-Gawłowska
mgr Edyta Grzyb

Więcej zdjęć dostępnych jest w galerii, zapraszamy do oglądania!

Konkurs PRIMAVERA - fryzury renesansowe

W dniu 7 marca zespół fryzjerów zorganizował w naszej szkole wewnątrzszkolny konkurs pod tytułem PRIMAVERA – fryzury renesansowe. Oficjalnego otwarcia rywalizacji dokonała Pani vicedyrektor Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk. Młodzi adepci sztuki fryzjerskiej czesali i układali fryzury z epoki Odrodzenia, a jury miało nie lada problem z wybraniem tej najlepszej. Ostatecznie komisja w składzie: Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk, Renata Kwiatkowska, Agnieszka Miszkinis, Joanna Radłowska wybrała następujące fryzury:

I miejsce: Aleksandra Godyń klasa 3fp,

II miejsce: Julia Wypych z klasy 3fg,

III miejsce: Dominika Machnik klasa 3fp,

wyróżnienie: Aleksandra Kubiak 3fg.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! Szczegółowy fotoreportaż dostępny tutaj.

277889191_1279678709105914_2455596829598828229_n
277968259_689382802205133_4978680171338058437_n
277854298_675654686989374_5581563335996652578_n

Strzał w dziesiątkę

Od kilku dni uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć wychowania fizycznego mają możliwość zapoznania się z niecodzienną dziedziną sportu jaką jest strzelectwo sportowe. Uczestniczą w zajęciach na strzelnicy LOK w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 14 im. Św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 bl. 66. Po wstępnym przeszkoleniu przez instruktora uczniowie testują swoją celność i precyzję w strzelaniu z broni pneumatycznej do tarcz. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.

Akcja DKMS - Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Biblioteka Szkolna i Multimedialna zaprasza serdecznie na kolejną edycję DKMS w ZSIŚiM w dniu 7 kwietnia 2022 roku (czwartek) od godziny 9.00 do 19.00.
 
Przyjdź i zostań dawcą szpiku kostnego dla ludzi chorych na raka krwi!
 
Jeśli nie możesz zostać dawcą przyjdź pomóc w organizacji akcji. Rejestracja wszystkich chętnych wolontariuszy odbywać się będzie do środy, do godziny 14.00.
 
Najważniejsze informacje można znaleźć tutaj.
20220401_142020
20220401_142133

PROJEKT RUSZAJ – ROZDANIE CERTYFIKATÓW

1 kwietnia 2022 uczestnicy grupy I projektu RUSZAJ odebrali z rąk Pani Dyrektor  Barbary Lesińskiej i Koordynatora Pani Małgorzaty Kalinowskiej dokumenty oraz certyfikaty potwierdzające udział w działaniach projektowych.

Podczas okolicznościowego spotkania zebrani jeszcze raz oglądnęli przygotowaną prezentację, dzięki której, przy klimatycznych dźwiękach hiszpańskiej muzyki, mogli przypomnieć sobie chwile spędzone w Maladze w sierpniu 2021 r.

Pamiątkowe zdjęcie całej grupy zakończyło oficjalnie realizację projektu dla uczniów reprezentujących wszystkie tegoroczne klasy maturalne.

Konkurs językowy "RATE MAL"

Nauczyciele języka niemieckiego zapraszają wszystkich chętnych Uczniów na konkurs. Szczegóły obok, na plakacie!

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

W dniu 29 marca 2022 roku delegacja Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, pod opieką Pana mgr Wojciecha Gawrońskiego, wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Pendereckiego. Uczniowie z sztandarami Technikum Inżynierii Środowiska Nr 13 i Branżowej Szkoły I Stopnia im. Wita Stwosza Nr 9 uczestniczyli w pożegnaniu wybitnego kompozytora w obecności Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pana Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i wielu innych znakomitych gości. Po nabożeństwie pod przewodnictwem Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka urna z prochami została złożona w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość miała charakter państwowy.

