Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji

Aktualności

IMG_9206

Rozpoczynamy Wędrówki po świecie zawodów

W dniu dzisiejszym 20.11.2024 r. naszą Szkołę odwiedzili niecodzienni goście – przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 8 z Krakowa. W ramach miejskiego programu Wędrówki po świecie zawodów dzieci poznawały różne zawody, jakich można uczyć się w krakowskich technikach i szkołach branżowych. Mamy nadzieję, że dzisiejsze zwiedzanie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji rozbudzi nowe pasje u małych zerówkowiczów. Może spotkamy się na naszych szkolnych korytarzach za 8 lat? Kto wie… Więcej zdjęć – na szkolnym facebook’u.

Rajd po fach - nowa edycja

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w programie miejskim Rajd po fach, dzięki któremu młodzież ze szkół podstawowych może, w ramach przygotowania do wyboru szkoły średniej, zapoznać się z dostępną w Krakowie ofertą edukacyjną techników i szkół branżowych. Z tego tytułu w poniedziałek 18 listopada 2024 r. gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 14 z krakowskiego osiedla Kliny.

A może by tak teatr..

7 listopada br uczniowie klas 5 a i 5e mieli okazję wybrać się do Teatru Bagatela na spektakl POMOC DOMOWA /autor Marc Camoletti, reżyseria Paweł Pitera, tłumaczenie Bartosz Wierzbięta/.
Spektakl to klasyczna farsa, bardzo dobrze zagrana komedia pomyłek. Była to okazja do dobrej zabawy z doskonałą grą aktorską. Idealny czas na chwilę relaksu w listopadowy wieczór, a przede wszystkim szansa na bezpośrednie spotkania z Kulturą.
Naprawdę warto!

Krakowska Akademia Klimatu

7 listopada 2024 roku uczniowie klas 2 a i 2 b po raz kolejny wzięli udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym *Krakowska Akademia Klimatu*, który łączy wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych.

Tematem przewodnim spotkania była „Woda i wpływ konsumpcji na klimat”. W trakcie wydarzenia uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony zasobów wodnych oraz roli, jaką każdy z nas odgrywa w kształtowaniu zmian klimatycznych.

Szczególne gratulacje kierujemy do pięciu uczennic z klasy 2 b: Aliaksandry Perahud, Nikoli Musiał, Darii Pstruś, Joanny Seligi oraz Gabrieli Kołacz, które wzięły udział w interaktywnym quizie klimatycznym i zdobyły główne nagrody. To wspaniałe osiągnięcie i dowód na zaangażowanie młodych ludzi w ochronę naszej planety.

9p5ihA90

RegioSkills Małopolska

W ubiegły czwartek 7 listopada 2024 r. nasi uczniowie z klasy 2 fo, pod opieką pani mgr Renaty Kwiatkowskiej, wzięli udział w II etapie konkursu RegioSkills Małopolska. Część praktyczna konkurencji obejmowała wykonanie fryzury w temacie: “Tajemnicza kobieta z Kraju Kwitnącej Wiśni. Koki inspirowane starą Japonią”. Zobaczcie, jak sprawili się nasi przedstawiciele.

190-lecie Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1

10 października 2024 r. w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta uroczyście obchodzono Jubileusz 190-lecia szkoły. Delegacja ZSIŚiM z Panią Dyrektor mgr inż. Barbarą Lesińską i opiekunem SU mgr Adrianną Fijałką oraz uczniami uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w Uniwersyteckiej Kolegiacie Świętej Anny. Sztandar Naszej Szkoły wprowadzili: Wiktoria Bętkowska (5 a), Bruno Brożek (2 fo), Gracjana Kibitlewska (3 r), Kamil Kurek (3 a), Aleksandra Lewandowska (3 r), Amelia Zynek (3 e). Po mszy, cała społeczność szkolna ZSM nr 1 wraz z licznie zaproszonymi gośćmi, wzięli udział w uroczystej Gali Jubileuszowej w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33. Patronat nad obchodami objęli pan Krzysztof Jan Klęczar – Wojewoda Małopolski, pan Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, pan Aleksander Miszalski – Prezydent Miasta Krakowa, pani Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty, pan Cédric Peltier – Konsul Generalny Francji w Krakowie.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole

