Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji

Aktualności

Dzień Gleby

05 grudnia jest obchodzony jako Dzień Gleby. W tym roku świętowano pod hasłem “Gleba i Woda: źródło i życie”. W ramach obchodów tego dnia uczniowie klasy 2ao i grupa ogrodników z 1fo wybrali się na warsztaty zorganizowane przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego. Wycieczka odbyła się pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani mgr inż. Magdy Mikołowskiej. Na szczegółową relację zapraszamy do Galerii.

Mikołajki dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Na naszych szkolnych Mikołajów zawsze można liczyć! I w tym roku mali Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie​ będą się cieszyć ze wspaniałych prezentów. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać kredki, puzzle, maskotki i mnóstwo innych zabawek, które już trafiły do dzieci przebywających w krakowskim szpitalu.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz Samorządowi Uczniowskiemu za pomoc w organizacji zbiórki.

Koordynator akcji – mgr Renta Kwiatkowska

Wiele twarzy Czesława Miłosza

W dniu 29 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs humanistyczny zorganizowany przez Panie mgr Agnieszkę Krajewską-Mrugała i mgr Jadwigę Obakiewicz-Kała. Tematyka obejmowała życiorys i twórczość Czesława Miłosza, a pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia stała się 90. rocznica wydania debiutanckiego tomu poetyckiego późniejszego Noblisty pt.: Poemat o czasie zastygłym. Wyniki rywalizacji publikujemy na załączonym obok plakacie. Zwycięzcom gratulujemy!

IMG_7875
IMG_7883

Dzień kultury osobistej w ZSIŚiM

Szkoła jest miejscem, w którym nie tylko zdobywamy wiedzę oraz umiejętności, ale także mamy możliwość poznania reguł funkcjonowania w społeczeństwie. Zasady dobrego wychowania i kultura osobista to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie kształtowanie relacji społecznych. Dnia 27 listopada 2023 r. uczniowie naszej Szkoły brali udział w ciekawych zadaniach dotyczących kultury osobistej. Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Magdalena Krupa zachęcała uczniów do wylosowania oraz wykonania specjalnego „wyzwania”. Tego dnia uczniowie wywoływali uśmiechy na twarzach innych, pomagali kolegom i koleżankom w nauce, a także wręczyli kwiaty Pani Dyrektor. Za udział w akcji uczniowie mogli otrzymać uwagę pozytywną z zachowania. Był to czynnik motywujący uczniów do zaangażowania się w inicjatywę Samorządu. Należałoby jednak pamiętać, że: kulturalne powitanie czy pożegnanie się, uśmiech, miłe słowo czy też oferta pomocy zaproponowana uczniowi, nauczycielowi czy też pracownikowi Szkoły, to zachowania, które powinniśmy mieć „we krwi”. Wpływają one bowiem na nasz wizerunek oraz kształtują relacje społeczne. Mamy nadzieję, że nasza akcja skłoniła Was do właśnie takich refleksji, a pozytywne zachowania będą miały miejsce nie tylko podczas Dnia kultury, ale każdego dnia!
Akcja Dnia kultury była inicjatywą Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU Pani dr Anety Kwaśniak-Gawłowskiej.

Pomoc psychologiczna oraz pedagogiczna dla dzieci i młodzieży

19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 14.11.2023 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego ZSIŚiM. Mamy zaszczyt ogłosić skład nowego zarządu:
Przewodniczący – Patryk Bogusz, klasa 3a
Zastępca – Michał Pilch, klasa 2f
Sekretarz – Magdalena Krupa, klasa 3r
 
Gratulujemy i życzymy powodzenia w pracy na rzecz Szkoły!
 

Adwokaci rozjaśniają prawo

W dniu 15 listopada 2023 r. w Naszej Szkole odbyło się spotkanie z Panią adwokat Dorotą Miką zrealizowane w ramach akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Temat spotkania dotyczył odpowiedzialności za słowo pisane, hejt i cyberprzemoc w internecie. Pani Dorota Mika, w przystępny dla uczniów sposób, wyjaśniła znaczenie powyższych pojęć oraz opowiedziała o konsekwencjach prawnych, jakie wiążą się ze sprzecznymi z prawem działaniami w sieci.

387323794_687515220142906_5581577332786603406_n

Szkolenie strzeleckie klas pierwszych

Uczniowie klas pierwszych technikum oraz szkoły branżowej w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa przeszli szkolenie strzeleckie.
 
Program obejmował część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy, bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną oraz prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji.
 
W części praktycznej uczniowie zapoznali się z budową i rozkładaniem broni, z przyjęciem wybranej postawy strzeleckiej oraz wypróbowali swoją celność oddając strzały do tarczy.
 
Szkolenie odbyło się pod czujnym okiem zawodowego instruktora strzelectwa.

Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach powróciła na mapę Europy w chwili klęski zaborców w I Wojnie Światowej. W przeddzień rocznicy tego wydarzenia grupa uczniów wystąpiła przed całą społecznością szkolną z przepięknymi utworami muzycznymi.

IMG_7522

Wycieczka do Pragi oczami uczniów

Przeżyjmy to jeszcze raz! Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanych przez uczniów – uczestników wrześniowego wyjazdu.

1. Prezentacja Amelii Koścień i Gabrieli Kiedziuch z klasy 4a

2. Prezentacja Patrycji Siwek i Nataszy Strug klasa 4a

3. Prezentacja Liwii Winiarskiej klasa 4a

4. Prezentacja Marcela Ważydrąga z klasy 4e

Harmonogram spotkań z Wychowawcami dostępny tutaj.

wywiadówka
IMG20231030115730

Dzień tematyczny w ZSIŚiM

W poniedziałek 30.10.2023 uczniowie z naszej Szkoły celebrowali 100-lecie Disney’a – a w jaki sposób? Zobaczcie sami!

Na korytarzu mogliśmy spotkać Księżniczki, Sticha, Merlina, Mandalorianina, rycerza Jedi, Jima Hawkinsa, Myszkę Miki i Minnie i kilka innych postaci z klasyki disneyowskiej.

Święto Edukacji Narodowej

13 października 2023 roku cała społeczność szkolna wraz z Dyrekcją wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, połączonej ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
Po wysłuchaniu długiej historii naszej Szkoły nastąpił wyczekiwany moment ślubowania, podczas którego uczniowie powtarzali słowa roty:
“Tobie Szkoło uroczyście ślubuję: – żyć według wzorów i ideałów wielkich Polaków, – dawać dowody przywiązania do tradycji i kultury narodowej, – rzetelną nauką i sumiennym wykonywaniem obowiązków pomnażać wspólny dorobek pokoleń, – dbać o dobre imię Szkoły i godność ucznia, – szanować sztandar Szkoły, dbać o to, aby dla wszystkich uczniów stał się przedmiotem dumy i szacunku, ŚLUBUJĘ!”.
Gdy opadły emocje Pani Dyrektor życzyła wszystkim pierwszoklasistom, którzy dołączyli do społeczności szkolnej, sukcesów, zapału do nauki oraz wielu powodów do satysfakcji.
Tegoroczną akademię uświetniły w iście musicalowym wydaniu Liliana Wilk z klasy 5a oraz Izabella Winnicka z klasy 3r. Pełen humoru, tańca i śpiewu występ doskonale wpisał się w charakter tego szczególnego dnia; stał się także okazją do refleksji na temat roli zawodu nauczyciela, który od pokoleń jest drogowskazem w odkrywaniu najważniejszych wartości i wzorców dla uczniów.
W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli:
Aleksandra Smaga (5a) oraz Filip Boczkowski (5r) – jako konferansjerzy;
Liliana Wilk (5a), Izabella Winnicka (3r) – program artystyczny;
Jakub Cieślik (3a) i Marcel Ważydrąg (4r) – obsługa techniczna.
 
mgr A. Krajewska – Mrugała

Warsztaty integracyjne klas pierwszych

W październiku w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. Warsztaty poprowadziły Psycholog i Pedagog szkolny. Uczniowie mieli okazję do pogłębienia relacji z rówieśnikami, opowiedzenia o swoich pasjach, talentach, a także podzielenia się spostrzeżeniami i oczekiwaniami. Dzięki wspólnym zabawom młodzież miała też szanse poznać swoje mocne i słabe strony oraz nauczyć się wspólnego rozwiązywania zadań.

Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa 2023

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nauczycielka Naszej Szkoły mgr inż. Anna Dawidowicz została uhonorowana tegoroczną Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia i sukcesy w pracy dydaktycznej. Gratulujemy!

ADawidowicz_n
dynia

I Festiwal Dyni

Jeszcze wiosną klasa 2 ao wraz z Wychowawcą Panią mgr inż. M. Mikołowską zgłosiła się do udziału w Międzyszkolnym Konkursie na Największą Dynię zorganizowanym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Tej jesieni przyszedł czas na prezentację naszych osiągnięć, co nastąpiło 10 października 2023 r. na terenie Stacji Doświadczalnej Katedry Ogrodnictwa URK. Uczniowie 2 ao pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pani dr inż. Lucyny Samek uczestniczyli w I Festiwalu Dyni w Krakowie – Zakliki.

Wędrówki po świecie zawodów

W środę 04 października 2023 r. grupa ogrodników z klasy 2ao, pod czujnym okiem Pani mgr inż. M. Mikołowskiej, podejmowała gości z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w ramach programu “Wędrówki po świecie zawodów”.

W trakcie wizyty dzieci mogły zwiedzić i podziwiać nasz piękny ogród, a także zapoznać się z tajnikami zawodu ogrodnika. Sadzenie roślin cebulowych sprawiło przedszkolakom ogromną radość i mamy ich obietnicę, że odwiedzą nas ponownie.

 
 

Wycieczka zawodoznawcza

W ramach realizacji przedmiotu specjalizacyjnego Prowadzenie winnic, uczniowie klasy 5a (zawód technik architektury krajobrazu) oraz 5eo/o (zawód technik ogrodnik) w dniu 03.10.2023r. odbyli kolejne zajęcia w terenie, podążając Jurajskim Szlakiem Winnym. Tym razem zwiedzili Winnice nad Prądnikiem w Prądniku Korzkiewskim oraz Winnice Słońce i Wiatr w Świńczowie.  W poprzednim wyjeździe odwiedzili Winnice Amonit w Cianowicach Dużych.

Dzięki uprzejmości i życzliwości Gospodarzy uczniowie mogli poznać technologie prowadzenia uprawy winorośli  w systemie ekologicznym jak i również tradycyjnym, uprawiane odmiany oraz zapoznać się z produkcją wina.

Wyjazd integracyjny klas pierwszych

Ostatnie dni września to czas na tradycyjny wyjazd klas pierwszych technikum wraz z Wychowawcami. Podczas dwudniowej wyprawy nasi uczniowie odwiedzili Podhale. Intensywny program obejmował Rusinową Polanę, Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, Gubałówkę, Butorowy Wierch i  nieodłączne Krupówki. Nie zapomniano też o strefie relaksu – dla chętnych dostępny był basen, potem ognisko i dyskoteka. Jak przebiegała tegoroczna integracja – można sprawdzić na zdjęciach w Galerii.

IMG_1277

Wycieczka do Pragi i Morawskiego Krasu 13-15.09.2023

 Początek roku szkolnego rozpoczął się dla klas czwartych dość nietypowo. W środę 13 września o 6.00 wyruszyliśmy spod Szkoły w kierunku naszego południowego sąsiada – Republiki Czeskiej. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do celu – do Pragi uznawanej, jak się okazało nie bez powodu, za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Już pierwszego dnia udało nam się poczuć atmosferę stolicy Czech spacerując po Starym Mieście. Zobaczyliśmy Rynek – główny plac miasta, otoczony wspaniałymi kamienicami,
Ratusz Staromiejski – ze słynnym zegarem z ruchomymi figurkami, Kościół Św. Marii Panny przed Tynem – najbardziej imponujący obiekt sakralny w Pradze.
Kolejny dzień to zwiedzanie Pragi z lokalnym przewodnikiem. Początek to Hradczany i Zamek – historyczna budowla, gdzie obecnie znajduje się kancelaria prezydenta, Katedra Św. Wita – arcydzieło gotyku, renesansu i baroku, Złota Uliczka, Loreta, Mała Strana – przepiękne podzamcze z urokliwymi zaułkami i uliczkami. Następnie Dzielnica Żydowska i wreszcie Most Karola – najstarszy zachowany most kamienny na świecie, obecnie najczęściej odwiedzane miejsce w Pradze.
Trzeci i zarazem ostatni dzień przyniósł mnóstwo niezapomnianych wrażeń i fantastycznych widoków Morawskiego Krasu – malowniczej krainy, znanej z blisko tysiąca tajemniczych jaskiń, nieskończonych podziemnych tuneli i głębokich przepaści. Zobaczyliśmy Przepaść Macocha, najgłębszą przepaść w Czechach i Europie Środkowej (138 m głębokości). Do tego zwiedzanie Jaskini Punkevni, spływ łodziami podziemną rzeką Punkvą, a wcześniej przejazd kolejką i gondolkami.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni, z mnóstwem wrażeń i wspomnieniem chwil spędzonych w gronie swoich rówieśników wróciliśmy do Krakowa.
 
PS. Organizatorem wycieczki było Biuro Robinson Travel. BRAWO!
P.S.(2) Więcej zdjęć w Galerii!

Nowy rok szkolny 2023/2024

W poniedziałek 4 września rozpoczęliśmy w Naszej szkole nowy rok szkolny 2023/2024.
Po ciepłych i długich wakacjach wszystkie klasy zostały przywitanie w salach lekcyjnych przez swoich Wychowawców. Uroczysty apel, przygotowany przez Panią Profesor Anetę Kwaśniak-Gawłowską wraz z Samorządem Uczniowskim, powitał nowych uczniów w murach Naszej szkoły.
Po krótkim wprowadzeniu, uczennica klasy 3r Izabella Winnicka zaśpiewała piosenkę pt. „September”. Pokazała w ten sposób, że w Naszej szkole możemy liczyć również na wsparcie w rozwijaniu swoich pasji.
Mamy głęboką nadzieje, że jeden z patronów bieżącego roku Paweł Edmund Strzelecki będzie dla wszystkich inspiracją do realizowania planów, pasji i marzeń.
Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom administracji i obsługi życzymy optymizmu do pracy i wytrwałości, a Wam, drodzy Uczniowie, pracowitego i dobrego roku szkolnego. Szczególne życzenia kierujemy do uczniów klas pierwszych oraz tegorocznych maturzystów, dla których ten rok może być szczególnie pracowity.
IMG_6585
IMG_6564

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

23 czerwca 2023 roku w obecności Dyrekcji Szkoły, Grona Pedagogicznego oraz całej społeczności szkolnej, uroczyście pożegnaliśmy kolejny rok szkolny.
Podczas krótkiego programu artystycznego przywołaliśmy różne chwile, które towarzyszyły nam od września; te pozytywne, związane z naszymi sukcesami, ale także te, pełne refleksji, jak można jeszcze lepiej zdobytą wiedzę połączyć z mądrością życiową. W roli konferansjerów wystąpili Liliana Wilk i Aleksandra Smaga z klasy 4ap oraz Filip Boczkowski z klasy 4rp. Jak zawsze cała trójka doskonale poradziła sobie z tą rolą, nie zapominając przy tym o nutce humorystycznej.
Podczas akademii w szczególny sposób pożegnaliśmy absolwentów klasy 3 Branżowej Szkoły I stopnia kształcącej w zawodzie fryzjer. Pani Dyrektor Barbara Lesińska, życzyła im wielu sukcesów zawodowych, mądrych wyborów życiowych oraz pomyślności w dorosłym życiu. Specjalnie dla absolwentów klasy 3df przygotowaliśmy wakacyjną piosenkę “Już za parę dni, za dni parę…”, którą przy akompaniamencie gitary, wykonały Liliana Wilk oraz Izabella Winnicka.
 
Pani Dyrektor Barbara Lesińska wręczyła najlepszym uczniom oraz absolwentom świadectwa wraz z nagrodami. Z kolei uczniowie klasy 2 Szkoły Branżowej nie zapomnieli o drobnych upominkach, wręczając “starszym Koleżankom i Kolegom” słoniki “na szczęście”.
 
Wakacje czas zacząć!
Wszystkim Nauczycielom, Uczniom oraz Pracownikom Szkoły, życzymy udanych, słonecznych oraz bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
 
mgr Agnieszka Krajewska- Mrugała

Cały fotoreportaż do oglądnięcia w Galerii! Zapraszamy!

Święto Dzielnicy III

 
W sobotę 10.06.2023 r. nasza Szkoła zaprezentowała się na Dniach Dzielnicy III. Festyn z wieloma atrakcjami zorganizowano na terenie KS Wieczysta, a nasze stoisko cieszyło się niezwykłą popularnością.
 
Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie i udział w tym wydarzeniu.
 
P.S. Więcej zdjęć na facebook’u Szkoły!

UWAGA! WYNIKI OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

 
23 marca 2023 roku odbyła się XI edycja OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO. Olimpiada skierowana była do uczniów szkół ponadpodstawowych i obejmowała znajomość życia i twórczości polskich romantyków, a szczególnie Adama Mickiewicza. Celem olimpiady było rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, a także promowanie ich osiągnięć.
Z wielką radością przekazuję informacje od organizatorów olimpiady, że aż trzy uczennice naszej Szkoły zdobyły bardzo wysoką punktację i tym samym zostały FINALISTAMI tegorocznej OLIMPIADY POLONISTYCZNEJ!
A są to :
Zuzanna Foremniak – 5 miejsce (4ap),
Patrycja Szlachta – 5 miejsce (4ap),
Liliana Wilk -13 miejsce (4ap).
Nasz absolwent Kacper Ożóg z klasy 4aog uzyskał 21 miejsce. Wszystkich uczestników w tej edycji olimpiady było ponad 300, dlatego serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom z naszej Szkoły, gdyż konkurencja była bardzo duża.
GRATULUJEMY SUKCESU! A zainteresowanych zapraszamy za rok 😊.
 
A. Krajewska-Mrugała
szkolny koordynator IX MIĘDZYSZKOLNEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO
 
P.S. Wszystkie dyplomy można zobaczyć tutaj.

Mamy laureata Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych!

 
OWiUR to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju, któremu patronują Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczny finał centralny Olimpiady odbywał się w dniach 27-28 maja 2023 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Miejsce w gronie laureatów w bloku Architektura krajobrazu wywalczyła nasza tegoroczna absolwentka klasy 4 ag – Izabela Rybińska. Serdecznie gratulujemy!

Zakończenie miejskich programów Krakowskiego Ośrodka Kariery dla szkół i przedszkoli

Nasza Szkoła w tym roku szkolnym wzięła udział w II edycji miejskich projektów “Rajd po fach” i “Wędrówka po świecie zawodów”. Są to programy zainicjowane i zrealizowane przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną pn. “Krakowski Ośrodek Kariery” w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Przez kilka tygodni trwania akcji w naszych murach gościliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 137 oraz Przedszkoli Samorządowych Nr 20 i Nr 123.
„Wędrówka po świecie zawodów” – to program, dzięki któremu przedszkolaki mogą rozwinąć swoje umiejętności, kreatywność, kształtować wyobraźnię, a ponadto poznać różne zawody w kierunkach, jakich kształcą krakowskie szkoły branżowe i techniczne.
Z kolei “Rajd po fach” to projekt dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, którego celem jest wsparcie w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie wraz z nauczycielami-koordynatorami mają możliwość uczestniczenia w zajęciach szkoleniowych, które odbywają się w pracowniach szkół techniczno- branżowych. W szkołach średnich, doświadczeni nauczyciele-trenerzy wraz z uczniami prowadzą tematyczne zajęcia pokazowe.
 
W naszej szkole odbyły się warsztaty pt.: ”Identyfikacja wizualna w projektowaniu graficznym” prowadzona przez uczniów z kierunku technik reklamy, “Tańczące fryzurki” u uczniów kierunku technik usług fryzjerskich i fryzjer, “Balony a elektryczność” na kierunku kształcącym w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz “Sadzimy rośliny cebulowe” przygotowane przez młodzież uczącą się w klasach technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu.
Warsztatom towarzyszyło też zwiedzanie szkoły. Zapraszamy do fotorelacji.