277460790_723338585513764_1782516736070255197_n

Konkurs z języka niemieckiego

Pani mgr Monika Markowska zaprasza wszystkich uczniów na konkurs z języka niemieckiego “Słucham ze zrozumieniem”. Szczegóły obok na plakacie.

Wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów

Dnia 24 marca 2022r. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W podniosłej atmosferze, po pięknym przemówieniu, Małopolski Wicekurator  Oświaty Pani Halina Cimer osobiście wręczyła  dyplomy wszystkim uczestnikom – Stypendystom techników krakowskich.

Uhonorowano też dwie nasze uczennice, które w roku szkolnym 2020/2021 uzyskały najwyższe średnie ocen. Są to:

– po szkole gimnazjalnej: Karolina Stolarz z klasy 4 tuf,

– po szkole podstawowej: Gabriela Kasprzyk z klasy 2 ro.

Stypendystkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! 

Wszystkich zapraszamy do galerii zdjęć na fotoreportaż z gali.

Opiekun: mgr Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk

Kino za baterie

Drodzy Uczniowie!
Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie w akcję “Kino za baterie”. W dniu 25 marca przedstawiciele MPO odebrali z naszej szkoły aż 70 kg baterii!!!

Zgodnie z regulaminem zbiórki (1 bilet za 2 kg) nasi uczniowie otrzymają 35 wejściówek do kina na wybrany film (szczegółowy regulamin tutaj).

Poniżej możecie się zapoznać z rankingiem najbardziej zaangażowanych w zbiórkę klas:

1. klasa 1a – 2157 sztuk
2. klasa 1r – 985 szt
3. klasa 1e – 583 szt
4. klasa 3eig – 256 szt
5. klasa 3dfg – 228 szt

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Samorząd Uczniowski

Zbiórka dla schroniska

Drodzy uczniowie!

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zaangażowaliście się w zbiórkę dla potrzebujących zwierząt ze schroniska. Początkowo celem naszej zbiórki była pomoc dla Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, jednak z powodów niezależnych od nas, całość przekazaliśmy ostatecznie do także potrzebującego krakowskiego schroniska na Rybnej. Jako Samorząd Uczniowski chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za włączenie się zarówno całych klas i chętnych pojedynczych uczniów do pomocy, jesteście niesamowici! Podziękowania należą się także Pani Adriannie Fijałce z biblioteki szkolnej za zorganizowanie transportu oraz pomocy przy zbiórce. Przekazaliśmy ostatecznie ponad 60 kg samej karmy dla psów i kotów!

Pamiętajmy, że dobro wraca!

Samorząd Uczniowski

275967796_285497310414652_449768179992661872_n

"Nowoczesne nurty w projektowaniu roślin bylinowych"

W dniu 25 marca w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć panią dr hab. inż. Zofię Włodarczyk z Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego. W ramach Krakowskiego Tygodnia Zawodowców uczniów klas 3 ap, 3 ag, 3 aog oraz 2 a zaproszono na prelekcję pod tytułem “Nowoczesne nurty w projektowaniu roślin bylinowych”. Wykład udało się zorganizować dzięki naszym wspaniałym nauczycielkom: Pani Katarzynie Leśniak, Pani Lucynie Samek i Pani Annie Dawidowicz. Spotkanie było niezmiernie ciekawe, a młodzież uczestniczyła w nim bardzo aktywnie i entuzjastycznie.

Krakowski Tydzień Zawodowców

Przed nami kolejny Krakowski Tydzień Zawodowców, który w stolicy Małopolski odbędzie się już po raz ósmy. Tym razem wydarzenia będą odbywać się w różnych terminach, na terenie czterech dzielnic Krakowa. W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji czekamy na wszystkich zainteresowanych codziennie od 21 do 25 marca. Szczegółowy harmonogram dla naszej dzielnicy Śródmieście dostępny tutaj

Jak co roku uczniowie będą mogli wziąć udział w licznych inicjatywach mających pomóc im w wyborze odpowiedniej drogi dalszego kształcenia.