14 października 2024 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział: Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele, Społeczność Uczniowska, Pracownicy Obsługi i Administracji oraz Rodzice.
Podczas akademii uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych, którzy zostali włączeni w szeregi naszej Szkoły. To ważne wydarzenie poprowadziła Pani Dyrektor Barbara Lesińska.
Po części oficjalnej, wszyscy zebrani obejrzeli krótki materiał filmowy z przymrużeniem oka, w którym wystąpili uczniowie naszej Szkoły, reprezentujący różne klasy i zawody, a także pierwszoklasiści, którzy podzielili się swoimi refleksjami po pierwszych tygodniach nauki w nowej szkole.
Całość zakończył występ wokalny Izabelli Winnickiej, która wykonała przebój “Lighter” zespołu “5 Seconds of Summer”.
 
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Barbara Lesińska złożyła wszystkim zebranym najlepsze życzenia, a uczniom klas pierwszych życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w dążeniu do celu oraz pozytywnej energii.
 
Akademię przygotowali i udział wzięli:
*Michał Pilch (3 f) – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – program artystyczny, materiał filmowy;
*Wiktoria Krzemień, Lena Kłyś, Aleksandra Stolarska oraz Igor Kucharczyk – członek SU (wszyscy z klasy 2 fo) – prowadzący;
*Izabella Winnicka (4 r) – zastępca przewodniczącego SU – wokal;
*Wiktoria Będkowska (5 a) – program artystyczny, materiał filmowy / montaż, wokal;
*Jakub Cieślik (4 a), Oliwier Myrlak (5 r) – zdjęcia / oprawa muzyczna.
 
Sztandar Szkoły poprowadzili:
Gracja Kibitlewska (3 r)
Aleksandra Lewandowska (3 r)
Amelia Zynek (3 e)
Nikola Włodarczyk-Zaręba (2 r)
Bruno Brożek (2 fo)
Kamil Kaszycki (5 a).
 
Agnieszka Krajewska- Mrugała

III Wizyta zawodoznawcza u Państwa Niemczewskich - Jesień

W dniu 11 października 2024 r. klasa 3a pod opieką wychowawczyni p. Moniki Markowskiej oraz p. Marzeny Baranek gościła w Zielonkach w Specjalistycznym Centrum Ogrodniczym Niemczewscy.
Trzecia i ostatnia jesienna wizyta zawodoznawcza miała na celu poznanie roślin ozdobnych oraz zasady pielęgnowania przygotowujących się do rozkwitu chryzantem.
Przy okazji spotkania u Państwa Niemczewskich uczennice i uczniowie klasy 3a mieli okazję zobaczyć i zachwycić się chryzantemami wielkokwiatowymi. Optymistyczne kolory ich kwiatów będą rozjaśniać listopadowe szarugi i jeszcze długo cieszyć nasze oczy.
Uczniowie doświadczyli też praktycznych aspektów uprawy tych roślin. Wszak podlewanie, nawożenie oraz sterowanie kwitnieniem i wysokością tych pięknych bylin to klucz do sukcesu, który na pewno Państwo Niemczewscy dokładnie poznali. Dlatego chryzantemy, jak widać na zdjęciach, fantastycznie się prezentują. Na te i inne szczegóły produkcji tych kwiatów, zwróciły uwagę uczniom pracownica Specjalistycznego Centrum Ogrodniczego u Państwa Niemczewskich oraz p. Monika Niemczewska.
 
Serdecznie dziękujemy p. Monice Niemczewskiej za całokształt jakże cennych lekcji na temat roślin ozdobnych na przestrzeni roku 2023/2024 zimą, wiosną i jesienią.
 