Wycieczka zawodoznawcza do ogrodów pokazowych

W dniu 23 maja 2023 r. uczniowie klas 1ao i 3a uczestniczyli w wycieczce o charakterze zawodowym do ogrodów pokazowych. Młodzież pod opieką mgr inż. A. Dawidowicz, mgr inż. M. Mikołowskiej, mgr A. Śliwy- Zalech i mgr A. Zawadzkiej odwiedziła dwa przepiękne miejsca. W Pisarzowicach, niewielkiej wsi niedaleko Bielska-Białej, znanej dziś przede wszystkim z produkcji roślin ozdobnych, zaznajomiła się ze sztuką tworzenia tradycyjnych ogrodów japońskich. Zazwyczaj spotyka się je przy świątyniach buddyjskich, w parkach, ale też przy domach prywatnych. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, ale wszystkie charakteryzuje niezwykła harmonia, prostota i elegancja. Podstawową zasadą tworzenia ogrodów japońskich jest naśladowanie natury, a nie jej ujarzmianie.

Z kolei Ogrody – Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Kapias w Goczałkowicach Zdrój zrodziły się z pasji do przyrody, właściciele z gołej ziemi kilkanaście lat temu wyczarowali tu przecudowne ogrody pokazowe, dostępne bezpłatnie dla każdego. Znajdziemy tu, w otoczeniu pięknie zaprojektowanych, ubranych w różnorodne, kolorowe rośliny i z pomysłem zaprojektowaną architekturę ogrodową, wytchnienie i odpoczynek.

Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.

Zajęcia praktyczne w terenie

W ramach zajęć praktycznych w dniu 15.05.2023 r. klasa 3a, pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej, odwiedziła Park Wojciecha Bednarskiego w celu wykonania inwentaryzacji dendrologicznej. Ten piękny, zabytkowy obiekt został założony pod koniec XIX w. w Krakowie – Podgórzu i przeszedł ostatnio gruntowną rewitalizację. Ćwiczenia dla naszych uczniów zostały zorganizowane przy współpracy z firmą Landscap – Marcin Batko.

Wygraliśmy turniej "Szkoła Biznesu Społecznego 2023"!

I MIEJSCE dla ZESPOŁU SZKÓŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA i MELIORACJI w międzyszkolnym turnieju „SZKOŁA BIZNESU SPOŁECZNEGO 2023” organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie!
 
W finale konkursu, który odbył się 24.06.2023 r. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, udział wzięło 26 zespołów z całego województwa Małopolskiego. Uczniowie mieli za zadanie przygotować krótki, skierowany do rówieśniczej grupy docelowej, materiał w postaci filmu, reklamy lub podcastu zachęcający do zakupu produktów i usług w jednym z przedsiębiorstw społecznych, działających w ich regionie. Finaliści: Aleksandra Smaga i Krystian Nowak nagrali film opowiadający o działalności Stowarzyszenia Społeczna21 z Krakowa- który zdobył I miejsce. W drugiej części finału uczniowie mieli za zadanie rozegrać turniej ze wszystkimi drużynami konkursu. Rozgrywka pierwsza miała na celu sprawdzenie umiejętności działania mechanizmów wolnego rynku, równocześnie stanowiąc praktyczną edukację na rzecz przedsiębiorczości. Druga rozgrywka z „nakładką społeczną” badała znajomość różnic pomiędzy klasycznymi przedsiębiorstwami a przedsiębiorstwami społecznymi. Uczniowie podczas tegorocznego finału rozgrywek musieli również rozwiązać quiz z zakresu ekonomii społecznej.
 
Serdecznie gratulujemy zajęcia I miejsca uczniom klasy 4ap Oli i Krystianowi!

Pomoc i wsparcie - telefony zaufania

Dla wszystkich zainteresowanych Uczniów i ich Rodziców, potrzebujących pomocy i wsparcia psychologicznego, udostępniamy numery telefonów zaufania:

Festiwal Zawodów 2023

Festiwal Zawodów w Małopolsce to święto szkolnictwa zawodowego. Od 2013 roku jest to bardzo ważne miejsce spotkań uczniów podejmujących decyzje o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. 26 i 27 kwietnia 2023r. w EXPO Kraków nasi przedstawiciele z klas 1f, 1r, 2e, 3a, 3ro, 3e i 4eig prezentowali wszystkie zawody, w których można kształcić się w ZSIŚiM. Pod opieką Pani dr inż. Lucyny Samek i Pani mgr inż. Magdy Mikołowskiej powstało piękne i pachnące stoisko, cieszące się w trakcie targów ogromną popularnością wśród zwiedzających.

Zapraszamy na fotorelację do galerii zdjęć.

Pożegnanie klas maturalnych

Dnia 28 kwietnia 2023 r. odbyło się w naszej Szkole uroczyste pożegnanie klas maturalnych połączone z rozdaniem świadectw ukończenia szkoły. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami klas czwartych przygotowali program artystyczny, podczas którego młodsi koledzy i koleżanki wsparli maturzystów na rozdrożu ich życia słowem wiersza i piosenki. Pojawiły się także akcenty anglojęzyczne zaczerpnięte z utworów Williama Szekspira, które okazały się aktualne również i w tym uroczym dniu. Nad całością programu artystycznego czuwał Pan mgr Andrzej Mazur. 
 
Po otrzymaniu drobnych upominków, uczniowie klas maturalnych zostali zaproszeni na scenę po odbiór świadectw ukończenia szkoły z rąk pani Dyrektor Barbary Lesińskiej. W sposób szczególny została uhonorowana uczennica klasy 4fg Julia Wypych, która oprócz świadectwa otrzymała także indeks Wyższej Szkoły Biznesu, uprawniający ja do podjęcia studiów na tejże uczelni. 
 
Drodzy Maturzyści, Absolwenci Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji – życzymy Wam powodzenia na maturach oraz wszelkiej pomyślności na dalszej drodze edukacji oraz w pracy zawodowej.
 
Samorząd Uczniowski 
 

P.S. Więcej zdjęć w galerii!

346098423_1450657069011986_2399250281268848230_n

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucja 3 Maja

Dnia 28 kwietnia 2023r. w naszej Szkole odbył się uroczysty multimedialny apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z prezentacjami i piosenkami, który wraz z utalentowanymi uczniami / aktorami w historycznych strojach, przygotowała Pani mgr Beata Biały.
Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

Muzealna Lekcja Designu - Wszystko jest zaprojektowane

W dniu 25 kwietnia br. uczennice i uczniowie klasy 1a pod opieką Pani mgr Moniki Markowskiej oraz Pani mgr Marzeny Baranek wzięli udział w lekcji muzealnej w oddziale Muzeum Narodowego Kamienica Szołayskich na Placu Szczepańskim.
Celem wizyty i zarazem lekcji było zdefiniowanie i uświadomienie sobie roli pojęcia design i znaczenia projektu w różnych dziedzinach kultury i sztuki przenikających do codziennego życia każdego z nas na przestrzeni lat i epok.
Oprócz nowo zdobytych doświadczeń i doznań artystycznych, jakie zafundowała nam niezwykle wszechstronna i bogata treść wystawy, młodzież miała sposobność doskonalenia umiejętności integracji w ramach pracy zespołowej, wykraczającej poza konwencjonalne ramy lekcyjne w szkole i klasie. Ponadto wartość dodaną lekcji w Muzeum stanowiło “dotknięcie” sztuki – Pani Przewodnik zwróciła uwagę uczniów na użytkowy i funkcjonalny charakter jednego z eksponatów: nietypowego kubka do herbaty przeznaczonego dla osoby niedowidzącej lub niewidomej.  Niewątpliwe czynny udział w lekcji muzealnej oraz forma prezentacji sztuki designu na przestrzeni lat, wpłyną na wyobraźnię przestrzenną i artystyczną naszych uczniów. Zważywszy na kierunek klasy 1a – architektura krajobrazu, życzymy licznych inspiracji zarówno podczas edukacji w szkole, na studiach, jak i w przyszłej karierze zawodowej oraz rozwoju osobistym.
 
Opracowała: Monika Markowska
20230425_123657

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki prowadzi akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. W jej ramach pracownicy i funkcjonariusze krakowskiego Urzędu Skarbowego odwiedzili naszą Szkołę 17 i 27 kwietnia 2023 r. Wszystkie klasy pierwsze technikum oraz 2e i 3e uczestniczyły w warsztatach mających na celu przybliżenie młodzieży problematyki hazardu oraz konsekwencji, jakie niesie za sobą granie w gry hazardowe.

Efekt motyla - warsztaty

Szkolenie psychoedukacyjne “Efekt motyla” skierowane jest do uczniów w przedziale wiekowym 13 – 19 lat. W środę 26 kwietnia 2023 r. klasy 1f i 2e wzięły udział w takich warsztatach zorganizowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Celem programu jest rozwijanie poczucia wpływu na własne życie oraz kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji, zwłaszcza w kontekście planowania własnej przyszłości. Wykorzystanie tego typu zdolności jest istotnym elementem z grupy czynników chroniących w obszarze zapobiegania uzależnieniom. Szkolenie rozwija w uczniach świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji oraz zachowań i jest ważnym elementem w naszym Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym.

343293475_129901153400702_2002480474640949746_n

Fakty i mity - warsztaty psychoedukacyjne

W dniach 24-25 kwietnia 2023 r. w młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych. Celem tych zajęć było podniesienie poziomu adekwatnej wiedzy dotyczącej konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz mechanizmu uzależnienia od substancji psychoaktywnych jako ważnego czynnika chroniącego w profilaktyce uzależnień. Trenerzy z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, poprzez pracę w grupach, gry i zabawy edukacyjne w klasach 1ao, 1e, 1r i 1df, rozwijali świadomość zagrożenia jakim jest uzależnienie, starali się zbudować rozumienie procesu uzależnienia, a nade wszystko wzbudzić refleksję na temat skutków i długofalowych konsekwencji podejmowania zachowań ryzykownych. Podczas trwania warsztatów wprowadzane były też ćwiczenia ruchowe, których celem jest rozładowanie ewentualnego napięcia związanego z tematem zajęć.
Zrealizowane spotkania są jednym z elementów Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

Eko piknik rowerowo-sportowy

Dnia 18 kwietnia 2023 r. odbył się w naszej Szkole Eko Piknik Rowerowo-Sportowy. Była to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”). Projekt sfinansowany został ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Operatorem Programu była Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.

Cel wydarzenia to promocja zdrowego stylu życia, a w szczególności:
– zachęcenie uczniów do korzystania z rowerów
– promocja zdrowego stylu odżywiania się
– promocja aktywności fizycznej oraz zdrowej rywalizacji
– integracja społeczności szkolnej
– wzmocnienie współpracy z sąsiadującą szkołą Zespołem Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego.
W ramach pikniku zorganizowane zostały:
1. Szkolne rozgrywki sportowe (tenis stołowy, siatkówka, koszykówka, piłka nożna)
2. Konkursy rowerowe
3. Aerobik oraz sesja zdjęciowa przy nowo zakupionych stojakach rowerowych
4. Międzyszkolne rozgrywki sportowe (siatkówka, koszykówka i piłka nożna)
Uczestnicy mogli poczęstować się owocami oraz sokami.
Miło nam poinformować, że zwycięskie miejsca zajęli:
Konkursy rowerowe:
– w kategorii „slalom rowerowy”:
I miejsce – Mateusz Sewioł z klasy 3df
II miejsce – Mikołaj Skibiński z klasy 2a
III miejsce – Igor Zbroch z klasy 2a
– w kategorii na najlepiej udekorowany rower:
I miejsce – Gabriela Kołodziej i Karolina Siuta z klasy 2a
II miejsce – Emilia Kasperczyk i Kinga Wrona z klasy 2a
– w kategorii pokazów umiejętności rowerowych:
I miejsce – Jakub Cieślik z klasy 2a, Mateusz Wieczorek z klasy 4eig oraz Tomasz Mysza z klasy 3e
Siatkówka:
I miejsce – klasa 3e: Michał Osiak, Alan Dybol, Jan Jaglarz, Mateusz Pietruszka, Mateusz Nowiński, Robert Malinowski, Aron Bełtowski
II miejsce – klasa 1e
III miejsce – klasa 3a
Koszykówka:
I miejsce – klasa 1e i 1f: M. Pilch, W. Janik, M. Gas, B. Staworzyński, M. Stąsiek, M. Wicher

Piłka nożna:
I miejsce – klasa 3 ro: J. Pluciński, A. Dzik, K. Kleszcz, E. Guzik, T. Karcz
II miejsce – klasa 4rp
Tenis stołowy:
I miejsce – Patryk Utrata z klasy 4ap
II miejsce – Aleksandra Smaga z klasy 4ap i Grzegorz Firek z klasy 1a

Podczas Pikniku odbyły się też rozgrywki międzyszkolne w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną z Zespołem Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego. Zespól Szkół Nr 1 zajął I miejsce w siatkówce oraz piłce nożnej. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji lepszy okazał się w koszykówce. Gratulujemy drużynie koszykarskiej w składzie: Liwia Gawrońska, Aleksandra Smaga, Bartek Staworzyński, Wojtek Janik, Michał Stąsiek, Mateusz Wicher, Maks Gas, Natalia Korepta.
Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że wszyscy bez względu na zajęte miejsca, bawili się wyśmienicie!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Eko Pikniku, a w szczególności nauczycielom wychowania fizycznego: panu mgr Wojciechowi Gawrońskiemu, panu mgr Krzysztofowi Kanii, panu mgr inż. Pawłowi Sękowi, pani mgr Bogusławie Siwej-Zych, pani mgr Monice Potera.

Organizatorzy wydarzenia:
dr Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Samorząd Uczniowski

Gra o Kraków - wyniki konkursu

W dniach 14-19 kwietnia 2023 r. Biblioteka Szkolna i Multimedialna ZSIŚiM zorganizowała dla uczniów konkurs historyczno-czytelniczy pod nazwą Gra o Kraków. To II edycja tego wydarzenia, w którym wygrać można było bardzo atrakcyjne nagrody. 

Laureatów publikujemy na załączonej obok grafice. Wszystkim serdecznie gratulujemy i do kolejnej gry zapraszamy za rok!

XLVI edycja Olimpiady Wiedzy
i Umiejętności Rolniczych

W dniach 14-15.04.2023 r. nasi uczniowie Zuzanna Foremniak (klasa 4ap), Izabela Rybińska (kl. 4ag), Oliwia Sak (kl. 4eop) i Kacper Ożóg (kl. 4aog) wraz z opiekunem Panią dr inż. Lucyną Samek brali udział w eliminacjach okręgowych XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Nawojowej.
Miło nam poinformować, że:
– Izabela Rybińska zajęła 2 miejsce w bloku “Architektura krajobrazu” i będzie reprezentować ZSIŚiM w etapie centralnym w Olsztynie,
– Kacper Ożóg w bloku “Ogrodnictwo” zdobył 3 miejsce.
 
Gratulujemy!!!
D -nr 1
D-NR 4

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO "ICH HöRE UND VERSTEHE - SŁUCHAM ZE ZROZUMIENIEM" rozstrzygnięty!

Z radością informujemy, że laureatami tegorocznej, drugiej edycji konkursu “Słucham ze Zrozumieniem” zostali:
 
Bartosz Madej – klasa 1 a – miejsce I
Julia Bobela – klasa 1a – miejsce II
Michał Grabas – klasa 1 e – miejsce II
Nikodem Koncewicz – klasa 2 e – miejsce II
 
Dziękujmy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział i aktywność, która została nagrodzona. Laureatce i laureatom gratulujemy wyostrzonego zmysłu słuchu ze zrozumieniem w języku niemieckim. Oprócz najwyższych ocen w ramach aktywności zwyciężczyni oraz zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe – materiały audiowizualne rozwijające kompetencje językowe – nie tylko w ramach rozumienia ze słuchu. Do zobaczenia za rok!
 
Opracowała: Monika Markowska

Szkolny Konkurs Fryzjerski "Postacie z bajek i baśni"

W dniu 12 kwietnia 2023 odbył się finał szkolnego konkursu dla klas fryzjerskich technikum p.t. Postacie z bajek i baśni. W rywalizacji wzięło udział 9 zespołów dwuosobowych (fryzjer + modelka). Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i umiejętnościami. Jury w składzie: mgr Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk, mgr Renata Kwiatkowska i mgr Agnieszka Miszkinis, miało nie lada wyzwanie, żeby wybrać tych najlepszych z najlepszych. Ostateczny werdykt to:

I miejsce: Julia Moksa z klasy 1 f

II miejsce: Marcelina Irlik z klasy 3 f

III miejsce ex aequo: Daria Drab z klasy 3 f  i Oskar Marzec klasa 2 f.

Gratulujemy!!! Zapraszamy do galerii na pełną fotorelację.

WynikiWyspianski1

Państwowa Inspekcja Transportu Drogowego

W dniu 23 marca 2023 r. w murach naszej Szkoły gościli przedstawiciele Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego. Na spotkaniu z uczniami klas 3a, 3e, 3f, 3ro, 4aog i 4rp omawiali zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach miast i miasteczek, przypominając podstawowe regulacje związane z transportem drogowym. Zapoznali też młodzież ze specyfiką pracy Inspektorów.   

336226801_153594833964570_6598020111153186417_n
330060965_936351144187689_4439923420510443570_n

Spotkanie z przedstawicielami policji

W dniach 20-21 marca 2023 r., w ramach naszych szkolnych działań kształtowania właściwych postaw wśród młodzieży, w Szkole gościli przedstawiciele Policji. Spotkania z wszystkimi klasami pierwszymi, drugimi oraz 3ro i 3 df miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich. Prelegenci przedstawili sytuacje często bagatelizowane, które w świetle obowiązującego prawa mogą wypełnić przesłanki przestępstw lub wykroczeń. Uczniowie przygotowali też zestawy pytań do policjanta, na które, w trakcie spotkania, uzyskali odpowiedzi.  Mamy nadzieję, że te rozmowy wpłyną na bezpieczeństwo naszej młodzieży.

Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

W pierwszy dzień wiosny 21 marca 2023r. odbył się Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego, w którym wzięły udział klasy 3a, 4aog i grupa ogrodników z klasy 4eop. Pod opieką nauczycieli Pani dr Samek, Pani mgr inż. Mikołowskiej i Pana mgr inż. Sęka uczniowie aktywnie uczestniczyli w wykładach i warsztatach na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR. Zapraszamy na fotorelację do galerii.
336400463_2360350380809565_3748339882429645602_n

Coś dla ciała, coś dla ducha

W Tłusty Czwartek zorganizowaliśmy w naszej Szkole akcję charytatywną dla Hospicjum dziecięcego im. ks. Józefa Tischnera. Ze sprzedaży słodkości zebraliśmy na ten cel 510 zł, które w całości przekazaliśmy fundacji na jej działania statutowe. Oficjalne podziękowania można zobaczyć tutaj.

Ze swojej strony bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Dni skupienia w Łagiewnikach

Dnia 15 marca 2023 r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w dniu skupienia “Wstań” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym roku Jasiek Mela był naszym duchowym mentorem, który wskazał jak wyrwać się z głębin samotności i bezradności, dając iskierkę nadziei przyszłość.

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

W dniu 15 marca 2023 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Uczestnikami Konkursu byli uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego oraz Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych.
Uczestnicy mierzyli się ze sobą w zadaniach językowych z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego, słownictwa oraz gramatyki, także w eliminacjach ustnych. Tematem przewodnim było „Państwo i społeczeństwo”.

Miło nam poinformować, że zwycięzcami zostali następujący uczniowie:
I miejsce – Sergiusz Tracz z Zespołu Szkół nr 1
II miejsce – Filip Zemełka z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych
III miejsce – Krzysztof Czaja z Zespołu Szkół nr 1

Uczestniczki Konkursu z naszego Zespołu to:
Izabella Winnicka z klasy 2 r
Martyna Bulanda z klasy 4 rg
Magdalena Marcinkowska z klasy 4 eig
Laura Markiewicz i Natasza Strug z klasy 3 a

Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom – podjęcia się niełatwego wyzwania! Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.

Organizatorki Konkursu
dr Aneta Kwaśniak-Gawłowska oraz mgr Edyta Grzyb

Gala konkursu Zawodowiec Roku 2022

Z ogromną radością informujemy, że nasza nauczycielka Pani mgr inż. Anna Dawidowicz została wyróżniona w konkursie Zawodowiec Roku. Uroczysta gala wręczenia nagród zgromadziła najlepszych nauczycieli z poszczególnych branż ze szkół z całej Polski. Obecni byli także przedstawiciele organizatorów konkursu: Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot oraz Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek. Konkurs „Zawodowiec Roku 2022” to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowana w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź. Jego celem było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych nauczycieli ze szkół branżowych, techników, szkół policealnych oraz centrów kształcenia zawodowego.