Zapraszamy w piątek, 25 marca, na spotkania z zawodami oraz spotkania online – kliknij tutaj.
 
1. “Magiczny świat roślin” sala 27a w godzinach 10:25 – 13:00 (technik ogrodnik i ogrodnik).
2. “Magiczne ogrody” sala 27a w godzinach 10:25 – 13:00 (technik architektury krajobrazu).
3. “Wykonywanie połączeń w instalacjach rurowych w inżynierii środowiska i energetyce odnawialnej” sala 24 w godzinach 13:00 – 16:00 (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
4. “Pomiary geodezyjne i sporządzanie dokumentacji geodezyjnej” sala 24 w godzinach 13:00 – 16:00 (technicy inżynierii środowiska i melioracji).
 
W sobotę, 26 marca, zapraszamy na Dzień Otwarty! Spotkania będą odbywały się w godzinach 9-12, także online (tutaj):
 
1. “Wykonywanie połączeń w instalacjach rurowych w inżynierii środowiska i energetyce odnawialnej” – sala 24 (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
2. “Pomiary geodezyjne i sporządzanie dokumentacji geodezyjnej” – sala 24 (technik inżynierii środowiska i melioracji).
3. “Zaprojektuj swój ogród” – sala 35 (technik architektury krajobrazu i technik ogrodnik, ogrodnik)
4. “Rzemiosło Sztuką Nowoczesnego Fryzjerstwa” – sala 27 (technik usług fryzjerskich/fryzjer).
5. “Od buttona do billboardu – od projektu do realizacji” – sala 39 (technik reklamy).

Dzień Otwarty AGH

17 marca uczniowie klas IV e i II e mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. Na początku poznali strukturę Wydziału oraz sposoby rekrutacji, następnie wysłuchali dwóch bardzo interesujących wykładów:
 
· “Największe budowle hydrotechniczne“- dr inż. Stanisław Lach;
 
· “Ziemia – wodna planeta” – dr hab. inż. Marek Kopacz.
 
Kolejnym etapem były zajęcia w grupach, na które zaproszono do laboratoriów Wydziału. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci podczas zajęć laboratoryjnych. Zajęcia z chemii spodobały się chyba najbardziej.
 
Na zakończenie odbyło się krótkie podsumowanie wizyty oraz wręczenie okolicznościowych upominków.
 
Teraz już tylko dobre wyniki na egzaminie maturalnym i można się rekrutować!
 
Wszystkie zdjęcia z wizyty na AGH można zobaczyć tutaj

Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa

Wszystkich uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia zapraszamy w dniu 30 kwietnia 2022 r. na 28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa, który odbędzie się w auli Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Rzeźniczej 4 w Krakowie. Rozpoczęcie o godz. 10.00.

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i szczegółowym programem Konkursu oraz wymaganymi dokumentami

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami eliminacji szkolnych MKJA są:

Zuzanna Foremniak z klasy 3ap
Natalia Górska z klasy 3rg
Maja Pląder z klasy 3fp
Dawid Maślaniec z klasy 3fp
Izabella Winnicka z klasy 1r

Etap międzyszkolny konkursu odbędzie się dnia 6 kwietnia 2022 roku w godzinach 9.00-15.00.

Tematem przewodnim konkursu jest Świat przyrody. Regulamin do pobrania tutaj>.

Plan szczegółowy:
9.00 – powitanie uczestników
9.00-9.30 – słuchanie ze zrozumieniem (słuchanki o tematyce przyrodniczej)
9.30-10.00 – czytanie ze zrozumieniem (teksty o tematyce przyrodniczej)
10.00-10.10 – przerwa
10.10-10.40 – test leksykalny Świat przyrody
10.40-11.10 – test gramatyczny
11.10-11.20 – przerwa
11.20 – 13.50 – część ustna (na podstawie obrazka stymulującego)
13.50-14.20 – przerwa
ok. godz. 14.30 – ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, pożegnanie uczestników

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Nauczyciele języka angielskiego