Opracowała: Monika Markowska

Ogrody sensoryczne w Muszynie

W ramach realizacji przedmiotu specjalizacyjnego hortiterapia w czwartek 10.10.2024 r. uczniowie klas 5 a i 5 o kontynuowali oraz rozwijali ww temat na wycieczce zawodoznawczej do Muszyny do Ogrodów sensorycznych. Jest to fantastyczne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ogrody sensoryczne zwane ogrodami zmysłów, mogą silniej niż zwykłe ogrody oddziaływać na nasze zmysły, służą do celów terapeutycznych i edukacyjnych, a także, jak wszystkie inne ogrody, do relaksu. Muszyńskie ogrody dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jak również dla rodzin z dziećmi w wózkach. Ogrody sensoryczne zostały podzielone na 8 stref. Są to strefa zdrowia, zapachu, dźwięku, zapachowo-dotykowa, smaku, wzroku, Afrodyty, Baśni i legend o Muszynie.
Ponadto będąc w Muszynie uczniowie mogli też zobaczyć ogrody biblijne. Są czwartym i zarazem największym w Polsce tego typu obiektem. Swoją powierzchnią obejmują 1,2 ha i są miejscem szczególnej bliskości z religią. Dla osób innego wyznania stanowią ogród spacerowo-botaniczny z kompozycją roślin i krajobrazu Ziemi Świętej. Uczniowie mogli zapoznać się z roślinnością Palestyny, Izraela, a także suchym i surowym krajobrazem pustyni, jaki towarzyszył ludziom za czasów Chrystusa.

Pokaz roślin i wykład w Ogrodzie Botanicznym UJ

W związku z realizacją nowego przedmiotu – hortiterapia (przedmiot specjalizacyjny) w klasach piątych w zawodach technik architektury krajobrazu oraz technik ogrodnik, uczniowie tychże klas w dniu 03.10.2024r. uczestniczyli w wykładzie oraz pokazie roślin ozdobnych oraz użytkowych stosowanych w hortiterapii.
Wykład oraz pokaz odbył się w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie. Pani Anna Sobczyk – koordynatorka hortiterapii w Ogrodzie Botanicznym zwróciła uwagę na rodzaj dobieranych roślin oraz elementów obiektów małej architektury krajobrazu w ogrodach terapeutycznych.
462552870_1256322668879166_8413557847132201873_n

Wycieczka integracyjna klas pierwszych

W dniach 30 września – 1 października 2024 r. pod hasłem “Przyroda, tradycja i kultura Podhala” klasy pierwsze Technikum Inżynierii Środowiska Nr 13 wzięły udział w wyjeździe integracyjnym. Miejscem zacieśniania więzi szkolnej przyjaźni była jak zawsze przepiękna Bukowina Tatrzańska.

ERASMUSDAYS 2024: Zjednoczeni w świętowaniu europejskich wartości​

Czas na świętowanie sukcesów programu Erasmus+ podczas #ErasmusDays 2024, które odbywają się od 14 do 19 października. Tegoroczna, już 8. edycja organizowana jest pod hasłem: „6 days to make Europe shine”.
W ramach tego wydarzenia przygotowana została w naszej Szkole wystawa fotograficzna przedstawiająca realizację obecnego projektu Odkrywaj.
Projekt ten umożliwił grupie 30 uczniów klas czwartych, reprezentującej wszystkie zawody nauczane w naszej Szkole, zrealizowanie praktyk zawodowych w Grecji (kwiecień/maj 2024) oraz Portugalii (wrzesień/październik 2024). W trakcie mobilności uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności zawodowe pod okiem fachowców w specjalistycznych firmach i przedsiębiorstwach, ale mieli również okazję poznania dziedzictwa kulturowego kraju, w którym przebywali. Chociaż językiem komunikowania się był język angielski, stażyści poznali również podstawy języków krajów goszczących – greckiego i portugalskiego.
Mamy nadzieję, że wspólny pobyt całej grupy w obcojęzycznym środowisku oraz zagraniczna praktyka zawodowa będą dla wszystkich uczestników doświadczeniem, do którego chętnie będą wracać w przyszłości.
Mamy nadzieję, że zapamiętają to doświadczenie jako jedno z ważniejszych w swoim życiu.
Innym wydarzeniem towarzyszącym w ramach tegorocznej edycji #ErasmusDays 2024 jest wystawa fotograficzna przedstawiająca poprzednio zrealizowany projekt – Ruszaj (sierpień 2021r. – Hiszpania; kwiecień/maj 2022r. Portugalia).