Gminny Przegląd Szkół Ponadpodstawowych

W ramach promocji Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji 14 marca 2023 r. grupa naszych uczniów wzięła udział w ,,Gminnym Przeglądzie Szkół Ponadpodstawowych” w Szkole Podstawowej im. 600-lecia UJ w Luborzycy. Nasi uczniowie, z wrodzonym wdziękiem, zapoznawali swoich młodszych kolegów z klas ósmych z zawodami nauczanymi w naszej Szkole oraz samymi jasnymi stronami związanymi z jej wyborem. Zapraszamy!

Wizyta w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej w Krakowie

14 marca 2023 r. klasa 3e uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych na terenie JW 2250 w Krakowie. Uczniowie zapoznali się z historią 1. Brygady Spadochronowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej, obejrzeli filmy przedstawiające codzienną służbę żołnierzy 6 Bpd oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych przygotowanych przez kadrę Brygady. Podzieleni na 4 grupy sprawdzali się w różnych umiejętnościach: strzelanie z karabinu pneumatycznego do tarczy, zapoznanie z budową i obsługą broni, udzielanie pierwszej pomocy medycznej z użyciem defibrylatora AED oraz to, co najbardziej charakterystyczne dla odwiedzanej jednostki, poznali sprzęt spadochronowy skoczków oraz zasobniki systemowe CDS.

Uczniom bardzo podobały się przeprowadzone zajęcia, było to dla wszystkich nowe i ciekawe doświadczenie. Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.

Kraków bez plastiku

Dnia 14 marca 2023 r. uczniowie klasy 4ap i 4eig wraz z wychowawcami udali się na wykład prof. M. Grodzińskiej-Jurczak pt. “KRAKÓW BEZ PLASTIKU” do nowopowstałego Centrum Edukacji Klimatycznej na ul. Wielopole.
Podczas inauguracyjnego wykładu zostały poruszone kwestie ochrony środowiska i sposoby przetwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych. Po wykładzie uczniowie brali czynny udział w forum dyskusyjnym, podczas którego wcielili się w osoby odpowiedzialne za produkcję i utylizowanie plastiku.
Warsztaty uświadomiły młodzieży, że ich działania mają wpływ na klimat, a używając ekologicznych zamienników plastiku mogą zadbać o przyszłość planety.

Wycieczka na Targi ENEX w Kielcach

9 marca 2023 r. uczniowie technikum z klas 2e oraz 3e wzięli udział w 25 edycji targów Enex w Kielcach.
Młodzież zobaczyła ofertę 323 firm z 15 krajów, dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Oprócz zdobytej wiedzy na wykładach na temat pomp ciepła, uczniowie brali udział w konkursach organizowanych przez firmy z branży OZE zdobywając ciekawe nagrody.

Targi edukacyjne na Kijowskiej

W dniu 10 marca 2023 r. uczennice i uczniowie klas 2a, 2e, 3f, 3a, 4rp oraz 4ap ochoczo prezentowali obecnym ósmoklasistom ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. Targi edukacyjne miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 12 na ul. Kijowskiej.
 
mgr Monika Markowska

Lekcja Niemieckiego w Instytucie Goethego - Deutschunterricht im Goethe Institut

W dniu 3 marca 2023 r. Instytut Goethego ponownie gościł uczennice i uczniów ZSIŚIM w Krakowie. Tym razem klasa 2a (grupa 1) pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Pani mgr Moniki Markowskiej intensywnie szlifowała język niemiecki w ramach lekcji LESELUST – radość czytania.
 
Młodzież uczestniczyła w serii aktywności pracując w zespole i w parach. Ciekawym odkryciem było dla uczniów szybkie odnalezienie się w sytuacjach nowych podczas komunikacji, aranżacji dialogów, prowadzenia rozmów, gry skojarzeniowej oraz gry w bingo.
 
Pełni entuzjazmu i motywacji otwieramy się na kolejne wizyty w GI gwarantujące niekonwencjonalne metody nauki języka niemieckiego. Zapraszamy do galerii zdjęć dokumentującej dynamiczne warsztaty językowe i aktywny udział grupy w ćwiczeniach językowych. Gratuluję zaangażowania i lotnego umysłu podczas aktywności językowych nawiązujących do treści książki pt. “Glück.”
 
mgr Monika Markowska

XIII Gminne Targi Edukacyjne

Nasi uczniowie reprezentowali Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji podczas XIII Gminnych Targów Edukacyjnych w Michałowicach.

Gminne Targi Edukacyjne w Szkole Podstawowej Michałowicach są tradycją, dzięki której młodzież klas ósmych corocznie, w pierwszy czwartek marca poznaje ofertę szkół ponadpodstawowych i dokonuje świadomego wyboru kierunku, w którym może podążać po ukończeniu drugiego etapu edukacji.

W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 2 marca odbyły się XIII Gminne Targi Edukacyjne, na które zjechali przedstawiciele 36 szkół średnich – uczniowie i opiekunowie krakowskich liceów, szkół branżowych, techników – przede wszystkim szkół publicznych, ale również niepublicznych i prywatnych.

Po spektaklu ... "Tango" Sławomira Mrożka

1 marca 2023 r. klasa 4eig udała się do kina “Kijów” na kolejny spektakl w wykonaniu aktorów teatru “Cracovia”.
Tym razem było to słynne “Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Hojdy, który jednocześnie wcielił się w rolę Edka.
Reżyser przedstawienia w znakomity sposób oddał intencje autora, ukazał świat w którym panują chaos i całkowity rozkład wartości. Bunt przeciw temu rozkładowi i bylejakości, kończy się klęską Artura, co wzmacnia tylko gorzką wymowę ponadczasowego dzieła Sławomira Mrożka.
Gra aktorów, jak zwykle, zachwycała wdziękiem i kunsztem, utrzymanym w konwencji groteski.
Zapraszamy do obejrzenia spektaklu!
 
mgr Agnieszka Krajewska-Mrugała

Zakończenie kursu "Kreatywne techniki strzyżeń damskich i męskich wykonywane różnymi nowoczesnymi narzędziami"

W styczniu 2023 r. zakończyła się II edycja kursu “Kreatywne techniki strzyżeń damskich i męskich wykonywane różnymi nowoczesnymi narzędziami”, realizowanego w ramach unijnego projektu Centrum Kształcenia Zawodowego w branży administracyjno-usługowej. Podczas kursu uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma nowoczesnymi technikami strzyżeń.

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja jest bardzo poważną chorobą. Dotyka wielu osób bez względu na płeć, wiek, status materialny czy społeczny. Charakteryzuje się wielkim wachlarzem objawów. Problem dotyczy też nastolatków i niestety występuje coraz częściej. 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, z tego powodu w naszej szkole w dniach 20-24 lutego przeprowadzone zostały zajęcia z Psychologiem szkolnym dla klas pierwszych, drugich i trzecich Szkoły Branżowej i Technikum na temat tej choroby. Podczas lekcji młodzież mogła zobaczyć film przedstawiający różne oblicza depresji, porozmawiać o niej oraz zastanowić się jak wspierać osoby nią dotknięte.

POMOCY W KRYZYSIE PSYCHICZNYM MOŻESZ SZUKAĆ TAKŻE POD PODANYMI NUMERAMI TELEFONÓW:

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00

(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy Twojego operatora telefonicznego

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111

(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48

(poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)

Trendy wiosenne z Jean Louis David

W dniu 16.02.2023 w naszej Szkole odbyły się pokazy zorganizowane przez Panią mgr Renatę Kwiatkowską. Profesjonaliści z salonu fryzjerskiego Jean Louis David zaprezentowali naszej młodzieży najnowsze trendy w strzyżeniu damskim i męskim. Uczniowie ze wszystkich klas fryzjerskich, pod okiem zaproszonych gości, mogli wypróbować własne umiejętności podczas prowadzonych warsztatów.

Projekt samorządowy #SU-w-ak

Mamy zaszczyt ogłosić, że nasza Szkoła została zakwalifikowana do Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”). W ramach Programu finansowane są ze środków Gminy Miejskiej Kraków projekty samorządów uczniowskich krakowskich szkół. Operatorem Programu jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
Projekt, który chcemy zrealizować w ramach akcji #SU-w-ak to „Eko Piknik Rowerowo-Sportowy”. Będzie on realizowany w terminie 13 lutego – 12 maja 2023 roku. Kwota dofinansowania, którą otrzymaliśmy to 2000 zł. Nasz pomysł na projekt powstał jako odpowiedź na potrzeby uczniów naszej Szkoły, którzy wyrażali chęć zwiększenia swojej aktywności fizycznej oraz wsparcia ochrony środowiska poprzez przyjeżdżanie do szkoły na rowerach. Problemem okazała się zbyt mała liczba stojaków, które mogłyby te rowery należycie zabezpieczyć. Samorząd uczniowski postanowił wyjść naprzeciw potrzebom uczniów.
Jednocześnie chcieliśmy rozpowszechnić wśród uczniów ideę zdrowego stylu życia – stąd pomysł organizacji planowanego na kwiecień 2023 Eko Pikniku.
 
Plan wydarzenia:
1. Konkurs Rowerowy w trzech kategoriach:
a) na najszybsze i najefektywniejsze zapięcie roweru do stojaka
b) na najbardziej oryginalnie udekorowany rower
c) na najciekawszy pokaz talentów rowerowych
2. Aerobik na świeżym powietrzu oraz sesja zdjęciowa mody sportowej przy rowerach
3. Rozgrywki sportowe: (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy)
4. Piknik
 
Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu proszone są o zgłoszenia do Samorządu Uczniowskiego oraz wpisywanie się na listę chętnych (lista będzie znajdować się na drzwiach oszklonych prowadzących do gabinetu nauczycieli wychowania fizycznego). Zapisów będzie można dokonywać od dnia 20.02.2023r.
 
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Aneta Kwaśniak-Gawłowska

Podziękowania za Mikołajki

W grudniu w naszej szkole Pani mgr Renata Kwiatkowska zorganizowała mikołajkową akcję na rzecz Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Bardzo wiele osób zaangażowało się w zbiórkę misiów i innych zabawek dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Bardzo się spieszyliśmy, żeby wszystkie prezenty dostarczyć przed 6 grudniem, ale na szczęście wszystko się udało, a dokładną relację można było oglądać na szkolnym Facebook’u.  

W ostatnich dniach otrzymaliśmy także oficjalny list z podziękowaniami. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie w tę akcję całej społeczności szkolnej.

Organizatorzy: mgr Renata Kwiatkowska, mgr Agnieszka Miszkinis, mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała, ze wsparciem Samorządu Uczniowskiego.

Góra Grosza

Miło nam poinformować, że za zaangażowanie Samorządu Uczniowskiego w akcję Góra Grosza, otrzymaliśmy właśnie dyplomy z podziękowaniem za współpracę.
Celem akcji jest zbiórka pieniędzy dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. Wrzucając do słoika jedynie parę groszy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Naszej Szkoły przyczynili się do zebrania naprawdę dużej sumy, która wspomogła najbardziej potrzebujących.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
 
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem

Kiermasz na rzecz bezdomnych zwierząt

Z wielką przyjemnością, chcielibyśmy poinformować, że dzięki Samorządowi Uczniowskiemu oraz przy pomocy  Pani mgr Adrianny Fijałki, mogliśmy zakupić prawie 30 kg specjalistycznej karmy dla Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na ul. Rybnej w Krakowie.
 
Przyczynił się do tego Świąteczny Kiermasz, który w naszej szkole trwał aż 3 dni!
Łączna cena zakupu karmy wyniosła 620 zł.
Ponadto wielu darczyńców oddało na zbiórkę karmę oraz akcesoria dla zwierząt, za co bardzo dziękujemy!
 
Dzięki temu, nasza szkoła wzięła udział w akcji „Gwiazdka dla Starszych i chorych zwierzaków”. Każda karma była osobno punktowana, za zgromadzenie odpowiedniej ilości punktów otrzymaliśmy Certyfikat Okolicznościowy i Dyplom Uczestnictwa.
 
Wszystkim darczyńcom dziękujemy!
 
Samorząd Uczniowski

XV Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadpodstawowych

W czwartek 16 lutego 2023 r. w godz. 8:00 – 14:00 w Zespole Szkół Ekonomicznych Nr 2 im. Ignacego Daszyńskiego w Krakowie, os. Spółdzielcze 6, odbędą się XV Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadpodstawowych. Wystawcami będą licea i technika dzielnicy oraz placówki oświatowe z sąsiedztwa Nowej Huty, w tym także Nasz ZSIŚiM. Serdecznie zapraszamy uczniów 8 klas szkół podstawowych, Wychowawców, Pedagogów i Rodziców.

Drodzy ósmoklasiści !!!

W dniach od 26 stycznia 2023 r. do  28 lutego 2023 r. na stronie internetowej styczniowetargi.zsisim.pl Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji  w Krakowie, ul. Ułanów 9, odbędą się XXI „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku” on-line, impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym.

Najważniejszym celem organizacji tego wydarzenia jest pomoc Wam, uczniom klas ósmych szkoły podstawowej, w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

W trakcie XXI „Styczniowych Targów Szkół Zawodowych w Meliorku” krakowskie zespoły szkół zawodowych zaprezentują ofertę edukacyjną  na rok szkolny 2023/2024.

Właściwy wybór szkoły średniej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc skorzystać z szansy, aby w jednym miejscu i w dowolnym czasie w dniach od 26 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 r., zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa zawodowego, tak, aby podjęta decyzja okazała się tą najtrafniejszą.

Serdecznie zapraszamy!!!

Życzenia na ferie zimowe

Z okazji zbliżających się ferii zimowych, publikujemy życzenia Anny Korfel-Jasińskiej Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki:

Szanowni Państwo,
Drodzy Uczniowie,

można nie wiedzieć różnych rzeczy dotyczących otaczającego nas świata, ale trudno znaleźć kogoś, kto nie wiedziałby o tym, że za kilka dni w naszym województwie rozpoczną się ferie zimowe.

Spośród różnych docierających do nas informacji – ta jest bardzo dobra!
Zbliża się bowiem czas, który – podobnie jak wakacje letnie – kochają wszyscy, nawet jeśli czasami przewraca on do góry nogami codzienne rytuały rodzinne.

Wykorzystajmy więc dobrze te dni.

Relaks, sport, zabawę i kontynuację odkrywania świata da się połączyć z błogim lenistwem i wytchnieniem dla umysłu. Wyjdźmy z domów, bądźmy z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną. Wspólnie zawsze raźniej, lepiej, a często… bezpieczniej.

Wszystkim Uczniom, pozostającym w mieście przypominam o możliwości skorzystania z bogatej oferty młodzieżowych domów kultury, a także o zajęciach organizowanych przez szkoły podstawowe w ramach akcji „Zima w szkole”.

Szczęśliwych powrotów i fantastycznych wrażeń

życzy

Anna Korfel-Jasińska
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa  ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

Po spektaklu "Wesele" S. Wyspiańskiego

9 stycznia 2023 roku uczniowie klas IV TIŚ udali się do kina Kijów na spektakl zrealizowany przez TEATR CRACOVIA – “WESELE” S. Wyspiańskiego.
Dzieło to uważane jest za najważniejsze, jakie wyszło spod pióra Stanisława Wyspiańskiego. Autora zainspirowało autentyczne wydarzenie, które miało miejsce jesienią 1900 roku w Krakowie. Wtedy to bowiem odbył się ślub chłopki, Jadwigi Mikołajczykówny oraz poety, Lucjana Rydla, będący swoistym skandalem towarzyskim.
W akcie II dramatu zabawa weselników, przekształca się w widowisko wizyjno- symboliczne z udziałem duchów  i zjaw.
Ta część inscenizacji w reżyserii Anny Kasprzyk połączona została z projekcja multimedialną, co uczyniło przedstawienie “integralną częścią doświadczenia na żywo”.
Dramat Wyspiańskiego, genialna “korespondencja sztuk” w adaptacji Anny Kasprzyk, bez wątpienia zasługuje na obejrzenie i skłania do refleksji nad kondycją narodu polskiego przełomu wieków.
 
A. Krajewska- Mrugała
W. Czarnowicz

Kino za baterie

Miło nam poinformować o wynikach akcji Kino za baterie:
I miejsce – klasa 2r
II miejsce – klasa 1ao
III miejsce – klasa 1f

Nasza Szkoła wygrała 66 darmowych biletów do kina na wybrany film, które mogą być wykorzystane przez uczniów ze zwycięskich klas zgodnie z zajętym przez klasę miejscem.

Serdecznie gratulujemy!

Samorząd Uczniowski
wraz z koordynatorem projektu A. Kwaśniak-Gawłowską

Święta Bożego Narodzenia

Zapraszamy do obejrzenia szkolnych Jasełek!

Wyniki konkursu języka niemieckiego

Konkurs “LESEVERSTEHEN” – Czytam ze zrozumieniem został rozstrzygnięty!

Niezmiernie miło nam poinformować, że laureatkami konkursu zostały ex aequo:

Izabela Winnicka – klasa 2 r oraz Zuzanna Nieć – klasa 2 f .
 
Gratulujemy laureatkom umiejętności językowych  i sukcesu, a wszystkim uczestniczkom i uczestnikom  konkursu dziękujemy za udział oraz  zainteresowanie i ponownie zapraszamy do drugiej edycji konkursu “Leseverstehen” w przyszłym roku szkolnym.
 Przypominamy też o konkursie “Hoerverstehen” w drugim semestrze.
 
Opracowała: Monika Markowska

Zakończenie kursu "Kreatywne techniki upięć i wykonywanie fryzur wieczorowych"

Kolejna edycja kursu “Kreatywne techniki upięć i wykonywanie fryzur wieczorowych” już za nami. W czwartek 15.12.2022 r. odbyły się ostatnie zajęcia realizowane w ramach unijnego projektu Centrum Kształcenia Zawodowego w branży administracyjno-usługowej (2. edycja). Podczas kursu uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma technikami wykonywania upięć ślubnych i wieczorowych.

poleć mnie! (1)

Konkurs "Poleć mnie! Nie spojleruj!"

Z przyjemnością informujemy, że konkurs na recenzję książki “Poleć mnie! Nie spojleruj!” został rozstrzygnięty. Wyniki zostały zamieszczone na plakacie obok.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkich czytelników zapraszamy na Facebook’a Biblioteki Szkolnej do zapoznania się ze zwycięskimi pracami.

"Stop Otyłości"

W ubiegłym tygodniu nasza kadra pedagogiczna uczestniczyła w programie szkoleniowym “Stop otyłości”, czego efektem jest niniejszy certyfikat Szkoły dbającej o zdrowie uczniów.

Konkurs z nagrodami ! (3)

Wyniki konkursu humanistycznego

Wyniki konkursu "Patroni i patronki krakowskich ulic"

10 grudnia 2022 r. ogłoszono wyniki X jubileuszowej edycji konkursu „Patronki i patroni krakowskich ulic” odbywającego się pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Celem konkursu było upamiętnienie postaci i popularyzacja dokonań osób, których nazwiska stają się nazwami krakowskich ulic oraz placów. Spośród 218 prac, które zgłoszono do udziału w konkursie plastycznym „Patronki i patroni krakowskich ulic”, nagrodzonych zostało 46.
Z ogromną dumą informujemy, że Nasza Uczennica Zofia Łapajerska z klasy 1 F zajęła I miejsce w kategorii “lapbook”!
Serdecznie gratulujemy!

Nagroda Prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniom, którzy w roku szkolnym 2021/2022 otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla samych uczniów, ale także ich szkół, nauczycieli i rodziców.
Dlatego też niezmiernie nam miło poinformować, że w piątek 02 grudnia 2022 r. dwie Nasze Uczennice Gabriela Bielska z klasy 4rg i Natalia Gara z 4ap odebrały to wyróżnienie!
Pamiątkowe dyplomy wręczyła Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.
 
Stypendystkom serdecznie gratulujemy!

Zmiana terminu wywiadówki okresowej

W związku z przeprowadzanymi egzaminami zawodowymi w styczniu 2023r. nastąpi zmiana w Kalendarzu Szkoły – wywiadówka okresowa zostaje przeniesiona z 05 stycznia na 19 stycznia 2023r.

Nikolaustag auf Deutsch - Mikołajki po niemiecku

“Der Nikolaus ist gekommen und wir haben Geschenke bekommen” – I przyszedł Mikołaj i przyniósł prezenty.
Pod takim hasłem rozpoczęliśmy po raz drugi “Nikolaustag auf Deutsch”.
Po intensywnej pracy i zabawie z językiem przyszedł czas na prezenty, tym razem Mikołaj obdarował młodzież rozmówkami polsko – niemieckimi i przewodnikami o Niemczech ufundowanymi przez PNWM JUGENDWERK oraz przewodnikami w języku niemieckim o życiu kulturalnym w Berlinie.
Zapraszamy do galerii zdjęć dokumentujących “NIKOLAUSTAG AUF DEUTSCH”.
 
Opracowała: Monika Markowska

Mikołajki dla Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie Wasze zaangażowanie w tę akcję całej społeczności szkolnej!
Dzięki naszym Uczniom i Nauczycielom udało się przygotować dary dla małych Pacjentów Oddziału. Wszystkie podarowane przez Was MISIE oraz inne zabawki są już w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i pomagają zmniejszyć odczuwany strach oraz niepokój związany z procesem udzielania świadczeń medycznych.
 
Organizatorzy: mgr Renata Kwiatkowska, mgr Agnieszka Miszkinis, mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała, ze wsparciem Samorządu Uczniowskiego.
 
Dziękujemy!

Od "Nad Niemnem" do "Naruto"

W dniach 10-28 listopada 2022 odbyła się akcja zbierania książek dla Oddziału Psychiatrycznego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego pod hasłem: Od “Nad Niemnem” do “Naruto”.

Jak wiadomo książka jest najlepszym przyjacielem człowieka, a dla Pacjentów Szpitala im. Babińskiego niejednokrotnie jedynym, u którego mogą znaleźć wsparcie i pocieszenie, a także, dzięki któremu mogą oderwać się od codziennych problemów.

Nasi nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice wykazali się ogromnym sercem! Udało nam się zebrać ponad 140 egzemplarzy, które przekazaliśmy do Szpitala. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do akcji!

Organizatorzy: mgr Agnieszka Miszkinis i mgr Jadwiga Obakiewicz-Kała

Kolejna edycja kursu Florystyki za nami!

W ostatni piątek tj. 25.11.2022r. odbyły się w naszej szkole ostatnie zajęcia z kursu florystyki, który był realizowany w ramach projektu unijnego CKZ w branży rolniczo-leśnej z ochroną środowiska – 2 edycja.

Przez 8 spotkań uczniowie zapoznali się z różnymi technikami wykonywania kompozycji roślinnych, z gatunkami roślin i ich pielęgnacją. Tematyka zajęć obejmowała zarówno kompozycje okolicznościowe, świąteczne, komunijne, ślubne jak i również nagrobne.

Kilka zdjęć przedstawiających prace uczniów z kursu – grupy 2 – dostępnych jest w galerii.

Po spektaklu… „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza

„Ścigajcie mnie, jeśli chcecie. Uciekam z gębą w rękach”.

            15 listopada 2022 roku klasy czwarte po gimnazjum, udały się wraz z opiekunami, na spektakl przygotowany przez teatr „Norma”, we współpracy z teatrem „Cracovia”.

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to szczególna pozycja w prozie polskiej XX w. W świecie Gombrowiczowskim, bohaterowie muszą uciekać od sztywnych schematów, masek czy społecznych ról. Walczą z Formą – czymś fałszywym i uciążliwym dla człowieka, nie tylko w życiu codziennym, ale też w sztuce.

            Gombrowicz w mistrzowski sposób ukazuje kontakty międzyludzkie, a także narzucone człowiekowi role, które powodują jego „upupienie”, zdziecinnienie, infantylizm.

            Doskonały spektakl, zmuszający do refleksji nad złą mocą Formy, wyreżyserował Jerzy Hojda. Adaptacji podjął się Filip Bochenek, a w głównych rolach mogliśmy zobaczyć:

-Reżysera Jerzego Hojdę,

-Adaptatora Filipa Bochenka,

-Macieja Zawadzkiego,

-Jacka Jońca,

-Zuzannę Gac.

  Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze tego spektaklu, serdecznie zapraszamy na spotkanie z aktorami teatru „Cracovia”.

„Koniec i bomba, a kto czytał, ten trąba!”

Agnieszka Krajewska – Mrugała

Waldemar Czarnowicz

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

We wtorek 8 listopada 2022 roku odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego.
Swoją kandydaturę w tym roku zgłosiło czterech następujących uczniów:
Wiktoria Bętkowska z klasy 3a,
Filip Boczkowski z klasy 4rp,
Aleksandra Smaga z klasy 4ap,
Monika Włodarczyk-Zaręba z klasy 4eop.
Obok przedstawiamy zwycięzców oraz funkcje, którą będą pełnić.
Opiekunem samorządu została Pani mgr Aneta Kwaśniak- Gawłowska.
Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom za oddanie głosów, kandydatom za wspaniałe kandydatury, a poprzedniemu Samorządowi Uczniowskiemu za pracę i wytrwałość w roku szkolnym 2021/2022.
Gratulujemy zwycięzcom, którzy w tym roku będą tworzyć nowy Samorząd, życzymy wielu ciekawych pomysłów, wytrwałości i zapału do pracy na rzecz szkoły i uczniów.
POWODZENIA!
 

Pamiętamy o zmarłych pedagogach

W tych szczególnych okolicznościach obchodów dnia Wszystkich Świętych uczniowie klasy 4 ap pamiętali o Tych z naszego grona pedagogicznego, którzy już odeszli. Wiązanki przygotowane przez Weronikę Ostasz i Natalię Garę pod okiem Pani mgr inż. Katarzyny Leśniak zostały złożone na grobach ś.p. mgr Iwony Muchy (nauczycielki historii) i mgr Sylwii Franczak (pedagog).

Dyktando szkolne - zostań mistrzem ortografii

25 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole dyktando zorganizowane przez Panią mgr Agnieszkę Krajewską-Mrugałę. Obok publikujemy wyniki. Wszystkim gratulujemy! Tu można podglądnąć tekst dyktanda, z którym musieli zmierzyć się uczniowie.

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym

18 października 2022r. grupa architektów z klasy 4 aog pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz odwiedziła krakowski Ogród Botaniczny. W ramach przedmiotu “projektowanie obiektów małej architektury krajobrazu” zrealizowali zajęcia w temacie kształtowania zbiorników wodnych.

Nagroda Prezydenta Krakowa

Z wielką przyjemnością informujemy, że nauczycielka Naszej Szkoły Pani Małgorzata Świerk została uhonorowana tegoroczną Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Wycieczka zawodoznawcza

12 października 2022 r. uczniowie technikum klas 2 e oraz 4 eig wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali na jednodniową wycieczkę w malownicze tereny pogranicza Beskidu Żywieckiego i Małego. Na wycieczce zobaczyliśmy system zapór i tam ziemnych oraz betonowych, które chronią Kraków przed falą powodziową z Beskidu Żywieckiego zwany kaskadą rzeki Soły. Miejscem docelowym była Góra Żar wraz z elektrownią szczytowo – pompową Porąbka-Żar. Oprócz zdobywania wiedzy podziwialiśmy jesienne widoki na Jezioro Międzybrodzkie.  Zapraszamy do galerii zdjęć.

Warsztaty integracyjne

Mimo, że rok szkolny ruszył już pełną parą, to nadal się poznajemy, a aura nam sprzyja. Klasy pierwsze, w ostatnich promieniach jesiennego słońca, uczestniczą w warsztatach integracyjnych zainicjowanych przez pedagoga i psychologa szkolnego.

Nominacje w Plebiscycie Edukacyjnym

Z ogromną przyjemnością przekazujemy informację od Redakcji Gazety Krakowskiej oraz Dziennika Polskiego, że Nasza Szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie małopolskim jest prowadzony przez w/w dzienniki.
Ponadto do tytułu Nauczyciel Roku desygnację otrzymał pracujący w Naszej Szkole nauczyciel: Andrzej Mazur.
Uwaga! Aktualizacja! Nominację otrzymali również mgr Justyna Kozera i mgr Piotr Kipiel! Gratulujemy wszystkim i trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik!
Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października.
Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym Gazety Krakowskiej. 

Warsztaty Szkół Fryzjerskich

W dniu 20.10.2022 r uczennice klas 4 fg i 4 fp, w pieknych okolicznościach przyrody,  wzięły udział w Powiatowych Warsztatach Szkół Fryzjerskich “Jesienne Stylizacje” w Dobczycach.
 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października, jak co roku, uroczystą akademią szkolną uczciliśmy DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.

Akademię rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mateusz Wieczorek z klasy IV eig, wprowadzeniem pocztów sztandarowych Szkoły. W tym DNIU ŚLUBOWANIE złożyli także uczniowie klas pierwszych, powtarzając za Panią Dyrektor, Barbarą Lesińską, tekst :
Tobie Szkoło uroczyście ślubuję:
żyć według wzorów i ideałów wielkich Polaków, dawać dowody przywiązania do tradycji i kultury narodowej, rzetelną nauką i sumiennym wykonywaniem obowiązków pomnażać wspólny dorobek pokoleń, dbać o dobre imię Szkoły i godność ucznia, szanować sztandar Szkoły, dbać o to, aby dla wszystkich uczniów stał się przedmiotem dumy i szacunku“.

Po część oficjalnej uczniowie Aleksandra Smaga z klasy IV ap oraz Filip Boczkowski z klasy IV rp zaprosili wszystkich Nauczycieli oraz Pracowników obsługi i administracji na “Krzyżówkę przedmiotową”, przygotowaną specjalnie na tę okazję.
W roli prowadzących doskonale sprawdziły się tegoroczne maturzystki, Klaudia Brożek oraz Joanna Jabłońska z klasy IV fg. Uczniowie postarali się o różnorodność tematyczną haseł przygotowanych w różnych kategoriach od chemii, geografii, po język polski, a skończywszy na technikach fryzjerskich i plastyce. Zabawa przeplatała się z żartami i ciekawostkami Jakuba Emerli z klasy IV eig, który i tym razem nie zawiódł publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. O techniczną stronę przedstawienia zadbali, debiutujący w tej roli, Jakub Cieślik i Patryk Bogusz z klasy II a.

Na koniec Pani Dyrektor Barbara Lesińska skierowała kilka słów do uczniów klas pierwszych, życząc im owocnej nauki, samych sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Z kolei uczniowie występujący w akademii, wręczyli Pani Dyrektor Barbarze Lesińskiej zaproszenie na studniówkę, zaś całemu Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły podziękowali za ich trud i poświęcenie oraz życzyli pogody ducha, optymizmu, inspiracji do pracy oraz dalszych sukcesów zawodowych.

Agnieszka Krajewska-Mrugała

Projekt eTwinning „Ekologiczne miasto przyszłości” w ZSIŚiM

eTwinning to bezpłatna platforma międzynarodowa, która pozwala na nawiązywanie kontaktów między nauczycielami oraz uczniami w celu wymiany doświadczeń, inspiracji oraz tworzenia różnorodnych projektów e-learningowych.

Od września 2022 r. trwa w naszej Szkole projekt „Ekologiczne miasto przyszłości” ( ang. „Eco City of the Future”). W projekcie bierze udział grupa uczniów z klas 4eop oraz 4ag.
Uczniowie współpracują z rówieśnikami z Liceum Ogólnokształcącego nr XI im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie. Celem projektu jest połączenie języka angielskiego z ekologią, architekturą krajobrazu, ogrodnictwem oraz energetyką, aby w ten sposób rozwijać swoją wiedzę zawodową, a także umiejętności językowe. Co miesiąc pracujący w grupach uczniowie będą wspólnie wykonywać jedno zadanie projektowe (filmik, prezentację, esej, słowniczek), które następnie nauczyciel umieści na stronie eTwinning. We wrześniu uczniowie nagrali filmik przedstawiający swoją klasę, szkołę i zawód, a w październiku pracują nad esejem na temat ekologicznych rozwiązań w Krakowie. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2023 roku.

Koordynator projektu
Aneta Kwaśniak-Gawłowska

Patroni i patronki krakowskich ulic - konkurs

Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 oraz Biblioteka Kraków zapraszają dzieci i młodzież w wieku do 18 lat do udziału w konkursie plastycznym „Patronki i patroni krakowskich ulic”, który trwa do 18 listopada 2022 r.
 
Rada Miasta Krakowa nadaje ulicom i placom imiona znanych i mniej znanych postaci historycznych, literackich, ludzi związanych z nauką i kulturą. Konkurs ma przybliżyć uczniom postaci patronek i patronów ulic. Udział w konkursie jest przygodą i lekcją historii o mieście. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Strażnicy Pamięci”, prowadzonego w ramach programu „Edukacja patriotyczna dla szkół Krakowa”, a przyjętego przez Radę Miasta Krakowa 24 kwietnia 2013 r.
 
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
 
Partnerami konkursu są: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Krakowa, Archiwum Narodowe w Krakowie, Towarzystwo Prądnickie, Rada i Zarząd Dzielnicy II Grzegórzki, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie – Ośrodek Edukacji Obywatelskiej.
 
Regulamin i szczegóły na stronie internetowej Organizatora konkursu.

KINO ZA BATERIE - zbiórka baterii!

 
W imieniu Samorządu Uczniowskiego przypominamy o kolejnej edycji akcji KINO ZA BATERIE. Główne zasady oddawania baterii:
 
1. W pojemnikach można gromadzić tylko zużyte, nieuszkodzone baterie pochodzące z urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. W pojemnikach nie można umieszczać akumulatorów lub baterii o rozmiarach większych niż baterie typu D (R20), a także baterii z telefonów, smartfonów i komputerów przenośnych;
2. Zgłoś swojemu wychowawcy, że chcesz oddać baterie;
3. Oddanie baterii = uwaga pozytywna wpisana do dziennika;
4. Przy wpisywaniu uwagi pozytywnej, przelicz razem z wychowawcą ilość baterii i podaj ich ilość w uwadze pozytywnej ( w innym wypadku, baterie będą liczone jako 1 sztuka);
5. Wrzuć baterie do specjalnie oznakowanego pudełka od MPO na korytarzu szkolnym;
6. Decyzja o tym, która klasa lub grupa skorzysta z biletów do kina należy do Opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
 
Zbierając baterie otrzymujemy bilety do wybranego kina na terenie Krakowa. Bilety zostaną przydzielone wybranej przez Opiekuna Samorządu Uczniowskiego klasie.
 
Regulamin i informacje szczegółowe Organizatora znajdują się na stronie internetowej MPO. 

Podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie

W dniu 10.10.2022r. do naszej szkoły zawitali czcigodni goście z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Wśród zaproszonych był prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Rolniczego Pan dr hab. inż. Andrzej Bogdała, prof. URK, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji: – Pan dr hab. inż. Leszek Książek prof. URK, Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Pani dr hab. inż. Ewa Grzebelus, prof. URK, Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Pani dr hab. inż. Urszula Malaga – Toboła, prof. URK oraz wykładowcy ww. wydziałów.
Jednym z głównych punktów spotkania było oficjalne nawiązanie współpracy między Zespołem Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji a Uniwersytetem Rolniczym, zainicjowanej podpisaniem porozumienia między stronami. Podczas wydarzenia zostały przedstawione oferty dydaktyczne Uczelni połączone z wykładami dla tegorocznych maturzystów naszej Szkoły.

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym UJ

W ostatni czwartek 06 października 2022r. ogrodnicy z klasy 4 EOP wraz z Panią mgr inż. M. Mikołowską odwiedzili Ogród Botaniczny UJ, najstarszy tego typu obiekt w Polsce. To były wyjątkowe zajęcia w cennym obiekcie przyrodniczym, pomniku historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury, a dodatkowo pogoda rozpieszczała. Prawdziwa polska złota jesień w egzotycznym otoczeniu. 

Więcej zdjęć dostępnych jest w Galerii.

POWER DAY 2022 za nami…

23 września 2022 odbyło się ważne wydarzenie poświęcone Jubileuszowi 20-lecia projektów europejskich w naszej Szkole. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach ErasmusDays – inicjatywy mającej na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w programie Erasmus+.
W zjeździe wzięli udział Uczestnicy dotychczasowych projektów zrealizowanych w naszej Szkole, obecni Uczniowie i Absolwenci, którzy mieli okazję powspominać swój udział w praktykach i stażach zagranicznych, a także wymienić się doświadczeniami, refleksjami i dobrymi praktykami z młodszymi kolegami, którzy mają to doświadczenie przed sobą. Obecni byli też nauczyciele, którzy pełnili rolę opiekunów w trakcie mobilności zagranicznych.
Podczas spotkania nastąpiło również oficjalne zakończenie projektu Ruszaj i pani Dyrektor Barbara Lesińska uroczyście wręczyła certyfikaty uczestnikom mobilności. Gratulujemy!
Mamy nadzieję, że dzięki obecności uczestników większości zrealizowanych dotychczas projektów oraz zaprezentowanych podsumowań udało nam się wrócić pamięcią do miejsc, ludzi, zdarzeń, które z biegiem czasu umykają i zacierają się.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii oraz oczywiście na kolejny Jubileusz za 5 lat…
 
Szkolny Zespół ds. projektów Erasmus+
Alicja Echary
Małgorzata Kalinowska
Renata Walczak

Warsztaty na Politechnice Krakowskiej

Uczniowie z klas 4 aog, 4 ag oraz 4 ap wraz z opiekunami Panią dr Lucyną Samek, Panią mgr Marzeną Baranek i Panią mgr inż. Anną Dawidowicz brali udział w warsztatach na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zaproszenie otrzymaliśmy w ramach projektu pn. „Hub dostępności – centrum praktycznej nauki dostępności” dofinansowanego ze środków UE. Zajęcia zostały zaplanowane dla uczniów i nauczycieli szkół średnich o profilu architektura krajobrazu i profilu ogrodniczym, a sam projekt dotyczył projektowania ogrodów terapeutycznych tak, aby były one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Młodzież “na własnej skórze” doświadczyła jak to jest mieć 70 lat, co to znaczy samodzielnie jeździć na wózku, niedowidzieć oraz niedosłyszeć. Dzięki tym warsztatom nasi uczniowie mieli sposobność dostrzec ogromną rolę projektantów w pokonywaniu barier architektonicznych dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 
308127224_644222360433346_2208524412444481484_n (1)

Integracja klas pierwszych

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego nasi uczniowie mają wiele okazji do integracji. Klasy pierwsze technikum zacieśniały znajomości na wycieczce w Bukowinie Tatrzańskiej. Aktualnie, od połowy miesiąca, odbywają się w naszej Szkole zajęcia psychoedukacyjne prowadzone przez psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2. Młodzież bierze udział w zajęciach integracyjnych, aby lepiej się poznać oraz współpracować w kolejnych latach spędzanych razem w klasie.
Organizowane są również warsztaty p.t.: “Mądrze w dorosłość” oraz “Fakty i mity” przez trenerów z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, podczas których uczniowie zdobywają wiedzę na temat przyszłych wyzwań, a także mogą się zmierzyć z planowanie dalszego życia. Jednak żeby nie było tak poważnie, w trakcie warsztatów uczniowie mają również okazję, aby pobawić się i miło spędzić ten czas.

Wycieczka integracyjna klas pierwszych

22 września 2022 r. pierwsze klasy technikum wraz z wychowawcami i opiekunami pojechały na dwudniową wycieczkę, gdzie podczas wyjścia na Rusinową Polanę, wspólnej zabawy w ośrodku wypoczynkowym oraz zwiedzania Zakopanego miały okazję na lepsze poznanie i integrację. Zapraszamy do Galerii zdjęć na garść wspomnień.

308509967_671350687768034_8837611080893575714_n

Europejski Dzień Języków Obcych w ZSIŚiM

Dnia 26 września uczniowie ZSIŚiM uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu: Europejskim Dniu Języków Obcych, którego głównym celem jest promocja nauczania oraz uczenia się języków obcych oraz poznawania kultur różnych krajów. Już z samego rana można było usłyszeć przywitania w różnych językach, gdyż na drzwiach sal lekcyjnych zostały umieszczone flagi krajów europejskich wraz z krótkim przywitaniem i pożegnaniem w danym języku. W ramach obchodów tego święta na lekcjach języka angielskiego oraz niemieckiego nauczyciele przeprowadzili quizy kulturowe. Ponadto na zajęciach z panią mgr Anetą Kwaśniak-Gawłowską oraz Panią mgr Małgorzatą Kalinowską odbyło się językowe karaoke: uczniowie słuchali i śpiewali angielskie piosenki, a podczas tej czynności musieli uzupełniać teksty piosenek brakującymi słówkami. Z kolei w klasach u Pani mgr Moniki Markowskiej uczestniczyli w kahoot – quizie z języka niemieckiego oraz aktywności językowej polegającej na przetłumaczeniu komentarza lub dialogu zawartych w postach niemieckojęzycznych. Na lekcjach plastyki również obchodzono Dzień Języków Obcych – pod okiem Pani mgr Joanny Radłowskiej uczniowie projektowali logo EDJO. Uczniowie “bawili się” też językiem na długiej przerwie: rozwiązując przygotowane przez uczniów klasy 2a quizy. Języki obce były tego dnia obecne nie tylko podczas lekcji językowych, ale także poza salami, aby pokazać uczniom, że uczyć można się nie tylko z podręcznikiem.
 