EUROPÄISCHER SPRACHENTAG - EUROPEAN DAY OF LANGUAGES - EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

W ubiegły czwartek 26 września uczennice i uczniowie klas 1 er, klas 2 a, b, e, fo, r, 3 a, ao, r, f, e( grupy) świętowali po raz kolejny na lekcjach języka niemieckiego Europejski Dzień Języków.
Ustanowione 2001 roku przez Radę Europy święto przypomina i zachęca do nauki języków obcych w myśl idei różnorodności nie tylko kultur, krajów, ale również języków.
W tym roku młodzież delektowała się językiem niemieckim i angielskim.
Po intensywnej burzy mózgów w celu zdefiniowania co najmniej 10 argumentów przemawiających za uczeniem się języka niemieckiego, przyszedł czas na intensywną naukę: języka niemieckiego i angielskiego. Podczas tej aktywności można było wymieniać argumenty w każdym języku, którego młodzież się uczy lub zna, z językiem ojczystym włącznie. Uczniowie i uczennice, podzieleni na zespoły, odgadywali i łączyli umieszczone na kolorowych karteczkach frazy oraz zwroty w j. niemieckim dotyczące wyrażania emocji z ich anglojęzycznymi ekwiwalentami. Po pracy przyszedł czas na prezentację wyników w formie naprzemiennych mini dialogów niemiecko-angielskich.
W ramach podsumowania grupy otrzymały rekwizyty kojarzone z zakupami, podróżowaniem i znajomością języka: przewodnik, paragon i pocztówkę.
Zadanie polegało na nazwaniu wymienionych gadżetów w języku polskim, niemieckim, angielskim i np. hiszpańskim.
Aktywność okazała się nie małym wyzwaniem, ale młodzież już wie, że to co może wydawać się trudne, oznacza jednocześnie to, że jest nowe i interesujące.
Świadczyć może o tym niezwykle szeroka gama argumentów, prezentowanych na początku lekcji:
Deutsch lernen warum? Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego? Lista pomysłów:
praca, podróże, uczucia, bezpieczeństwo, gospodarka, sąsiedztwo, handel międzynarodowy, flirt, zawieranie znajomości, czytanie książek, muzyka, nagrywanie płyt hip hop w j. niemieckim, filmy, konflikty zbrojne, polityczne, humor, dowcipy, studia, szkolenia, rozwój osobisty, osobista satysfakcja, chęć zaimponowania, firmy międzynarodowe, konkursy językowe, kultura, kuchnie krajów DACHL, zakupy, restauracje.
Do zobaczenia 26 września w przyszłym roku!
 
Opracowała: Monika Markowska

Praktyki zawodowe Portugalia 2024 r.

Podsumowanie 2 tygodni zagranicznych praktyk w Portugalii przez naszych uczniów:
 
ARCHITEKTURA 🪻
Okazało się, że aby poznawać zawód architekta, wcale nie trzeba znać języka. Brak pośpiechu sprzyja natomiast rozwojowi roślin.
 
ENERGETYKA ODNAWIALNA 🛠️
Prace budowlane w łazience przebiegają sprawnie, chociaż generują sporo hałasu. Nowe kafelki i armatura nadają wnętrzu nowoczesny, elegancki wygląd.
 
FRYZJERSTWO 💇🏻‍♀️
Jako fryzjerzy na praktykach w Portugalii chcielibyśmy przekazać, że warto starać się o udział w projekcie Erasmus. Dzięki temu możemy poznać inne metody fryzjerskie i doskonalić swoje umiejętności.
 
REKLAMA 📽️
Z naszego punktu widzenia – technika reklamy można wiele skorzystać na zagranicznych praktykach. Miałyśmy okazję zobaczyć pracę wielu maszyn, z którymi nie spotkałyśmy się podczas praktyk w Polsce.

Wycieczka zawodoznawcza do Goczałkowic 19.09.2024 r.

Ogród skandynawski czy japoński? Sensoryczny czy romantyczny?…

Powyższe dylematy ochoczo rozwiewali uczniowie i uczennice klas 3 A oraz 3 AO podczas pierwszej wycieczki zawodoznawczej w nowym roku szkolnym do Goczałkowic. Wyjazd zorganizowany został pod opieką p. Magdaleny Mikołowskiej, p. Moniki Markowskiej oraz p. Anny Dawidowicz.
Obiektem zainteresowania były oczywiście znane Ogrody Kapijas. Młodzież w pełni korzystała z przestrzeni i wolności oraz możliwości delektowania się roślinnością, aranżacją poszczególnych ogrodów.
Pełni wrażeń kolorystycznych, estetycznych i florystycznych, uczniowie przystąpili do realizacji zadań zespołowych przydzielonych przez nauczycielki przedmiotów zawodowych. Zadania polegały na przygotowaniu prezentacji dotyczących specyfiki ogrodów tematycznych takich jak np. angielski, skandynawski, japoński, śródziemnomorski, sensoryczny, romantyczny oraz ogród ciszy.
Więcej zdjęć dokumentujących jakże piękną i owocną wizytę w Goczałkowicach w słonecznej, wrześniowej scenerii można znaleźć na szkolnym Facebook’u.
Polecamy, naprawdę warto!
 
Monika Markowska
Anna Dawidowicz
Magdalena Mikołowska

Porwani przez Ekonomię

Już po raz trzeci w naszej Szkole realizowany jest projekt edukacyjny Warszawskiego Instytutu Bankowości „Porwani przez Ekonomię”.
W trakcie trwania projektu uczniowie klas drugich i trzecich poznają najważniejsze zjawiska, problemy oraz mechanizmy gospodarcze. W ramach programu uczniowie szkół ponadpodstawowych zostali zaproszeni do udziału w konkursie “Twój pomysł na kartę”! Uczestnicy rywalizacji mają za zadanie stworzyć własny projekt wymarzonej karty płatniczej.

Opiekun projektu: Alicja Echary

Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”

Już po raz kolejny w naszej Szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”.
Projekt adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież poznaje zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, niezbędnymi do podjęcia wielu ważnych decyzji na progu dorosłości. Zdobytą wiedzę, uczniowie będą mogli sprawdzić podczas Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. To wiedza, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Opiekun projektu: Alicja Echary

Krakowska Akademia Klimatu

Od 24 września 2024 uczniowie klas 2 A i 2 B uczestniczą w wyjątkowym projekcie edukacyjnym, łączącym wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. To także dyskusje z twórcami filmów, ekspertami, przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju oraz samą młodzieżą. 
Zajęcia w ramach Krakowskiej Akademii Klimatu odbywają się w Nowohuckim Centrum Kultury. Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „W POSZUKIWANIU ZIELONYCH MIAST”.

warsztatyintegrac

Warsztaty integracyjne

W dniach 18-25 września 2024 r. w naszej Szkole odbyły się warsztaty integracyjne dla klas pierwszych. Nasi nowi uczniowie mieli okazję lepiej się poznać podczas wspólnych gier i zabaw.

Daj popalić nałogowi!

W czwartek 19 września 2024 r. klasa 3 R została zaproszona na konferencję dla młodzieży. Tematem spotkania zorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną na terenie AWF były uzależnienia. Oprócz interesujących wykładów uczniowie mogli wziąć udział w miniwarsztatach edukacyjnych z użyciem narkogogli i alkogogli, a także w konkursie, w którym zwycięzcami zostali Nikola Ziętara i Marek Kalisz.

Mamy nowy Samorząd!

Przedstawiamy nowy skład Samorządu Uczniowskiego w ZSIŚiM w roku szkolnym 2024/2025.

Przewodniczący Michał Pilch klasa 3 R

Viceprzewodnicząca Izabella Winnicka klasa 4 R

Członek SU Igor Kucharczyk klasa 2 FO

kiermasz Podręczników

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

2 września 2024 roku w ZSIŚiM zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny.
Uczniowie, po dwóch miesiącach wakacji, powrócili do szkolnych ławek.
Pani Dyrektor, mgr inż. Barbara Lesińska, powitała Grono Pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną, a szczególnie uczniów klas pierwszych, życząc im sukcesów w nowej szkole, entuzjazmu oraz przyjemności z nauki.
Akademię z okazji rozpoczęcia roku, swoim występem uświetniła, po raz kolejny już, nasza szkolna wokalistka, uczennica klasy 4r, Izabella Winnicka.
Gronu Pedagogicznemu oraz całej społeczności szkolnej życzymy, aby nowy rok szkolny był czasem wyzwań, inspiracji oraz sukcesów
Skip to content