Organizatorką oraz inicjatorką wydarzenia jest nauczycielka języka angielskiego naszej Szkoły pani Aneta Kwaśniak-Gawłowska. Dzień ten świętowaliśmy po raz pierwszy, ale nie ostatni;) 
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę językową akcję. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście! Zapraszamy do Galerii zdjęć.
 
Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem Panią mgr Anetą Kwaśniak-Gawłowską

Jubileusz - 20 lecie projektów europejskich w ZSIŚiM w Krakowie

TERMIN: 23.09.2022 godz. 16.00  

Wydarzenie POWER DAY ma na celu podsumowanie dotychczasowych działań projektowych realizowanych przez ZSIŚiM w Krakowie w ramach różnych programów Europejskich. W ostatnich latach projekty realizowane były przede wszystkim z Programu Erasmus+ – sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W ramach tego wydarzenia odbędzie się promocja wartości europejskich w środowisku lokalnym i upowszechnianie rezultatów projektu RUSZAJ realizowanego obecnie w naszej Szkole.

Uczestnicy dotychczasowych projektów zrealizowanych w Naszej Szkole, obecni Uczniowie i Absolwenci będą mieli okazję powspominać swój udział w praktykach i stażach zagranicznych a także wymienić się doświadczeniami , refleksjami i dobrymi praktykami z młodszymi kolegami, którzy mają to doświadczenie przed sobą.  

Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM uroczystości.

Nasze wydarzenie zostało zgłoszone w tegorocznej edycji ERASMUSDAYS.

Organizatorzy wydarzenia: Zespół ds. projektów Erasmus+: Alicja Echary, Małgorzata Kalinowska, Renata Walczak  email: zsisim.pro@gmail.com

Zebranie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z Rodzicami, które odbędą się w najbliższy czwartek 8 września 2022. Szczegółowy harmonogram znajdą Państwo tutaj.

Więcej zdjęć w Galerii!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          W czwartek 1 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, a tym samym pożegnanie wakacji. Serdecznie przywitaliśmy uczniów, w szczególności klasy pierwsze, które wybrały dalszą drogę edukacji właśnie w naszej placówce. Starsze klasy przywitały się z wychowawcami po dwóch miesiącach odpoczynku, natomiast dla klas pierwszych obył się apel z uroczystym przywitaniem Pani Dyrektor.

      Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym 2022/2023 życzymy owocnej nauki, realizacji planów, sukcesów edukacyjnych, rozwijania zainteresowań, wysokich miejsc w konkursach oraz nawiązania i kontynuowania przyjaźni. Rodzicom chcieliśmy natomiast życzyć dumy i pociechy z dzieci.

          Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, wychowawcom internatu, pracownikom obsługi i administracji życzymy optymizmu, sił do pracy, wielu sukcesów zawodowych oraz spełnienia w tej trudnej, ale też i pełnej wyzwań misji jaką jest poszerzanie horyzontów młodych ludzi.

Samorząd Uczniowski

Jubileusz - 20 lecie projektów europejskich w ZSIŚiM w Krakowie

 
Uczestników dotychczasowych projektów zrealizowanych w Naszej Szkole, obecnych Uczniów i wszystkich Absolwentów, serdecznie zapraszamy na wspólna celebrację Jubileuszu pod nazwą POWER DAY. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie ankiety w terminie do końca lipca 2022r.
 
Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM uroczystości.
 
Organizatorzy wydarzenia – Zespół ds. projektów Erasmus+, email: zsisim.pro@gmail.com

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24 czerwca 2022 roku uroczyście pożegnaliśmy mijający rok szkolny. W krótkim podsumowaniu wróciliśmy do zdobytych doświadczeń, sukcesów i porażek. Maturzystom życzyliśmy wspaniałych wyników i spełnienia zamierzonych celów życiowych.
Pani Dyrektor Barbara Lesińska podziękowała Gronu Pedagogicznemu za cierpliwość, otwarte serce oraz trud przekazywania wiedzy. Z kolei wszystkim Pracownikom obsługi i administracji oraz Rodzicom podziękowaliśmy za gotowość do pomocy i zaangażowanie w pracę na rzecz Szkoły.
Całej społeczności szkolnej życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych WAKACJI.
 
DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU!
 
mgr Agnieszka Krajewska-Mrugała
 
Wszystkie zdjęcia z uroczystości do zobaczenia tutaj.

Konkurs "Mam Zawód. Mam Fantazję."

Miło nam poinformować, iż uczennice klasy 3 ag kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu Natalia Iwanowska oraz Julia Jakubek zajęły 2 miejsce w konkursie “Mam Zawód. Mam Fantazję” w konkurencji: “Środowisko naszym wspólnym dobrem – poznajemy Ojcowski Park Narodowy”. Nagrody zostały wręczone na Gali Kształcenia Zawodowego zorganizowanej w Muzeum Lotnictwa w dniu 15.06.2022. W uroczystości uczestniczyła także Dyrektor ZSIŚiM Pani mgr inż. Barbara Lesińska, która gratulowała uczennicom i opiekunce klasy Pani mgr inż. Annie Dawidowicz sukcesu w tym prestiżowym konkursie. 

Nowy obiekt architektury krajobrazu w naszym szkolnym ogrodzie

Brawo uczniowie 3 ap!!! W ramach pomocy i współpracy między nauczycielami przedmiotów zawodowych wczoraj 14.06.2022r. został zrealizowany kolejny pomysł Pani mgr inż. arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej, po zrealizowanej już “Zielonej klasie”, na wybudowanie innego obiektu architektury krajobrazu. Mamy wgłębnik!!! Był to ulubiony element ogrodów barokowych. Wykonany został przez część uczniów 3 ap, pod kierunkiem pomysłodawczyni arch. Anny Biernacik – Jakubowskiej. Aby dokonać tego dzieła trzeba było wykonać roboty geodezyjne, ciężkie modelowanie terenu, konstrukcję schodów terenowych oraz roboty budowlane. Wszystko wykonano własnymi rękami. Mistrzyniami okazały się przede wszystkim dziewczęta 3 ap, okazjonalnie wspomagane przez kilku uczniów 3 ag. Gotowy wgłębnik został przekazany pod opiekę Pani mgr inż. Anny Dawidowicz, która dokona pięknych nasadzeń na skarpach i w środku obiektu.

Diagnoza potrzeb budowy zielonych klas - warsztaty Politechniki Krakowskiej

W dniu 14.06.2022r. nasi uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach dotyczących diagnozy potrzeb budowy zielonych klas na terenie ZSIŚiM. Spotkanie zorganizowała dr inż. arch. Hanna Hrehorowicz-Gaber z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, która wraz z zespołem z Katedry Przestrzennego Planowania Urbanistycznego i Ruralistycznego odwiedziła naszą szkołę.

Konkurs fotograficzny "Moje pasje, moje hobby" został rozstrzygnięty​

Wszystkie prace konkursowe były bardzo interesujące i prezentowały szeroki zakres tematyczny.
I MIEJSCE zajęła uczennica klasy 3 ap Zuzanna Foremniak. Jej nagrodzoną pracę p.t.: “Historii ładnie na zdjęciu” prezentujemy obok.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz pozostałym uczestnikom!
 
Organizatorzy konkursu: mgr Agnieszka Krajewska-Mrugała i mgr Piotr Kipiel
GI-ZAŚWIADCZENIE-page-001
20220610_115152-COLLAGE

Lekcja Niemieckiego w Instytucie Goethego - "Deutschunterricht im Goethe Institut"

 
 
Czy uczniowie klasy 2 a gr. 1 byli obecni w piątek na lekcji języka niemieckiego? 😊 Jak najbardziej tak! Kto ma wątpliwości, zapraszamy do lektury i galerii zdjęć ilustrujących dynamiczna lekcje warsztatową. Uczennice i uczniowie klasy 2 a pracowali nad zdydaktyzowanymi tekstami literackimi, lekcja rozpoczęła się od “wędrówki” po bibliotece w poszukiwaniu haseł kluczowych nawiązujących do fabuły opowiadań. Po odnalezieniu i wytłumaczeniu słów kluczowych przyszedł czas na burzę mózgów i skojarzenia ze słowem “Glück”.
W ramach pracy zespołowej uczniowie podzieleni na dwie grupy odpowiadali na pytania odnoszące się do bohaterów książki, odtwarzali dialogi, odgadywali liczby w ramach gry Bingo. Uwieńczeniem jakże intensywnej pracy, aktywności i kreatywności dwóch grup były wspólne zdjęcia, prezenty językowe oraz informacje na temat zasad korzystania z zasobów bibliotecznych w ramach biblioteki ONLEIHE.
Uczniowie pełni nowych doświadczeń i refleksji na temat nauki języka entuzjastycznie wyrazili chęć udziału w kolejnych lekcjach bibliotecznych uwzględniających integracje zespołu, kontakt z językiem na żywo oraz obcowanie z literaturą stanowiącą pretekst do doskonalenia umiejętności językowych poza klasą, bez podręcznika i bez nauczyciela.
 
Dziękujemy Instytutowi Goethego za wspaniałe warsztaty językowe dla młodzieży inspirujące do aktywnego używania języka niemieckiego oraz integracji i otwartości w pracy zespołowej. Do zobaczenia!
 
mgr Monika Markowska

Dni Dzielnicy III

W sobotę 04.06.2022 grupa naszych uczniów zaprezentowała Szkołę na Dniach Dzielnicy III na terenie stadionu KS Wieczysta – Kraków. Stanowisko wystawiennicze przygotowali uczniowie z klasy 2 a, kształcący się w zawodzie architekta krajobrazu: Wiktoria Będkowska, Natasza Strug, Kamil Kaszycki oraz z klasy 2 ro Dawid Bednarczyk (technik ogrodnik). Naszą reprezentacją opiekowały się Pani mgr inż. Anna Dawidowicz, Pani mgr inż. Magdalena Mikołowska i Pani mgr Joanna Radłowska. Odwiedziła nas też Natalia Furtak, tegoroczna absolwentka z klasy 4 tak. W ramach promocji Szkoła prezentowała swoją ofertę edukacyjną. Młodzież rozdawała wszystkim odwiedzającym festyn sadzonki begonii stale kwitnącej, ale aby je dostać należało wykonać specjalne zadanie. Były to bardzo wymagające konkurencje takie jak skoki na skakance, przeliterowanie słów np. osteospermum lub kocimiętka. Na szczęście uczestnikom festynu nie sprawiły one zbyt dużego problemu i wszystkie sadzonki begonii znalazły nowych właścicieli.

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej Nr 55

W dniu 03.06.2022 klasa 2 df pod opieką swojego Wychowawcy Pana mgr Wojciecha Gawrońskiego wzięła udział w festynie zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka przy Szkole Podstawowej Nr 55 w Krakowie. Stanowisko fryzjerskie naszych uczniów cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wszystkich, którzy odwiedzili imprezę.

XLV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

W ubiegły weekend 27-28 maja 2022 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się finał XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W bloku “Ogrodnictwo” ZSIŚiM reprezentowali Stanisław Cudek i Marcin Piekarski, którzy do stolicy pojechali pod opieką Pani mgr inż. Anny Dawidowicz. Nasza uzdolniona ekipa po dwóch dniach zmagań wywiozła z Warszawy następujące nagrody: Marcin Piekarski – tytuł finalisty, a Stanisław Cudek – tytuł laureata oraz stypendium ufundowane przez Bank BNP Paribas. Serdecznie gratulujemy!

20220527_091001
20220527_091103 (1)

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

 
Już po raz piąty w naszej Szkole realizowany był projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”.
To inicjatywa adresowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież poznaje zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, niezbędnymi do podjęcia wielu ważnych decyzji na progu dorosłości. Do tej pory w projekcie wzięło udział ponad 300 tys. uczniów z całej Polski.
Zdobytą wiedzę uczniowie mogli sprawdzić podczas Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. To wiedza, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
W Olimpiadzie wzięło udział 9 uczniów ZSISiM z klas 3eop i 3ap, troje z nich otrzymało wyróżnienie. Opiekunem grupy była Pani mgr Alicja Echary. Wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie gratulujemy!

Złoty Indeks Akademii WSB

Uczennica klasy 4 tak Anna Siuta podczas uroczystej gali odebrała „Złoty Indeks Akademii WSB”, uprawniający do bezpłatnych studiów stacjonarnych rozpoczynających się w roku akademickim 2022/2023.

Ania przez wszystkie cztery lata nauki osiągnęła najwyższą średnią z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, dzięki czemu może teraz wybrać z ponad dwudziestu atrakcyjnych kierunków dziennych studiów licencjackich lub inżynierskich Wyższej Szkoły Biznesu.

W imieniu Pani Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, “Złoty Indeks Akademii WSB” wręczyła Pani mgr Edyta Zbyrowska.

279889468_565018424948849_1333256033616899597_n

Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJ - trzeci tydzień zajęć


Trzeci, przedostatni tydzień praktyk zawodowych w Portugalii już za uczniami ZSIŚiM.
Pracowity tydzień został zakończony nad oceanem 💦🌊. Młodzież mogła nie tylko zażyć kąpieli wodnej i słonecznej, ale również odpocząć po trudach pracy na praktykach u pracodawców.
Mieliśmy też ogromną niespodziankę, ponieważ EduPlus wykupił dla chętnych lekcje surfingu. Już samo zakładanie kombinezonu piankowego dla niektórych było wyzwaniem. Po instruktażu “na sucho” na piasku i deskach, pod okiem czujnych instruktorów, ruszyli wszyscy na wodne bałwany i niesamowite fale. Niektórym udało się pod wpływem siły fali dopłynąć do brzegu, niektórzy stanęli (na kilkanaście sekund) na desce, a niektórym nawet udało się dłużej uklęknąć. Wszyscy się przekonali ile sił, sprawności i równowagi jednocześnie trzeba włożyć w chwilę sukcesu.

Lekcje - inaczej


W dniu 10 maja 2022 r. klasa 1 a (architektura krajobrazu) pod opieką Pani mgr inż. M. Mikołowskiej odbyła zajęcia w ramach przedmiotu “rośliny ozdobne” w niecodziennym otoczeniu. Uczniowie mieli przyjemność podziwiać Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, najstarszy tego typu obiekt w Polsce, założony w 1783 roku. Jak widać na zdjęciach, taka forma lekcji spotkała się z ogromnym zadowoleniem naszych młodocianych architektów.

28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa

W dniu 30 kwietnia 2022 r. odbył się 28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa w  Zespole  Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. 

Konkurs składał się z dwóch konkurencji:

 • Konkurencja I – FRYZURA ŚLUBNA;
 • Konkurencja II – FRYZURA Z FAL I PIERŚCIENI NA MOKRO A’LA MONROE.

W tym wspaniałym wydarzeniu wśród zawodników z różnych szkół, udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Były to następujące uczennice:

 • Roksana Sobos kl. 1df
 • Klaudia Oziębło kl. 2df
 • Wiktoria Nowak kl. 2df
 • Natalia Szopa kl. 2df
 • Natalia Ignacyk kl. 3dfp.

Zgodnie ze sztuką fryzjerską, najlepszymi z najlepszych zostały:

Konkurencja – fryzura ślubna:

II miejsce zajęła uczennica  klasy 3dfp Natalia Ignacyk.

Konkurencja – fryzura z fal i pierścieni na mokro a’la Monroe:

I miejsce zajęła i zwyciężyła uczennica klasy 1df Roksana Sobos.

Uczennica Natalia Ignacyk z klasy 3dfp reprezentowała Małopolskę na MASTER OF BEAUTY Otwartych Mistrzostwach Polski Fryzjersko – Kosmetycznych Poznań 2022.

Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Na fotorelację zapraszamy do galerii zdjęć.

Pożegnanie maturzystów

29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV. Podsumowanie osiągnięć tegorocznych maturzystów odbyło się w obecności dyrekcji, zaproszonych gości, nauczycieli oraz społeczności uczniowskiej i rodziców. Wielu absolwentów uzyskało wyróżnienie za wysokie wyniki w nauce, aktywność pozalekcyjną i reprezentowanie szkoły w różnorodnych konkursach. Wśród zaproszonych gości była pani prof. dr hab. inż. Ewa Grzebelus – prodziekan do spraw dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która wręczyła dyplomy za udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych: za zajęcie I miejsca przez Stanisława Cudka oraz IV miejsce przez Marcina Piekarskiego w bloku ogrodnictwo, jak również za zajęcie III miejsca przez Weronikę Dylong w bloku architektura krajobrazu. Gościliśmy również panią mgr Edytę Zbyrowską – przedstawiciela Akademii Wyższej Szkoły Biznesu, która wręczyła złoty indeks dla najlepszej absolwentki Anny Siuty.
Umiejętnościami aktorskimi mogli pochwalić się również uczniowie klas III, którzy przygotowali z tej okazji program artystyczny. Tegoroczni maturzyści, dzięki prezentacjom zdjęć, mogli w jego trakcie powspominać lata spędzone w murach „Meliorka”.

Dziękujemy za wspólne chwile!

Życzymy powodzenia na maturze i w dalszym, dorosłym życiu!

Witaj maj, trzeci maj!

29 kwietnia 2022r. odbyła się uroczysta Akademia z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Przygotowali ją Pan mgr Waldemar Czarnowicz i Pan mgr Piotr Ratusz we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Galę poprowadzili Mateusz Wieczorek z klasy 3 eig i Aleksandra Smaga z klasy 3 ap. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego w obecności sztandarów szkolnych zebranym przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą historii uchwalenia konstytucji.

Laureaci XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

 
Miło nam poinformować, że w XLV Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca!
W bloku ogrodniczym na etapie okręgowym Stanisław Cudek z klasy 3 eop zdobył 1 miejsce, a Marcin Piekarski miejsce 4. Pojadą oni do Warszawy i będą reprezentowali naszą szkołę w etapie centralnym. Również w bloku architektury krajobrazu mamy swoje sukcesy: nasza uczennica Weronika Dylong z klasy 3ag zajęła 3 miejsce na etapie okręgowym. Ponieważ Weronika w czasie imprezy była w Portugalii na praktykach zawodowych, dyplom odebrała w jej imieniu siostra. A wszystkie nagrody wręczyła Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego Pani dr hab. inż. Ewa Grzebelus, którą mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole na uroczystym pożegnaniu klas czwartych 29 kwietnia 2022 r.
 
Serdecznie gratulujemy finalistom! Szczególne słowa uznania dla Pani mgr inż. Anny Dawidowicz i Pana mgr inż. Pawła Sęka, którzy przygotowywali uczniów do konkursu. Za wszystkich naszych reprezentantów trzymamy kciuki 27-28 maja w trakcie finału Olimpiady!!!
20220429_141403
ENERGETYKA

Wystawa "Plakaty - profile w mojej szkole godne polecenia po niemiecku = Ausstellung - Profile in meiner Schule empfehlenswert auf Deutsch"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plakatów promujących kierunki nauczane w ZSIŚIM w Krakowie.
W ramach drugiego zadania projektowego z języka niemieckiego w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 oraz przy współpracy z Panią mgr Joanną Radłowską, uczniowie przygotowali tradycyjne oraz wirtualne plakaty promujące profile zawodowe w ZSIŚIM. 
Autorzy najlepszych z najlepszych prac – uczniowie klas pierwszych oraz 2 RO zostali nagrodzeni najwyższymi ocenami podwójnie z języka niemieckiego oraz z plastyki i przedmiotów zawodowych w zakresie reklamy.
Oprócz wizji artystycznej kryterium podlegającym ocenie był zgodny z treścią plakatu przekaz, zastosowanie odpowiedniej techniki typowej dla plakatu, który zachęca i przekonuje grupę docelową (ósmoklasiści -przyszłoroczne kandydatki i kandydaci do proponowanych profili naszej szkoły) do wyboru odpowiedniego kierunku zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami zawodowymi. Ponadto plakat powinien zawierać krótki tekst, zdanie lub kluczowe zwroty związane z kierunkiem prezentowanym na plakacie w języku niemieckim. Kryterium to stanowiło pretekst dla młodzieży, aby oswoić i poznać język niemiecki specjalistyczny w zależności od zawodu.
W tym zakresie uczniowie również stanęli na wysokości zadania, samodzielnie poszukując i dobierając odpowiednią frazeologię korelującą z artystyczną wizją obrazu. 
 
Dziękujemy i gratulujemy uczennicom i uczniom klas pierwszych oraz grup klas drugich za zaangażowanie i wkład artystyczny w stworzenie niezwykle inspirujących, oryginalnych i intrygujących w przekazie prac  plastycznych.
Z plakatów przemawiają  nie tylko talenty artystyczne, rysownicze, malarskie i językowe, lecz świadomość wyboru kierunku w kontekście rozwoju osobistego  i przyszłej kariery zawodowej.
 
mgr Monika Markowska

Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJ - drugi tydzień zajęć

Pracowity drugi tydzień w Portugalii za młodzieżą. Miejsca praktyk już dogłębnie poznane, więc praca pali się w rękach, co widać na załączonych zdjęciach.
Równie intensywny był weekend szkolenia z dziedzictwa kulturowego Portugalii.
Zwiedzaliśmy historyczną dzielnicę Lizbony Belem. Zaczęliśmy od miejsca, gdzie przed wiekami odpływały statki odkrywców i konkwistadorów. W pobliżu portu Restelo w 1497 roku rozpoczął swój rejs Vasco da Gama. Zostało to miejsce uczczone Pomnikiem Odkryć Geograficznych (Padrāo dos Descobrimentos), zaprojektowanym przez Cotinelli Telmo a wykonanym przez rzeźbiarza Leopoldo de Almeida. Następnym zwiedzanym zabytkiem była Wieża Belem (Torre Belém). Jest to najpiękniejsza konstrukcja militarna, która miała chronić port Restelo nad brzegiem rzeki Tag. Nad rzeką rozciągają się piękne mosty. Jeden z nich to “Vasco da Gama” o długości 17.2 km wybudowany w 1998 roku w 500 rocznicę urodzin odkrywcy. Następny piękny most to 25 Kwietnia (Ponte 25 dec April) upamiętniający rewolucje Goździkową. Swoją konstrukcją i kolorystyką przypomina Golden Gate z San Francisco. Ma długość 2277,64 m i jest dwupoziomowy, drogowo-kolejowy. Powstał w latach 1962-1966.
Kolejnym etapem zwiedzania było historyczne centrum Lizbony z przepięknym rynkiem, żółtym tramwajem linii nr 28, pięknymi kamienicami oraz pomnikami ważnych osobowości Portugalii.
Dzień zakończyliśmy w Fatimie. To jedno z największych miejsc pielgrzymkowych na świecie, które rocznie jest odwiedzane przez około 4 miliony ludzi. Był czas na skupienie, jak i na zakup pamiątek, także na odsłuchanie wybijanych przez dzwony pieśni religijnych oraz na zdjęcia o zachodzie słońca. Do hostelu wróciliśmy po północy, niemal po 20 h. Szybciutko trzeba było zebrać siły, ponieważ przed nami był następny dzień atrakcji.
Zaczęliśmy od kompleksu architektoniczno-krajobrazowego Sanktuarium Bom Jesus do Monte. W większości dominuje tam styl barokowy i Bom Jesus jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w roku 2015 został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Był to raj nie tylko dla grupy zawodowej architektów i ogrodników, ale dla całej naszej ekipy. Na samą górę można dostać się pokonując 581 stopni schodów podzielonych na trzy sekcje z odstępami po 116 m. Można też tam wjechać kolejką z roku 1882.
Ostatnim etapem weekendowego zwiedzania było miasto Guimaraes. Historia tego miejsca sięga roku 1110, kiedy to urodził się tutaj późniejszy władca Portugalii Alfons I Zdobywca. Średniowieczny kompleks z zamkiem i pałacem Bragançów to wspaniałe zabytki, które można zwiedzać w tym mieście. Dodatkowo oczy cieszą piękne budynki kościołów, pomniki, starówka i kolorowe klomby wokół ulic.
280114787_1381146178979279_6224453915496525003_n
279362604_556517099241555_6862828921905877606_n

Zagraniczne praktyki zawodowe - projekt RUSZAJPierwszy tydzień praktyk zagranicznych w ramach projektu “Ruszaj” w Portugalii za uczniami ZSIŚIM. Oprócz poznawania miejsc pracy, uczniowie mieli możliwość odbycia szkolenia kulturowego, dzięki wycieczkom w ciekawe miejsca.
Oczywiście, kolorowa Braga była na samym początku! W sobotę młodzież zwiedzała Viana do Castelo – to niesamowite miejsce z panoramicznym widokiem na ocean oraz pięknym Sanktuarium de Santa Luzia Viana. Z kolei w planie niedzieli znalazło się malownicze miasteczko Porto z pięknymi zabytkami, kościołami, wzgórzami, mostami oraz zabytkowym dworcem. Budynek Sāo Bento znajduje się w samym centrum. Ściany są wyłożone 20 tysiącami płytek azulejos przedstawiającymi sceny z najważniejszych wydarzeń historycznych Portugalii. Zwiedzanie objęło też niesamowity rejs po rzece Duero wzdłuż robiących niezwykłe wrażenie kolorowych zabudowań Ribeiry, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Było też zwiedzanie muzeum wina Porto Cruz wraz z degustacją. Dodatkowego uroku nadbrzeżu dodają kolejki linowe pomykające nad głowami turystów. Grupa naszych uczniów spacerowała również po zabytkowym moście Ponte de Dom Luis, gdzie usytuowana jest linia metra, a wagony na końcu mostu znikają pod Avenida de Vimara Peres.
Tydzień był naprawdę owocny w wiele różnorodnych atrakcji!

Festiwal Zawodów 2022

W dniach 26-27 kwietnia 2022 uczniowie naszej Szkoły wraz z nauczycielami reprezentowali kierunki kształcenia zawodowego ZSIŚiM na Festiwalu Zawodów 2022 w hali Tauron Areny. Pod hasłem MOC FRYZJERSTWA – SIŁA REKLAMY promowali naszą szkołę wśród uczestników tych targów edukacyjnych organizowanych przez województwo Małopolskie. Odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z całego województwa, a także zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż i porozmawiać ze starszymi kolegami kształcącymi się w danym zawodzie.

279148090_334365088796121_6556936540564912955_n

Portal dla maturzystów

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia portalu: OpinieoUczelniach.pl – jest to kompleksowe źródło informacji dla kandydatów na studia, zawierające profesjonalnie opracowane treści merytoryczne na temat kierunków studiów, typów uczelni, ośrodków akademickich, zasad rekrutacji, perspektyw zawodowych, itd. Strona nastawiona jest na najnowocześniejsze technologie, reaktywne aplikacje, przyjazne algorytmy oraz najwyższą użyteczność.
 
Kandydaci na studia znajdą tutaj:
bazę szkół wyższych wraz z zaawansowaną wyszukiwarką,
kierunki studiów z podziałem na tematykę,
ośrodki akademickie,
niezbędnik maturzysty,
informator o studiach za granicą
i serwisy dla studentów zagranicznych
oraz wiele poradnikowych treści.

Misterium wielkanocne

Święta Wielkiej Nocy są źródłem radości oraz szczególnej zadumy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zaprezentowali spektakl pt. “Widziałam Pana” traktujący o zmianie życia po spotkaniu z Ukochanym Panem Jezusem.

Zapraszamy na fotorelację w Galerii.

Malarstwo Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym

21 kwietnia 2022 klasa 3ap pod opieką Pani prof. Anny Biernacik-Jakubowskiej i Magdaleny Mikołowskiej cieszyła oczy romantyczną twórczością Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jacek Malczewski to malarz, rysownik, ojciec symbolizmu, wielka indywidualność artystyczna w malarstwie polskim XIX i XX wieku, dla którego inspiracją był rodzinny folklor, literatura i historia Polski, biblia oraz mitologia. Na wystawie można było obejrzeć 150 prac tego wybitnego malarza.

Pielgrzymka do Częstochowy

Maturzyści, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powrócili do tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. To dla nich czas zastanowienia się nad decyzjami życiowymi i modlitwy o zdanie egzaminów maturalnych. Ostatni szkolny wyjazd zakończyli wspólnymi zdjęciami w jurajskim otoczeniu zamku w Ogrodzieńcu, które możecie zobaczyć w Galerii.

Wyniki konkursu języka niemieckiego RATE MAL

W dniu 08 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs pod nazwą “Rate Mal”. W niemieckiej zgaduj-zgaduli zorganizowanej przez zespół nauczycieli języka niemieckiego laureatami zostali:
Natalia Górska z klasy 3 rg – I miejsce,
Natalia Gara z klasy 3 ap – II miejsce,
Paweł Tylka z klasy 3 eop – III miejsce.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Konkurs Języka Niemieckiego "Słucham ze zrozumieniem"

Pierwsza edycja Konkursu Języka Niemieckiego  pt. “Słucham ze zrozumieniem”/„Ich hӧre und verstehe” już za nami 🙂 
Gratulujemy zwyciężczyniom i zwycięzcom umiejętności językowych w zakresie rozumienia ze słuchu, dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom za zainteresowanie i zaangażowanie.
Konkurs odbył się w dniu 5 kwietnia 2022 r. o godzinie 12.15. W ciągu 45 minut uczestnicy musieli zmierzyć się z czterema długimi i rozbudowanymi sytuacjami dialogowymi, o zróżnicowanym stopniu trudności. Zadanie polegało na uzupełnieniu brakujących wyrazów, zwrotów lub fraz podczas dwukrotnego wysłuchania dialogów.
Zarówno entuzjazm, radość z wygranej jak i liczba laureatów, pozwalają na stwierdzenie, że nie możemy doczekać się już kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym oraz inspirują do organizacji kolejnych wyzwań konkursowych. 
Zapraszamy do udziału w analogicznym konkursie w pierwszym semestrze 2022/2023  pt. “Czytam  po niemiecku ze zrozumieniem”.
 
Lista laureatek i laureatów pierwszej edycji konkursu ” Słucham ze zrozumieniem”:
 
    Klasa I a
 – Alicja Marcinkiewicz – 1 miejsce
 – Zuzanna Żurek – 1 miejsce
 – Michał Kucharski – 1 miejsce
 – Martyna Tkaczewska – 3 miejsce
 – Oliwia Ceda – 3 miejsce
 
   Klasa I r
 – Izabela Winnicka – 1 miejsce
 
   Klasa I e
– Kacper Krawiec – 1 miejsce
 
   Klasa 2 e
  – Oskar Szafraniec – 2 miejsce
  – Filip Tałajczyk – 2 miejsce

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

Dnia 6 kwietnia odbył się w naszej Szkole Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego, w którym brało udział 15 uczestników z trzech placówek: Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego, Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych oraz oczywiście Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji. Tematem przewodnim konkursu był “Świat przyrody”. Uczestnicy rozwiązywali różnorodne zadania językowe: ćwiczenia na rozumienie ze słuchu, ćwiczenia leksykalno-gramatyczne, czytali teksty oraz wypowiadali się na wylosowane tematy. 
 
Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce Adrian Klempka z ZS Nr 1
II miejsce Patryk Kubala z ZS w Piotrkowicach Małych 
III miejsce Mikołaj Rokicki z ZS w Piotrkowicach Małych.
 
Dodatkowo wyróżnieni zostali:
Kacper Pyrek z ZS Nr 1
Natalia Górska z ZSiŚiM
Wojciech Pawlina z ZS Nr 1 
 
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach językowych.
 
Organizatorzy Konkursu:
mgr Aneta Kwaśniak-Gawłowska
mgr Edyta Grzyb

Więcej zdjęć dostępnych jest w galerii, zapraszamy do oglądania!

Konkurs PRIMAVERA - fryzury renesansowe

W dniu 7 marca zespół fryzjerów zorganizował w naszej szkole wewnątrzszkolny konkurs pod tytułem PRIMAVERA – fryzury renesansowe. Oficjalnego otwarcia rywalizacji dokonała Pani vicedyrektor Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk. Młodzi adepci sztuki fryzjerskiej czesali i układali fryzury z epoki Odrodzenia, a jury miało nie lada problem z wybraniem tej najlepszej. Ostatecznie komisja w składzie: Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk, Renata Kwiatkowska, Agnieszka Miszkinis, Joanna Radłowska wybrała następujące fryzury:

I miejsce: Aleksandra Godyń klasa 3fp,

II miejsce: Julia Wypych z klasy 3fg,

III miejsce: Dominika Machnik klasa 3fp,

wyróżnienie: Aleksandra Kubiak 3fg.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! Szczegółowy fotoreportaż dostępny tutaj.

277889191_1279678709105914_2455596829598828229_n
277968259_689382802205133_4978680171338058437_n
277854298_675654686989374_5581563335996652578_n

Strzał w dziesiątkę

Od kilku dni uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć wychowania fizycznego mają możliwość zapoznania się z niecodzienną dziedziną sportu jaką jest strzelectwo sportowe. Uczestniczą w zajęciach na strzelnicy LOK w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 14 im. Św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 bl. 66. Po wstępnym przeszkoleniu przez instruktora uczniowie testują swoją celność i precyzję w strzelaniu z broni pneumatycznej do tarcz. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.

Akcja DKMS - Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Biblioteka Szkolna i Multimedialna zaprasza serdecznie na kolejną edycję DKMS w ZSIŚiM w dniu 7 kwietnia 2022 roku (czwartek) od godziny 9.00 do 19.00.
 
Przyjdź i zostań dawcą szpiku kostnego dla ludzi chorych na raka krwi!
 
Jeśli nie możesz zostać dawcą przyjdź pomóc w organizacji akcji. Rejestracja wszystkich chętnych wolontariuszy odbywać się będzie do środy, do godziny 14.00.
 
Najważniejsze informacje można znaleźć tutaj.
20220401_142020
20220401_142133

PROJEKT RUSZAJ – ROZDANIE CERTYFIKATÓW

1 kwietnia 2022 uczestnicy grupy I projektu RUSZAJ odebrali z rąk Pani Dyrektor  Barbary Lesińskiej i Koordynatora Pani Małgorzaty Kalinowskiej dokumenty oraz certyfikaty potwierdzające udział w działaniach projektowych.

Podczas okolicznościowego spotkania zebrani jeszcze raz oglądnęli przygotowaną prezentację, dzięki której, przy klimatycznych dźwiękach hiszpańskiej muzyki, mogli przypomnieć sobie chwile spędzone w Maladze w sierpniu 2021 r.

Pamiątkowe zdjęcie całej grupy zakończyło oficjalnie realizację projektu dla uczniów reprezentujących wszystkie tegoroczne klasy maturalne.

Konkurs językowy "RATE MAL"

Nauczyciele języka niemieckiego zapraszają wszystkich chętnych Uczniów na konkurs. Szczegóły obok, na plakacie!

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

W dniu 29 marca 2022 roku delegacja Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, pod opieką Pana mgr Wojciecha Gawrońskiego, wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Pendereckiego. Uczniowie z sztandarami Technikum Inżynierii Środowiska Nr 13 i Branżowej Szkoły I Stopnia im. Wita Stwosza Nr 9 uczestniczyli w pożegnaniu wybitnego kompozytora w obecności Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pana Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i wielu innych znakomitych gości. Po nabożeństwie pod przewodnictwem Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka urna z prochami została złożona w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość miała charakter państwowy.

277460790_723338585513764_1782516736070255197_n

Konkurs z języka niemieckiego

Pani mgr Monika Markowska zaprasza wszystkich uczniów na konkurs z języka niemieckiego “Słucham ze zrozumieniem”. Szczegóły obok na plakacie.

Wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów

Dnia 24 marca 2022r. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W podniosłej atmosferze, po pięknym przemówieniu, Małopolski Wicekurator  Oświaty Pani Halina Cimer osobiście wręczyła  dyplomy wszystkim uczestnikom – Stypendystom techników krakowskich.

Uhonorowano też dwie nasze uczennice, które w roku szkolnym 2020/2021 uzyskały najwyższe średnie ocen. Są to:

– po szkole gimnazjalnej: Karolina Stolarz z klasy 4 tuf,

– po szkole podstawowej: Gabriela Kasprzyk z klasy 2 ro.

Stypendystkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! 

Wszystkich zapraszamy do galerii zdjęć na fotoreportaż z gali.

Opiekun: mgr Katarzyna Ćwierz-Kasprzyk

Kino za baterie

Drodzy Uczniowie!
Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie w akcję “Kino za baterie”. W dniu 25 marca przedstawiciele MPO odebrali z naszej szkoły aż 70 kg baterii!!!

Zgodnie z regulaminem zbiórki (1 bilet za 2 kg) nasi uczniowie otrzymają 35 wejściówek do kina na wybrany film (szczegółowy regulamin tutaj).

Poniżej możecie się zapoznać z rankingiem najbardziej zaangażowanych w zbiórkę klas:

1. klasa 1a – 2157 sztuk
2. klasa 1r – 985 szt
3. klasa 1e – 583 szt
4. klasa 3eig – 256 szt
5. klasa 3dfg – 228 szt

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Aneta Kwaśniak-Gawłowska
Samorząd Uczniowski

Zbiórka dla schroniska

Drodzy uczniowie!

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zaangażowaliście się w zbiórkę dla potrzebujących zwierząt ze schroniska. Początkowo celem naszej zbiórki była pomoc dla Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, jednak z powodów niezależnych od nas, całość przekazaliśmy ostatecznie do także potrzebującego krakowskiego schroniska na Rybnej. Jako Samorząd Uczniowski chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za włączenie się zarówno całych klas i chętnych pojedynczych uczniów do pomocy, jesteście niesamowici! Podziękowania należą się także Pani Adriannie Fijałce z biblioteki szkolnej za zorganizowanie transportu oraz pomocy przy zbiórce. Przekazaliśmy ostatecznie ponad 60 kg samej karmy dla psów i kotów!

Pamiętajmy, że dobro wraca!

Samorząd Uczniowski

275967796_285497310414652_449768179992661872_n

"Nowoczesne nurty w projektowaniu roślin bylinowych"

W dniu 25 marca w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć panią dr hab. inż. Zofię Włodarczyk z Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego. W ramach Krakowskiego Tygodnia Zawodowców uczniów klas 3 ap, 3 ag, 3 aog oraz 2 a zaproszono na prelekcję pod tytułem “Nowoczesne nurty w projektowaniu roślin bylinowych”. Wykład udało się zorganizować dzięki naszym wspaniałym nauczycielkom: Pani Katarzynie Leśniak, Pani Lucynie Samek i Pani Annie Dawidowicz. Spotkanie było niezmiernie ciekawe, a młodzież uczestniczyła w nim bardzo aktywnie i entuzjastycznie.

Krakowski Tydzień Zawodowców

Przed nami kolejny Krakowski Tydzień Zawodowców, który w stolicy Małopolski odbędzie się już po raz ósmy. Tym razem wydarzenia będą odbywać się w różnych terminach, na terenie czterech dzielnic Krakowa. W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji czekamy na wszystkich zainteresowanych codziennie od 21 do 25 marca. Szczegółowy harmonogram dla naszej dzielnicy Śródmieście dostępny tutaj

Jak co roku uczniowie będą mogli wziąć udział w licznych inicjatywach mających pomóc im w wyborze odpowiedniej drogi dalszego kształcenia.

Zapraszamy w piątek, 25 marca, na spotkania z zawodami oraz spotkania online – kliknij tutaj.
 
1. “Magiczny świat roślin” sala 27a w godzinach 10:25 – 13:00 (technik ogrodnik i ogrodnik).
2. “Magiczne ogrody” sala 27a w godzinach 10:25 – 13:00 (technik architektury krajobrazu).
3. “Wykonywanie połączeń w instalacjach rurowych w inżynierii środowiska i energetyce odnawialnej” sala 24 w godzinach 13:00 – 16:00 (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
4. “Pomiary geodezyjne i sporządzanie dokumentacji geodezyjnej” sala 24 w godzinach 13:00 – 16:00 (technicy inżynierii środowiska i melioracji).
 
W sobotę, 26 marca, zapraszamy na Dzień Otwarty! Spotkania będą odbywały się w godzinach 9-12, także online (tutaj):
 
1. “Wykonywanie połączeń w instalacjach rurowych w inżynierii środowiska i energetyce odnawialnej” – sala 24 (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
2. “Pomiary geodezyjne i sporządzanie dokumentacji geodezyjnej” – sala 24 (technik inżynierii środowiska i melioracji).
3. “Zaprojektuj swój ogród” – sala 35 (technik architektury krajobrazu i technik ogrodnik, ogrodnik)
4. “Rzemiosło Sztuką Nowoczesnego Fryzjerstwa” – sala 27 (technik usług fryzjerskich/fryzjer).
5. “Od buttona do billboardu – od projektu do realizacji” – sala 39 (technik reklamy).

Dzień Otwarty AGH

17 marca uczniowie klas IV e i II e mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. Na początku poznali strukturę Wydziału oraz sposoby rekrutacji, następnie wysłuchali dwóch bardzo interesujących wykładów:
 
· “Największe budowle hydrotechniczne“- dr inż. Stanisław Lach;
 
· “Ziemia – wodna planeta” – dr hab. inż. Marek Kopacz.
 
Kolejnym etapem były zajęcia w grupach, na które zaproszono do laboratoriów Wydziału. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci podczas zajęć laboratoryjnych. Zajęcia z chemii spodobały się chyba najbardziej.
 
Na zakończenie odbyło się krótkie podsumowanie wizyty oraz wręczenie okolicznościowych upominków.
 
Teraz już tylko dobre wyniki na egzaminie maturalnym i można się rekrutować!
 
Wszystkie zdjęcia z wizyty na AGH można zobaczyć tutaj

Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa

Wszystkich uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia zapraszamy w dniu 30 kwietnia 2022 r. na 28. Małopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa, który odbędzie się w auli Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Rzeźniczej 4 w Krakowie. Rozpoczęcie o godz. 10.00.

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i szczegółowym programem Konkursu oraz wymaganymi dokumentami

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

Z przyjemnością informujemy, iż zwycięzcami eliminacji szkolnych MKJA są:

Zuzanna Foremniak z klasy 3ap
Natalia Górska z klasy 3rg
Maja Pląder z klasy 3fp
Dawid Maślaniec z klasy 3fp
Izabella Winnicka z klasy 1r

Etap międzyszkolny konkursu odbędzie się dnia 6 kwietnia 2022 roku w godzinach 9.00-15.00.

Tematem przewodnim konkursu jest Świat przyrody. Regulamin do pobrania tutaj>.

Plan szczegółowy:
9.00 – powitanie uczestników
9.00-9.30 – słuchanie ze zrozumieniem (słuchanki o tematyce przyrodniczej)
9.30-10.00 – czytanie ze zrozumieniem (teksty o tematyce przyrodniczej)
10.00-10.10 – przerwa
10.10-10.40 – test leksykalny Świat przyrody
10.40-11.10 – test gramatyczny
11.10-11.20 – przerwa
11.20 – 13.50 – część ustna (na podstawie obrazka stymulującego)
13.50-14.20 – przerwa
ok. godz. 14.30 – ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, pożegnanie uczestników

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Nauczyciele języka angielskiego

Pokazy mody fryzjerskiej

W dniu 15 marca pracownicy firm fryzjerskich Jean Louis David i Frank Provost zagościli w naszej szkole. Zaproszeni przez Panią Renatę Kwiatkowską fryzjerzy przygotowali specjalny pokaz dla wszystkich klas fryzjerskich! Po oficjalnej części spotkania, w trakcie której gości przywitała Pani Dyrektor Barbara Lesińska, uczniowie mogli skorzystać z wiedzy i umiejętności profesjonalistów. Pokaz fryzjerski obejmował upięcia, strzyżenie damskie oraz strzyżenie męskie. Modelami byli oczywiście nasi uczniowie. Ze względu na obostrzenia covidowe pokaz odbył się w dwóch turach. Młodzież chętnie uczestniczyła we wszystkich zabiegach fryzjerskich, asystując naszym gościom. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Zapraszamy do galerii zdjęć na krótki fotoreportaż z konkursu.

Gra o Kraków - wyniki konkursu

Bardzo nam miło poinformować, że konkurs historyczno-czytelniczy Gra o Kraków został rozstrzygnięty!
 
Oto lista laureatów:
1. miejsce Oliwia Skoczyk (4tak ZSIŚiM)
2. miejsce Jakub Paciorek (4tk ZS Nr 1)
3. miejsce Jerzy Kaczorowski (2a ZSIŚiM)
wyróżnienie: Julia Pająk (4tak ZSIŚiM)
 
Wręczenie nagród odbędzie się we wtorek 22 marca 2022 o godzinie 13:00 w Bibliotece Szkolnej.
Gratulujemy!

Akcja charytatywna dla hospicjum dziecięcego

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy dla dzieci z ulicy Odmętowej. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i przyniesionym słodkościom, które następnie sprzedaliśmy, zebraliśmy 430 złotych. Dnia 11 marca zostały do Hospicjum na bieżące potrzeby.

Konkurs plastyczny - Szlakiem zawodów!

Zapraszamy wszystkich uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez naszą szkołę! Temat pracy konkursowej można dowolnie wybrać spośród poniższych:

 • „Kwiaty Wiosny” – zawód technik ogrodnik, ogrodnik
 • „Wymarzony Zakątek Ogrodu”- zawód technik architektury krajobrazu
 • „Koki Loki”- zawód technik usług fryzjerskich; fryzjer
 • „ Z czym kojarzy ci się inżynieria środowiska”- zawód technik inżynierii i melioracji wodnych
 • „Elektrownia wiatrowa”- zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
 • „Projekt maskotki – gadżet reklamowy” – zawód technik reklamy.

Na Wasze prace czekamy do 8 kwietnia 2022. Szczegółowy regulamin – tutaj. Do pobrania również oświadczenie.

Błyskawiczny Walentynkowy Quiz z języka niemieckiego rozstrzygnięty!

A oto wyniki:
1 miejsce Izabela Winnicka – klasa 1r
2 miejsce (ex aequo) Zuzanna Zawiślak i Patrycja Żukowicz – obie klasa 1a
 
Gratulujemy uczennicom klas 1r oraz 1a talentów translatorskich!
 
“Wpisanie” nagród odbędzie się w przyszłym tygodniu na lekcjach języka niemieckiego.
 
Monika Markowska

KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie,
 
zapraszam wszystkich chętnych z klas: 1A, 1E, 1R, 2E, 2F, oraz grup klas 2A , 2RO i 3EIG do konkursu:
SŁUCHAM ZE ZROZUMIENIEM“- “Ich höre und verstehe“.
 
TERMIN: 5 kwietnia, wtorek, godzina 12:15 – 13:OO.
 
ZGŁOSZENIA chętnych Uczennic i Uczniów: przez  LIBRUS do 30 MARCA
 
DO WYGRANIA: nagrody rzeczowe oraz ocena BDB (5) za aktywność dla wszystkich przystępujących do konkursu, a dla laureatów (miejsca 1,2 i 3) ocena CEL (6).
Szczegóły na lekcjach języka niemieckiego.
 
Monika Markowska
 

Międzyszkolny konkurs języka angielskiego - ELIMINACJE

Dnia 15 marca o godzinie 13.00 na długiej przerwie w s. 54 i 55 odbędą się eliminacje szkolne do Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. 

Zakres materiału: słowniczek z działu świat przyrody z Repetytorium Longmana. Chęć uczestnictwa proszę zgłaszać do nauczycieli języka angielskiego.

Serdecznie zapraszamy
Nauczyciele angliści

KINO ZA BATERIE - zapraszamy do zbiórki baterii!

 
Główne zasady oddawania baterii:
 
1. W pojemnikach można gromadzić tylko zużyte, nieuszkodzone baterie pochodzące z urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. W pojemnikach nie można umieszczać akumulatorów lub baterii o rozmiarach większych niż baterie typu D (R20), a także baterii z telefonów, smartfonów i komputerów przenośnych (to ostatnie podkreślić to o telefonach i komputerach);
2. Zgłoś swojemu wychowawcy, że chcesz oddać baterie;
3. Oddanie baterii = uwaga pozytywna wpisana do dziennika;
4. Przy wpisywaniu uwagi pozytywnej, przelicz razem z wychowawcą ilość baterii i podaj ich ilość w uwadze pozytywnej ( w innym wypadku, baterie będą liczone jako 1 sztuka);
5. Wrzuć baterie do specjalnie oznakowanego pudełka od MPO na korytarzu szkolnym;
6. Decyzja o tym, która klasa lub grupa skorzysta z biletów do kina należy do Opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
 
Zbierając baterie otrzymujemy bilety do wybranego kina na terenie Krakowa. Bilety zostaną przydzielone wybranej przez Opiekuna Samorządu Uczniowskiego klasie.
 
Regulamin i informacje szczegółowe Organizatora znajdują się na stronie internetowej MPO. 

Drugie życie roślin

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik ogrodnik zapraszają wszystkich do skorzystania z ich specjalistycznej wiedzy w ramach akcji DRUGIE ŻYCIE ROŚLIN. Organizatorem akcji jest Pani Anna Dawidowicz. Szczegółowe propozycje specjalistycznej pomocy znajdują się obok na plakacie.

Selfie z ogrodem - konkurs

Zapraszamy wszystkich uczniów kształcących się w zawodach technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu do udziału w konkursie fotograficznym. Szczegółowych informacji udzielają Pani Lucyna Samek i Pani Anna Dawidowicz. Regulamin dostępny tutaj.

Wycieczka zawodoznawcza na Targi ENEX NOWA ENERGIA w Kielcach

Uczniowie klas 2e, 3eop, 3eig kształcący się w Technikum Inżynierii Środowiska nr 13 w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej udali się w dniu 24.02.2022 r. pod opieką nauczycieli Grzegorza Świerka, Mirosława Koźbiała oraz Piotra Ratusza na wycieczkę zawodoznawczą na XXIV Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XIX Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – NOWA ENERGIA. Tegoroczne spotkanie branży energetycznej przyciągnęło m.in. wiodących producentów paneli fotowoltaicznych, instalatorów pomp ciepła, dilerów samochodów elektrycznych oraz firmy zajmujące się magazynowaniem energii.

Targi Enex to miejsce premier produktowych – spotkanie było okazją do zaprezentowania branżowych nowości naszym uczniom. Najnowsze rozwiązania dronowe, nowoczesne systemy montażowe i fotowoltaiczne, najnowsze modele inwerterów i pomp ciepła, kompletne systemy grzewcze, a także stacje do ładowania samochodów elektrycznych i osprzęt elektroinstalacyjny – to tylko mała część oferty jaką zaoferowali tegoroczni Wystawcy.

Największym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyła się Strefa Elektromobilności przygotowana przez Forum Elektromobilności. Dużą atrakcją były jazdy pokazowe samochodami elektrycznymi na specjalnie przygotowanym torze. Wśród zaprezentowanych na torze aut pojawiło się aż 15 modeli samochodów elektrycznych w tym m.in. Tesla X, Tesla S, Tesla model 3, Hyundai IONIQ 5, Opel Mokka EV, Peugeot 308 PHEV.

Podczas targów odbył się konkurs organizowany przez firmę Galmet sp. z.o.o.sp.k. z Głupczyc. Uczeń klasy 2e Kacper Witas otrzymał cenne nagrody za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji z Targów: Tegoroczny ENEX to strzał w 10! – YouTube

GRA O KRAKÓW - konkurs z nagrodami

Biblioteka Szkolna i Multimedialna zaprasza do udziału w konkursie on-line o tematyce historyczno-czytelniczej Gra o Kraków. Jest to jednoetapowy konkurs online dla wszystkich uczniów szkół średnich, stworzony w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań literackich i historycznych, ale też zachęcenie uczniów do samodzielnego poszukiwania wiedzy. Tematyka konkursu obejmuje wiedzę z dziedziny historii, w szczególności miasta Krakowa, życiorysów osób związanych z Krakowem i legend krakowskich Zapraszamy do udziału! Szczegółowy regulamin, informacje i zapisy w bibliotece szkolnej.

Pomoc dla Ukrainy - przyłącz się do akcji!

Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

Nasza Szkoła włącza się do akcji niesienia pomocy mieszkańcom Ukrainy. W związku z tym wspieramy zbiórkę darów organizowaną przez PCK. Zainteresowane klasy prosimy o przygotowanie minimum jednej paczki zawierającej produkty kosmetyczne oraz higieny osobistej:

pieluchy dziecięce, podpaski, chusteczki nawilżające, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, papier toaletowy, żel pod prysznic, szampon, mydło w płynie, pastę do zębów, szczoteczki do zębów (4 sztuki)

Dary będzie można przynosić do szkoły od środy (2.03.2022) do środy (9.03.2022) i pozostawić je w gabinecie w-f (u nauczycieli). Zależy nam na szybkiej i sprawnej akcji.

Informujemy, że jest to akcja dobrowolna, do której jednocześnie serdecznie zachęcamy, gdyż dobro, które dajemy – wraca! 

Dyrekcja Szkoły, Kadra pedagogiczna, Samorząd Uczniowski

W imieniu Pani mgr Agnieszki Krajewskiej – Mrugały serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie:

Wyniki konkursu z języka angielskiego

W imieniu Pani Anety Kwaśniak-Gawłowskiej informujemy o wynikach konkursu słownikowego z języka angielskiego, który odbył się 22 lutego 2022.
 
W kategorii klas pierwszych i drugich:
I miejsce: Natasza Strug – kl. 2a
II miejsce: Laura Markiewicz – kl. 2a
III miejsce: Patrycja Siwek – kl. 2a
 
W kategorii klas trzecich i czwartych:
I miejsce: Natalia Iwanowska – kl. 3ag
II miejsce: Natalia Gara – kl. 3ap
III miejsce: Oliwia Sak – kl. 3eop
 
Serdecznie gratulujemy!

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej

Kobiety kształtują nasze miasto, każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach, rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują niezwykłe kulturalne i artystyczne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie. Dlatego Miasto Kraków realizuje projekt #Krakowianki, w ramach którego planowane są liczne działania. Wśród nich warto wymienić opracowanie szlaku turystycznego poświęconego bohaterkom miasta czy też ustanowienie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wybitnych krakowianek. Zgłoszenia kandydatek do otrzymania wspomnianej Nagrody trwają do 28 lutego. Wyróżnienia przyznane będą czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nagrodzone zostaną krakowianki, które tworzą innowacyjne projekty, działają na rzecz wzmacniania kobiet na rynku pracy, są osobami zaangażowanymi w życie lokalnych społeczności, są wzorem dla młodego pokolenia lub inspirują aktywnością na rzecz przyrody. Zapraszamy do zgłaszania własnych propozycji do tej niezwykłej nagrody!

Konkurs słownikowy z języka angielskiego

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie słownikowym z języka angielskiego, który odbędzie się we wtorek 22 lutego o godzinie 13.00 (długa przerwa) w salach 54 i 55. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas 1 i 2 (słowniczek z rozdziału “Praca” z podręcznika Focus 2) oraz klas 3 i 4 (słowniczek z rozdziału “Zdrowie” z Repetytorium).

Aneta Kwaśniak-Gawłowska

DEUTSCH QUIZ blitzschnell! VALETINSTAG!

Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!

Zapraszam serdecznie do udziału w błyskawicznym quizie językowym z okazji Walentynek.

Po dokładnym obejrzeniu teledysku (tutaj) przetłumaczcie wyświetlony w nim krótki tekst w języku niemieckim na język polski. Tekst jest piękny, wzruszająco i mądrze traktuje o miłości.

Rozstrzygnięcie quizu odbędzie się w pierwszym tygodniu powrotu do szkoły na lekcjach języka niemieckiego. Przetłumaczony tekst zostanie naniesiony na specjalnie przygotowane czerwone karteczki w kształcie serca.

Zainteresowane osoby proszę o zgłoszenie udziału na pierwszych zajęciach od 21 lutego.

Szczegóły dotyczące quizu i nagród na lekcji języka niemieckiego w przyszłym tygodniu.

Monika Markowska

Infolinia - profesjonalna pomoc psychologiczna, pedagogiczna i prawnicza

Szanowni Państwo,

w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

Z wyrazami szacunku

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Małopolski Carolus - konkurs z nagrodami

W imieniu Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Małopolski Carolus – druga edycja. Na tytuł Małopolskiego Carolusa dla najzdolniejszych uczniów składają się: nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł oraz statuetka. Zostanie również przyznane wyróżnienie w danej dziedzinie w kwocie 2.000 zł.
 
Szczegóły dostępne w regulaminie umieszczonym na stronie Instytutu.

Konkurs plastyczny "Zakochaj się w klimacie"

Jednostka Klimat–Energia–Gospodarka Wodna wraz z Młodzieżową Radą Krakowa organizują konkurs plastyczny skierowany do uczniów krakowskich szkół pod nazwą „Zakochaj się w klimacie”.
Konkurs ma przyczynić się do budowy świadomości uczniów w zakresie problematyki klimatycznej oraz skłonić młodzież do włączenia się w szeroko rozumiane działania proklimatyczne. Przedsięwzięcie polega na wykonaniu autorskiej pracy plastycznej o formacie A4 prezentującej rozwiązania w zakresie ochrony klimatu na terenach bliskich miejscu zamieszkania uczestnika konkursu. Prace należy wykonać samodzielnie przy wykorzystaniu dowolnej techniki plastycznej, rysunku lub mieszanej.
Zapraszamy do zgłaszania się chętnych, zapisy przyjmuje Pan mgr inż. Grzegorz Świerk.
Szczegółowe informacje można znaleźć w Portalu Edukacyjnym.

20 Jubileuszowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku

W imieniu Pani mgr Joanny Radłowskiej zapraszamy do obejrzenia galerii plakatów okolicznościowych na „20 Jubileuszowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku”. Wszystkie prace zostały wykonane przez naszych uczniów kształcących się w zawodzie technik reklamy z klas 3rp, 3rg i 2ro. 

Drodzy ósmoklasiści !!!

W dniach od 13 stycznia 2022r. do 28 lutego 2022r. na stronie internetowej styczniowetargi.zsisim.pl Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, ul. Ułanów 9, odbędą się XX „Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Meliorku” on-line, impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym.

Najważniejszym celem organizacji tego wydarzenia jest pomoc Wam, uczniom klas ósmych szkoły podstawowej w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

W trakcie XX „Styczniowych Targów Szkół Zawodowych w Meliorku” krakowskie zespoły szkół zawodowych zaprezentują ofertę edukacyjną  na rok szkolny 2022/2023.

Właściwy wybór szkoły średniej jest jedną z ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc skorzystać z szansy, aby w jednym miejscu i w dowolnym czasie w dniach od 13 stycznia 2022r. do 28 lutego 2022r., zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa zawodowego, tak, aby podjęta decyzja okazała się tą najtrafniejszą.

Serdecznie zapraszamy!!!

Arkusze maturalne

Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną internetową zawierającą arkusze maturalne z lat ubiegłych: 
https://students.pl/matura/arkusze/
Stare zestawy zadań mogą stanowić dobrą bazę do przygotowań do matury 2022!

OKTOBERFEST

 
Zapraszamy do wirtualnej galerii poświęconej kuchni obszaru niemieckojęzycznego oraz tradycji Święta Piwa OKTOBERFEST w ramach zadania projektowego zrealizowanego  w klasie 2 RO w pierwszym semestrze:
 
1. Kuchnia niemieckojęzycznego obszaru – “Küche deutschsprachig” (prezentacja1, prezentacja2, prezentacja3, prezentacja4)
 
2. Oktoberfest – To nie tylko picie piwa. “OKTOBERFEST – Nicht nur Bier trinken” (zdjęcia obok).
 
mgr Monika Markowska
oktoberest_Maślanka_GuzikK

Der Nikolaus ist gekommen und wir haben Geschenke bekommen:)
Mikołajkowe Rozgrywki językowe zakończone!

Dziękujemy uczennicom i uczniom klas 1a, 1e, 1r,  2a, 2f, 2ro oraz klasie 3eig (gr. 3) za pełen entuzjazmu udział w Mikołajkowych Rozgrywkach Językowych po niemiecku 🙂 Gratulujemy wiedzy i komunikatywności. Żeby “zasłużyć” na nagrodę należało wylosować pytanie lub sytuację opisową i odpowiednio zareagować. Na uczennice i uczniów czekały językowe upominki z Instytutu Goethego: broszki z niemieckimi słówkami, zakładki samoprzylepne  oraz notesiki do słówek.
 
Zapraszamy do galerii dokumentującej wydarzenie.
 
mgr Monika Markowska
 

Uwaga! Wyniki konkursu!

Miło nam poinformować, że 12-ty szkolny konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego został rozstrzygnięty. Oto wyniki:

1. miejsce Paweł Tylka 3eop
2. miejsce (ex aequo) Kamila Bogacz 3rp i Natalia Górska 3rg
3. miejsce Natalia Gara 3ap

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Niestety, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną nie odbędzie się oficjalna gala z wręczeniem nagród.  Będą one do odebrania wraz z dyplomami u nauczycieli języka niemieckiego Pani Marty Wątor i Pana Jaromira Zygmy od dnia 14 grudnia.

Historia Stylizacji

W dniu 9 grudnia 2021 przedstawicielki naszej szkoły wzięły udział w powiatowym konkursie Historia Stylizacji organizowanym przez Zespół Szkół im. ks. Tischnera w Dobczycach. Miło nam poinformować, że po wyprawie do starodawnych epok i przygotowaniach pod kierunkiem Pani Renaty Kwiatkowskiej nasza uczennica Alicja Jarno wraz z modelką Aleksandrą Godyń zdobyły pierwsze wyróżnienie. Gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii.

264993872_464978315042849_3956215274047110182_n

Konkurs mikołajkowy

“Der Nikolaus kommmt an…. und gibt Geschenke”
Zapraszam w tym tygodniu na mikołajkowe rozgrywki językowe podczas lekcji języka niemieckiego.


Monika Markowska

SKMBT_22321120309330-page-001
SKMBT_22321120309310-page-001

Konkurs fotograficzny POWER FOTO

W dniu 25 listopada 2021r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody przyznane w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym POWER FOTO. Zdjęcie autorstwa naszej absolwentki, która uczestniczyła w projekcie Mobilny Pracownik zagraniczne praktyki zawodowe Aleksandry Kukuły pt. “O każdej porze dnia”, zgłoszone przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie otrzymało wyróżnienie specjalne. Gratulujemy!!!!

Zachęcamy do zapoznania się z relacją organizatora konkursu, wystarczy nacisnąć ten link.

TAG DER DEUTSCHEN EINHEIT - DZIEŃ JEDNOŚCI NIEMIEC

“ZJEDNOCZENIE NIEMIEC KOJARZĘ  Z ….”

Od subiektywnych skojarzeń uczennice i uczniowie klas 1a, 1e, 1r, 2a, 2e, 2f i 2ro oraz grupa klasy 3eig rozpoczęli prezentację pierwszego zadania projektowego –  “Dzień Jedności Niemiec”.

Zapraszamy do wirtualnej galerii prac – plakatów oraz prezentacji (prezentacja1, prezentacja2, prezentacja3, prezentacja4, prezentacja5, prezentacja6, prezentacja7, prezentacja8)  wykonanych przez uczniów, przedstawiających historię zjednoczenia Niemiec.

Gratulujemy wiedzy, zaangażowania, kreatywności i umiejętności językowych oraz artystycznych.

Dziękujemy za inspirującą lekcję historii po niemiecku, przemawiającą obrazem, słowem kluczowym i symboliką.

mgr Monika Markowska

Konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego

W imieniu Pani Marty Wątor serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. W tym roku tematem będzie Republika Niemiec. Zainteresowanych zapraszamy w poniedziałek 6 grudnia o godz. 13:20 do Auli szkolnej.

Jean Louis Dawid w naszej szkole

W dniu 18.11.2021 klasy 3fp i 3fg gościły przedstawicieli salonu fryzjerskiego Jean Louis Dawid. Na zaproszenie Pani Renaty Kwiatkowskiej prezentowali oni młodzieży najnowsze techniki farbowania i uczyli rozpoznawania typów kolorystycznych urody. Uczniowie zapoznali się z bieżącymi trendami we fryzjerstwie na sezon jesień/zima. Dziękujemy za interesujące spotkanie!

„Poznaję, doświadczam, wybieram – wędrówka po świecie zawodów”

Na naszych korytarzach słychać było dzisiaj tupot małych stóp! To dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 55 z ul. Urzędniczej 65 odwiedziły pracownię fryzjerską w ramach edukacyjnego programu Urzędu Miasta Krakowa “Poznaję, doświadczam, wybieram – wędrówka po świecie zawodów”. Uczniowie klas 3dfg i 3fg prezentowali działanie lokówek, prostownic i karbownic, upinali, zaplatali i koloryzowali włosy. Ciekawość maluchów, ale też ich wiedza o zawodzie fryzjera zaskoczyła starszych kolegów i koleżanki oraz Panią Renatę Kwiatkowską, która opowiadała przedszkolakom o tajnikach pracy fryzjera. Na koniec dzieci mogły skorzystać z drobnych usług fryzjerskich w wykonaniu naszych uczniów. Śmiechom nie było końca, a radość była obopólna!


Wycieczka zawodoznawcza

Uczniowie klasy 3dfg kształcący się w Branżowej Szkole I Stopnia udali się w dniu 08.11.21 r. pod opieką pani Renaty Kwiatkowskiej na wycieczkę zawodoznawczą do salonu fryzjerskiego Jean Louis David. Celem wyjścia było poznanie specyfiki pracy w takim punkcie oraz nowych trendów we fryzjerstwie na sezon zimowy. Jedną z atrakcji podczas wizyty było poznanie profesjonalnej linii kosmetyków, na której pracują pracownicy salonu.

255617689_495978811387571_3145666678383969917_n
254468448_274030754662508_6901605212430160846_n
254357222_253982436779221_1075032975352884188_n
255047317_359612675960476_221050642860000981_n

Błyskawiczny konkurs z języka niemieckiego - BLITZSCHNELL WETTBEWERB rozstrzygnięty!

Gratulujemy Izabelli Winnickiej – uczennicy klasy 1 R  dociekliwości, wiedzy i umiejętności językowych. Zwycięską pracę można zobaczyć tutaj.
Nagroda została już “wręczona” i wpisana 🙂
Zachęcamy Was do czujnego śledzenia stron DEUTSCHGRUPPEN MMDEUTSCH KLASSE… i udziału w kolejnych błyskawicznych konkursowych rozgrywkach językowych. 

Bieg im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego

 
 
Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Krakowie przy ul. Seniorów Lotnictwa 5 zaprosiła naszą szkołę na kolejną edycję Biegu płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Dzielnicy III. Zawody zorganizowane były z okazji Dni Patrona na terenie parku przy Muzeum Lotnictwa Polskiego w dniu 26 października 2021r. Dofinansowanie biegu zapewniła Rada Dzielnicy III Miasta Krakowa. Uczniowie rywalizowali w osobnych kategoriach dla chłopców i dziewcząt. W biegu dziewcząt uczennica klasy 2f Anna Zdybał zajęła 1 miejsce. Gratulacje! 

Oto nasza cała reprezentacja:

CHŁOPCY
Chwaja Eryk
Magier Igor
Bielawski Łukasz

DZIEWCZĘTA
Lebryk Magdalena
Stolarz Karolina
Zdybał Anna

Opiekun: Anna Spieszny
 
 

 

IMG_20211026_112540_resized_20211028_100813267
IMG_20211026_112935_resized_20211028_100810626


Targi Pracy


W dniu 26.10.21r uczniowie naszej szkoły z klas 3dfp i 3dfg pod opieką Pani Renaty Kwiatkowskiej i Pana Krzysztofa Kani uczestniczyli w Targach Pracy zorganizowanych wspólnie przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy oraz Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.
W trakcie targów uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertami pracy z różnych branż, a także bezpośrednich rozmów z potencjalnymi pracodawcami. Było to miejsce spotkań przygotowane z myślą o młodym pokoleniu fryzjerów, młodzież miała możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez mistrza fryzjerstwa panią Sylwię Łyduch.


Przepisujemy "Hobbita"

 
Z okazji 130 rocznicy urodzin J. R.R. Tolkiena zapraszam wszystkich chętnych do udziału w akcji PRZEPISYWANIA HOBBITA!!! Wszystkie informacje i niezbędne materiały dostępne są w Bibliotece szkolnej.
Przyjdź, przepisz 1 zdanie, 1 akapit – ile chcesz, ile możesz, dowolnym środkiem piśmienniczym – długopisem, piórem czy pisakiem! Zapraszamy też ilustratorów!
Akcja organizowana jest w całej Polsce!
 
przepisywanie Hobbita
Instaling .de

Język niemiecki z InstaLing


Drogie Uczennice i drodzy Uczniowie,
zapraszam do nauki słówek z platformą InstaLing w ramach XVII Edycji Programu InstaLing dla Szkół. Poniżej link do strony. Loginy i hasła do odebrania na lekcjach języka niemieckiego w przyszłym tygodniu.
 

Link do strony – https://instaling.pl/login

Monika Markowska

Prezentacja szkoły na Festiwalu Zawodów

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia klipów promujących zawody, w jakich kształcą się nasi uczniowie. Filmy zostały zrealizowane w ramach promocji Szkoły na Festiwalu Zawodów 2021. Dostępne są w zakładce Prezentacja szkoły.Odwiedziny profesjonalistów w 3 fpPo przeszło rocznej przerwie znów mogliśmy gościć w naszej szkole przedstawicieli salonów fryzjerskich: Jean Louis David i Franck Provost. Objęli oni naszą klasę 3fp we władanie, a my nie stawialiśmy oporu 🙂

Celem lekcji prowadzonej przez panią Renatę Kwiatkowską było umożliwienie zdobycia nowych doświadczeń i poznanie najnowszych trendów we fryzjerstwie. Przyjazna atmosfera i zaangażowanie prowadzących dały nam możliwość podniesienia kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy.


Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że nauczyciel z naszej Szkoły, Pan Wojciech Gawroński został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Prezydenta Krakowa. 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Sprzątanie Świata 2021

Zbiórka starych telefonów komórkowych

 

Samorząd Uczniowski zaprasza do uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY. Stare telefony bez baterii przynieś do przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego lub opiekuna – Pani mgr Edyty Grzyb do 19 listopada 2021r.

Akcja krwiodawstwa

W dniu 12 października 2021 na zaproszenie Pani Agnieszki Barańskiej-Giereś, koordynatora akcji z Małopolskiego Centrum Zarządzania Oświatą, 20 uczniów z naszej Szkoły wzięło udział w akcji krwiodawstwa.

Aż 12 osób zostało wstępnie zakwalifikowanych jako dawcy, z czego ostatecznie 10 osób oddało krew – bezcenny i niezastąpiony lek ratujący życie.

Bardzo dziękujemy i gratulujemy odwagi!

Anna Cielecka i Małgorzata Kalinowska

Wizyta trychologa

W dniu 5 października Pani Renata Kwiatkowska i klasa 3dfg gościła trychologa panią Marlenę Ostrowską-Grzywińską. Podczas ciekawej i nietypowej lekcji w ramach przedmiotu Kształtowanie Kompetencji Fryzjerskich dowiedzieliśmy się jak wygląda i jak bardzo potrzebny jest zawód trychologa. Zaproszony gość umożliwił nam diagnozowanie skóry specjalistycznym sprzętem i uczestniczenie w profesjonalnym zabiegu oczyszczania skóry głowy za pomocą peelingu enzymatycznego, którego rezultat był widoczny na pierwszy rzut oka!
Spotkanie to wzbogaciło nas o nowe doświadczenie, które ułatwi wszystkim dalszą pracę w zawodzie, pomoże również w uświadamianiu klientów, jaki wpływ mają zabiegi trychologiczne na stan włosów.

DKMS w ZSIŚiM

W dniu 7 października społeczność szkolna uczestniczyła w akcji DKMS – honorowych dawców szpiku kostnego. Zarejestrowanych zostało 5 potencjalnych dawców. Będą mogli oni w przyszłości uratować życie ludziom chorym na raka krwi. 

Dziękujemy za tak ważną i odpowiedzialną decyzję. 

Zapraszamy na następną edycję!

Adrianna Fijałka

INTEGRACJA KLAS II 2021

 
 
Kto powiedział, że integracja musi dotyczyć klas pierwszych? Drugie klasy też potrafią się znakomicie integrować!!! 

Ze względu na pandemię, w ubiegłym roku niestety nie udało się zorganizować wyjazdu. Za to teraz klasy drugie postanowiły to nadrobić. Uczniowie bawili się i odpoczywali znakomicie. Sprzyjała temu pogoda oraz doskonałe warunki w hotelu Stasinda, a także atrakcje turystyczne w Tatrach – Bukowinie Tatrzańskiej i Zakopanem.
Pozostałe zdjęcia z wyjazdu znajdują się w Galerii.

PROJEKTAUFGABE DEUTSCH NUMMER EINS
Zadanie Projektowe z języka niemieckiego numer 1

Drogie uczennice i Drodzy uczniowie,
zapraszam Was do pierwszego zadania projektowego z języka niemieckiego w roku szkolnym 2021/2022. Temat przewodni to Dzień Jedności Niemiec.
Szczegółowe informacje na lekcjach języka niemieckiego.
Monika Markowska

Wyniki dyktanda szkolnego

I miejsce – Jagoda Zwolińska z klasy 3 aog

II miejsce – Karolina Guzik z klasy 2 ro

III miejsce – Kamila Biela z klasy 2 ro

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.

Agnieszka Krajewska-Mrugała

Uwaga, konkurs!

Zaprojektuj maskotkę na Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie to najważniejsza i największa konferencja dotycząca tematyki miejskiej na świecie, organizowana co dwa lata pod auspicjami agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich – UNHabitat. Jej celem jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez otwartą debatę. 

W związku ze zbliżającą się XI sesją Światowego Forum Miejskiego (WUF), które odbędzie się w Katowicach w czerwcu przyszłego roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) organizuje konkurs, którego tematem jest  stworzenie projektu graficznego i nazwanie maskotki, która będzie promowała WUF11. Liczy się kreatywne nawiązanie do tematyki Światowego Forum Miejskiego. Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie szkół ponadpodstawowych od 16 roku życia oraz studenci szkół wyższych do  25 roku życia. Termin zgłoszenia prac upływa 31 października 2021 r. Na autora najciekawszej maskotki czeka nagroda główna w wysokości 15 tys. zł, a także zaproszenie do udziału w XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, która odbędzie się w czerwcu 2022 roku. Więcej informacji znajduje się w regulaminie konkursowym na stronie: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/konkurs-na-projekt-maskotki-wuf11.

WETTBEWERB BLITZSCHNELL - KONKURS BŁYSKAWICZNY

 

Witam serdecznie,
zapraszam do udziału w konkursie błyskawicznym-Wettbewerb blitzschnell!
Obejrzyjcie dokładnie dwa plakaty.
Przygotujcie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Kim jest postać z plakatu?
2. Z czym wiąże się tytuł plakatu, do czego nawiązuje?
Uczennice i uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie błyskawicznym otrzymają na lekcjach języka niemieckiego karteczki, na których umieszczą odpowiedzi na powyższe pytania. Szczegóły odnośnie nagrody zostaną podane na lekcji języka niemieckiego.

P.S. Proszę nie publikować odpowiedzi w grupie na forum i nie zdradzać sobie wzajemnie odpowiedzi.
Wer sind die Personen auf den Fotos? Was bedeutet der Titel?☺️
Die Antworten meldet bitte im Deutschunterricht in dieser Woche.
 
Monika Markowska

Grupy języka niemieckiego - Deutschgruppen

Serdecznie zapraszam uczennice i uczniów klas pierwszych, drugich oraz trzecich do wpisania się do grup języka niemieckiego. Poniżej linki dla poszczególnych klas i grup:
 
 

Poznaj z nami historię Krakowa i weź udział w konkursie "Patronki i Patronki krakowskich ulic"

W Krakowie jest prawie 3 tys. nazw ulic, alei, placów, skwerów, osiedli i obiektów inżynieryjnych. Nazwy mniej więcej 2/3 z nich honorują osoby lub ważne wydarzenia. Niestety, większość z nich jest dla nas zupełnie anonimowa. Aby to zmienić Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony wspólnie z Biblioteką Kraków, Młodzieżowym Domem Kultury przy al. 29 Listopada 102 oraz Kancelarią Rady Miasta Krakowa już po raz dziewiąty zaprasza dzieci i młodzież z terenu całego miasta do udziału w konkursie plastycznym „Patronki i Patroni krakowskich ulic”. Celem konkursu jest poznanie i zaprezentowanie wybranych przez uczestników konkursu patronów ulic w formie plastycznej. Młodzież będzie także mogła zaprezentować swoje prace  w formie fotomontażu tradycyjnego (przy pomocy kleju i nożyczek) lub cyfrowej (w programie graficznym) obrazującym temat konkursu, wykonany w formacie A4 z fragmentów własnych zdjęć.

Konkurs będzie przebiegał w czterech kategoriach wiekowych – klas 1-3, klas 4-6 i klas 7-8, a także uczniów w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat. Jego uczestnikami mogą być uczniowie uczęszczający do szkół podstawowych, szkół średnich, placówek oświatowych lub instytucji kultury zlokalizowanych na terenie Krakowa.

W prowadzeniu konkursu wspierać nas będą: Rada Dzielnicy II Grzegórzki, Muzeum Krakowa, Archiwum Narodowe w Krakowie, Towarzystwo Prądnickie oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana. Nad wydarzeniem swoje patronaty honorowe obejmą jak w latach ubiegłych: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Historiii Zabytków Krakowa Jacek Purchla.

Konkurs trwa do 29 października 2021 r., zaś jego szczegóły i formularze zgłoszeniowe zostały zawarte w regulaminie.

Uwaga, konkurs!

UWAGA! Konkurs z nagrodami!

Dnia 1 października 2021 r. o godzinie 8:50 w sali nr 56 odbędzie się DYKTANDO SZKOLNE, na które serdecznie zapraszam.

Agnieszka Krajewska-Mrugała


Spotkania integracyjne klas pierwszych


Wrzesień – to miesiąc bardzo ważny w życiu każdego młodego człowieka, zwłaszcza rozpoczynającego naukę w obcym otoczeniu (nowe miejsce, nieznani nauczyciele, koledzy oraz wyzwania). Mowa tu o uczniach klas pierwszych, w których życiu pojawiają się w tym czasie – co zrozumiałe – nowe plany, marzenia, ale także obawy i niepewność. Aby łatwiej było im zaklimatyzować się, z inicjatywy pedagoga szkolnego już od pierwszych dni tego miesiąca zorganizowane zostały dla nich zajęcia integracyjne w formie warsztatów. Miały one na celu wprowadzenie młodych, wrażliwych ludzi w obcy dla nich dotychczas świat. Dwugodzinne spotkania są okazją do pierwszego zespołowego kontaktu, stanowiącego często istotną przepustkę do wzajemnej integracji. Proponowane przez fachowców, trenerów z PPP nr 2, ćwiczenia, skłaniały do aktywności wszystkich uczniów, ułatwiając wzajemne poznanie się, stymulując procesy integracyjne i spójność grupy poprzez budowanie klimatu zaufania i otwartości. W zajęciach uczestniczyli również wychowawcy poszczególnych klas jako członkowie grupy. Wspólne zabawy udowodniły, że w klasie może panować przyjazna i miła atmosfera, a zarówno dorośli jak i młodzież, potrafią zgodnie współpracować ze sobą. Pamiętajmy, że zarówno dla uczniów technikum, jak i szkoły branżowej, kolejne lata, to czas nie tylko wytężonej pracy, ale także wchodzenia w dorosłość, ważnych przyjaźni, czasem miłość…. To także ważny czas szukania autorytetów mogących być drogowskazem na przyszłość. To lata młodości i najważniejszego okresu w życiu, dlatego też celem zajęć integracyjnych było ułatwienie uczniom, zwłaszcza nieśmiałym i wycofanym, budowanie dobrych relacji rzutujących na kolejne lata. 

XI Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach

Dnia 7 września 2021r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach, w którym od 13 lat uczestniczy młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a obecnie ponadpodstawowych.

Uczennica naszej szkoły Monika Zaręba – Włodarczyk zakwalifikowała się do ścisłego finału XI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach i zdobyła wysokie, punktowane miejsce.

Pytania konkursowe dotyczyły tematyki wszystkich podatków obowiązujących w Polsce. Nie zabrakło również pytań z zakresu Ustawy o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami.

Serdecznie gratulujemy Monice tak dobrego wyniku!